Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Zastanawiasz się nad zainstalowaniem własnej instalacji fotowoltaicznej? Pora przejść od pomysłu do czynów, zwłaszcza że sięganie po naturalne, odnawialne źródła energii jest nie tylko modne, ale przede wszystkim proekologiczne oraz generujące ogromne oszczędności finansowe.

Bez względu na to, czy jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego, czy też własnej firmy, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie przyniesie Ci same korzyści. Tylko, jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd i dobrać odpowiednią moc całej instalacji? Sprawdźmy!


Wpisz swój adres i oblicz moc swojej przyszłej instalacji.


Od czego zależy moc fotowoltaiki?

Moc oraz ilość paneli słonecznych uzależniona jest przede wszystkim od szacunkowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Znaczne odchylenia zarówno w jedną, jak i w drugą stronę nie są zbyt korzystne – jeśli moc będzie zbyt mała, nie zostanie wyprodukowana wystarczająca ilość prądu, jeśli zaś zbyt dużo to znaczne nadwyżki będą musiały być przekazywane do sieci energetycznej, a pamiętajmy, że odzyskać możemy ich jedynie 80%.

W pierwszym kroku należy zatem obliczyć, jakie ilości energii są nam potrzebne do ogrzania, oświetlenia i zasilania wszystkich urządzeń zasilanych prądem. Na dotychczasowych rachunkach za prąd powinna znajdować się informacja o szacunkowym rocznym zużyciu energii elektrycznej, możemy także zwrócić się z takim pytaniem bezpośrednio do dostawcy prądu, z którego usług korzystaliśmy.

Jeśli zaś chcemy założyć fotowoltaikę w nowo wybudowanym domu, musimy opierać się na projekcie oraz przemyśleć sprawę sposobu ogrzewania, oraz ilości urządzeń zasilanych prądem, które w przyszłości planujemy kupić wraz z planowaną częstotliwością korzystania z nich.

Jakie czynniki mają jeszcze wpływ na dobór odpowiedniej mocy?

  • Jedną z ważniejszych kwestii jest także poziom nasłonecznienia w skali roku, który może lekko różnić się w zależności od danego rejonu Polski oraz województwa.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest położenie budynku bądź gruntu w odniesieniu do kierunku świata - północ-południe, wschód-zachód. Oczywiście najlepsze efekty uzyskamy, montując panele fotowoltaiczne od strony południowej, gdzie w ciągu dnia najdłużej i najintensywniej docierają promienie słoneczne.
  • Ważny jest także sam kąt nachylenia dachu oraz co za tym idzie kąt nachylenia samych paneli słonecznych. Optymalny kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej wynosi 37-40 stopni.

W łatwy sposób nawet dzięki aplikacji, jaką jest kalkulator mocy fotowoltaiki, można sprawdzić nasłonecznienie w danym mieście lub gminie. Nawet tryb życia domowników ma tutaj kluczowe znaczenie – przykładowo osoba pracująca w 100% zdalnie i korzystająca z komputera oraz sprzętów biurowych w domu będzie zużywała znacznie większą ilość energii niż taka, która załóżmy, połowę każdego dnia spędza w budynku firmy.

Jeśli nasze nawyki zmienią się z upływem czasu i moc fotowoltaiki okaże się być jednak niewystarczająca, zawsze istnieje możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika kalkulator mocy

Wciąż zastanawiasz się, jaka moc fotowoltaiki? Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej może okazać się bardzo przydatnym narzędziem w tych rozważaniach.

To prosta aplikacja, która pozwala w łatwy i błyskawiczny sposób, bez wychodzenia z domu oszacować przybliżoną optymalną moc fotowoltaiki, na którą warto byłoby się zdecydować.

Wystarczy wpisać aktualne dane (tutaj można się  posiłkować ostatnim rachunkiem za prąd i podać jego kwotę lub miesięczne zużycie prądu w kWh) oraz rodzaj budynku (dom, firma czy gospodarstwo rolne), a ukaże się sugerowana przybliżona moc instalacji fotowoltaicznej, na którą powinniśmy się zdecydować.

Warto obliczyć także dodatkowe przyszłe zapotrzebowanie, zwłaszcza w przypadku planowania zakupu nowych urządzeń zasilanych prądem bądź zmiany nawyków. O czym mowa? Urządzenia typu klimatyzacja, kuchenka indukcyjna, pompa ciepła, bojler elektryczny, zmywarka, auto elektryczne znacznie zwiększą nasze zapotrzebowanie, gdyż pobierają znaczne ilości energii.


Wyceń moc swojej instalacji w kalkulatorze mocy!

Jakie jeszcze informacje może nam podać kalkulator mocy?

Dobór mocy fotowoltaiki – kalkulator online może dostarczyć nam także kilku przydatnych dodatkowych danych. Oprócz sugerowanej mocy całej instalacji uzyskamy jeszcze informacje odnośnie przybliżonego średniego kosztu instalacji, przybliżoną oszczędność po 25 latach użytkowania fotowoltaiki, przybliżony czas zwrotu całej inwestycji oraz przybliżoną cenę raty, jeśli zdecydowalibyśmy się na leasing jako formę finansowania.

Ponadto znajdziemy tam informacje o aktualnie działających programach oferujących atrakcyjne dotacje i dofinansowania. Często istnieje także możliwość zostawienia swoich danych kontaktowych, a wtedy profesjonalny doradca skontaktuje się z nami i pomoże uzyskać jeszcze bardziej precyzyjne dane i szczegółowe wyliczenia oraz dobrać ofertę indywidualnie skrojoną na nasze potrzeby.

Zdecydowanie warto korzystać z takich ułatwień, aby jeszcze szybciej móc podjąć decyzje odnośnie fotowoltaiki i móc cieszyć się swoją własną domową „fabryką” prądu, stając się niezależnym i samowystarczalnym.

Fotowoltaika - kalkulator

Wiele mówi się na temat zalet fotowoltaiki, jej pozytywnego wpływu zarówno dla indywidualnej jednostki, jak i dla całego środowiska. Część osób wciąż może mieć jednak wątpliwości i zastanawiać się, czy to rzeczywiście tak bardzo się opłaca? A jeśli faktycznie tak jest, to jakie w praktyce oszczędności można dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać? Pora to sprawdzić.

Kalkulator fotowoltaiki – zweryfikuj ile możesz zaoszczędzić

Polecamy aplikację, jaką jest kalkulator fotowoltaiki online. Dzięki temu narzędziu w błyskawiczny sposób można wyliczyć szacunkowe oszczędności, jakie wygeneruje dla nas własna domowa fabryka prądu, czyli fotowoltaika.

W fotowoltaika - kalkulator kosztów wystarczy wprowadzić wartość miesięcznego rachunku za prąd, a w odpowiedzi otrzymasz prognozowane parametry odnośnie: najkorzystniejszej wielkości całej instalacji, rocznej produkcji prądu, który będziemy dzięki niej w stanie uzyskać, koszt brutto inwestycji oraz przede wszystkim wysokość oszczędności uzyskiwaną przez 25 lat.

W wielu przypadkach można uzyskać także bezpłatną analizę lub zupełnie za darmo skonsultować się z fachowcem nawet drogą online, który udzieli nam jeszcze dokładniejszych wyliczeń oraz posłuży profesjonalną poradą.

Fotowoltaika - kalkulator to idealny sposób na to, aby nawet bez wychodzenia z domu upewnić się, że nowoczesna instalacja fotowoltaiczna i montaż paneli słonecznych na dachu albo gruncie będzie strzałem w dziesiątkę i naprawdę się opłaci, zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, właścicieli firm, a także mieszkańców spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych.

A może interesuje Cię opcja: fotowoltaika na raty? Kalkulator rozwieje Twoje wątpliwości. Dla niedowiarków przedstawimy krótko, jakie zalety niesie ze sobą taka technologia.

Zalety fotowoltaiki w pigułce

- znaczna oszczędność na rachunkach za prąd

- szybki zwrot kosztów całej inwestycji – już po pierwszych kilku latach użytkowania

- uniezależnienie się od sieci zewnętrznej i dostawcy prądu, a co za tym idzie do rosnących i wahających się stale cen za energię elektryczną oraz od ewentualnych awarii i przerw w dostawie prądu

- wspieranie inicjatyw proekologicznych i działań na korzyść przyrody  i środowiska, gdyż dzięki fotowoltaice emitowanych jest do atmosfery zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, w szczególności dwutlenku węgla

- możliwość różnych sposobów finansowania, nie tylko jako jednorazowy zakup, ale także pod postacią kredytu, pożyczki, umowy leasingowej

- liczne programy, dotacje i dofinansowania zarówno w skali krajowej, jak i rejonowej, pozwalające znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia

- wzrost wartości budynku bądź gruntu, na którym znajduje się zamontowana fotowoltaika w sytuacji ewentualnej sprzedaży

- czerpanie energii w sposób naturalny i niewyczerpalny – wprost ze słońca

- możliwość skorzystania z ulgi podatkowej

- opcja sprzedaży bądź magazynowania dla siebie ewentualnych nadwyżek uzyskanej energii i wykorzystania jej później w razie potrzeby

- praktycznie bezobsługowa i bezinwazyjna forma inwestycji

- szybki i bezproblemowy montaż

- idealne dopasowanie ilości paneli oraz mocy systemu do swoich indywidualnych potrzeb

- możliwość rozbudowania instalacji i dołożenia dodatkowych paneli słonecznych bądź zwiększenia jej mocy, jeśli zajdzie taka konieczność

Od czego zależy koszt i szybkość zwrotu inwestycji?

Sam koszt instalacji może być uzależniony od różnych czynników zewnętrznych – wysokości dofinansowania, drogi zakupu, czyli sposobu finansowania, wyboru konkretnej firmy montażowej, rodzaju, marki i ilości komponentów takich jak panele słoneczne, falownik oraz elementy dodatkowe, powierzchnia montażu – czy będzie to dach, czy może grunt oraz w jakim metrażu.

Często ceny mogą też wahać się w zależności od województwa, a nawet danego miasta. Jeśli zaś chodzi o czas, po jakim fotowoltaika zwraca się i zaczyna przynosić wyłącznie zyski, na ogół mówi się o okresie od 5 do 7 lat. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim lokalizacja – najlepsze efekty uzyskamy, jeśli panele usytuowane będą od strony południowej, gdzie dociera w ciągu dnia najwięcej promieni słonecznych.

Nie bez znaczenia jest też sam kąt nachylenia dachu oraz ewentualne zacienienie, które wpływa niekorzystnie.

Podsumowując, fotowoltaika to spora inwestycja wymagająca środków finansowych. Warto jednak zainteresować się zarówno licznymi dofinansowaniami, które każdego roku wspierają inwestorów w odnawialne źródła energii, jak i walkę o czystość powietrza.

Rozważyć alternatywne sposoby finansowania, w szczególności zaś leasing, który jest bardzo korzystną i wygodną opcją w szczególności dla firm.

Warto również korzystać z najróżniejszych dostępnych w sieci kalkulatorów, pozwalających wyliczyć najróżniejsze, przydatne parametry typu:

  • kalkulator fotowoltaiki i pompy ciepła. Kalkulator pomp ciepła umożliwia obliczenie korzyści, jaki posiada montaż tego rodzaju źródła ciepła.
  • fotowoltaika - kalkulator nasłonecznienia. To narzędzie pozwala sprawdzać potencjał nasłonecznienia w określonej okolicy oraz ewentualną produktywność dla zakładanej instalacji fotowoltaicznej.
  • kalkulator kredytowy na fotowoltaikę. Jeśli zastanawiasz się, jaki kredyt na fotowoltaikę jest najbardziej opłacalny, poprzez użycie tego typu kalkulatora znajdziesz odpowiedź. Wyliczenia tam zawarte mają zazwyczaj charakter orientacyjny.

Jeśli chcemy obliczyć wstępny koszt fotowoltaiki, kalkulator internetowy zdecydowanie może nam się przydać, a kolejnym krokiem niech będzie nawiązanie kontaktu z firmą, z którą współpracę w tym zakresie chcielibyśmy podjąć.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty w kalkulatorze mocy
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.