Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna dla Twojej firmy – co powiesz o takim rozwiązaniu? Czy nie byłoby przyjemnie obniżyć nieco comiesięczne koszty własnej działalności dzięki produkowaniu własnej zielonej energii? Prowadzenie swojego przedsiębiorstwa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i często także znacznym obciążeniem finansowym. Tym bardziej więc warto szukać najróżniejszych możliwości, które pozwolą na oszczędność, a jednocześnie przyniosą dodatkowe korzyści. Fotowoltaika zdecydowanie jest jednym z takich narzędzi. Sprawdźmy, jak wiele możesz zyskać i dlaczego instalacja PV to rzeczywiście aż tak się opłaca!

zalety instalacji fotowoltaicznej w Twojej firmie

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV dla Firm.


Co Twoja firma może zyskać dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki?

Fotowoltaika dla firm dawniej nie była popularna, jednak stale rosnące ceny prądu z pewnością nikogo nie napawają zbytnim optymizmem. Już w skali gospodarstwa domowego jesteśmy w stanie znacząco odczuć różnicę, a co dopiero w przypadku firmy, gdzie ilość zużywanej energii elektrycznej jest często nawet kilkukrotnie wyższa. Ogrzewanie, oświetlenie, zasilanie komputerów i innych sprzętów biurowych, klimatyzacji generuje ogromne koszty, które mogą być źródłem sporego stresu. Dzięki nowoczesnej fotowoltaice każdy biznesmen będzie w stanie znacznie je zmniejszyć, bez konieczności obniżania standardów i przy zachowaniu komfortowych warunków dla swoich pracowników.

Dlaczego piszemy “każdy biznesmen”? Otóż bezpieczeństwo energetyczne jest w tej chwili priorytetem w Polsce i na świecie, i na działania proekologiczne takie jak instalacje fotowoltaiczne naprawdę jest spore wsparcie finansowe, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kolejna ważna kwestia to fakt, że dzięki czerpaniu energii wprost ze słońca, firma staje się bardziej niezależna i samowystarczalna. Nie będziesz musiał przejmować się ani wahaniami stawek za energię elektryczną, jakie narzuca zewnętrzny dostawca, ani ewentualnymi przerwami w jego dostawie na skutek awarii na przykład podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. A na pewno sam wiesz, jak wielkie może to przysporzyć problemy, straty finansowe, a nawet całkowicie paraliżować dalszą pracę i funkcjonowanie firmy. Fotowoltaika dla firm = opłacalność, to jest niepodważalne na wielu płaszczyznach.

Korzyści, jakie daje instalacja fotowoltaiczna w przedsiębiorstwie

Przeciętnie koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się po okresie od 5 do 7 pierwszych lat użytkowania, w kolejnych generując już wyłącznie zyski. A panele fotowoltaiczne będą sprawnie funkcjonować przynajmniej przez 25 lat albo i dłużej. Po okresie eksploatacji można je po prostu recyklingować. Dodatkowo ewentualne nadwyżki prądu, na przykład zgromadzone podczas letnich miesięcy cechujących się szczególnie dużym nasłonecznieniem możesz odsprzedawać do sieci energetycznej, zyskując tym samym dodatkowy zastrzyk gotówki co jakiś czas.

Kluczowe korzyści, jakie daje montaż paneli fotowoltaicznych:

 • Fotowoltaika dla firm to niższe rachunki za prąd zazwyczaj o ponad połowę, a czasem nawet o 80-90%. Dzięki instalacji fotowoltaicznej znacznie obniżysz koszty prowadzenia działalności.
 • W polskich warunkach instalacje fotowoltaiczne spokojnie są w stanie zaspokoić większą część zapotrzebowania energetycznego. Często jest to 50-70% w skali roku.
 • Opłacalność fotowoltaiki jest tym wyższa, im wyższe są ceny energii na rynku. Dzięki inwestycji w moduły fotowoltaiczne uniezależniasz się w dużej mierze od rosnących cen prądu. Konsument energii elektrycznej nie ma wpływu na swoje rachunki za prąd, prosument już tak.
 • Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w zakładzie pracy podnosi wartość w razie sprzedaży budynku w przyszłości.
 • W przypadku awarii sieci, Twój zakład nadal ma zasilanie prądem ze słońca. Nie ponosisz kosztów przerw działania maszyn czy konieczności odejścia od komputerów Twoich pracowników.

Wszystko to sprawia, że fotowoltaika dla firm jest naprawdę optymalnym rozwiązaniem, które wprowadza znaczne oszczędności.

W odnawialnych źródłach energii tkwią też korzyści wizerunkowe

Możliwość obniżenia rachunków za prąd to niejedyna korzyść z montażu instalacji fotowoltaicznej w firmie. Nie sposób też odmówić wartości inwestycji w działania proekologiczne na rzecz ochrony środowiska, czyli tzw. CSR.

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest także wizerunek firmy i sposób, w jaki odbierają ją klienci czy współpracownicy. Zainstalowanie na dachu lub gruncie swojej firmy paneli fotowoltaicznych stawia nasze przedsiębiorstwo w świetle idącego z duchem czasu, stawiającego na nowe technologie i odważne rozwiązania. Zdecydowanie pomoże to wyróżnić się na tle konkurencji i tworzyć pozytywne skojarzenia.

Coraz większą wagę przywiązujemy także do ochrony środowiska. I bardzo dobrze! Dzięki fotowoltaice nasza firma będzie proekologiczna, dbająca o dobro przyrody, co u wielu osób może zyskać ogromne uznanie. Dzięki fotowoltaice nasza firma będzie proekologiczna, dbająca o dobro przyrody, co u wielu osób może zyskać ogromne uznanie. Czerpanie prądu wprost ze słońca, czyli z odnawialnego i niewyczerpalnego źródła energii jest w pełni naturalne i nie powoduje hałasu oraz emisji do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Fotowoltaika zwiększy renomę firmy, doda prestiżu i polepszy ogólny wizerunek.


Wyceń swoją instalację dla firm w 2 minuty!

Czy w każdej firmie można zainstalować fotowoltaikę?

Zasadniczo tak. W odniesieniu do zagadnienia: “fotowoltaika dla firm”, zasady nie są zbyt skomplikowane. Oczywiście trzeba być prawnym właścicielem budynku oraz postarać się o pozwolenie na budowę, jeśli moc instalacji jest wyższa niż 50 kW. Jeśli planowana instalacja fotowoltaiczna ma mieć mniejszą moc, pozwolenie nie jest potrzebne. Prawo budowlane nie wymaga, aby przedsiębiorstwo musiało zgłaszać mniejszą fotowoltaikę. Wystarczy kontakt z profesjonalną firmą fotowoltaiczną, która zaplanuje najlepszy projekt instalacji, zajmie się kwestią montażu paneli i pomoże przygotować zgłoszenie do zakładu energetycznego. Polskie prawo energetyczne wymaga bowiem oficjalnego zarejestrowania i podłączenia każdej założonej instalacji PV.

Czy coś jeszcze warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie? Budynek musi także wyróżniać dobry stan techniczny. W szczególności konstrukcja dachu powinna być taka, aby fotowoltaika nie stanowiła żadnego zagrożenia i była w 100% bezpieczna zarówno dla pracowników i innych osób znajdujących się w siedzibie firmy, jak i dla ewentualnych przechodniów. Odpowiednie zaplecze techniczne sprawdzą fachowcy z doświadczeniem oraz posiadający niezbędne certyfikaty i uprawnienia w tym temacie. Optymalne warunki to dach skierowany na południe, bez bliskości wysokich drzew i krzewów powodujących zacienienie o nachyleniu około 35 stopni. Ważny jest także optymalny dobór w zakresie zarówno ilości paneli słonecznych, jak i mocy całej instalacji. Dobry sprzedawca zobowiązany jest indywidualnie podejść do Twojego projektu.

Instalacja fotowoltaiczna w małej firmie

Największe korzyści z montażu instalacji PV i innych systemów odnawialnej energii odczują takie małe firmy jak:

 • pizzerie, restauracje i piekarnie, w których piece i kuchenki generują spore zużycie prądu,
 • zakłady spawalnicze, firmy zajmujące się produkcją kotłów CO i innych wyrobów, gdzie działa sporo maszyn,
 • różnego rodzaju warsztaty naprawy pojazdów,
 • wolnostojące sklepy i biura potrzebujące oświetlenia czy pracy komputerów przez cały dzień.

Wystarczą im często systemy o mocy instalacji do 50 kW. W świetle prawa energetycznego będą zatem traktowane jako prosumenci i obejmą je rozliczenia w tzw. net-bilingu.

Porada od nas: fotowoltaika dla firm wychodzi korzystniej, gdy w praktyce łączna moc paneli nie przekracza 40 kW. Wówczas łapiesz się jeszcze w niższą taryfę. Powyżej 40 kW ceny energii wskakują na wyższą stawkę i w rezultacie 50 kW instalacji PV opłaca się mniej niż 40 kW.

Wykorzystanie instalacji PV w dużej firmie

Bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną w dużych zakładach produkcyjnych jest tak wielkie, że w zasadzie wszystko, co wyprodukuje fotowoltaika podczas dnia od razu jest wykorzystywane. Biorąc pod uwagę środowisko naturalne, to właśnie przedsiębiorstwa i fabryki mogą najbardziej przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 na świecie - wystarczy, że zdecydują się na zielone źródła energii.

Projekt instalacji fotowoltaicznej dla dużych firm to często kilkadziesiąt paneli o mocy znacznie przewyższającej 50 kW, ale nie przekraczającej 500 kW. Takich rozmiarów instalacje PV muszą mieć pozwolenie na budowę oraz koncesję na sprzedaż energii elektrycznej. Koncesję wydaje Urząd Regulacji Energetyki.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV dla Firm.


Czy posiadanie firmowej fotowoltaiki niesie ze sobą duże obowiązki?

Pewnie zastanawiasz się, jak to będzie z montażem i późniejszym użytkowaniem fotowoltaiki? Bez obaw, instalacja PV nie stanowi żadnego obciążenia dla funkcjonowania firmy. Sam montaż jest szybki i bezproblemowy, zwłaszcza jeśli skorzysta się z usług sprawdzonej i zaufanej ekipy monterskiej. Jeśli współpracujesz z doświadczonym instalatorem PV to zapewne zaoferuje Ci również atrakcyjną gwarancję serwisową. Panele fotowoltaiczne dla firm są zwyczajowo nią obejmowane, szczególnie w leasingu.

Fotowoltaika działa bez konieczności wkładu jakiejkolwiek pracy. Można śmiało powiedzieć, że jest bezobsługowa. Nie wymaga późniejszych dodatkowych nakładów finansowych poza regularnymi przeglądami instalacji prosumenckich raz na kilka lat. Czyści się praktycznie sama, gdyż wystawiona jest na opady deszczu. Nie musisz się bać, że taka inwestycja będzie wiązała się z jakimikolwiek trudnościami dla Ciebie jako właściciela firmy.

Magazyny energii jako sposób na większą autokonsumpcję energii elektrycznej

Inna ciekawa opcja to dodatkowa inwestycja we własny magazyn energii, w którym dodatkowa energia będzie składowana na później, z możliwością wykorzystania w razie zapotrzebowania – na przykład z samego rana, zanim panele fotowoltaiczne zaczną działać z pełną mocą, wieczorem czy w nocy. Im więcej energii elektrycznej autokonsumuje przedsiębiorstwo, tym posiada wyższą niezależność energetyczną.

Magazyny energii przydają się też niesamowicie w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej - maszyny i pracownicy nadal będą mogli działać bez zastojów pracy. Warto wiedzieć, że to rozwiązanie nie jest dedykowane wyłącznie dla dużych firm i korporacji – fotowoltaika dla małych firm także będzie bardzo opłacalnym rozwiązaniem.Rządowych dotacji na magazyny energii dla przedsiębiorców w tej chwili nie ma. Nie oznacza to jednak, że takie wkrótce się nie pojawią. Zielona energia jest w tej chwili coraz bardziej niezbędna - bieżące potrzeby zastąpienia nią gazu i węgla dostrzega cała Unia Europejska. W bieżącym roku 2022 po raz pierwszy pojawiły się dofinansowania na magazyny energii dla gospodarstw domowych. Prawdopodobnym się wydaje, że dla firm również znajdą się środki.

Czy panele fotowoltaiczne można wrzucić w koszty firmy?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać wrzucona w koszty uzyskania przychodu.

 1. Po pierwsze, możesz wziąć fakturę na całą instalację PV - moduły fotowoltaiczne, falowniki, a także montaż fotowoltaiki. Zwrot z VAT za fotowoltaikę to 23%, o czym wspominamy też w dalszej części artykułu.
 2. Po drugie, Twoja firma może też skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym mówi ustawa CIT. Instalacja PV jest najczęściej amortyzowana ze stawką 7% rocznie (Grupy 3, podgrupy 348 według Klasyfikacji Środków Trwałych) lub 10% (Grupy 6, podgrupy 669).
 3. Po trzecie, jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna jest wzięta na leasing, to kosztami firmy są wówczas opłata wstępna, raty kapitałowe i odsetkowe oraz koszty eksploatacyjne.

Czy istnieją dofinansowania dla firm na instalacje fotowoltaiczne?

Choć zalety w zakresie finansowym z posiadania fotowoltaiki są niepodważalne, nie ukrywajmy, że jest to jednocześnie także spora inwestycja na samym początku. Na szczęście jednak istnieje wiele ciekawych sposobów, aby znacząco i odczuwalnie obniżyć koszty montażu.

Przede wszystkim warto sięgać po dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej dla firm i przedsiębiorstw. Każdego roku zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym (dla poszczególnych województw, powiatów i gmin) organizowane są przeróżne programy wspierające ekologiczne inicjatywy i dbanie o czystość powietrza. Biorąc w nich udział, można uzyskać znaczną dotację, która obniży sumę przedsięwzięcia.

Warto na bieżąco śledzić informację na ten temat, aby złożyć wniosek w odpowiednim czasie. Sprawdzone źródła, gdzie można znaleźć regionalne programy operacyjne dofinansowujące fotowoltaikę:

 1. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska,
 2. Inicjatywa Doradztwa Energetycznego,
 3. Wyszukiwarka EkoDotacje.

Polecamy zapoznać się na przykład z inicjatywą Energia Plus albo OA Ochrona Atmosfery, kierowanymi właśnie do przedsiębiorców. Można w ten sposób uzyskać naprawdę znaczące wsparcie.

Z Energia Plus fotowoltaika dla firm wymaga jedynie 15% wkładu własnego

O programie wspierającym zakup instalacji PV przez firmy, Energia Plus, nie sposób nie wspomnieć kilku dodatkowych słów. Prowadzi go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFOŚiGW, a wszelkie formularze i wnioski znajdziesz na jego rządowej stronie. To wsparcie w formie korzystnej pożyczki na fotowoltaikę w firmie jest skierowane do całego polskiego sektora biznesu - zarówno przedsiębiorców rejestrowanych w KRS, jak i CEIDG. Wielkość Twojej firmy nie ma znaczenia, podobnie jak wielkość mocy instalacji. Co istotne, ta pożyczka pokrywa nawet 85% kosztów kwalifikowanych, przy czym istnieje szansa na umorzenie 10% kwoty.

Energia Plus to tj. pomoc publiczna, która ma wspierać biznes w zakresie instalacji prosumenckich i innych działań proekologicznych aż do końca 2025 roku. Co roku pojawiają się w niej nowe środki aż do wyczerpania budżetu na finansowe wsparcie. Zmieniają się też zasady. W pierwszych dwóch edycjach firmy mogły liczyć na bezzwrotne dotacje na fotowoltaikę. W 2022 zaoferowano pożyczkę z okresem spłaty 15 lat.

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców dotyczące zielonej energii

Fotowoltaika dla firm 2022 umożliwia także skorzystanie z ulgi podatkowej, a konkretnie odliczenia podatku VAT. W ten sposób z ceny brutto za panele fotowoltaiczne, falownik i usługę montażu instalacji PV zostanie tylko cena netto.

Co więcej, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a instalację fotowoltaiczną montujesz w swoim prywatnym domu na własne potrzeby, to możesz zyskać nawet 36% odpisu kosztów. Służy temu tzw. ulga termomodernizacyjna wspierająca dbałość o środowisko naturalne. Wypełnienie formularza PIT/0 jest dziecinnie proste - zdecydowanie łatwiejsze niż obliczenie ile wynosi koszt uzyskania przychodu czy inne czasem zagmatwane sprawy księgowe. Realnie pomoże odzyskać sporo środków finansowych.

Warto wiedzieć, że w odniesieniu do tematu “fotowoltaika dla firm”: przepisy co jakiś czas się zmieniają.


Wyceń swoją instalację dla firm w 2 minuty!

Finansowanie fotowoltaiki dla firm kredytem

Zakup fotowoltaiki za gotówkę to niejedyna droga i możliwość jej nabycia. Jeśli nawet nie dysponujesz wystarczającą ilością środków już na starcie, śmiało możesz skorzystać z alternatywnych, często bardzo atrakcyjnych form finansowania. Możesz przykładowo wziąć kredyt na fotowoltaikę dla firm. Kredyty i pożyczki na instalacje PV i inne sprawdzone rozwiązania OZE często mają bardzo korzystne warunki w kwestii prowizji i oprocentowania, czasem nawet 0%.

Nie trzeba rozmawiać wyłącznie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - praktycznie każdy bank w Polsce stosowną ofertę wspierającą zieloną energię. Na udzielenie kredytu na fotowoltaikę czeka się zazwyczaj ok. 3 miesięcy.

Leasing instalacji fotowoltaicznej

Finansowanie zakupu i montażu paneli wcale nie jest konieczne. W odnawialnych źródłach energii jest przyszłość i wcale nie wymaga, aby konsument energii elektrycznej musiał posiadać kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na start inwestycji.

Ciekawą opcją może być leasing fotowoltaiki dla firm, który działa podobnie jak popularny leasing samochodowy i polega na spłacaniu regularnych comiesięcznych rat leasingowych. Nie wymaga wielu formalności, a wysokość raty oraz czas trwania całej umowy łatwo można dopasować do indywidualnych potrzeb swojej firmy i posiadanego budżetu. Dlatego tak wielu przedsiębiorców właśnie z tej formy często korzysta.

Opłacalność instalacji w leasingu nadal jest wysoka. Korzystasz z instalacji PV, więc Twoje bieżące zapotrzebowanie na energię z sieci staje się niższe, a więc rachunki za prąd spadają.

Co więcej, panele słoneczne i cała instalacja fotowoltaiczna mają dłuższą gwarancję serwisową, gdy brane są w leasing.

Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną i korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Fotowoltaika dla firm rozwija się dynamicznie, wciąż zyskując coraz szersze grono inwestorów wśród właścicieli swojej działalności gospodarczej. Nie ma się co temu dziwić. Niesie ze sobą praktycznie same zalety i ogromne finansowe korzyści. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć nieco ten temat i rozwiać Twoje ewentualne wątpliwości co do instalacji PV.

Na koniec chcielibyśmy także zachęcić Cię do korzystania z wygodnych narzędzi, jakie są dostępne online, czyli kalkulatory fotowoltaiki. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób można oszacować optymalną moc fotowoltaiki, wysokość prognozowanych oszczędności i opłacalności albo rat leasingowych. Kalkulator fotowoltaiki dla firm to aplikacja, dzięki której bez wychodzenia z domu sprawdzisz, jakie masz możliwości. Wystarczy wpisać kod pocztowy siedziby przedsiębiorstwa i podać kilka z najważniejszych danych kontaktowych. Dopytamy o aktualne zużycie energii i obliczymy dla Twojego przedsiębiorstwa ROI inwestycji w fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne dla firm to również sposób na wytwarzanie energii elektrycznej komercyjnie

Fotowoltaika dla firm może zaspokajać własne potrzeby, może też jednak stać się furtką do tego, aby sprzedawać energię, by na tym zarobić. Jeśli np. prowadzisz gospodarstwo rolne i posiadasz sporo ziemi albo Twoje przedsiębiorstwo posiada własne grunty, to dzięki inwestycji w większą instalację PV powyżej 50 kW, możesz stać się posiadaczem rentownej farmy fotowoltaicznej. Tutaj jednak już specyficznie działa prawo energetyczne - formalności jest znacznie więcej.

Panele fotowoltaiczne dla firm decydujących się na farmy, to zazwyczaj panele dwustronne, które korzystają z promieniowania słonecznego, które odbija się od gruntu. Kwestie montażu paneli, takie jak kąt nachylenia czy projekt instalacji PV, pozostaw fachowcom. W decyzji czy taka inwestycja w fotowoltaikę Ci się biznesowo opłaci, pomaga śledzenie rosnących cen prądu. Możesz to zrobić przez stronę PSE, gdzie publikowana jest aktualna rynkowa cena energii elektrycznej.


Wyceń swoją instalację dla firm w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.