Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Jedną z największych zalet posiadania instalacji fotowoltaicznej, oprócz pozyskiwania 100% energii ze źródeł odnawialnych, jest opcja podpisania kompleksowej umowy w celu zyskania statusu prosumenta (osoba, która równocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną).


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Dzięki temu możesz korzystać z opustów, które dają Ci możliwość magazynowania energii w sieci i odbierania jej w proporcjach 1,08 lub 0,7 - zależnie od wielkości Twojej instalacji.

Ostatnio jednak duże firmy z branży fotowoltaicznej zaczęły oferować zupełnie nową usługę - opust 1:1. Czym właściwie jest ten opust i na czym polega? Czy pozwala realnie zyskać, czy to tylko kolejny sposób na pozyskanie klientów? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest opust?

Pojęcie „opustu” nie występuje w żadnej ustawie ani dokumencie prawnym jednak jest ono szeroko używane przez ludzi z branży fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii.

W największym uproszczeniu system opustów to możliwość magazynowania nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w sieci, a następnie odebranie jej, kiedy instalacja nie pracuje lub uzyski są zbyt niskie by pokryć aktualne zapotrzebowanie energetyczne.

Zazwyczaj dzieje się tak zimą lub w przypadku mocnego zachmurzenia. Na odbiór energii z sieci prosument ma 365 dni.

Jaki opust obowiązuje teraz?

Aktualny system opustów dla fotowoltaiki to 1:0,8 (dla instalacji o mocy do 10 kWp) lub 1:0,7 (dla instalacji powyżej 10 kWp).

Oznacza to, że w ciągu roku możemy odebrać 70% lub 80% magazynowanej energii, pozostałe 20% lub 30% to „opłata” za jej przechowywanie w sieci. Rozliczenie opustu wymaga m.in. pokrycia kosztów dystrybucji przez sprzedawcę energii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Opust 1:1

Bilansowanie fotowoltaiki 1:1 to zupełnie nowa oferta, na którą do tej pory zdecydowały się tylko ogromne firmy, działające w branży fotowoltaicznej.

W czasie, gdy skończył się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”, firmy zaczęły szukać innych atrakcyjnych rozwiązań, które pozwolą im na zdobycie klientów lub stworzenie atrakcyjniejszej oferty.

Jak ma wyglądać taki opust w praktyce?

  • firma montuje instalację i przez 24 miesiące właściciel instalacji może odbierać z sieci 100% oddanej energii;
  • moc instalacji nie może przekraczać 10 kWp;
  • właściciel musi zrezygnować z umowy u obecnego sprzedawcy i zawrzeć umowę ze sprzedawcą wskazanym przez firmę – firma dzierżawi obsługę sieci od operatora;
  • po upływie 24 miesięcy można kontynuować korzystanie z magazynowania energii w ramach nowego systemu opustów dla swojej mikroinstalacji lub wrócić do dawnego sprzedawcy energii na starych zasadach;

Ile zyskujesz na opuście 1:1?

Bazując na obliczeniach specjalistów, przy założeniu posiadania instalacji o mocy 5 kWp, która rocznie produkuje około 5000 kWh, przy kosztach energii 0,61 zł/ kWh, decydując się na bilansowanie 1:1, które pozwoli na odzyskiwanie 100% energii z sieci, w skali roku prosument zyskuje zaledwie 512 zł.

Jednocześnie sprzedawca traci przy takiej kalkulacji ok. 1030 zł brutto.

Czy opust 1:1 się opłaca?

Aby mieć pewność, czy takie rozwiązanie jest opłacalne, należałoby porównać ze sobą opcję dwuletniego bilansowania 1:1 oraz piętnastoletniego systemu 1:0,8 zagwarantowanego w ustawie.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że przy założeniu odbioru 100% magazynowanej w sieci energii przez 24 miesiące, aby zachować maksymalną opłacalność, wielkość instalacji powinna być mniejsza, niż przy dotychczasowych opustach.

Następnie po upływie tego okresu powinna zostać rozbudowana tak, aby pokrywała zapotrzebowanie przy upuście 1:0,8.

Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści finansowe (ok. 500 zł w skali roku dla instalacji o średniej mocy 5 kWp) oraz koszty ewentualnej rozbudowy instalacji w razie zrezygnowania z nowego systemu opustów, ta opcja wydaje się być po prostu nieopłacalna.

Dodatkowo, eksperci branży fotowoltaicznej zauważają, że jakiekolwiek odstępstwa od zapisów zawartych w ustawie mogą powodować nieścisłości, w tym ryzyka prawne i podatkowe, które mogą odbić się na kliencie indywidualnym.

Fala promocji

Fotowoltaika to branża, która nieustannie się rozwija i wprowadza kolejne rozwiązania, coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów. Firmy prześcigają się w ofertach oraz promocjach, takich jak właśnie nowy system opustów czy korzystne finansowanie.

Coraz częściej zdarza się jednak, że oferty te są dla klientów korzystne tylko w teorii, w praktyce bowiem okazują się nieopłacalne.

”Oszczędności” ukryte są w wyższych kosztach instalacji lub wyższej marży – klient, zamiast zyskiwać, może stracić lub ostatecznie wyjść na zero. Jako prosumenci musimy dokładnie sprawdzać każdą ofertę i korzystać z usług specjalistów, którzy od lat zdobywają zaufanie klientów. Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.