Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Sięganie po odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.  

Z jednej strony rośnie świadomość i wrażliwość ludzi, na los naszej planety i środowiska, z drugiej zaś jesteśmy niejako zmuszeni szukać przeróżnych form oszczędności i możliwości obniżenia swoich rachunków, zwłaszcza że ceny prądu i innych paliw wciąż rosną i perspektywy w tej kwestii nie wyglądają zbyt zachęcająco. Jednym z popularniejszych i korzystniejszych rozwiązań jest zainstalowanie na dachu budynku lub bezpośrednio na gruncie instalacji fotowoltaicznych.

Ich działanie opiera się na pobieraniu energii wprost ze słońca i zamienianie dzięki specjalnej instalacji w prąd elektryczny. Fotowoltaika zyskuje uznanie zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, rolników, jak i posiadaczy gospodarstw, mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, parafii oraz właścicieli firm, przedsiębiorstw i osób prowadzących różnego rodzaju własne działalności gospodarcze. Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę.


Sposoby finansowania fotowoltaiki

Choć nie ma wątpliwości, że fotowoltaika przynosi duże korzyści finansowe w perspektywie czasu i zwraca się po upływie kilku pierwszych lat, faktem jest, że wymaga sporych nakładów finansowych na samym początku.

To duże przedsięwzięcie, które w zależności od dysponowanej powierzchni może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy posiada takie oszczędności i może od ręki wydysponować taką kwotę.

Na szczęście poza tradycyjnym nabyciem paneli słonecznych za gotówkę, istnieją także inne formy finansowania fotowoltaiki.

O czym mowa?

Kredyty i pożyczki bankowe, dofinansowania i dotacje, pomagające pokryć pewną część inwestycji oraz zawarcie umowy leasingowej. Chcielibyśmy się skupić w szczególności właśnie na tej ostatniej opcji.

Leasing na fotowoltaikę – czy dla każdego?

Leasing na fotowoltaikę to opcja najchętniej wybierana przez firmy i osoby posiadające własną działalność gospodarczą, jednak warto wiedzieć, że jest możliwy także dla klientów indywidualnych.

Działanie umowy leasingowej łudząco przypomina leasingowanie samochodu bądź innego pojazdu, czyli polega na comiesięcznym, regularnym spłacaniu rat leasingowych.

Nie wymaga wysokich nakładów finansowych na samym początku, zatem może być świetną opcją dla każdego, kto nie dysponuje na starcie dużą sumą pieniędzy, ale jednocześnie jest w stanie umieścić w swoim budżecie raty o ustalonej wcześniej wysokości.

W momencie spłacenia ostatniej raty leasingobiorca staje się oficjalnym i pełnoprawnym właścicielem swojej fotowoltaiki. Wcześniej niejako ją wypożycza, subskrybuje od leasingodawcy.

Umowa leasingowa na fotowoltaikę zawiązywana jest z reguły na bardzo korzystnych warunkach, nie ma także wielu czasochłonnych formalności, które trzeba spełnić.

Czas trwania umowy może być różny, najczęściej maksymalny okres jej trwania to 5 lub 7 lat. Bardzo zachęcający może być także fakt, że z tytułu umowy leasingowej można odliczyć nawet do 100% podatku VAT.

Często rata leasingowa może być w podobnej kwocie co dotychczasowe rachunki za prąd, zatem w praktyce nie jest bardzo odczuwalna ani obciążająca finansowo.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zawrzeć umowę leasingową?

Aby zawarcie umowy leasingowej na fotowoltaikę było możliwe, muszą zostać spełnione pewne podstawowe warunki.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o firmy i przedsiębiorstwa, w momencie podpisania umowy, własna działalność musi być prowadzona przynajmniej od pół roku.

Jeśli zaś chodzi o rolników, minimalny czas prowadzenia gospodarstwa wynosi trzy lata. Ważny jest także wiek leasingobiorcy, gdyż musi być to osoba powyżej dwudziestego piątego roku życia.

Wkład własny nie jest wysoki i na ogół oscyluje w granicach od 1% do maksymalnie 45% wartości całej inwestycji.

Może być także wymagana minimalna kwota wartości całego przedsięwzięcia, zabezpieczenie transakcji w postaci weksla, zakup paneli słonecznych wyłącznie u autoryzowanego dostawcy oraz montaż fotowoltaiki w sposób umożliwiający ich ewentualny demontaż.

Z reguły jednak warto zapoznać się ze szczegółami umowy w konkretnym miejscu, w którym planujemy zawiązać naszą umowę leasingową.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty i sprawdź miesęczną ratę leasingu!

Fotowoltaika leasing kalkulator

Kalkulator leasingowy to wygodne i proste narzędzie, umożliwiające wstępne wyliczenia i oszacowania orientacyjnych kosztów oraz wysokości rat leasingowych na panele fotowoltaiczne.

Po wpisaniu kilku podstawowych parametrów typu cena inwestycji netto, wartość wkładu własnego, liczba rat oraz koszt wykupu, otrzymasz prawdopodobnie oferty leasingowe oraz wysokość comiesięcznych rat.

Kalkulator leasingu fotowoltaiki to przydatna aplikacja, z pomocą której w wygodny sposób, bez wychodzenia z domu dowiesz się, jakie masz możliwości jeszcze przed nawiązaniem kontaktu z danym bankiem i leasingodawcą.

Gdzie najlepiej zawrzeć umowę leasingową na fotowoltaikę?

Leasing na fotowoltaikę to tak zwany leasing operacyjny. Oferuje go bardzo wiele firm leasingowych, dlatego warto porównać różne oferty i wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą.

Najpopularniejsze z nich to na pewno Alior Leasing, PKO Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, istnieje jednak także wiele mniejszych i mniej znanych, a jednocześnie zaufanych firm oferujących tego typu usługi.

Leasing fotowoltaiki zdecydowanie opłaca się bardziej niż kredyt bądź pożyczka na ten cel. Warto znaleźć leasingodawcę, który doradzi i pomoże w załatwieniu niezbędnych formalności.

Konieczne będzie zgromadzenie podstawowych danych, dokumentów finansowych typu PIT, udzielenie zgody na weryfikację w bazach bankowych, a co za tym idzie, na sprawdzenie wypłacalności potencjalnego leasingobiorcy.

Leasing fotowoltaiki to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, gdyż z jego pomocą staje się możliwe finansowanie przedsięwzięcia w łatwy i nie aż tak obciążający dla firmowego bądź firmowego budżetu sposób, jak w przypadku tradycyjnego zakupu za pełną kwotę już na starcie.

Warto korzystać z kalkulatorów leasingowych online. To naprawdę proste – w kilka minut można dokonać wstępnej kalkulacji i przekonać się, czy taki sposób finansowania będzie dla nas korzystny i odpowiedni.


Sprawdź swoją ratę leasingu na instalację PV!Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.