Jaki domowy magazyn energii jest najlepszy? Którzy producenci magazynów energii są najwięksi i najczęściej polecani? Oto bardzo racjonalne pytania przed zakupem instalacji fotowoltaicznej. Warto stawiać na firmy, które produkują magazyny energii od lat i mogą poszczycić się zarówno solidnym zapleczem technologicznym, jak i szacunkiem instalatorów PV.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę z magazynem energii lub bez:


Domowy magazyn energii - czym jest i jak działa? Praktyczne wprowadzenie

Magazyn energii do domu to najprościej mówiąc urządzenie, którego zadaniem jest pobieranie niewykorzystanej energii elektrycznej i skuteczne przechowywanie jej na później. W ten sposób nadwyżki energii, które wyprodukowała domowa fotowoltaika nie trafiają do publicznej sieci energetycznej, tylko zostają u Ciebie. Dzięki magazynowi nadal korzystasz z darmowego prądu ze swojej instalacji PV, nawet gdy panele fotowoltaiczne nie pracują z pełną mocą.

Na rynku fotowoltaiki w Polsce funkcjonują różne jego nazwy (akumulator fotowoltaiczny, bateria do fotowoltaiki, bank energii do domu), a producentów magazynów energii jest ogrom. Chodzi jednak o urządzenie spełniające tę samą funkcję. Najważniejsze co należy o nim wiedzieć, to że:

  • Domowy magazyn energii pozwala zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej dzięki temu, że podnosi autokonsumpcję zielonej energii z przeciętnych 20% aż do poziomu ok. 50-70%;
  • Podnosi też niezależność energetyczną gospodarstwa domowego, uodparniając w większym stopniu na ceny prądu w Polsce i na przerwy w dostawach prądu;
  • Zanim kupisz magazyn energii do domu, koniecznie sprawdź aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki - jeżeli złożysz wniosek w odpowiednim momencie, to zyskasz nawet 16 tys. zł dopłaty do magazynu energii dowolnego producenta w ramach programów wsparcia odnawialnych źródeł energii.

🔎Sprawdź nasze magazyny energii!


Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa magazynowanie energii? Obejrzyj nasz film!


Największe firmy produkujące magazyny energii na świecie

Decyzja o tym, żeby instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w bank energii do domu to jedno. Kolejną kwestią jest wybór konkretnego magazynu energii do fotowoltaiki. W tym może, aczkolwiek nie musi, pomóc informacja o skali działalności producenta.

Według najnowszego badania rynku światowego, przeprowadzonego przez 360 Market Updates, marki akumulatorów i baterii słonecznych o największym udziale w rynku sprzedaży to:

Pozycja Marka producenta magazynów energii Kraj pochodzenia
1 East Penn Manufacturing USA
2 C&D TECHNOLOGIES USA
3 LG Chem Korea Południowa
4 Exide Technologies USA
5 SAFT Francja
6 Storage Battery Systems USA
7 Samsung SDI Korea Południowa
8 Alpha Technologies USA
9 HOPPECKE Batterien Niemcy
10 Betta Batteries Europe Holandia
11 A123 Chiny
12 FIAMM Włochy
13 EverExceed Industrial Company Wielka Brytania
14 EnerSys Niemcy
15 SYSTEMS SUNLIGHT Grecja
16 GS Yuasa Japonia
17 BYD Chiny
18 BAE Batterien Niemcy
19 HBL Power Systems Limited Indie
20 China Shoto Chiny
21 Battery Energy Power Solutions Australia

Raport z listą największych producentów magazynów energii elektrycznej według 360 Market Updates: https://www.360marketupdates.com/global-solar-batteries-market-17987438?ref=otovo-es.ghost.io

Ta lista producentów magazynów energii fotowoltaicznej może dziwić polskiego czytelnika, bo brakuje na niej wysokiej jakości marek typu Tesla, Sonnen i PylonTech albo zachwalanych w rankingach baterii Huawei. Powód jest prosty: nie każdy producent sprzedaje domowe magazyny energii w każdym kraju świata.

Wielkość udziału w globalnym rynku jest z kolei skorelowana z obecnością w jak największej liczbie państw i kontynentów. Skupmy się zatem na ofercie dostępnej w Polsce.


Interesuje mnie magazyn energii

Najlepsi producenci magazynów energii do fotowoltaiki znani w Polsce

Jeśli zapytasz swojego instalatora PV o domowy magazyn energii do fotowoltaiki, to z 99% pewnością poleci jedną z poniższych 17 marek. To Ci producenci uznawani są powszechnie za najbardziej solidnych, innowacyjnych i oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny jeśli chodzi o systemy magazynowania energii.

Uwaga! Poniższa lista to lista alfabetyczna a nie ranking producentów magazynów energii! O tym, które akumulatory uważamy za najlepsze dla domów jednorodzinnych przeczytasz w kolejnej sekcji artykułu.

Lp. Marka producenta magazynów energii Kraj pochodzenia
1 Axitec Niemcy
2 BYD Chiny
3 Enphase USA
4 Fronius Austria
5 GoodWe Chiny
6 Huawei Chiny
7 LG Chem Korea Południowa
8 KSTAR Niemcy
9 PylonTech Chiny
10 Sofar Solar Chiny
11 SolaX Chiny
12 Soluna Chiny
13 Sonnen Niemcy
14 Sungrow Chiny
15 Tesla USA
16 WeCo Włochy
17 Victron Energy Holandia

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę z magazynem energii lub bez


Najczęściej kupowany domowy magazyn energii to nie zawsze ten najlepszy! Zwróć uwagę na technologię

Powtórzmy jeszcze raz, że największe firmy produkujące magazyny energii to niekoniecznie te same, które wymieniane są jako najlepsze w niezależnych rankingach.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki może odbywać się na rozmaite sposoby przy użyciu naprawdę różnych technologii. Niektóre są zdecydowanie mniej efektywne i sprawiają, że takie domowe magazyny energii wolniej się ładują i szybciej rozładowują albo krócej żyją. To tak jakby postawić na polikrystaliczne panele fotowoltaiczne choć na rynku w atrakcyjnych cenach są znacznie sprawniejsze monokrystaliczne. Czasem można po prostu wybrać lepiej.

Rodzaje magazynów energii, których nie polecamy to:

  • Superkondensatory
  • Akumulatory fotowoltaiczne typu kwasowo-ołowiowego (żelowe, AGM, MF)

Te pierwsze tracą średnio 5% energii elektrycznej na dobę, a ich cena jest bardzo wysoka. Te drugie, to domowe magazyny energii, które są tanie i mają długą żywotność, ale charakteryzuje je niska sprawność i mało praktyczne ograniczenie poziomu rozładowania (zazwyczaj można pobrać jedynie 50% zmagazynowanej w nich energii, czyli połowy pojemności magazynu nigdy nie wykorzystasz). W obu przypadkach, taki bank energii do domu raczej nie spełni oczekiwań Twojego gospodarstwa domowego chyba, że interesuje Cię magazyn energii fotowoltaicznej wyłącznie do sezonowego domku letniskowego, gdzie przebywasz głównie w lecie.

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego jest najlepszy?

Naszym zdaniem to litowo-jonowe akumulatory do fotowoltaiki zasługują na uwagę i zakup. Najwięksi producenci magazynów energii elektrycznej uważają podobnie, bo to ta technologia najprężniej się obecnie rozwija w branży fotowoltaicznej.

Wśród urządzeń tego rodzaju do wyboru masz domowy magazyn energii fotowoltaicznej typu LFP, NMC, LTO oraz NCA. Ich cechą wspólną jest sprawność powyżej 90% oraz to, że litowo-jonowe magazyny energii można bezpiecznie rozładować do 10%, a niekiedy nawet do 0%. Są więc bardzo praktyczne, jeśli chodzi o instalację on-grid, czyli domową instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci energetycznej tak jak obligatoryjnie wymaga tego panujące w Polsce Prawo Energetyczne.

Domowe magazyny energii, które używa i poleca Otovo

Z uwagi na fakt, że nasza firma fotowoltaiczna zajmuje się sprzedażą i montażem fotowoltaiki w 16 krajach Europy, a w Skandynawii od lat jesteśmy niekwestionowanym liderem, mamy wystarczające rozeznanie w magazynach energii, aby wskazać Ci te, które są rzeczywiście dobre i opłacalne z uwagi na adekwatną cenę. Wybraliśmy w sumie 7 litowo-jonowych magazynów energii o sprawności 90-98% i głębokości rozładowania do 5-10%.

Są to domowe magazyny energii do fotowoltaiki następujących marek:


Huawei

Systemy magazynowania energii Huawei Luna cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Charakteryzują się szerokim zakresem dostępnych pojemności oraz możliwością współpracy z systemem zarządzania energią domową (HEMS), znanym jako Emma. Warianty pojemnościowe obejmują:

  • Huawei Luna S0 – 5 kWh, 10 kWh, 15 kWh
  • Huawei Luna S1 – 7 kWh, 14 kWh, 21 kWh.


Fox ESS


Fox ESS to marka, która przyciąga uwagę dzięki swoim hybrydowym inwerterom wyposażonym w wbudowane moduły zasilania awaryjnego (backup box). Dzięki nim użytkownicy mają dostęp do energii nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Modele dostępne w naszej ofercie to:

  • EP5
  • EP11
  • ECS2900 H2–H7.

Zakres pojemności poszczególnych modeli:

  • EP5: od 4,68 kWh do 18,72 kWh
  • EP11: od 10,4 kWh do 41,6 kWh
  • ECS2900 H2–H7: od 5,76 kWh do 20,16 kWh.

Interesuje mnie magazyn energii

SMA


Na liście nie mogło zabraknąć również magazynów energii od producenta SMA. Marka ta oferuje pięć wariantów swojego systemu SMA Home Storage, dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników:

  • 3,28 kWh
  • 6,56 kWh
  • 9,84 kWh
  • 13,12 kWh
  • 16,40 kWh.

Nie wiesz, co wybrać?

Nasz zespół doradców chętnie pomoże dobrać magazyn energii idealnie dopasowany do Twojego stylu życia oraz zużycia energii elektrycznej.


Szukasz magazynu AC do swojej instalacji PV? Enphase!

Jeśli interesuje Cię magazyn energii, który można zintegrować z istniejącą instalacją fotowoltaiczną, Otovo rekomenduje produkty firmy Enphase.

Model IQ Battery 5P FlexPhase jest uniwersalnym rozwiązaniem — pasuje zarówno do instalacji jedno-, jak i trójfazowych.

Dostępne warianty pojemnościowe to: 5 kWh, 10 kWh, 15 kWh oraz 20 kWh.


Producenci magazynów energii, z którymi wcześniej współpracowaliśmy

To nie są jedyne marki, z którymi Otovo miało okazję współpracować. Nasza oferta jest stale aktualizowana, aby zapewniać klientom najlepsze dostępne rozwiązania na rynku. Nie wykluczamy również ponownej współpracy z poniższymi producentami:

  • Growatt
  • PylonTech
  • Sofar
  • Sonnen.

Domowy magazyn energii do fotowoltaiki - FAQ

Czy domowy magazyn energii można dodać do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, jeśli już posiadasz instalację fotowoltaiczną, to nadal bank energii do domu jest dla Ciebie możliwy. Nie jest to jednak takie proste (ani tanie), jak instalacja fotowoltaiki jednocześnie z magazynem energii. Po pierwsze, trzeba zmienić schemat instalacji PV i niekiedy wymienić falownik na kompatybilny inwerter hybrydowy. Po drugie, musisz wówczas zakupić magazyn energii AC, który kosztowo wypada nieco drożej niż standardowe magazyny DC.

Jaki magazyn energii dla domu jednorodzinnego to nr 1 rankingów producentów?

Nie istnieje żaden główny i niepodważalny ranking magazynów energii do fotowoltaiki dostępnych w Polsce. W zależności od tego, na jaką stronę internetową o odnawialnych źródłach energii trafisz, tam nr 1 może być inny producent. Wiedz jednak, że za TOP producentów domowych magazynów energii uważa się m.in. PylonTech, Sonnen, BYD, Enpase, Sonnen, Huawei, Fronius, LG Chem, Teslę i Sofar Solar.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o dobór magazynu energii dla domu, to istotne są przede wszystkim parametry Twojego gospodarstwa domowego: moc instalacji fotowoltaicznej oraz bieżące zużycie energii elektrycznej. Najczęściej kupowane w Polsce domowe magazyny energii mają pojemność 5-10 kWh, warto to jednak obliczyć indywidualnie. Jeśli zaś porównujesz między sobą różne akumulatory do fotowoltaiki, to zwróć szczególną uwagę na poziom ich sprawności oraz gwarancję cykli ładowania.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę z magazynem energii lub bez:


Wyceń instalację!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.