Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Jakie są największe zalety instalacji fotowoltaicznej? Oczywiście ogromna oszczędność finansowa, obniżenie rachunków za prąd, ale także budowanie pozytywnego wizerunku, dbanie o środowisko, otwartość na nowe technologie i sięganie po innowacyjne sposoby czerpania z naturalnych źródeł energii.

Przetwarzanie energii wprost ze słońca jest proekologiczne – źródło to jest niewyczerpalne, a ponadto taki sposób pozyskiwania prądu nie emituje dwutlenku węgla, zanieczyszczeń, hałasu i innych szkodliwych substancji do atmosfery.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Na szczęście z roku na rok świadomość ludzi w tym zakresie rośnie, a różne formy finansowania skłaniają coraz większą liczbę zarówno użytkowników indywidualnych, jak i właścicieli firm, rolników, mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, czy nawet parafii do zainwestowania w fotowoltaikę i zaprzestania tradycyjnej formy pobierania energii od zewnętrznej sieci energetycznej.

Ogromnym plusem takiej decyzji jest także większa autonomia i samowystarczalność – stajemy się niezależni od wahających się cen prądu, a także ewentualnych awarii i przerw w jego dostawie.

Czy tradycyjny zakup to jedyna opcja?

Montaż paneli fotowoltaicznych to niewątpliwie spora i kosztowna inwestycja, która wiąże się z początkowym znacznym nakładem środków finansowych. Nie należy jednak zniechęcać się ani czekać na uzbieranie wymaganej kwoty pokrywającej całość przedsięwzięcia.

Poza tradycyjnym sposobem zakupu istnieje także całkiem sporo innych rozwiązań i możliwości na sfinansowanie swojej własnej fotowoltaiki. Polecamy na bieżąco śledzić aktualne programy ogólnopolskie oraz krajowe, które wspierają inwestorów w odnawialne źródła energii, oferując wsparcie finansowe - korzystne dotacje i dofinansowania.

Kolejna opcja to pożyczka lub kredyt bankowy oraz możliwość leasingowania, czyli spłacania comiesięcznych rat leasingowych. Z naszej strony bardzo polecamy tę ostatnią formę.

Dla kogo leasing na fotowoltaikę?

Leasing instalacji fotowoltaicznej, to proces bliźniaczo podobny do leasingowania samochodu, z którym większość z nas miała pewnie mniejszą albo większą styczność.

To bardzo wygodna opcja dla wszystkich osób, dla których spłacanie comiesięcznych rat leasingowych jest znacznie łatwiejsze do zrealizowania i wpisania w budżet od pokrycia całości inwestycji już na starcie.

To świetne rozwiązanie dla każdego, zwłaszcza że długość trwania umowy oraz wysokość rat można ustalić indywidualnie i jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb, oraz indywidualnych możliwości.

Leasing to mówiąc w skrócie, przekazanie prawa do korzystania z przedmiotu, w zamian za regularne opłacanie tak zwanego czynszu leasingowego.

Przez okres trwania umowy leasingobiorca nie jest zatem właścicielem fotowoltaiki, ale niejako „wypożycza” ją od leasingodawcy. Staje się nim dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty leasingowej. Po leasing najchętniej sięgają firmy i przedsiębiorstwa, właściciele własnych działalności gospodarczych.

Jego ogromną zaletą jest minimum formalności bez długiego i czasochłonnego czekania na decyzję ani wielu spotkań. Warunki są często bardzo korzystne, a możliwość odliczenia nawet do 100% podatku VAT z tytułu umowy leasingowej sprawia, że dla wielu osób taka forma wydaje się być naprawdę zachęcająca.

Wysokość raty nie jest na ogół zbyt obciążająca i może być nawet porównywalna do kwoty, jaką dotychczas wynosiły standardowe rachunki za prąd.

Czy każdy może zawrzeć umowę leasingową na fotowoltaikę?

Nie ma zbyt wielu restrykcji ani warunków, które mogłyby wykluczyć potencjalnego leasingobiorcę, warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych wymagań.

Przede wszystkim własna działalność gospodarcza musi funkcjonować od minimum 6 miesięcy. Oznacza to w praktyce, że nie możemy zawrzeć umowy leasingowej już w momencie rozpoczęcia i uruchomienia swojej firmy, ale musi upłynąć pół roku od jej rejestracji.

W odniesieniu do gospodarstw rolnych okres ten wynosi natomiast nieco więcej - 3 lata. Wiek leasingobiorcy także nie jest bez znaczenia i musi wynosić minimum 25 lat.

Czy wkład własny jest konieczny?

Z reguły tak, jednak jego wartość może być nawet symboliczna i wynosić już od 1% do maksymalnie 45%. Częstym wymogiem jest także zakup paneli fotowoltaicznych i całej instalacji u autoryzowanego dostawcy.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Fotowoltaika kalkulator opłacalności

Zastanawiasz się, czy założenie fotowoltaiki będzie w Twoim przypadku opłacalne i jakie w praktyce przyniesie ze sobą korzyści? Bardzo przydatnym narzędziem jest kalkulator opłacalności fotowoltaiki.

To internetowa aplikacja Otovo, dzięki której w ekspresowy sposób będziesz w stanie dokonać szacunkowych obliczeń jeszcze przed nawiązaniem kontaktu i współpracy z wybraną przez Ciebie firmą, zajmującą się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych.

Dzięki temu masz możliwość dokonać wstępnego rozeznania i sprawdzenia, ile faktycznie będziesz mógł zaoszczędzić. Kalkulator opłacalności instalacji fotowoltaicznej wymaga podania kilku najważniejszych parametrów instalacji PV

— typu moc instalacji, roczne zużycie energii, cena energii za 1 khW, roczny koszt energii bez opłat stałych, roczna produkcja energii, stopień auto-konsumpcji, całkowity koszt budowy instalacji, roczne zużycie na potrzeby własne, energia oddana do sieci, energia odebrana z sieci (do 80%), roczna oszczędność energii, całkowita roczna suma oszczędności.

Często podaje się również takie dane jak: województwo, typ użytkownika (osoba fizyczna, przedsiębiorstwo bądź spółdzielnia mieszkaniowa), miejsce montażu instalacji (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy albo grunt), kąt nachylenia dachu (prawie płaski, niewielki, średni, stromy, prawie pionowy) oraz orientację dachu odnośnie kierunku (północ, południe, wschód, zachód) oraz rodzaj dachu (blachodachówka, papa, dachówka ceramiczną)

Dobry kalkulator fotowoltaiki pozwala oszacować orientacyjny koszt systemu fotowoltaicznego, okres zwrotu inwestycji, sumę oszczędności na przestrzeni 25 lat, a nawet wykres progu rentowności inwestycji. W szybki i łatwy sposób możesz sprawdzić, ile będziesz w stanie zyskać dzięki fotowoltaice dla swojego domu, firmy albo gospodarstwa.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.