Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Warto szukać oszczędności i próbować podreperować swój domowy budżet. Zwłaszcza że rosnące ceny żywności oraz eksploatacji domu nie napawają zbytnim optymizmem.

Także właściciele firm i przedsiębiorstw postawieni zostali w trudnej sytuacji, gdyż rosnące ceny wody, gazu oraz prądu pociągają za sobą coraz większe comiesięczne koszty, na które chyba nikt nie był przygotowany.

Zamiast jednak załamywać ręce, lepiej działać i zrobić wszystko, aby poradzić sobie z takim kryzysem. Najprostsza droga to próba znalezienia metod, środków i sposobów na obniżenie rachunków bez szczególnych wyrzeczeń i ograniczeń. Jak się do tego zabrać? A na przykład instalując nowoczesną fotowoltaikę! Fotowoltaika w Polsce  jest najpopularniejsza.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną w Katowicach.


Fotowoltaika Katowice (Śląsk) - Cena w 2022

Instalacje fotowoltaiczne Śląsk bywają rozmaitej wielkości i jakości więc jako region nie ma jednej identycznej ceny za system PV. Patrząc jednak wyłącznie na Katowice, fotowoltaika przyjmowała w uśrednieniu takie ceny:

 • 24 154 zł - fotowoltaika złożona z 12 paneli, łączna moc 4,6 kWp
 • 30 160 zł - fotowoltaika złożona z 16 paneli, łączna moc 6,5 kWp
 • 32 604 zł fotowoltaika złożona z 17 paneli, łączna moc 6,8 kWp.

Co dokładnie się składa na koszt domowej instalacji fotowoltaicznej?

 1. panele fotowoltaiczne - śląskie nie odbiega od krajowych cen, ale znaczenie ma liczba modułów fotowoltaicznych, ich moc, marka, rodzaj (inne ceny mają panele monokrystaliczne, inne polikrystaliczne); warto tu pamiętać, że panele solarne (panele słoneczne) to inny rodzaj urządzeń, choć wielu niewtajemniczonym się to myli,
 2. falownik (inaczej inwerter) - istnieją różne rodzaje falowników fotowoltaicznych w różnych cenach,
 3. okablowanie i skrzynki,
 4. usługa montażu - tu liczy się to, kto i z jak daleka przyjeżdża zamontować panele fotowoltaiczne. Katowice to obręb naszego oddziału Otovo Fotowoltaika Katowice, stąd spośród współpracujących z nami certyfikowanych instalatorów wybieramy tego najbliższego, który oferuje najbardziej atrakcyjne ceny.

Zastanawiasz się, ile może Cię kosztować instalacja fotowoltaiczna w Katowicach na Śląsku? Zapytaj Otovo Fotowoltaika Katowice o wycenę.

Kalkulacje robimy za darmo, a mogą pozytywnie zaskoczyć Cię korzystne ceny, jakie oferujemy na panele fotowoltaiczne z TOP rankingów (m.in. LONGi Solar, Ja Solar ,Trina Solar,).

Tańsza fotowoltaika Katowice? Sprawdź dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych Śląsk

Jeśli chodzi o Śląsk i Katowice, fotowoltaika dofinansowanie ma w tym regionie dość atrakcyjne. Bez problemu można obniżyć koszt założenia instalacji fotowoltaicznej o 4-5 tys. zł, a niekiedy nawet o 50%. W 2022 roku nadal aktualne dotacje do fotowoltaiki to:

 1. Czyste powietrze
 2. Mój Prąd 5.0
 3. Ulga termomodernizacyjna

Program Czyste powietrze jest od lat doskonale znany w Katowicach i całym Śląsku - jego środki wspomagają wymianę starych pieców na węgiel na inne, bardziej przyjazne środowisku urządzenia. W jego budżecie jest też dofinansowanie na fotowoltaikę.

Przy dochodach poniżej 100 tys. zł rocznie możesz zyskać 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną, a niektórzy beneficjenci łapią się na 9 tys. zł dotacji.

Drugą opcją jest Mój Prąd 5.0. W bieżącym roku jest w nim 4 tys. zł dofinansowania do paneli fotowoltaicznych i bardzo korzystne dofinansowanie do magazynów energii (7,5 tys. zł na baterię + 5 tys. na całą instalację).

Wisienką na torcie jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala rozliczyć część wydatków na instalacje fotowoltaiczne w ramach odpisu od podatku. Sporo klientów Otovo Fotowoltaika Katowice z niej korzysta, bo nie potrzeba żadnych wniosków. Wystarczy wypełnić PIT/0 i zgłosić go do Skarbówki.


Wyceń instalację PV w katowiach w 2 minuty!

Jak dużo energii są zdolne wyprodukować instalacje fotowoltaiczne Katowice?

W stolicy Śląska napromieniowanie słoneczne to ok. 1322,67 kWh/ m2 rocznie. W mieście Katowice fotowoltaika 4,6 kWp średnio produkuje zatem 4.544.12 kWh energii elektrycznej na rok. Przeciętna rodzina zużywa zaś ok. 4200 kWh, przy czym warto samemu obliczyć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Takie połączenie jak fotowoltaika + pompa ciepła czy ogrzewanie podłogowe zmienia kalkulacje.

Wniosek? Fotowoltaika Katowice = wystarczająca ilość energii elektrycznej, aby instalacja fotowoltaiczna była rentowna.

Na wykresie możesz podejrzeć, ile energii wytwarzają panele fotowoltaiczne w Katowicach w poszczególnych częściach roku:

miesięczny rozkład uzsyków energii przez instalację fotowoltaiczną
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Panele fotowoltaiczne Katowice - orientacja i kąt nachylenia

Śląsk ma inną wysokość i położenie terenu niż inne regiony, a każde z jego miast ma specyficzną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. W mieście Katowice panele fotowoltaiczne najlepiej pracują, gdy instaluje się je pod kątem 40 stopni.

Montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadza się w Katowicach od południowej strony, chyba że cień rzucany na dach mógłby negatywnie wpływać na ogniwa fotowoltaiczne. Wówczas monterzy wybierają orientację wschód-zachód.

Fotowoltaika Katowice a cena sprzedaży/kupna 1 kWh energii elektrycznej

W net-billingu polski prosument, czyli ktoś kto - według fachowego słownictwa - założył fotowoltaikę, rozlicza się z zakładem energetycznym, sprzedając nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej i kupując energię w nocy czy okresie zimowym, gdy moduły fotowoltaiczne nie pracują z maksymalną mocą. Z tego powodu, cena sprzedaży/kupna 1 kWh dla fotowoltaiki ma niebagatelne znaczenie.

W obecnej chwili fotowoltaika pozwala odzyskać ok. 80% energii z nadwyżek tj. za darmo, bo cena sprzedaży 1 kWh to 0,56 zł a cena kupna 0,94- 1,03 zł.

Oczywiście, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje w dzień, to energia, jaką konsumuje budynek na bieżąco, jest za darmo.

Uwaga! Ceny sprzedaży energii dla fotowoltaiki są zmienne i ustalane ze średniej z poprzedniego miesiąca. Dobrą stroną do śledzenia trendów w cenach energii jest TGE.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną w Katowicach.


ROI fotowoltaika Katowice, czyli odpowiedź na to, jak długo wydatki będą się zwracać

Jest wiele czynników wpływających na to, jak długo będą się zwracać panele fotowoltaiczne, Katowice nie są tu wyjątkiem. Jednak w przybliżeniu możemy powiedzieć jak wygląda średnie ROI dla klientów Otovo Fotowoltaika Katowice:

 • Instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp ma ROI 5,5-6,5 roku (5,5 roku przy założeniu pozyskania dofinansowania, a 6,5 roku bez niego)
 • a gdy bateria do fotowoltaiki 5 kWh jest montowana razem z fotowoltaiką to ROI = 7-8,5 roku.

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę pomaga obliczyć kalkulator fotowoltaiki online lub możesz też nas podpytać o to przez czat.

Parametry, które należy wziąć pod uwagę w obliczeniach ROI to:

 • Cena za panele fotowoltaiczne i całość instalacji
 • Koszt montażu (zazwyczaj 5 300 - 14 500 zł, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne Katowice)
 • Cena za magazyn energii (nie jest konieczny, ale pomaga zwiększyć poziom autokonsumpcji produkowanej przez system PV energii)
 • Moc instalacji fotowoltaicznej i roczna produkcja energii po montażu
 • Maksymalne obciążenie
 • Stopień autokonsumpcji energii (przyjąć należy 25% bez magazynu i 60%, gdy masz fotowoltaikę z magazynem)
 • Ilość energii sprzedawanej do zakładu energetycznego oraz cena sprzedaży za 1 kWh z fotowoltaiki
 • Cena zakupu energii.

Katowicach – czy to się opłaca?

Fotowoltaika to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, pozwalające obniżyć rachunki za prąd do 90%. System instalacyjny pobiera energię ze słońca i przerabia na prąd elektryczny, zasilający wszelkie domowe lub firmowe urządzenia.

Taki „darmowy prąd” czerpany wprost ze słońca to oprócz ogromnej oszczędności także odpowiedzialność i dbałość o naturalne środowisko i przyszłe pokolenia. O wiele mniejsza emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, mogących zaszkodzić roślinom i zwierzętom. Budynek, w którym zainstalowano panele fotowoltaiczne znacznie zwiększa swoją wartość i cenę rynkową, co może być szczególnie cenne w sytuacji ewentualnej sprzedaży.

Choć założenie fotowoltaiki wiąże się ze sporym kosztem, z którym musimy liczyć się na początku inwestycji, warto wiedzieć, że istnieje możliwość otrzymania atrakcyjnych dotacji, dofinansowania, a także odliczenia takiej instalacji od podatku. Ciekawą opcją może być także wzięcie fotowoltaiki „pod leasing” w alternatywnie do tradycyjnego zakupu.


Wyceń instalację PV w Katowicach!

Fotowoltaika Katowice – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na montaż paneli fotowoltaicznych w Katowicach i mniejszych pobliskich miejscowościach uzależniony jest w dużej mierze od danej pory roku, panujących warunków atmosferycznych, a także zapotrzebowania i dostępności czasowej monterów. Najlepiej skontaktować się z nami indywidualnie celem dopasowania optymalnego dla obu stron terminu.

W zależności od powierzchni dachu albo gruntu, cała instalacja może trwać już od jednego dnia roboczego, do nawet dwóch tygodnia, jeśli mowa o naprawdę dużych inwestycjach. Jeśli wiesz zależy Ci na czasie i chciałbyś jak najszybciej móc zacząć oszczędzać, ciesząc się swoim własnym systemem fotowoltaicznym, zadzwoń lub napisz już teraz.

Dlaczego Otovo?

Na rynku zwłaszcza w związku z rosnącym popytem i zapotrzebowaniem na takie usługi znaleźć można wiele firm specjalizujących się instalacją fotowoltaiczną. Nie każda z nich może jednak pochwalić się doświadczeniem na rynku międzynarodowym.

Otovo ma na swoim koncie szereg realizacji wykonanych nie tylko w Polsce, ale także w wielu europejskich miastach. Naszych klientów wspieramy na każdym etapie zamówienia – od wyboru ilości, mocy i rodzaju komponentów fotowoltaicznych, które dadzą największe korzyści, aż po pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności, uzyskania korzystne dofinansowania, czy też podpisania umowy leasingowej.

Także po zakończonym montażu nie zostawiamy naszych zleceniobiorców samych sobie – zawsze jesteśmy gotowi udzielić wsparcia, pomocy, czy też sprawdzić ewentualne problemy w działaniu fotowoltaiki. Udzielamy długoletniej gwarancji, a nasze najważniejsze postulaty to jakość, doświadczenie oraz bezpieczeństwo.

Formy zakupu instalacji fotowoltaicznej od Otovo Fotowoltaika Katowice

Otovo przybyło do Polski z Norwegii, więc oferujemy nie tylko zakup instalacji fotowoltaicznej za gotówkę i na kredyt, ale również poprzez popularny w innych krajach leasing fotowoltaiki. Jest on nie tylko dla firm, ale i konsumentów, a miesięczny koszt zaczyna się od 129 zł.

Dodatkową zaletą oferty Otovo Fotowoltaika Katowice jest długość gwarancji serwisowej. 20 lat w leasingu, a 10 lat przy pozostałych opcjach zakupu.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:

Fotowoltaika Warszawa


Fotowoltaika Poznań

Fotowoltaika Łódź

Fotowoltaika Szczecin

Fotowoltaika Kraków

Fotowoltaika Olsztyn

Fotowoltaika Zielona Góra

Fotowoltaika Białystok

Fotowoltaika Zabrze

Fotowoltaika Częstochowa

Fotowoltaika Gliwice

Fotowoltaika Wrocław

Fotowoltaika Lublin

Fotowoltaika Rzeszów

Fotowoltaika Bielsko Biała

Fotowoltaika Gdańsk

Fotowoltaika Kielce

Fotowoltaika Radom

Fotowoltaika Bydgoszcz

Fotowoltaika Opole

Fotowoltaika Toruń

Fotowoltaika Gdynia

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski

Fotowoltaika Sosnowiec


Wyceń swoją instalację PV w Katowicach!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.