Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych
8 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przed zakupem instalacji PV
Autor: Otovo

Wstęp

Odwieczne prawo rynku mówi o tym, że wraz z popytem rośnie i podaż, nie inaczej jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Ze względu na jej rosnącą popularność, wciąż pojawiają się kolejne firmy świadczące usługi z branży odnawialnych źródeł energii.

Jednak, jak w niemal każdym przypadku, mamy tutaj dwie strony medalu. Z jednej – konkurencja na rynku jest potrzebna, bo motywuje do wprowadzania kolejnych rozwiązań korzystnych dla klientów.

Z drugiej – niesie ze sobą ryzyko współpracy z firmą, która jest niekompetentna i może Cię po prostu…oszukać.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup instalacji PV, przeczytaj jakie sztuczki stosują sprzedawcy i co musisz wiedzieć, aby ich uniknąć. Żeby Ci to ułatwić, stworzyliśmy dla Ciebie ten artykuł. To 8 ważnych punktów, o których nie powie Ci Twój sprzedawca instalacji fotowoltaicznej!


Wpisz adres i wyceń swoją instalację w 2 minuty!


1. Co tak naprawdę obejmuje gwarancja?

Wielu sprzedawców instalacji PV reklamuje swoje usługi, obiecując wyjątkowo długi czas gwarancji na całą instalację lub jej pojedyncze komponenty. Zazwyczaj jednak sprawa wcale nie wygląda tak kolorowo. Większość producentów komponentów fotowoltaicznych udziela gwarancji na swoje produkty na okres 10-12 lat.

Firma montażowa często udziela dodatkowej gwarancji na kolejne lata, przejmując na siebie odpowiedzialność za naprawę wszelkich usterek powstałych w czasie użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Pamiętaj, że to, co obiecuje Ci sprzedawca, niekoniecznie pokrywa się z prawdą. Kiedy firmy przekonują Cię, że oferują 20-25 lat gwarancji, zazwyczaj mijają się z prawdą.

Ta gwarancja dotyczy wydajności i efektywności paneli i udzielana jest przez producenta, a nie firmę zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, firma musi oferować 2 lata rękojmi, natomiast sama długość oraz warunki gwarancji wynikają z umowy i różnią się zależnie od ustaleń firmy.

Gwarancja instalacji PV to temat, który często bywa powodem wielu niedomówień, dlatego warto dokładnie dopytać o wszystkie szczegóły, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Najważniejsze pytanie, jakie musisz więc zadać instalatorowi, to dokładne warunki oraz czas trwania gwarancji serwisowej.

W Otovo wiemy, jak ważne dla naszych klientów jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego nasza gwarancja serwisowa jest aktualnie jedną z najlepszych ofert dostępnych na rynku. Wierzymy, że współpraca powinna opierać się o wzajemne zaufanie i realne obietnice. Wybierając Otovo otrzymujesz aż 10 lat gwarancji serwisowej. Sprawdź ofertę używając naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Dodatkowo otrzymujesz dedykowaną aplikację do monitorowania uzysków z Twojej instalacji fotowoltaicznej.

2. Przed montażem instalacji konieczny jest wstępny wywiad

Ze względów ekologicznych instalacje fotowoltaiczne to zawsze dobre rozwiązanie, ponieważ panele PV nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, które zanieczyszczają środowisko. Jeśli jednak skupimy się tylko na względach ekonomicznych, czyli po prostu finansowych, zdarzają się sytuacje, w których koszt inwestycji przewyższa płynące z niej korzyści.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna może okazać się nieopłacalna?

 • Jeśli płacisz bardzo niskie rachunki za prąd
 • Jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w mocno zacienionym miejscu
 • Jeśli Twój dach nie sprzyja montażowi paneli, a nie masz możliwości zamontowania ich na gruncie
 • Jeśli w najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę lub sprzedaż domu jednorodzinnego

O profesjonalizmie firmy świadczy między innymi poprawne oszacowanie opłacalności instalacji PV.

Sprzedawca powinien najpierw przeprowadzić wstępny wywiad, który pozwoli ocenić, czy instalacja fotowoltaiczna w Twoim przypadku będzie opłacalna, obliczając m.in. roczną symulację uzysków.

Firmę Otovo wyróżnia to, że zakup instalacji PV przeprowadzamy całkowicie online. Kupno w takiej formie szczyci się przede wszystkim szybkością w przebiegu całego procesu zakupu instalacji PV.

Ponadto posiadamy lepsze ceny na rynku, ze wględu na brak dodatkowych kosztów z tytułu przemieszczającego się przedstawiciela handlowego.

Jako Otovo sprzedaliśmy ponad 2000 instalacji fotowoltaicznych online co pokazuje, jak wielkie mamy doświadczenie w tym zakresie. Nasi specjaliści cały czas się rozwijają, aby nasza oferta stała się dla was jeszcze lepsza.

Nie jesteś nadal przekonany? Sprawdź nasz kalkulator opłacalności

3. Większe nie znaczy lepsze, a tanio nie znaczy dobrze

Profesjonalny doradca zaprojektuje dla Ciebie instalację PV dopasowaną do Twoich potrzeb i zapotrzebowania na energię elektryczną. Mniej profesjonalny, będzie po prostu chciał na Tobie zarobić.

Dlatego wybierając instalację fotowoltaiczną, nie możesz kierować się tylko ceną – to inwestycja na lata, a oszczędności na tanich rozwiązaniach szybko mogą okazać się tylko pozorne.

Dwie najczęściej stosowane przez nieuczciwych sprzedawców sztuczki, to przewymiarowana instalacja i tanie panele nieznanych producentów. W obydwu przypadkach obiecują Ci oszczędności, w obydwu narażasz się tylko na niepotrzebne koszty.

Najczęstsze oszustwa nieucziciwych sprzedawców

 • Przewymiarowana instalacja fotowoltaiczna, czyli instalacja większa niż Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, to rozwiązanie, które w żaden sposób nie jest dla Ciebie korzystne. Owszem, nadwyżkę wyprodukowaną przez instalację możesz przesłać do zewnętrznej sieci energetycznej i odebrać ją w ciągu 365 dni, jednak przy zbyt dużej instalacji i tak prawdopodobnie nie będzie to konieczne – oznacza to, że nadwyżka energii przepadnie, Ty zapłacisz więcej za instalację, a okres zwrotu również będzie dłuższy, niż w przypadku odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej.
 • Tanie panele fotowoltaiczne nieznanych producentów to również ryzykowne posunięcie. Takie panele najczęściej nie są sprawdzone pod kątem jakości- niska cena może przekonywać do zakupu, jednak nie idzie w parze z jakością. Panele szybko mogą ulec uszkodzeniom, przez co pozorna oszczędność przeradza się w dodatkowy koszt, ponieważ naprawa paneli może okazać się niełatwo i po prostu droga. Dodatkowo, producenci tanich paneli w żaden sposób nie są weryfikowani przez rynek i nie występują w notowaniach takich jak np. ranking Bloomberga- producenci mogą nie być w stanie dotrzymać wieloletnich gwarancji.

Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!

4. Nie każda opcja finansowania się opłaca

Jak wspominaliśmy, tanio wcale nie znaczy lepiej. Niestety wielu sprzedawców wciąż próbuje „złapać” klientów na „wyjątkowo korzystne opcje finansowania”, które tak naprawdę korzystne nie są.

Jakich sztuczek używają nieuczciwi sprzedawcy fotowoltaiki?

 • Raty 0% - w większości przypadków to naprawdę świetna opcja, jeśli nie chcesz lub nie możesz od razu pokryć całkowitego kosztu instalacji. Pamiętaj jednak, żeby porównać oferty – często zdarza się, że odsetki rat ukrywane są po prostu w wyższej cenie sprzętu, przez co tak naprawdę nie tylko nie oszczędzasz, ale i dopłacasz do inwestycji.
 • Tanie oferty – cena to tylko jeden z wielu czynników, które powinieneś rozważyć, decydując się na instalację fotowoltaiczną. Zbyt niska cena na tle innych ofert, powinna wydać Ci się podejrzana. Nikt nie sprzeda Ci dobrych jakościowo komponentów poniżej ceny rynkowej, a te oferowane w okazyjnych cenach pochodzą z niesprawdzonych źródeł i często nie obejmuje ich gwarancja producenta.
 • Super rabat – nieuczciwi sprzedawcy fotowoltaiki oferują „korzystne” rabaty w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, jednak końcowa cena instalacji jest mocno zawyżona. Dlatego warto zawsze porównać ze sobą kilka ofert i wybrać tą, która jest korzystna i bezpieczna.

5. Dotacje dla fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to przyszłość, dzięki której już teraz wyraźnie widać zachodzącą na naszych oczach transformację energetyczną. Prosumenci, czyli właściciele instalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać z szeregu dotacji i opustów – najpopularniejsze z nich to ulga termomodernizacyjna oraz program „MÓJ PRĄD”, którego szósta edycja jest już przewidziana na ten rok.

Program „MÓJ PRĄD” to dopłata do instalacji fotowoltaicznej w maksymalnej wysokości 6000 zł, jednak kwota dofinansowanie nie może być wyższa niż 50% kosztów całej instalacji.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na potrzeby własne. Dofinansowanie obejmuje mikroinstalacje o mocy od 2kW do 10 kW i dotyczy projektów zakończonych, podłączonych do sieci elektrycznej.


Musisz jednak pamiętać, że często okazuje się, że cena, którą podaje Ci firma, uwzględnia w sobie kwotę dotacji. Wtedy w czasie podpisywania umowy i finalizowania całego procesu kwota ta jest wyższa o 3000 zł od tej, którą początkowo Ci proponowano.

Dlatego przed podpisaniem umowy, zawsze pytaj, czy kwota uwzględnia dotację, czy nie- dzięki temu unikniesz nieporozumień i dodatkowych kosztów.

6. Dobry instalator to podstawa

To, czy Twoja instalacja PV została zamontowana poprawnie, decyduje między innymi o uznaniu gwarancji przez producenta w przypadku usterki lub problemów. Konstrukcja montażowa instalacji fotowoltaicznej to jej podstawa – to ona sprawia, że instalacja jest bezpieczna i trwała, np. w przypadku takich anomalii pogodowych jak grad czy burza.

Dlatego tak ważne jest, żeby postawić na sprawdzonego instalatora, który korzysta z certyfikowanych materiałów montażowych i sprawdzonych rozwiązań. Zanim wybierzesz instalatora, warto więc poprosić go o referencje. Nie bez powodu mówi się, że zadowolony klient to najlepsza rekomendacja. Nie zapominaj jednak, że warto również sprawdzić kilka innych, bardzo ważnych faktów:

Zanim wybierzesz instalatora

 • Wejdź do bazy spółek KRS lub CEiDG i sprawdź, od jak dawna spółka działa na rynku oraz czy jej PKD jest związane z montażem instalacji fotowoltaicznych.
 • Poproś firmę o potwierdzenie posiadania certyfikacji SEP i UTD

Możesz też zaufać latom doświadczenia i zostawić to nam. W Otovo sprawdzamy wszystkich naszych wykonawców za Ciebie tak, abyś nie musiał się niczym martwić. Nasi instalatorzy posiadają wszelkie certyfikaty uprawniające do montażu instalacji PV oraz minimum 2-letnie doświadczenie w tym zakresie.

7. Nie musisz podpisywać umowy od razu

Cel handlowca jest prosty – chce sprzedać Ci instalację fotowoltaiczną. I nie ma w tym niczego złego, w końcu instalacja PV to korzystne rozwiązanie i oszczędności dla domowego budżetu.

Nie oznacza to jednak, że musisz podejmować ostateczną decyzję już na pierwszym spotkaniu. Właściwie, nie powinieneś jej wtedy jeszcze podejmować. Zanim więc zdecydujesz się podpisać umowę na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Daj sobie czas i dowiedz się więcej o:

 • Firmie fotowoltaicznej- sprawdź, czy figuruje w spisie CEiDG, jak wyglądają jej dotychczasowe realizacje i jak długo działa na rynku fotowoltaicznym.
 • Gwarancji – dowiedz się dokładnie, co obejmuje gwarancja oferowana przez wykonawcę. Koniecznie zapytaj również o gwarancję serwisową i jej warunki.
 • Opiece po sprzedażowej – jak wygląda i co obejmuje opieka po sprzedażowa w tej konkretnej firmie?
 • Kosztach i metodzie płatności – jak wygląda płatność, ile wynosi zaliczka, kiedy regulujesz całość kwoty? Upewnij się, że podana kwota to koszt całkowity, bez odliczenia dotacji MÓJ PRĄD.
 • Termin realizacji usługi – jak długo trwa proces instalacji?

8. Zwróć uwagę na to skąd firma zdobyła Twoje dane

Pomimo wszelkich przepisów mających na celu chronić Twoją prywatność, wciąż wiele firm decyduje się na nielegalne praktyki, takie jak kupowanie numerów telefonów potencjalnych klientów.

Jeśli firma, z którą planujesz podpisać umowę, zdobyła Twoje dane w niejasny sposób, nęka Cię telefonami, mailami i nie dopuszcza do wypisania Cię z ich bazy kontaktów- to bardzo zły znak.

Możesz być pewien, że te nieuczciwe praktyki będą ciągnęły się przez cały czas waszej współpracy. Takie firmy możesz skreślić z listy potencjalnych wykonawców już na wstępie!

Instalacja fotowoltaiczna to kosztowna i długotrwała inwestycja, jednak jest też najlepszym sposobem na pozyskiwanie energii ze słońca – najczęściej wybieranym z odnawialnych źródeł energii.

Im więcej wiesz, tym bardziej korzystną dla siebie ofertę możesz wybrać, przez co koszt inwestycji zwróci się szybciej, a instalacja będzie generowała dodatkowe oszczędności.

Nasz poradnik pozwoli Ci uniknąć nieuczciwych sprzedawców i nie dać się złapać na nieprawdziwe oferty. Rynek fotowoltaiczny to jednak wciąż, przede wszystkim, rynek pełen fachowców z wieloletnim doświadczeniem, którzy przeprowadzą montaż Twojej instalacji fotowoltaicznej od początku do końca.

Fotowoltaika to korzystne rozwiązanie, zarówno ze względów ekologicznych, jak i finansowych – szczególnie teraz, kiedy od wielu lat zauważalny jest trend wzrostów cen energii elektrycznej.

Według specjalistów i analityków, w roku 2022 możemy się spodziewać wzrostu rachunków za prąd dla gospodarstw domowych nawet o 20%, przy jednoczesnej podobnej inflacji rachunków za gaz. Oznacza to, że inwestycja w odnawialne źródła energii będzie jeszcze bardziej opłacalna, a oszczędności wyższe, a rosnące ceny prądu nie będą już Twoim zmartwieniem. Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki mocy.


Zaufaj Otovo i zakup instalację u nas!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.