Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w Polsce to tak zwana zielona inwestycja – wybór takiego typu pozyskiwania prądu jest ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska. Skoro w szybki i bezproblemowy sposób możemy przyczynić się do jego ochrony, a przy okazji móc oszczędzać znaczne sumy pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną, to dlaczego z tego nie skorzystać? Promieniowanie słoneczne jest darmowe, dostępne dla każdego i odnawialne. Taki rodzaj produkcji prądu we własnym zakresie sprawia, że możemy stać się niezależni od zewnętrznego dostawcy, a co za tym idzie wahających się i skaczących w górę podwyżek cen prądu, a także przerw w jego dostawie.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Kielcach.


Fotowoltaika Kielce - Cena w 2022

W mieście Kielce fotowoltaika ceny ma średnio następujące:

 • 24 238 zł za instalację fotowoltaiczną o mocy 4,6 kWp złożoną z 12 paneli,
 • 30 052 zł za instalację 6,5 kWp złożoną z 16 paneli,
 • 33 131 zł za instalację 6,8 kWp złożoną z 17 paneli.

Jak widać, to panele fotowoltaiczne głównie rzutują na finalną cenę - im więcej modułów PV, tym koszt instalacji fotowoltaicznej idzie w górę.

Fotowoltaika w świętokrzyskim nie odstaje tu od ogólnopolskiej reguły. Znaczenie ma też to czy są to panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, ich wielkość (co wynika z połaci dachu), moc i producent.

Niemniej jednak, aby działać, fotowoltaika potrzebuje też mieć podłączony falownik. Jego koszt, podobnie jak koszt montażu całej instalacji, wliczyliśmy w ceny wyżej.

Jeżeli zastanawiasz się, czy nasz oddział Otovo Fotowoltaika Kielce ma dla Ciebie korzystne ceny na panele fotowoltaiczne najbardziej szanowanych producentów (m.in. Trina Solar, LONGi Solar, Ja Solar), zapytaj o bezpłatną kalkulację via chat lub skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki.

Pamiętaj, że jako jedyni w Polsce gwarantujemy 10 lat serwisu przy zakupie na gotówkę lub kredyt - pozostałe firmy fotowoltaiczne zazwyczaj jedynie 2 lata. W leasingu konsumenckim gwarancja serwisowa trwa aż 20 lat.

Uwaga! Panele słoneczne (panele solarne) są tańsze niż panele fotowoltaiczne i nie potrafią produkować prądu. To nie to samo!

Fotowoltaika Kielce dofinansowanie 2022

Osoby, które planują kupić instalacje fotowoltaiczne w Kielcach, mogą zyskać 4, 5, a nawet kilkanaście tysięcy złotych dofinansowania. Wyróżnić warto przede wszystkim trzy programy dotacyjne, które obejmują zasięgiem województwo świętokrzyskie:

 1. Ulga termomodernizacyjna
 2. Mój Prąd 5.0
 3. Czyste powietrze

Pierwsza możliwość obniżenia kosztów fotowoltaiki to tzw. ulga termomodernizacyjna. Ponad połowa klientów Otovo Fotowoltaika Kielce dofinansowanie to z powodzeniem wykorzystuje.

Pozwala ono bowiem odpisać sobie od rozliczenia podatkowego koszty instalacji PV i montażu. 17, 19 lub 32% kosztów mniej - oto co daje.

Atrakcyjną dotacją jest też Mój Prąd 5.0. Pozwala uzyskać dofinansowanie do magazynów energii w kwocie 7,5 tys. zł oraz 4-5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną. Razem maksymalnie 12,5 tys. zł.

Ostatnie rządowe dofinansowanie na fotowoltaikę w Kielcach, które może Cię zainteresować to program wymiany starych “kopciuchów”, Czyste powietrze. W jego ramach istnieje opcja zyskania 5 lub 9 tys. zł na zestaw fotowoltaiczny.

Rzeczywista ilość energii, jaką produkują instalacje fotowoltaiczne Kielce

W mieście Kielce fotowoltaika wystarczająco dobrze sobie radzi, aby pokryć (a nawet przewyższyć) roczne zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na prąd.

Przy napromieniowaniu słonecznym 1321,94 kWh/ m2 rocznie, instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,6 kWp powinna wygenerować 4.549.19 kWh na rok. Wniosek? Fotowoltaika Kielce = spora ilość prądu ze Słońca, na tyle spora, że można śmiało pomyśleć o pompie ciepła lub ogrzewaniu podłogowym.

Jak dużo energii elektrycznej produkują zazwyczaj panele fotowoltaiczne w Kielcach w poszczególnych miesiącach? Spójrz:

wykres miesięcznego poboru energii z instalacji fotowoltaicznej w Kielcach
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Panele fotowoltaiczne Kielce - kąt nachylenia

Zważywszy na wysokość i położenie terenu, na którym leżą Kielce, fotowoltaika, a konkretnie panele fotowoltaiczne, powinny być nachylone pod kątem 37 stopni i przymocowane od południa.

W ten sposób na ogniwa fotowoltaiczne pada najwięcej promieni słonecznych. Jeżeli w tej ekspozycji na moduły fotowoltaiczne jakiś obiekt (np. fasada budynku, drzewo) rzucałby cień, wówczas montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na wschodniej i zachodniej części dachu.

Fotowoltaika Kielce a cena sprzedaży/kupna 1 kWh energii elektrycznej

Ceny prądu w Polsce notują kolejne podwyżki, co jest korzystne dla opłacalności fotowoltaiki. W lecie tego roku każdy prosument odzyskiwał ok. 80% wygenerowanej energii elektrycznej.

Cena sprzedaży 1 kWh energii z fotowoltaiki ustalona bowiem została w maju 2023 bardzo wysoko, na poziomie 0,56 zł.  Cena kupna z kolei wahała się między 0,94-1,03 zł.

Należy pamiętać, że ceny sprzedaży kWh dla fotowoltaiki nie biorą się znikąd. Wynikają ze średniej cen energii z TGE z poprzedniego miesiąca. Mogą się więc zmieniać.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Kielcach.


W ile lat zwraca się fotowoltaika Kielce? Średnie ROI

Klientom decydującym się na usługi Otovo Fotowoltaika Kielce instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp zwraca się średnio w 5,5-6,5 roku, a fotowoltaika plus  bateria do fotowoltaiki 5 kWh w 7-8,5 roku. Daje to wysoki ROI. Zwrot z inwestycji jest tym szybszy, im więcej dofinansowania pozyskasz.

Oto parametry, które dają taki ROI:

 • Fotowoltaika Kielce cena: 22 928 zł
 • Koszt montażu: 5 300 - 14 500 zł zł
 • Dodatkowo, cena baterii do fotowoltaiki Huawei 5 kWh:  14.500 zł
 • Moc instalacji fotowoltaicznej: 4,6 kWp
 • Maks. obciążenie: 80%
 • Roczna produkcja: 4.549 kWh
 • Stopień autokonsumpcji energii: sama fotowoltaika - 25%, fotowoltaika i magazyn energii fotowoltaicznej - 60%
 • Sprzedaż energii do zakładu: 75% (sama fotowoltaika), 40% z magazynem
 • Średnia cena sprzedaży energii: 0,77 zł/kWh
 • Średnia cena zakupu energii: 0,96 zł/ kWh.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Kielcach?

Kielce to miasto leżące w województwie świętokrzyskim, w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. To gospodarcze oraz turystyczne centrum, a także ważny ośrodek targowy, jedno z najszybciej i najprężniej rozwijających się polskich miast, zapewniające dobre połączenia komunikacyjne do innych dużych miast i miejscowości: Krakowa, Rzeszowa, Warszawy.

Z jednej strony pełne udogodnień i nowych, ciekawych możliwości miasto, z drugiej zaś bliskość gór i terenów zielonych sprawiają, że wiele osób wybiera Kielce jako idealne miejsce do życia lub do czynienia mniejszych i większych inwestycji oraz otwierania biznesów.

Aby takie przedsięwzięcia stały się jeszcze bardziej opłacalne, warto zainwestować w fotowoltaikę, która świetnie sprawdzi się w przypadku firm, przedsiębiorstw, hoteli, pensjonatów, biurowców, no i oczywiście domów mieszkalnych, garaży i gruntów.

W Kielcach i najbliższych okolicach średnia roczna temperatura wynosi 8,7 stopni Celsjusza, nasłonecznienie 1080 kWh/m2.

Fotowoltaika w Kielcach – czy to rozwiązanie dla mnie?

Nowoczesne panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku domów mieszkalnych, jak i budynków firmowych.

Początkowo poniesione koszty, które można znacznie obniżyć, korzystając z przyjaznych dotacji i dofinansowań lub wybierając leasing, zwrócą się już po około 7 latach użytkowania fotowoltaiki. Instalacja będzie zaś sprawnie działać przez minimum 25 lat, gdzie każdy kolejny rok po „spłaceniu” początkowego kapitału to już tylko i wyłącznie czysty zysk.

Ewentualne nadwyżki wytworzonej energii można także sprzedawać sieci energetycznej, zyskując tym samym dodatkowe profity.

Co ciekawe, jeśli budynek posiada zainstalowaną fotowoltaikę, jego wartość rynkowa wzrasta, zatem w razie ewentualnej sprzedaży domu albo firmy, właściciel może znacznie podnieść jego cenę i zarobić więcej. Oczywiście nie chodzi jednak wyłącznie o pieniądze.

Fotowoltaika to także ogromny ukłon w stronę środowiska. Dzięki czerpaniu energii prosto ze słońca, do atmosfery emitowanych jest znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, niekorzystnych dla roślin i zwierząt.

Pewnie nie wiedziałeś też o tym, że panele fotowoltaiczne zbudowane są z materiałów, które w dużym procencie można recyklingować?


Wyceń swoją instalację w 2 minuty

Fotowoltaika Kielce – czy będę musiał dbać o panele słoneczne?

Nie musisz obawiać się, że fotowoltaika będzie wymagała od Ciebie specjalnego zaangażowania i przyniesie ze sobą dodatkowe obowiązki. Można śmiało stwierdzić, że jest to instalacja praktycznie całkowicie bezobsługowa!

Po poprawnie przeprowadzonym montażu świetnie działa bez konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów, konserwacji, nie wymaga także specjalnego sposobu czyszczenia.

Na ogół panele słoneczne oczyszczają się naturalnie podczas deszczowych dni. Warto jedynie od czasu do czasu sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich trudniejsze zabrudzenia, które lepiej byłoby doczyścić ręcznie.

Fotowoltaika jest cicha i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu oraz praktycznie bezawaryjna i odporna nawet na trudne warunki atmosferyczne oraz bardzo niskie lub też bardzo wysokie temperatury.

Dlaczego Otovo?

Dzięki Otovo Twoje marzenia o własnej fotowoltaice – w domu albo w firmie szybko mogą stać się rzeczywistością. Zadbamy o przeprowadzenie całego przedsięwzięcia od A do Z.

Pomożemy dobrać odpowiednią moc, która pokryje Twoje indywidualne potrzeby, zespół wykwalifikowanych fachowców, którzy zajmą się montażem. Udzielimy także wsparcia w zakresie uzyskania dofinansowania bądź też zawarcia umowy leasingowej. Zainstalowanie fotowoltaiki to raptem kilka dni!

W przypadku instalacji o mocy do 50 kW nie jest nawet potrzebne pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie posiadanej fotowoltaiki do operatora sieci energetycznej.

Jakie formy zakupu instalacji fotowoltaicznej proponuje Otovo Fotowoltaika Kielce?

Z uwagi na fakt, że firma fotowoltaiczna Otovo przybyła do Polski z Norwegii, to poza gotówką i kredytem na fotowoltaikę, umożliwiamy też leasing konsumencki, który za granicą staje się coraz bardziej popularny.

W jego ramach nie trzeba żadnego wkładu początkowego, a miesięczne opłaty są na poziomie od 129 zł. Te korzystne ceny idą z długim okresem gwarancji serwisowej - 20 lat przy leasingu i 10 lat przy zakupie fotowoltaiki gotówkowo lub na kredyt.

Podsumowując, w Otovo Fotowoltaika Kielce zakupisz instalację PV:

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.