Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę? Dla każdego mogą być to inne, istotne względy – bycie eko i dbanie o środowisko poprzez zmniejszenie ilości emitowanych szkodliwych substancji, stawianie na rozwój i nowoczesne technologie, podnoszenie rynkowej wartości budynku.

Reasumując, większość osób zgodnie zgadza się co do jednego argumentu, uważając go za kluczowy, niepodważalny i najważniejszy – fotowoltaika w Polsce to ogromna oszczędność i znaczne sumy pieniędzy, które każdego miesiąca zostają w kieszeni!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Bielsku Białej!


Fotowoltaika ceny Bielsko-Biała

W 2022 roku w mieście Bielsko-Biała fotowoltaika miała ceny*:

 • średnio 24 044 zł za instalację fotowoltaiczną o mocy 4,6 kWp, która składała się z 12 paneli PV dobrej jakości,
 • średnio 30 025 zł za instalację 6,5 kWp (16 paneli PV)
 • średnio 32 470 zł za instalację 6,8 kWp (17 paneli PV).

*Fotowoltaika Bielsko-Biała - dofinansowanie z rządowych programów niewliczone.

Podane za domową fotowoltaikę ceny to całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej, czyli:

 1. panele fotowoltaiczne (dokładniej: panele monokrystaliczne z uwagi na fakt, że panele polikrystaliczne uważa się za nieco mniej efektywne);
 2. falownik lub mikroinwerter (sprawdzonej marki; bywają różne rodzaje falowników fotowoltaicznych)
 3. kable i skrzynki,
 4. koszt montażu modułów fotowoltaicznych na dachu.

Zastanawiasz się, ile mogą kosztować panele fotowoltaiczne LONGi Solar albo Ja Solar czy Trina Solar, które są co roku wyróżniane w niezależnych rankingach bezpieczeństwa i niezawodności? Zapytaj nasz oddział Otovo Fotowoltaika Bielsko-Biała.

Korzystne ceny na panele, cały zestaw PV i montaż pozytywnie Cię zaskoczą. Jesteśmy liderem rynku PV w Norwegii, który dostarcza fotowoltaikę dla domu w 11 krajach UE - mamy świetne partnerstwa z producentami i setki profesjonalnych instalatorów w całej Polsce.

Fotowoltaika Bielsko-Biała dofinansowanie 2022

W śląskim mieście Bielsko-Biała dopłaty do fotowoltaiki można w 2022 roku pozyskać z trzech rządowych programów, wspierających ekologiczne rozwiązania dla domów:

 1. Czyste powietrze
 2. Mój Prąd 5.0
 3. podatkowe rozliczenie ulga termomodernizacyjna.

Na dofinansowanie do fotowoltaiki “Czyste powietrze” mają szansę zakwalifikować się właściciele budynków jednorodzinnych o rocznych dochodach mniejszych niż 100 tys. zł. Przysługuje im 5 tys. zł dotacji do fotowoltaiki, a poniżej określonego progu dochodowego kwota ta może wzrosnąć do 9 tys. zł.

Nowo zakładana fotowoltaika w Bielsku-Białej dofinansowanie może otrzymać też z innego źródła: Mój Prąd 5.0. Z tej dotacji wysokie dochody nie wykluczają. Koszt instalacji fotowoltaicznej może spaść o 4-5 tys. zł, a jest też przewidziane  dofinansowanie do magazynów energii rzędu 7,5 tys. zł.

Mieszkańcy Bielsko-Biała dopłaty do fotowoltaiki mogą również szukać w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym. Wniosek PIT/0 (tzw. ulga termomodernizacyjna) to 17,19 lub 32% odpisu kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Bielsku Białej!


Jak dużo energii produkują instalacje fotowoltaiczne Bielsko-Biała?

O to czy wystarczająco dużo słońca otrzymają panele fotowoltaiczne Bielsko-Biała nie musisz się martwić. Średnie napromieniowanie słoneczne tego śląskiego miasta to 1262,17 kWh/ m2 rocznie.

Sprawia to, że instalacje fotowoltaiczne w Bielsku-Białej o mocy 4,6 kWp  produkują około 4.345.72 kWh energii elektrycznej na rok. Jeśli masz wątpliwości czy to Ci wystarczy, sprawdź jak obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne.

Fotowoltaika Bielsko-Biała - miesięczna produkcja energii systemów o mocy 4,6 kWp:

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Bielsko-Białej?

Bielsko-Biała to urokliwe miasto położone nad rzeką Białą w województwie śląskim. Znajduje się u stóp Beskidów, co stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich fanów górskich wędrówek, czy też sportów zimowych. Liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i tereny rekreacyjne sprzyjają wypoczynkowi.

Piękne widoki i niesamowity klimat sprawiają, że miejscowość ta niezmiennie przyciąga zarówno turystów, jak i potencjalnych mieszkańców, zwłaszcza że poziom bezrobocia jest w Bielsko-Białej jednym z najniższych w Polsce. Czy w tych rejonach warto postawić na fotowoltaikę?

Jak najbardziej tak, zwłaszcza że panele fotowoltaiczne można z powodzeniem montować zarówno na dachach budynków mieszkalnych, firmowych, czy użyteczności publicznej, garażach, jak i budynkach gospodarczych, a nawet bezpośrednio na gruncie.

Średnia roczna temperatura wynosi w tych okolicach 8 stopni Celsjusza, nasłonecznienie około 1000 kWh/m2, są to zatem wystarczające warunki na tego typu instalacje.

Panele fotowoltaiczne Bielsko-Biała - idealny kąt nachylenia

W mieście Bielsko-Biała panele fotowoltaiczne powinny być nachylone pod kątem 36 stopni. Wówczas ogniwa fotowoltaiczne otrzymują maksymalną ilość promieniowania słonecznego.
Montaż paneli fotowoltaicznych najczęściej stosuje się na południe lub w przypadku zagrożenia cieniem, na wschód-zachód. Panele solarne (panele słoneczne) układa się na dachach według tej samej zasady.

Fotowoltaika Bielsko-Biała a cena sprzedaży i kupna 1 kWh energii

Stając się prosumentem, czyli inaczej mówiąc kimś, kto posiada instalację fotowoltaiczną, będziesz miał płacone za nadwyżki energii z Twojego systemu PV. To, czego nie wykorzystasz dla siebie, automatycznie zostanie przesłane do sieci energetycznej, a cena za sprzedaż 1 kWh energii z fotowoltaiki w tej chwili to 0,56 zł. Ustalana jest ona ze średniej cen z TGE z ostatniego miesiąca, nie jest więc czymś stałym. Zważywszy na fakt, że aktualna cena prądu (tj. jej kupna) to 0,94-1,03 zł, odzyskasz ok. 80% nadwyżek energii bez żadnych dopłat.

W ile lat zwróci się fotowoltaika Bielsko-Biała? ROI

Sporo czynników rzutuje na to w ile lat zwracają się panele fotowoltaiczne - Bielsko-Biała ma dobre warunki nasłonecznienia, ale zwrot z inwestycji zależy też od cen energii elektrycznej, mocy instalacji, kosztów początkowych czy pogody. Wśród najważniejszych danych, jakich wymaga dokładne obliczenie ROI wchodzą:

 • Rzeczywista ilość wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne energii
 • Cena, jaką ma cała fotowoltaika (Bielsko-Biała to koszt ok. 22 928 zł za 12 paneli fotowoltaicznych z montażem)
 • Cena za magazyn energii (nie trzeba go mieć, aby instalacja fotowoltaiczna działała, ale wystarczy bateria 5 kWh, by podnieść poziom autokonsumpcji energii z 25% do 60%)
 • % autokonsumpcja energii przez dom (przyjmuje się średnio 25%; oczywiście chyba, ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła czy magazyn energii podwyższają autokonsumpcję)
 • Obciążenie
 • Ceny prądu (sprzedawanego i kupowanego).

Według uśrednionych danych Otovo Fotowoltaika Bielsko-Biała ROI z inwestycji wygląda następująco:

 • naszym klientom z miasta Bielsko-Biała instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp spłaca się w okresie od 5 lat do 6,5 roku (w zależności od wielkości dofinansowania do fotowoltaiki)
 • w sytuacjach, gdy bateria do fotowoltaiki 5 kWh jest od razu nabywana z nową instalacją, całość zwraca się 7-8,5 roku.

Spójrz na nasz kalkulator fotowoltaiki online albo zapytaj obsługę przez czat. Pomożemy dokonać niezbędnych obliczeń.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty w Bielsku Białej

Fotowoltaika Bielsko – Biała – jak dobrać odpowiednią moc do swojego zapotrzebowania?

Jednym z najtrudniejszych kroków podczas tworzenia projektu fotowoltaiki jest dobór odpowiedniej ilości paneli oraz mocy i wielkości całej instalacji.

Nie może być bowiem zbyt mała, gdyż w takiej sytuacji nie zapewni wystarczającej ilości prądu w odniesieniu do zapotrzebowania domowników danego domu lub pracowników danej firmy. Dlatego też nie polecamy kupowania i instalowania fotowoltaiki na własną rękę.

Zdecydowanie lepiej zaufać fachowcom, którzy pomogą obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i zgodnie z otrzymanym wynikiem dobiorą odpowiednie komponenty.

Wezmą oni pod uwagę także inne ważne parametry jak lokalizacja budynku, kąt nachylenia dachu. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskuje się, umieszczając panele od strony południowej. W kilka dni powstanie Twoja własna, domowa minifabryka prądu.

Dlaczego Otovo?

Razem z Otovo instalacja fotowoltaiki jest szybka, łatwa i przyjemna. Pomagamy swoim klientom zarówno w otrzymaniu dofinansowania, jeżeli zdecydują się na kupno, jak też w zawarciu korzystnej umowy leasingowej. Udzielamy długoletniej gwarancji i wsparcia na każdym etapie realizacji projektu.

Wyróżnia nas bogate doświadczenie na rynku europejskim. Dziś uderzamy w Polskę, starając się zarażać pasją i miłością do nowych i ekologicznych technologii, w które to właśnie fotowoltaika wpasowuje się znakomicie. Nasz przygoda z czerpaniem energii ze słońca rozpoczęła się już w 2016 roku.

Po prawie 6 latach intensywnej działalności jesteśmy w stanie w 100% doradzić naszym klientom i jak najlepiej dopasować systemy fotowoltaiczne do faktycznego zapotrzebowania. Na naszej stronie udostępniamy wygodny kalkulator idealny do wstępnych obliczeń.

Zapraszamy do kontaktu – osobiście, telefonicznie, mailowo albo za pomocą czatu., miasto w województwie śląskim, leżące w większości na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.

Duże zanieczyszczenie Bielsko-Białej związane jest z faktem, że stanowi ono główny ośrodek Bielskiego Okręgu Przemysłowego – jednego z jedenastu okręgów przemysłowych Polski.

Jak nabyć instalacje fotowoltaiczne od Otovo Fotowoltaika Bielsko-Biała?

Uważamy, że klientom przechodzącym na prąd ze Słońca należy ułatwić możliwość zakupu fotowoltaiki. W Otovo Fotowoltaika Bielsko-Biała masz trzy opcje:

 • leasing konsumencki (od zaledwie 129 zł /mc)
 • zakup na kredyt,
 • zakup za gotówkę,

Korzystne ceny na instalacje fotowoltaiczne i montaż idą u nas w parze z długą gwarancję serwisową - 10 lat przy zakupie i 20 lat przy leasingu.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.