Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Jaki domowy magazyn energii jest najlepszy? Którzy producenci magazynów energii są najwięksi i najczęściej polecani? Oto bardzo racjonalne pytania przed zakupem instalacji fotowoltaicznej. Warto stawiać na firmy, które produkują magazyny energii od lat i mogą poszczycić się zarówno solidnym zapleczem technologicznym, jak i szacunkiem instalatorów PV.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Domowy magazyn energii - czym jest i jak działa? Praktyczne wprowadzenie

Magazyn energii do domu to najprościej mówiąc urządzenie, którego zadaniem jest pobieranie niewykorzystanej energii elektrycznej i skuteczne przechowywanie jej na później. W ten sposób nadwyżki energii, które wyprodukowała domowa fotowoltaika nie trafiają do publicznej sieci energetycznej, tylko zostają u Ciebie. Dzięki magazynowi nadal korzystasz z darmowego prądu ze swojej instalacji PV, nawet gdy panele fotowoltaiczne nie pracują z pełną mocą.

Na rynku fotowoltaiki w Polsce funkcjonują różne jego nazwy (akumulator fotowoltaiczny, bateria do fotowoltaiki, bank energii do domu), a producentów magazynów energii jest ogrom. Chodzi jednak o urządzenie spełniające tę samą funkcję. Najważniejsze co należy o nim wiedzieć, to że:

 • Domowy magazyn energii pozwala zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej dzięki temu, że podnosi autokonsumpcję zielonej energii z przeciętnych 20% aż do poziomu ok. 50-70%;
 • Podnosi też niezależność energetyczną gospodarstwa domowego, uodparniając w większym stopniu na ceny prądu w Polsce i na przerwy w dostawach prądu;
 • Zanim kupisz magazyn energii do domu, koniecznie sprawdź aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki - jeżeli złożysz wniosek w odpowiednim momencie, to zyskasz nawet 16 tys. zł dopłaty do magazynu energii dowolnego producenta w ramach programów wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Ważne: Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie przeczytaj nasz oddzielny, bardziej szczegółowy artykuł Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki - znajdziesz w nim wyjaśnienie działania akumulatorów w cyklu dobowym oraz konkretne wskazówki co do ich prawidłowego użytkowania.


Największe firmy produkujące magazyny energii na świecie

Decyzja o tym, żeby instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w bank energii do domu to jedno. Kolejną kwestią jest wybór konkretnego magazynu energii do fotowoltaiki. W tym może, aczkolwiek nie musi, pomóc informacja o skali działalności producenta.

Według najnowszego badania rynku światowego, przeprowadzonego przez 360 Market Updates, marki akumulatorów i baterii słonecznych o największym udziale w rynku sprzedaży to:

Pozycja Marka producenta magazynów energii Kraj pochodzenia
1 East Penn Manufacturing USA
2 C&D TECHNOLOGIES USA
3 LG Chem Korea Południowa
4 Exide Technologies USA
5 SAFT Francja
6 Storage Battery Systems USA
7 Samsung SDI Korea Południowa
8 Alpha Technologies USA
9 HOPPECKE Batterien Niemcy
10 Betta Batteries Europe Holandia
11 A123 Chiny
12 FIAMM Włochy
13 EverExceed Industrial Company Wielka Brytania
14 EnerSys Niemcy
15 SYSTEMS SUNLIGHT Grecja
16 GS Yuasa Japonia
17 BYD Chiny
18 BAE Batterien Niemcy
19 HBL Power Systems Limited Indie
20 China Shoto Chiny
21 Battery Energy Power Solutions Australia

Raport z listą największych producentów magazynów energii elektrycznej według 360 Market Updates: https://www.360marketupdates.com/global-solar-batteries-market-17987438?ref=otovo-es.ghost.io

Ta lista producentów magazynów energii fotowoltaicznej może dziwić polskiego czytelnika, bo brakuje na niej wysokiej jakości marek typu Tesla, Sonnen i PylonTech albo zachwalanych w rankingach baterii Huawei. Powód jest prosty: nie każdy producent sprzedaje domowe magazyny energii w każdym kraju świata.

Wielkość udziału w globalnym rynku jest z kolei skorelowana z obecnością w jak największej liczbie państw i kontynentów. Skupmy się zatem na ofercie dostępnej w Polsce.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Najlepsi producenci magazynów energii do fotowoltaiki znani w Polsce

Jeśli zapytasz swojego instalatora PV o domowy magazyn energii do fotowoltaiki, to z 99% pewnością poleci jedną z poniższych 17 marek. To Ci producenci uznawani są powszechnie za najbardziej solidnych, innowacyjnych i oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny jeśli chodzi o systemy magazynowania energii.

Uwaga! Poniższa lista to lista alfabetyczna a nie ranking producentów magazynów energii! O tym, które akumulatory uważamy za najlepsze dla domów jednorodzinnych przeczytasz w kolejnej sekcji artykułu.

Lp. Marka producenta magazynów energii Kraj pochodzenia
1 Axitec Niemcy
2 BYD Chiny
3 Enphase USA
4 Fronius Austria
5 GoodWe Chiny
6 Huawei Chiny
7 LG Chem Korea Południowa
8 KSTAR Niemcy
9 PylonTech Chiny
10 Sofar Solar Chiny
11 SolaX Chiny
12 Soluna Chiny
13 Sonnen Niemcy
14 Sungrow Chiny
15 Tesla USA
16 WeCo Włochy
17 Victron Energy Holandia

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Najczęściej kupowany domowy magazyn energii to nie zawsze ten najlepszy! Zwróć uwagę na technologię

Powtórzmy jeszcze raz, że największe firmy produkujące magazyny energii to niekoniecznie te same, które wymieniane są jako najlepsze w niezależnych rankingach.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki może odbywać się na rozmaite sposoby przy użyciu naprawdę różnych technologii. Niektóre są zdecydowanie mniej efektywne i sprawiają, że takie domowe magazyny energii wolniej się ładują i szybciej rozładowują albo krócej żyją. To tak jakby postawić na polikrystaliczne panele fotowoltaiczne choć na rynku w atrakcyjnych cenach są znacznie sprawniejsze monokrystaliczne. Czasem można po prostu wybrać lepiej.

Rodzaje magazynów energii, których nie polecamy to:

 • Superkondensatory
 • Akumulatory fotowoltaiczne typu kwasowo-ołowiowego (żelowe, AGM, MF)

Te pierwsze tracą średnio 5% energii elektrycznej na dobę, a ich cena jest bardzo wysoka. Te drugie, to domowe magazyny energii, które są tanie i mają długą żywotność, ale charakteryzuje je niska sprawność i mało praktyczne ograniczenie poziomu rozładowania (zazwyczaj można pobrać jedynie 50% zmagazynowanej w nich energii, czyli połowy pojemności magazynu nigdy nie wykorzystasz). W obu przypadkach, taki bank energii do domu raczej nie spełni oczekiwań Twojego gospodarstwa domowego chyba, że interesuje Cię magazyn energii fotowoltaicznej wyłącznie do sezonowego domku letniskowego, gdzie przebywasz głównie w lecie.

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego jest najlepszy?

Naszym zdaniem to litowo-jonowe akumulatory do fotowoltaiki zasługują na uwagę i zakup. Najwięksi producenci magazynów energii elektrycznej uważają podobnie, bo to ta technologia najprężniej się obecnie rozwija w branży fotowoltaicznej.

Wśród urządzeń tego rodzaju do wyboru masz domowy magazyn energii fotowoltaicznej typu LFP, NMC, LTO oraz NCA. Ich cechą wspólną jest sprawność powyżej 90% oraz to, że litowo-jonowe magazyny energii można bezpiecznie rozładować do 10%, a niekiedy nawet do 0%. Są więc bardzo praktyczne, jeśli chodzi o instalację on-grid, czyli domową instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci energetycznej tak jak obligatoryjnie wymaga tego panujące w Polsce Prawo Energetyczne.

Domowe magazyny energii, które używa i poleca Otovo

Z uwagi na fakt, że nasza firma fotowoltaiczna zajmuje się sprzedażą i montażem fotowoltaiki w 16 krajach Europy, a w Skandynawii od lat jesteśmy niekwestionowanym liderem, mamy wystarczające rozeznanie w magazynach energii, aby wskazać Ci te, które są rzeczywiście dobre i opłacalne z uwagi na adekwatną cenę. Wybraliśmy w sumie 7 litowo-jonowych magazynów energii o sprawności 90-98% i głębokości rozładowania do 5-10%.

Są to domowe magazyny energii do fotowoltaiki następujących marek:

 • BYD
 • Enphase
 • Growatt
 • Huawei
 • PylonTech
 • Sofar
 • Sonnen

Wszystkich tych producentów magazynów energii znajdziesz w ofercie fotowoltaiki Otovo. Poniżej opisujemy pokrótce każdego z nich podając konkretne modele akumulatorów, które sprzedajemy.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Domowy magazyn energii BYD

Magazyny energii BYD są doskonale rozpoznawalne w Polsce i na świecie, bo BYD produkuje banki energii od 1995 roku i zajmuje się wyłącznie tą specjalizacją. Są uważane za niesłychanie bezpieczny wybór - trzy dekady doświadczenia producenta to sporo. Sprawność magazynu BYD wynosi 96%, co jest wysokim wynikiem. Marka wyróżnia się też bardzo szybkim tempem ładowania i rozładowania akumulatora (C-rate nawet 1h!).

Podobnie jak baterie do fotowoltaiki Huawei Luna i Sonnen Hybrid, można je wygodnie powiększać, dokładając kolejne pojemności.

Domowy magazyn energii BYD Model Pojemność energii elektrycznej
BYD HVS 5.1 5,12 kWh
BYD HVS 7.7 7,68 kWh
BYD HVS 10.2 10,24 kWh
BYD HVS 12.8 12,8 kWh
BYD HVM 8.3 8,28 kWh
BYD HVM 11.0 11,04 kWh
BYD HVM 13.8 13,8 kWh
BYD HVM 16.6 16,56 kWh
BYD HVM 19.3 19,32 kWh
BYD HVM 22.1 22,1 kWh
BYD LVS 4.0 4 kWh
BYD LVS 8.0 8 kWh
BYD LVS 12.0 12 kWh
BYD LVS 16.0 16 kWh
BYD LVS 20.0 20 kWh
BYD LVS 24.0 24 kWh

Domowy magazyn energii Enphase

Amerykańska marka Enphase produkuje nie tylko domowe magazyny energii do fotowoltaiki, ale i inteligentne systemy zarządzania energią z OZE, panele fotowoltaiczne oraz - przez wielu uważane za najlepsze na świecie - mikroinwertery. Jest niesamowicie rozwojowa i zdecydowanie nastawiona na znakomitą trwałość swoich produktów, łatwość ich instalacji i przyjemny, lekki design.

Technologia, z której korzysta Enphase w magazynach energii to LFP, czyli spotkasz tu niezwykle odporne na wysokie temperatury ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe. Sprawność magazynu jest również wysoka: 96%.

Domowy magazyn energii Enphase Model Pojemność energii elektrycznej
Enphase Encharge 3T-1P-INT (1-Phase) 3,5 kWh
Enphase Encharge 3T-1P-INT (3-Phase) 3,5 kWh
Enphase Encharge 10T-1P-INT (1-Phase) 10,5 kWh
Enphase Encharge 10T-1P-INT (3-Phase) 10,5 kWh
Enphase IQ Battery 3T (1-Phase) 3,5 kWh
Enphase IQ Battery 3T (3-Phase) 3,5 kWh
Enphase IQ Battery 10T (1-Phase) 10,5 kWh
Enphase IQ Battery 10T (3-Phase) 10,5 kWh

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Domowy magazyn energii Growatt

Kiedy pada nazwa chińskiego producenta Growatt, to pierwsze co przychodzi na myśl to falownik fotowoltaiczny z czołówki niezależnych rankingów. Marka ta wybornie wyczuła potencjał swojej renomy - domowe magazyny energii elektrycznej koniecznie muszą być kompatybilne z falownikami, a skoro inwertery Growatt są jednymi z najpopularniejszych to… no właśnie.

Litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) magazyny energii Growatt cechuje dobra sprawność na poziomie 95%, porządna gwarancja wydajności 6000 cykli ładowania i atrakcyjna cena.

Domowy magazyn energii Growatt Model Pojemność energii elektrycznej
Growatt ARK 5.1XH 4,6 kWh
Growatt ARK 7.6XH 6,9 kWh
Growatt ARK 10.2XH 9,21 kWh
Growatt ARK 12.8XH 11,52 kWh
Growatt ARK 15.3XH 13,81 kWh
Growatt ARK 17.9XH 16,12 kWh
Growatt ARK 20.4XH 18,42 kWh
Growatt GBLI6532 6 kWh

Domowy magazyn energii Huawei

Huawei produkuje nie tylko magazyny energii do fotowoltaiki, ale i panele PV oraz inwertery. Jest też jednym z najbardziej na świecie rozpoznawalnych producentem smartfonów, którego przedstawiać nie trzeba. Litowo-żelazowo-fosforanowa (LFP) technologia zastosowana w bateriach Huawei Luna doskonale minimalizuje ryzyko przegrzewania się, a możliwość łączenia ze sobą kolejnych modułów magazynu daje dużą swobodę.

Magazyny energii Huawei są przyzwoicie dobre i charakteryzują się atrakcyjnie niską ceną w porównaniu z większością konkurentów.

Domowy magazyn energii Huawei Model Pojemność energii elektrycznej
Huawei LUNA2000-5-S0 5 kWh
Huawei LUNA2000-10-S0 10 kWh
Huawei LUNA2000-15-S0 15 kWh

Domowy magazyn energii PylonTech

PylonTech to wielokrotnie nagradzany w branży fotowoltaicznej producent z Szanghaju, któremu nie sposób odmówić bogatego doświadczenia i świetnego zaplecza badawczo-rozwojowego. Magazyny energii PylonTech uzyskały szereg najbardziej wymagających certyfikatów, a ich litowo-jonowa technologia wyróżnia się wysoką jakością, dającą tej marce stabilną pozycję w TOP5 wielu rankingów producentów magazynów energii. Dla przykładu, PylonTech US3000C to jedna z naprawdę niewielu baterii do fotowoltaiki, którą charakteryzuje aż do 6 miesięcy samorozładowania.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Jeden z najlepszych serwisów na świecie, kompatybilność z ponad 57 inwerterami, gwarancja minimum 10 lat użytkowania i bardzo wysoka sprawność na poziomie 95-96% - wszystko to sprawia, że bateria fotowoltaiczna PylonTech to racjonalny, przemyślany zakup.

Domowy magazyn energii PylonTech Model Pojemność energii elektrycznej
PylonTech US3000C 4,6 kWh
PylonTech US3000C x 2 6,9 kWh
PylonTech US3000C x 3 10,12 kWh
PylonTech US3000C x 4 13,5 kWh
PylonTech US3000C x 5 16,87 kWh
PylonTech US3000C x 6 20,24 kWh
PylonTech US3000C x 7 23,62 kWh
PylonTech US3000C x 8 26,99 kWh
PylonTech Force-H1-5M 16 kWh
PylonTech Force-L1-2M 7,1 kWh
PylonTech Force-L2-2M 7,1 kWh
PylonTech Force-L1-3M 10,65 kWh
PylonTech Force-L2-3M 10,65 kWh
PylonTech Force-L1-4M 14,21 kWh
PylonTech Force-L2-4M 14,21 kWh
PylonTech Force-L1-5M 17,76 kWh
PylonTech Force-L1-6M 21,31 kWh
PylonTech Force-L1-7M 24,86 kWh
PylonTech Force-H2-2M 6,4 kWh
PylonTech Force-H1-3M 9,6 kWh
PylonTech Force-H2-3M 9,6 kWh
PylonTech Force-H2-4M 12,8 kWh
PylonTech Force-H1-4M 12,8 kWh
PylonTech Force-H1-6M 19,2 kWh
PylonTech Force-H1-7M 22,4 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 4 8,64 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 5 10,8 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 6 12,96 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 7 15,12 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 8 17,28 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 9 19,44 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 10 21,6 kWh
PylonTech PowerCube H48050 x 11 23,76 kWh

Domowy magazyn energii Sofar

Chińska marka Sofar Solar zaistniała w branży fotowoltaiki ponad dekadę temu i szybko stała się liderem w swoim rodzimym kraju. Znana jest tam głównie z produkcji inwerterów fotowoltaicznych. Jeśli chodzi o domowe magazyny energii, Sofar może i nie jest uznawany za absolutnie najlepszego producenta, ale stabilnie coraz więcej rankingów umieszcza tę markę w TOP10. Jest to wszak bardzo satysfakcjonująca pozycja.

Do tego pojemność magazynu energii wynosi 90%, czyli można go bezpiecznie rozładować do 10% pojemności energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry, magazyn energii dla domu marki Sofar naprawdę wychodzi cenowo bardzo korzystnie.

Domowy magazyn energii Sofar Model Pojemność energii elektrycznej
Sofar BTS E5-DS5 4,75 kWh
Sofar BTS E10-DS5 9,5 kWh
Sofar BTS E15-DS5 14,25 kWh
Sofar GTX3000-H4 9 kWh
Sofar GTX3000-H5 11,25 kWh
Sofar GTX3000-H6 13,5 kWh
Sofar GTX3000-H7 15,75 kWh
Sofar GTX3000-H8 18 kWh
Sofar GTX5000-PRO 4,6 kWh
Sofar GTX5000-PRO x 2 9,2 kWh
Sofar GTX5000-PRO x 3 13,8 kWh
Sofar GTX5000-PRO x 4 18,4 kWh

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Domowy magazyn energii Sonnen

Produkowane w Niemczech magazyny energii Sonnen to wysokiej jakości baterie LFP (LiFePO4), na które producent daje gwarancję aż 10 000 cykli ładowania.

Wydawać by się mogło, że marka ta jest niszowa, jednak niech nie zwiodą Cię pozory - Sonnen wchodzi w skład grupy paliwowej Shell i ma ogromne zaplecze technologiczne oraz znakomitą obsługę serwisową. Sprzedał już ponad 40 tys. magazynów energii do fotowoltaiki, a co więcej, prowadzi największą w Europie wirtualną elektrownię prosumencką.

Domowy magazyn energii Sonnen Hybrid 9.53 działa ze sprawnością na poziomie 98%, co wraz z wspomnianą już długą gwarancją, ustawia tę markę w absolutnej czołówce.

Domowy magazyn energii Sonnen Model Pojemność energii elektrycznej
Sonnen Hybrid 9.53/5 (1Phase) 5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/5 (3Phase) 5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/7.5 (1Phase) 7,5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/7.5 (3Phase) 7,5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/10 (1Phase) 10 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/10 (3Phase) 10 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/12.5 (1Phase) 12,5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/12.5 (3Phase) 12,5 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/15 (1Phase) 15 kWh
Sonnen Hybrid 9.53/15 (3Phase) 15 kWh

Kompatybilność magazynów energii z falownikami fotowoltaicznymi (tabela jaki falownik pasuje do jakiego magazynu)

Wybrany magazyn energii dla domu nie jest kompatybilny z absolutnie każdym falownikiem do fotowoltaiki! O tym koniecznie należy pamiętać, kupując poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej. Informację o tym, jakie falownik współpracuje z konkretnym magazynem energii powinien podać w karcie produktu producent urządzenia. W praktyce niestety nie zawsze tak jest i czasem trzeba się naszukać, stąd rzetelnym źródłem wiedzy jest profesjonalny instalator PV.

Dla ułatwienia porównania oferty Otovo na magazyny energii, wypisaliśmy poniżej listę inwerterów fotowoltaicznych, które do nich pasują.

Kompatybilność magazynów energii do fotowoltaiki z falownikami
Producent magazynu energii Model Falownik
BYD BYD HVS Fronius SMA GoodWe KOSTAL Sungrow KACO Ingeteam Solis
BYD HVM Fronius SMA GoodWe KOSTAL Sungrow KACO Ingeteam Solis
BYD LVS SMA Victron Selectronic GoodWe Studer Sungrow SolarEdge
Enphase Enphase Encharge Enphase IQ6 Enphase IQ7 Enphase M215 Enphase M250
Enphase IQ Battery Enphase IQ6 Enphase IQ7 Enphase M215 Enphase M250
Growatt Growatt ARK Growatt MIN TL-XH Growatt MOD TL-XH Growatt SPH
Growatt GBLI6532 Growatt SPH
Huawei Huawei LUNA2000 Huawei SUN2000-2-6KTL-L1 Huawei SUN2000-3-10KTL-M1 Huawei SUN2000-3-10KTL-M0
PylonTech PylonTech US3000C Growatt Sofar Sungrow GoodWe Victron Schneider-Electric SolaXPower Imeon Energy Studer Selectronic Voltronic Sermatec Zucchetti Solic Redback Deye Alpha & Outback Energy Lux Power Morningstar Delios Ingeteam MLT Steca SAJ SolarMax AXIOMA Phocos Western CO EFFEKTA Kehua INVT TBB MUST Moixa Megarevo AISWEI FSP Opti-Solar GMDE
PylonTech Force Growatt Sofar Sungrow GoodWe Victron Schneider-Electric SolaXPower Imeon Energy Studer Selectronic Voltronic Sermatec Zucchetti Solic Redback Deye Alpha & Outback Energy Lux Power Morningstar Delios Ingeteam MLT Steca SAJ SolarMax AXIOMA Phocos Western CO EFFEKTA Kehua INVT TBB MUST Moixa Megarevo AISWEI FSP Opti-Solar GMDE
PylonTech PowerCube H48050 Growatt Sofar Sungrow SolaX Power Solis Delis Ingeteam GoodWe EATON SolarMax Lux Power Redback Sermatec Imeon Tsun GMDE
Sofar Sofar BTS SofarSolar HYD 5-20KTL-3PH
Sofar GTX3000 SofarSolar HYD 5-20kW 3PH
Sofar GTX5000 SofarSolar HYD 5-20KTL-3PH
Sonnen Sonnen Hybrid 9.53 Sonnen Sungrow PylonTech BYD LG GoodWe GCL

Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Gwarancja na magazyny energii najlepszych producentów

Gwarancje producentów magazynów energii są różnej długości i najczęściej opiewają na okres 5-7 lat, przy czym najlepsze marki dają 10 lat. Wypada to podobnie jak gwarancje na inwertery, a krócej niż standardowe gwarancje na panele fotowoltaiczne.
Co istotne, nie zawsze gwarancja na domowy magazyn energii do fotowoltaiki przedstawiona jest w latach - również często można się spotkać z gwarancją liczbową na tzw. cykle ładowania (czyli pełne naładowanie i rozładowanie magazynu). Jest to tzw. gwarancja wydajności magazynu energii. Jest ona znacznie bardziej ważna, bo straty w pojemności baterii fotowoltaicznych są nieuniknione. W zależności od producenta jest to od 80 do 50%.

Gwarancja na magazyny energii do fotowoltaiki najlepszych producentów
Producent Model Gwarancja
BYD BYD HVS 10 lat / 3,8 tys. cykli ładowania
BYD HVM 10 lat / 3,8 tys. cykli ładowania
BYD LVS 10 lat
Enphase Enphase Encharge min. 10 lat / 4 tys. cykli ładowania
Enphase IQ Battery min. 10 lat / 4 tys. cykli ładowania
Growatt Growatt ARK 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Growatt GBLI6532 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Huawei Huawei LUNA2000 10 lat / 3 tys. cykli ładowania
PylonTech PylonTech US3000C 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
PylonTech Force 10 lat / 5 tys. cykli ładowania
PylonTech PowerCube H48050 min. 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Sofar Sofar BTS 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Sofar GTX3000 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Sofar GTX5000 10 lat / 6 tys. cykli ładowania
Sonnen Sonnen Hybrid 9.53 10 lat / 10 tys. cykli ładowania

Domowy magazyn energii do fotowoltaiki - FAQ

Czy domowy magazyn energii można dodać do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, jeśli już posiadasz instalację fotowoltaiczną, to nadal bank energii do domu jest dla Ciebie możliwy. Nie jest to jednak takie proste (ani tanie), jak instalacja fotowoltaiki jednocześnie z magazynem energii. Po pierwsze, trzeba zmienić schemat instalacji PV i niekiedy wymienić falownik na kompatybilny inwerter hybrydowy. Po drugie, musisz wówczas zakupić magazyn energii AC, który kosztowo wypada nieco drożej niż standardowe magazyny DC.

Jaki magazyn energii dla domu jednorodzinnego to nr 1 rankingów producentów?

Nie istnieje żaden główny i niepodważalny ranking magazynów energii do fotowoltaiki dostępnych w Polsce. W zależności od tego, na jaką stronę internetową o odnawialnych źródłach energii trafisz, tam nr 1 może być inny producent. Wiedz jednak, że za TOP producentów domowych magazynów energii uważa się m.in. PylonTech, Sonnen, BYD, Enpase, Sonnen, Huawei, Fronius, LG Chem, Teslę i Sofar Solar.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o dobór magazynu energii dla domu, to istotne są przede wszystkim parametry Twojego gospodarstwa domowego: moc instalacji fotowoltaicznej oraz bieżące zużycie energii elektrycznej. Najczęściej kupowane w Polsce domowe magazyny energii mają pojemność 5-10 kWh, warto to jednak obliczyć indywidualnie. Jeśli zaś porównujesz między sobą różne akumulatory do fotowoltaiki, to zwróć szczególną uwagę na poziom ich sprawności oraz gwarancję cykli ładowania.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.