Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Skumulowana moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce zbliżyła się w minionym roku do magicznego pułapu 12 MW. Odkąd na początku 2023 roku znowu wzrosły ceny energii kontraktowanej, mało kto już wątpi, czy fotowoltaika w Polsce się opłaca. Opłaca się coraz bardziej. Dowiedz się, jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce 2023, jakie są nowe zasady, ceny i warunki.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Autor: Otovo
dlaczego instalacja fotowoltaiczna w Polsce się opłaca?

Moc fotowoltaiki w Polsce 2023

Wszyscy czekamy z niecierpliwością na nowy raport Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023, który zostanie opublikowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej w okolicach maja 2023. Dopóki jednak brakuje tej szerokiej publikacji, sięgnąć można do ostatnich danych zebranych w listopadzie 2022. Wynika z nich niepodważalnie, że fotowoltaika w Polsce nadal ma się najlepiej, jeśli chodzi o wszystkie odnawialne źródła energii elektrycznej.

  • Moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła w sumie 11 924 MW.
  • Porównując listopad 2022 do listopada 2021, moc zainstalowana z fotowoltaiki wzrosła aż o 67%. Rok wcześniej odnotowano 7140,81 MW.
  • Tak dynamicznego przyrostu mocy próżno szukać w energii wiatrowej. Energia słoneczna stała się OZE nr 1 w Polsce.
  • Warto pamiętać, że za większość mocy zainstalowanej odpowiadają prosumenci, czyli właściciele domowych mikroinstalacji PV. Naliczono ponad 1 milion zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych - dokładnie 1 179 568 sztuk. Łączna moc zainstalowana w prosumenckich instalacjach PV wyniosła 8623,156 MW.

Czego potrzebuje rynek fotowoltaiki w Polsce 2023, aby szybciej się rozwijać?

Fotowoltaika w Polsce potrzebuje przede wszystkim jednego: dużych inwestycji w infrastrukturę sieci elektroenergetycznej. Tego brakuje od lat.

Wartość rynku inwestycji PV ani produkcja energii elektrycznej z tego odnawialnego źródła nie wzrośnie tak, jakby mogła, jeżeli farmy fotowoltaiczne ani małe i mikro instalacje nie będą mogły zostać podłączone do sieci z uwagi na jej zły stan. Już w 2021 roku Instytut Energetyki Odnawialnej alarmował, że niepokojąca jest rosnąca liczba odmów wydawanych przez operatorów sieci dystrybucyjnej.

Bez skuteczności usuwania ograniczeń infrastrukturalnych, rynek fotowoltaiki w Polsce nie ma jak się rozpędzić na wielką skalę europejską. Domowych instalacji fotowoltaicznych sukcesywnie przybywa, jednak stopniowo zmniejszające się wielkości dostępnych mocy przyłączeniowych mogą sprawić, że 2023 rok i 2024 będą ostatnimi, gdzie obserwujemy dynamikę rozwoju.

Fotowoltaika - nasłonecznienie w Polsce

Odnawialne źródła energii bazujące na energii ze Słońca mają w Polsce bardzo dobre warunki, bo promieniowanie słoneczne jest wystarczające dla opłacalnego działania fotowoltaiki. Średnie nasłonecznienie notowane w ostatnich latach to 1000 kWh/m2.

W takich warunkach testowane są panele fotowoltaiczne.
Skoro przemysł produkcji urządzeń PV uznaje to nasłonecznienie za standard, fotowoltaika w Polsce naprawdę nie stoi pod znakiem zapytania.

Podobną ilością promieniowania słonecznego pochwalić się mogą nasi sąsiedzi, Niemcy, gdzie rozwój elektrowni fotowoltaicznych od lat jest uznawany za przyszłościowy.

nasłonecznienie w polsce w podziale na miesiące

Fotowoltaika w Polsce 2023: aktualne dofinansowania

Oczywiste jest, że moc zainstalowana w fotowoltaice będzie rosnąć, gdy instalacje fotowoltaiczne będą atrakcyjnie dopłacane z rządowych funduszy. Dofinansowanie do fotowoltaiki w Polsce 2023 krąży wokół kilku znanych programów dla osób fizycznych: Mój Prąd, Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Rolnicy z kolei mogą liczyć na dopłaty z programu Agroenergia 2023.

Co istotne, w 2023 roku pojawiły się dofinansowania na magazyny energii do fotowoltaiki, co oznacza wzrost sprzedaży domowych akumulatorów i baterii. 16 tysięcy dofinansowania do tego typu urządzeń w ramach programu Mój Prąd 4.0 ma ogromne znaczenie dla pracy całej branży PV. Spodziewać się należy, że tempo rozwoju mikroinstalacji PV z magazynami w końcu przyspieszy.

Rosnące ceny w Polsce

Rosnące ceny energii elektrycznej nikogo już nie dziwią. Podwyżki wahają się średnio o 5-7% w skali roku i nic nie wskazuje, by ten trend miał się odwrócić. Oznacza to, że każdego roku rachunki za tradycyjną energię będą rosły, znacznie nadwyrężając domowy budżet.

Niestety, jako konsumenci nie mamy wpływu na wysokość cen prądu, jednak przechodząc na energię ze źródeł odnawialnych, np. instalację fotowoltaiczną, możesz obniżyć rachunki nawet o 100%.

Należy pamiętać, że mimo obniżenia poboru energii czynnej, na rachunku zawsze zostaną podstawowe opłaty stałe w granicach 5-10% obecnego rachunku. Nie zmienia to faktu, że w ciągu kilku lat jesteś w stanie zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy!


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Fotowoltaika - nowe zasady 2023 systemu rozliczeń z PV w Polsce

Montaż instalacji PV o mocy maksymalnej do 50 kW (czyli montaż typowej, domowej instalacji fotowoltaicznej) wiąże się aktualnie z rozliczeniem poprzez net-billing. Jest to system, który sprawia, że prosumenci indywidualni i zbiorowi "sprzedają" nadwyżkową energię elektryczną wyprodukowaną przez swoją instalację do lokalnego zakładu energetycznego. Środki z tej sprzedaży zasilają ich depozyt, z którego kupują prąd na przykład wieczorami.

W zależności od tego, ile sprzedasz swojego zielonego prądu (i ile go wykorzystasz na własne potrzeby, zamiast zużywać prąd jak konsument), o tyle będziesz mieć mniejsze rachunki za prąd. Łączna moc zainstalowana na dachu ma zatem znaczenie. Podobnie jak to, czy zdecydujesz się na magazyn energii, który może zwiększyć poziom autokonsumpcji darmowego prądu.

Net-billing, które obowiązuje prosumentów OZE, będzie ewoluował:

  • Przez cały 2023 rok i aż do 30 czerwca 2024 ceny sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki ustalane są na podstawie średniej ceny z poprzedniego miesiąca. Są więc zmienne i można je sprawdzić na TGE (Towarowej Giełdzie Energii).
  • Od 1 lipca 2024 ceny sprzedaży energii z PV będą ustalane na podstawie stawek godzinowych. Będzie więc bardziej dynamicznie.

Czy opłaca się fotowoltaika na nowych zasadach w 2023 roku?

Tak, fotowoltaika w Polsce 2023 nadal się opłaca, nawet jeśli nie inwestujesz w magazyny energii. Wysokie ceny prądu sprawiają, że na rynku fotowoltaiki net-billing wypada jak do tej pory bardzo porównywalnie pod względem opłacalności co poprzedni sposób rozliczeń PV. Nadal rachunki za prąd spadają średnio o jakieś 70%, a z magazynem energii lub odpowiednią dużą fotowoltaiką nawet o 90%.

Stawka za 1 kWh energii z instalacji paneli fotowoltaicznych wyniosła w styczniu 2023 0,7168 zł. Średnia stawka ze wszystkich miesięcy w 2022 roku 0,739 zł za 1 kWh.

Dla branży PV oznacza to, że prawdopodobnie obroty handlowe fotowoltaiki wzrosną w 2023 lub utrzymają się podobnym poziomie co w 2022.


Te informacje to dla Ciebie za mało? Dowiedz się więcej z naszego webinaru "Czy fotowoltaika w 2023 roku się opłaca?"


Ochrona Środowiska- czyli korzyść, którą trudno policzyć

To korzyść, którą trudno policzyć. W czasie trwającej transformacji energetycznej korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest najkorzystniejszą dla środowiska alternatywą dla źródeł tradycyjnych.

Fotowoltaika to Twój wkład w ochronę planety, która potrzebuje naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, a ponad 90% materiałów, z których zbudowane są panele, podlega recyklingowi.

Webinar- czy fotowoltaika w Polsce się opłaca

Zapraszamy do filmu, w którym staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy fotowoltaika w Polsce się opłaca? Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora fotowoltaiki.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Sposoby zakupu fotowoltaiki w Polsce 2023

Na polskim rynku fotowoltaicznym popularne są trzy rodzaje nabywania instalacji PV:

  1. Zakup klasyczny (czyli za gotówkę): Jest on łatwy i szybki, a wiele programów dofinansowania fotowoltaiki w 2023 (m.in. ulgi podatkowe oraz bezzwrotne dopłaty) sprawia, że nawet 50% wydatków zostaje zwrócona. Jest to dobre rozwiązanie, gdy w grę wchodzą mniejsze instalacje PV dla budynków jednorodzinnych. Przy większych inwestycjach, może zabraknąć gotówki, bo moduły fotowoltaiczne jednak nie są tak tanie, jak zwykłe panele słoneczne.
  2. Zakup na kredyt: Korzysta z niego szczególnie fotowoltaika dla firm, ale też fotowoltaika dla rolników i osób fizycznych. W ramach promocji odnawialnych źródeł energii w Polsce istnieje bowiem szereg pożyczek w różnych bankach, których oprocentowanie jest naprawdę niewielkie - 5%, 1%, a nawet 0%.Zakup na leasing: Leasing instalacji PV to, co ciekawe, opcja nie tylko dla przedsiębiorstw i rolników prowadzących działalność. W Otovo leasing fotowoltaiki możliwy jest też dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. Dzięki temu prosumenci zyskują 20 lat gwarancji na fotowoltaikę, a miesięczny abonament rozpoczyna się od kwoty 129 zł. Nie potrzeba więc ani dotacji na innowacje technologiczne, ani dofinansowania, ani własnych oszczędności. W ten sposób energia słoneczna dostępna jest dla każdego.

Zastanawiasz się, czy instalacja fotowoltaiczna w Twoim mieście się opłaca?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy, informację na temat poszczególnych miast w Polsce:


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikęPomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.