Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Jakie są największe zalety instalacji fotowoltaicznej? Oczywiście ogromna oszczędność finansowa, obniżenie rachunków za prąd, ale także budowanie pozytywnego wizerunku, dbanie o środowisko, otwartość na nowe technologie i sięganie po innowacyjne sposoby czerpania z naturalnych źródeł energii.

Przetwarzanie energii wprost ze słońca jest proekologiczne – źródło to jest niewyczerpalne, a ponadto taki sposób pozyskiwania prądu nie emituje dwutlenku węgla, zanieczyszczeń, hałasu i innych szkodliwych substancji do atmosfery.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Na szczęście z roku na rok świadomość ludzi w tym zakresie rośnie, a różne formy finansowania skłaniają coraz większą liczbę zarówno użytkowników indywidualnych, jak i właścicieli firm, rolników, mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, czy nawet parafii do zainwestowania w fotowoltaikę i zaprzestania tradycyjnej formy pobierania energii od zewnętrznej sieci energetycznej.

Ogromnym plusem takiej decyzji jest także większa autonomia i samowystarczalność – stajemy się niezależni od wahających się cen prądu, a także ewentualnych awarii i przerw w jego dostawie.


Zakup instalacji fotowoltaicznej to zwrot nawet w 5,5 roku!

Zakup fotowoltaiki to bez dwóch zdań bardzo opłacalne przedsięwzięcie. Należy jednak pamiętać jak istotna dla szybkiego zwrotu jest odpowiednio dobrana moc. Ta powinna być idealna dla zapotrzebowania naszego budynku. Za duża moc fotowoltaiki sprawi, że inwestycja będzie spłacać się dłużej, z kolei zbyt mała instalacja spowoduje dopłaty do rachunków za prąd.

Świetnym rozwiązaniem jest zatem zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od Otovo. Nasi specjaliści zajmują się bowiem wszelkimi formalnościami i kwestiami technicznymi.

Obliczą zapotrzebowanie naszego budynku na energię elektryczną, pomogą w doborze sprzętu, a następnie ekipa montażowa wykona instalację fotowoltaiczną. Co więcej, przy zakupie fotowoltaiki możemy skorzystać również programu dofinansowań „Mój Prąd”, a także z ulgi termomodernizacyjnej. Atutem takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość podpisania umowy online. Ponadto gwarancja w takim wariancie wynosi aż 10 lat na wszystko! 

W przypadku Otovo wygodna jest także forma płatności, ponieważ nie musimy ponosić wszystkich kosztów jednorazowo. Możemy je z kolei rozłożyć na trzy wygodne raty. 30% kwoty wpłacamy po podpisaniu umowy, kolejne 30% po ustaleniu terminu instalacji, z kolei pozostałą kwotę uiszczamy dopiero po zakończeniu prac montażowych.

Czy tradycyjny zakup to jedyna opcja?

Montaż paneli fotowoltaicznych to niewątpliwie spora i kosztowna inwestycja, która wiąże się z początkowym znacznym nakładem środków finansowych. Nie należy jednak zniechęcać się ani czekać na uzbieranie wymaganej kwoty pokrywającej całość przedsięwzięcia.

Poza tradycyjnym sposobem zakupu istnieje także całkiem sporo innych rozwiązań i możliwości na sfinansowanie swojej własnej fotowoltaiki. Polecamy na bieżąco śledzić aktualne programy ogólnopolskie oraz krajowe, które wspierają inwestorów w odnawialne źródła energii, oferując wsparcie finansowe - korzystne dotacje i dofinansowania.

Kolejna opcja to pożyczka lub kredyt bankowy oraz możliwość leasingowania, czyli spłacania comiesięcznych rat leasingowych. Z naszej strony bardzo polecamy tę ostatnią formę.Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Dla kogo leasing na fotowoltaikę?

Leasing instalacji fotowoltaicznej, to proces bliźniaczo podobny do leasingowania samochodu, z którym większość z nas miała pewnie mniejszą albo większą styczność.

To bardzo wygodna opcja dla wszystkich osób, dla których spłacanie comiesięcznych rat leasingowych jest znacznie łatwiejsze do zrealizowania i wpisania w budżet od pokrycia całości inwestycji już na starcie.

To świetne rozwiązanie dla każdego, zwłaszcza że długość trwania umowy oraz wysokość rat można ustalić indywidualnie i jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb, oraz indywidualnych możliwości.

Leasing to mówiąc w skrócie, przekazanie prawa do korzystania z przedmiotu, w zamian za regularne opłacanie tak zwanego czynszu leasingowego.

Przez okres trwania umowy leasingobiorca nie jest zatem właścicielem fotowoltaiki, ale niejako „wypożycza” ją od leasingodawcy. Staje się nim dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty leasingowej. Po leasing najchętniej sięgają firmy i przedsiębiorstwa, właściciele własnych działalności gospodarczych.

Jego ogromną zaletą jest minimum formalności bez długiego i czasochłonnego czekania na decyzję ani wielu spotkań. Warunki są często bardzo korzystne, a możliwość odliczenia nawet do 100% podatku VAT z tytułu umowy leasingowej sprawia, że dla wielu osób taka forma wydaje się być naprawdę zachęcająca.

Wysokość raty nie jest na ogół zbyt obciążająca i może być nawet porównywalna do kwoty, jaką dotychczas wynosiły standardowe rachunki za prąd.

Czy każdy może zawrzeć umowę leasingową na fotowoltaikę?

Nie ma zbyt wielu restrykcji ani warunków, które mogłyby wykluczyć potencjalnego leasingobiorcę, warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych wymagań.

Przede wszystkim własna działalność gospodarcza musi funkcjonować od minimum 6 miesięcy. Oznacza to w praktyce, że nie możemy zawrzeć umowy leasingowej już w momencie rozpoczęcia i uruchomienia swojej firmy, ale musi upłynąć pół roku od jej rejestracji.

W odniesieniu do gospodarstw rolnych okres ten wynosi natomiast nieco więcej - 3 lata. Wiek leasingobiorcy także nie jest bez znaczenia i musi wynosić minimum 25 lat.

Czy wkład własny jest konieczny?

Z reguły tak, jednak jego wartość może być nawet symboliczna i wynosić już od 1% do maksymalnie 45%. Częstym wymogiem jest także zakup paneli fotowoltaicznych i całej instalacji u autoryzowanego dostawcy.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Leasing konsumencki od Otovo – zero wkładu i pełny komfort!

Jak już wiemy, bezpośredni zakup instalacji fotowoltaicznej generuje duże koszty jednostkowe, która dla niektórych konsumentów mogą okazać się nie do przeskoczenia. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest często kredyt lub leasing. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków,, by ubiegać się o takie rozwiązanie, konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej lub firmy. Naprzeciw temu wychodzi Otovo, przygotowując leasing konsumencki na bardzo dobrych warunkach!

Otovo oferuje leasing konsumencki na preferencyjnych warunkach, gdzie miesięczna rata zazwyczaj nie przekracza nawet kosztów związanych z opłatami rachunków za prąd! Oznacza to, że inwestując w takim rodzaj instalacji fotowoltaicznej oszczędzamy już od pierwszego miesiąca. Co więcej, nie musimy posiadać początkowego wkładu własnego, otrzymujemy 20-letnią gwarancję i pełne wsparcie ze strony Otovo.

Dzięki leasingowi konsumenckiemu firma instalująca panele PV dba o działanie sprzętu, naprawia wszelkie usterki, a my cieszymy się wyłącznie „zieloną energią”. Co więcej, Otovo posiada wyłącznie wyspecjalizowany zespół fachowców, którzy instalują i dbają o certyfikowany sprzęt, który zapewnia najwyższa wydajność.

Do najważniejszych zalet leasingu konsumenckiego Otovo zaliczamy przede wszystkim:

  • Brak uiszczania opłaty początkowej,
  • 20-letnią gwarancję. W tym czasie otrzymujemy pełne wsparcie i naprawy wszelkich awarii za darmo,
  • Bardzo niskie raty, już od 129 złotych miesięcznie,
  • Możliwość wcześniejszego zakończenia leasingu, poprzez wykup instalacji w całości (jeśli zdecydujemy się na wykup po 20 latach, to wpłacamy wyłącznie równowartość ostatniej raty).

Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z leasingu konsumenckiego Otovo?

W przypadku leasingu konsumenckiego Otovo, warunki uzyskania leasingu na instalację fotowoltaiczną są stosunkowo proste, ponieważ oferta opiera się na leasingu dostępnym dla osób fizycznych. Dzięki temu praktycznie każdy może ubiegać się o ten rodzaj leasingu.

Dodatkowo, aby uzyskać zgodę na udzielenie leasingu, istnieje konieczność wypełnienia i przesłania do doradcy handlowego upoważnienia do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) oraz w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

To na podstawie dostarczonych tych informacji wniosek zostaje rozpatrzony w ciągu kilku minut, a Ty zostaniesz poinformowany o decyzji dotyczącej przyznania leasingu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Fotowoltaika kalkulator opłacalności

Zastanawiasz się, czy założenie fotowoltaiki będzie w Twoim przypadku opłacalne i jakie w praktyce przyniesie ze sobą korzyści? Bardzo przydatnym narzędziem jest kalkulator opłacalności fotowoltaiki.

To internetowa aplikacja Otovo, dzięki której w ekspresowy sposób będziesz w stanie dokonać szacunkowych obliczeń jeszcze przed nawiązaniem kontaktu i współpracy z wybraną przez Ciebie firmą, zajmującą się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych.

Dzięki temu masz możliwość dokonać wstępnego rozeznania i sprawdzenia, ile faktycznie będziesz mógł zaoszczędzić. Kalkulator opłacalności instalacji fotowoltaicznej wymaga podania kilku najważniejszych parametrów instalacji PV

— typu moc instalacji, roczne zużycie energii, cena energii za 1 khW, roczny koszt energii bez opłat stałych, roczna produkcja energii, stopień auto-konsumpcji, całkowity koszt budowy instalacji, roczne zużycie na potrzeby własne, energia oddana do sieci, energia odebrana z sieci (do 80%), roczna oszczędność energii, całkowita roczna suma oszczędności.

Często podaje się również takie dane jak: województwo, typ użytkownika (osoba fizyczna, przedsiębiorstwo bądź spółdzielnia mieszkaniowa), miejsce montażu instalacji (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy albo grunt), kąt nachylenia dachu (prawie płaski, niewielki, średni, stromy, prawie pionowy) oraz orientację dachu odnośnie kierunku (północ, południe, wschód, zachód) oraz rodzaj dachu (blachodachówka, papa, dachówka ceramiczną)

Dobry kalkulator fotowoltaiki pozwala oszacować orientacyjny koszt systemu fotowoltaicznego, okres zwrotu inwestycji, sumę oszczędności na przestrzeni 25 lat, a nawet wykres progu rentowności inwestycji. W szybki i łatwy sposób możesz sprawdzić, ile będziesz w stanie zyskać dzięki fotowoltaice dla swojego domu, firmy albo gospodarstwa.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki? Co nam daje?

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń dla prosumentów mogło wydawać się trudne do zrozumienia dla wielu potencjalnych inwestorów, którzy obawiali się trudności z obliczaniem opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Dlatego kalkulator fotowoltaiki Otovo pomoże Ci oszacować potencjalną rentowność każdej elektrowni słonecznej.

Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w dziedzinie fotowoltaiki, czy też dopiero zaczynasz się tym interesować, nasz kalkulator jest łatwy w obsłudze. Jeśli napotkasz trudności podczas wypełniania jakiegokolwiek pola, nie musisz się martwić, ponieważ nasi specjaliści są dostępni dla Ciebie cały czas i z radością pomogą w każdej sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak obliczyć opłacalność fotowoltaiki?

Wielu obecnych i potencjalnych inwestorów zastanawia się, jak dokładnie wyliczyć czas zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne. Wszak dzięki temu jesteśmy w stanie praktycznie ze 100-procentową pewnością określić, czy nasze przedsięwzięcie się opłaca. Poniżej przedstawiamy krótką kalkulację z uwzględnionym już net-bilingiem wprowadzonym w 2022 roku.

Na tapetę bierzemy instalację o mocy 5 kWp. Przyjmujemy również, że łączny koszt tej inwestycji wyniósł nas 30.000 zł, ale otrzymaliśmy też dofinansowanie z programu „Mój Prąd” w kwocie 6.000 zł. Do tego dodajemy zwrot w ramach ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 2880 zł (12% z łącznej kwoty, pomniejszonej o dofinansowanie). Okazuje się zatem, że finalny koszt przedsięwzięcia wyniósł nas 21.120 zł.

Teraz czas obliczyć oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki. Ta o mocy 5 kWp potrafi wyprodukować nam rocznie około 5000 kWh energii elektrycznej. Przyjmijmy również, że poziom autokonsumpcji jest na poziomie 25%, co daje nam 1250 kWh, za które musielibyśmy zapłacić 1000 zł (przyjmując, że 1 kWh to koszt rzędu 0,8 zł). Do tego należy doliczyć energię nieskonsumowaną, którą sprzedamy za kwotę 1987 zł.

Podsumowując zatem oszczędności w skali roku wyniosą nas niecałe 3000 zł. Do obliczenia czasu zwrotu musimy jednak doliczyć koszt instalacji, co dam nam wynik około 5 lat czasu zwrotu. Pamiętajmy jednak, że często im większa instalacja, tym szybszy czas zwrotu z inwestycji.

Czy fotowoltaika w 2023 roku się opłaca?

O tym czy dana inwestycja, w tym właśnie fotowoltaika się opłaca, decyduje kilka kluczowych czynników. Do głównych z nich bez wątpienia możemy zaliczyć:

  • Możliwość uzyskania dofinansowania i odliczenia podatku z ulgi termomodernizacyjnej,
  • Łączny koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych,
  • Efektywność instalacji, którą rozumiemy jako ilość wyprodukowanej energii w określonym czasie,
  • Poziom autokonsumpcji, który jest szczególnie ważny w przypadku net-billingu. Mowa tu o zużyciu wyprodukowanej energii na potrzeby własne.

Szczególnie istotny jest w tym przypadku punkt związany z programami wsparcia. W Polsce mamy do czynienia z kilkoma takimi programami na realizację inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii. W przypadku fotowoltaiki mówimy o programie „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, uldze termomodernizacyjnej oraz o wielu programach regionalnych/gminnych oferowanych przez samorządy lokalne. Skorzystanie z którejś z tych opcji pozwala nam bowiem skrócić czas zwrotu nawet o kilka lat!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Autokonsumpcja – jak jeszcze zwiększyć opłacalność fotowoltaiki?

Aby zwiększyć opłacalność korzystania z fotowoltaiki poprzez autokonsumpcję wyprodukowanej energii, możemy skorzystać z kilku skutecznych możliwości.

Po pierwsze, ważne jest, aby wykorzystywać wyprodukowaną energię w czasie jej największej produkcji. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie zarządzanie energochłonnymi urządzeniami elektrycznymi w okresach, gdy panele fotowoltaiczne generują najwięcej prądu. Mowa tu przede wszystkim o urządzeniach do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, pompie ciepła czy też pralce i suszarce. Warto rozważyć ponadto zastosowanie bufora ciepła w postaci zbiornika z wodą ogrzewaną grzałką elektryczną.

Nowoczesne systemy sterowania urządzeniami domowymi pozwalają ponadto na programowanie ich pracy w określonym czasie. Warto zmienić więc nawyki i na przykład, jeśli wcześniej włączaliśmy pralkę wieczorem, teraz możemy ją zaprogramować, aby działała w południe, gdy produkcja energii jest największa. To samo dotyczy zmywarek i innych energochłonnych urządzeń AGD.

Dodatkowo, program dofinansowania "Mój Prąd 5.0" przewiduje dodatkowe wsparcie finansowe na zaawansowane systemy zarządzania zużyciem energii (EMS - Energy Management Systems), które są w stanie skutecznie kontrolować i optymalizować profil zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze efektywniej wykorzystać energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne.

Jak rozliczana jest fotowoltaika w 2023 roku?

Rozliczanie prosumenta z fotowoltaiki odbywa się w okresach rozliczeniowych, które wybiera indywidualnie każdy z nas. Oczywiście długość wybranego okresu rozliczeniowego wpływa na częstotliwość wystawiania faktur i bilansowania energii. Dwie najpopularniejsze taryfy to grupa taryfowa G, przeznaczona przede wszystkim dla gospodarstw domowych oraz grupa C dla małych i średnich firm. 

Ponadto dla każdej z grupa mamy do wyboru po trzy opcji, które uwzględniają okres miesięczny, dwumiesięczny oraz półroczny. W przypadku wyboru ostatniej opcji, rozliczenie następuje dwukrotnie – 30 czerwca i 31 grudnia.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o współczynniku bilansowania. Jako, że od kwietnia 2022 roku mamy nowe zasady (net-biling), to też maksymalna moc wytwórcza dla instalacji fotowoltaicznej wynosi 50 kW. Nadwyżki energii w przypadku nowych zasad są wyceniane po cenie rynkowej – początkowo według średniej ceny miesięcznej z TGE, a od 2024 po giełdowej stawce godzinowej. Do rozliczeń będzie z kolei służyć tzw. depozyt prosumencki, czyli specjalny fundusz, zapisany na koncie prosumenckim.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.