Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych w porównaniu z innymi urządzeniami elektrycznymi jest naprawdę długa.

Spodziewana trwałość paneli fotowoltaicznych produkowanych w aktualnych technologiach to nawet 40-50 lat. To, że kończy się na nie gwarancja, wcale nie oznacza, że przestają generować energię.


Wyceń swoją instalację i otrzymaj ofertę w 2 minuty!

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika ogólnie zaprojektowana jest tak, aby działać dłużej niż 25 lat. Popularnie przyjmuje się, że średnia żywotność paneli fotowoltaicznych to 20-30 lat, ale jest to założenie dotyczące technologii sprzed 2010 roku. Z uwagi na to, że postęp technologiczny nie zatrzymał się w miejscu,

to w 2022 pojawiły się do użytku nowoczesne panele PV (szczególnie te Premium z zestawienia Tier 1), których wydajność będzie sięgać nawet do 40-50 lat.

Niektórzy producenci już teraz dają 30-letnią gwarancję na żywotność paneli fotowoltaicznych. Standardem rynkowym jest jednak 10-15 lat gwarancji i to nadal nie powinno odstraszać. Trwałość paneli fotowoltaicznych nie kończy się wraz z końcem gwarancji.

Ciekawostką jest to, że żywotność paneli fotowoltaicznych w praktyce bywa nawet dłuższa. Dla przykładu, fotowoltaika montowana w latach 80 (czyli dawno, dawno temu, gdy technologia produkcji paneli PV była mocno zacofana w porównaniu do dzisiejszych możliwości) nadal w wielu budynkach działa całkiem sprawnie. Panel PV, który jest najstarszym na świecie ma już 60 lat i ciągle spełnia swoją funkcję.

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach - badania

Podobnie jak w przypadku większości technologii, panele fotowoltaiczne będą z czasem naturalnie wytwarzać mniej energii. Ta zmniejszona moc wyjściowa nazywana jest fachowo degradacją.

Największa przeprowadzona do tej pory analiza badań, która testowała sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach i więcej, wykazała, że mediana współczynnika degradacji paneli fotowoltaicznych wynosi około 0,5%. Oznacza to, że produkcja energii danego panelu PV spada w tempie 0,5% rocznie. Według tej hipotezy, sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach będzie wynosić około 95% swojej pierwotnej wydajności.

Dlaczego piszemy hipotezy? Otóż wnioski te wyciągnięto na podstawie 200 różnych badań przeprowadzonych w 40 różnych krajach. W części z nich warunki atmosferyczne są dużo bardziej wymagające niż w Polsce i Europie (np. kraje z Afryki). Ponadto, wydajność i żywotność paneli fotowoltaicznych produkowanych w ostatnich latach nie powinna być mieszana ze sprawnością dużo starszych modeli, których spora część również została ujęta w badaniu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Trwałość paneli fotowoltaicznych a certyfikat PVEL

Na koniec wspomnijmy, że istnieje jeszcze jedno źródło, które może sugerować, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Są to coroczne rankingi globalnie rozpoznawalnego, niezależnego ośrodka badawczego PVEL. Każdego roku bada on sprawność paneli fotowoltaicznych pięcioma różnymi, ekstremalnie trudnymi testami.

Jeśli dane panele PV przechodzą te super restrykcyjne próby, otrzymują tzw. certyfikat PVEL. To po nim rozpoznać można najlepsze panele fotowoltaiczne (tracą one mniej niż 2% mocy podczas testu) oraz dobre panele PV (tracą one nie więcej niż 5% mocy).

5 testów PVEL, które weryfikują sprawność i trwałość paneli fotowoltaicznych w niesamowicie trudnych warunkach to:

  • TC600 - próba 200 cykli termicznych w temperaturach od -40°C do 85°C i z powrotem do -40°C
  • DH2000 - próba wilgoci i ciepła, która polega na tym, że panele fotowoltaiczne działają po 1000 godzin w 85°C w warunkach wilgotności 85%
  • MSS - próba obciążeń dynamicznych 1000-2400 Pa przeplatanych wystawieniem na temperatury od -40 do 85°C
  • PID - podczas tej próby sprawność paneli fotowoltaicznych testowana jest w ich maksymalnym napięciu w temperaturze 85°C
  • LID i LETID - LID to test szybkiej, krótkotrwałej degradacji wywołanej ekspozycją na światło słoneczne; LETID to z kolei test degradacji długotrwałej, związanej z wysoką temperaturą pracy (jak najbardziej oceniana jest w nim żywotność paneli fotowoltaicznych).

W ofercie naszej firmy znajdziesz m.in. panele fotowoltaiczne marek LONGI, JA Solar oraz Trina Solar, które takim certyfikatem PVEL mogą się pochwalić.

Jaka jest żywotność falownika do fotowoltaiki?

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie dłuższa niż inwertera, popularnie nazywanego falownikiem. Uważa się, że żywotność falownika do fotowoltaiki to ok. 10 lat. W praktyce zdarza się jednak, że inwerter działa bardzo dobrze 15, a nawet 20 lat.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.