Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Energia bierna przy fotowoltaice jest zjawiskiem normalnym i powszechnym. Ta pozycja na rachunkach za prąd nie powinna dziwić prosumentów, ponieważ otrzymują oni bardzo szczegółowe rozliczenia z zakładem energetycznym, nawet jeśli nie przekraczają norm. Wyjaśniamy, co generuje moc bierną w instalacji fotowoltaicznej, od czego zależy opłata za moc bierną oraz jak wygląda jej kompensacja.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Co to jest moc bierna?

Energia bierna, czyli inaczej moc bierna, nie jest zużywana przez sprzęty, jak ma to miejsce w przypadku energii czynnej. Jest jednak konieczna, aby urządzenia elektryczne, które są zasilane prądem przemiennym, mogły prawidłowo funkcjonować.

Moc bierna, która krąży między odbiornikiem a siecią elektryczną, jest bowiem niezbędna do wytworzenia specyficznego pola elektromagnetycznego, które podtrzymuje prąd przemienny. To właśnie moc bierna sprawia, że w jednej minucie prąd może mieć wartość 50V, a za chwilę 300V.

Energia bierna fotowoltaika - co generuje moc bierną w domu z instalacją fotowoltaiczną?

Energia bierna przy fotowoltaice pojawia się najczęściej wskutek pracy inwertera, czyli falownika do fotowoltaiki. Jego kluczowym zadaniem jest wszak zamiana energii stałej w energię zmienną - generuje on więc energię bierną indukcyjną.

Warto jednak wiedzieć, że prawidłowo działająca domowa fotowoltaika do 5 kW nie powinna przekraczać przyjętej normy współczynnika mocy tg φ, która wiązałaby się z dodatkowymi opłatami. Kompensacja mocy biernej to raczej konieczność elektrowni fotowoltaicznych i większych przedsiębiorstw, a nie indywidualnych gospodarstw domowych.

Ponadto, moc bierna (zarówno energia bierna pojemnościowa, jak i indukcyjna) pojawia się, gdy urządzenie elektryczne posiada kondensator lub element obrotowy (tzw. cewkę). W przeciętnym domu, tym co generuje moc bierną, są zatem m.in.:

 • zasilacze
 • oświetlenie LED
 • piece indukcyjne
 • silniki o dużej mocy
 • wiertarki
 • odkurzacze
 • miksery.

Skorzystaj z dotacji z mój prąd 4.0!

Co za tym idzie, jeżeli jesteś właścicielem domowej instalacji fotowoltaicznej do 5 kW, a Twoja opłata za moc bierną mimo to jest wysoka, to wówczas niekoniecznie należy “obwiniać” falownik. Warto też przyjrzeć się bliżej temu, co generuje moc bierną w domu poza samą fotowoltaiką.

Opłata za moc bierną w instalacji fotowoltaicznej

Energia bierna przy fotowoltaice rozliczana jest z tytułu obciążenia sieci i wynikających z tego strat dla zakładów energetycznych. Na rachunkach zauważyć można wówczas dwie sekcje:

 1. „Opłata za ponadumowny pobór energii biernej pojemnościowej
 2. „Opłata za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej”.

Opłata za moc bierną pojawia się na rachunku za prąd, gdy prosument fotowoltaiki:

 1. Wprowadzi do sieci jakąkolwiek energię bierną pojemnościową (np. wskutek korzystania z oświetlenia LED),
 2. Pobierze więcej niż 0,4 kVar energii biernej indukcyjnej na każde 100 kWh energii biernej czynnej (jak już wspomnieliśmy, domowa fotowoltaika do 5 kW nie przekracza tej normy).

Kompensacja mocy biernej w elektrowni fotowoltaicznej lub zakładzie produkcyjnym

Przyjmuje się, że jeśli opłata za moc bierną rocznie przekracza kwotę kilku tysięcy złotych, to wówczas jest sens inwestować w tzw. kompensator mocy biernej. Czynią to zazwyczaj firmy, warsztaty i elektrownie fotowoltaiczne.

Kompensacja mocy biernej odbywa się zwykle przez urządzenie indywidualnie dobrane do danego przedsiębiorstwa. Mogą to być kondensatory dynamiczne, baterie dławików, baterie kondensatorów czy specjalistyczne układy hybrydowe wykorzystujące zarówno jedne, jak i drugie kompensatory mocy biernej.

Dobór odpowiedniego urządzenia zależy np. od tego, czy firma korzysta z transformatorów albo silników asynchronicznych o dużej mocy, czy źródłem opłat są inne urządzenia. Kompensacja mocy biernej w elektrowni fotowoltaicznej wykorzystuje z kolei inne urządzenia - tzw. dławiki kompensacyjne. Ich zadaniem jest takie manipulowanie współczynnikiem tg φ, aby nie przekroczył 0,4 oraz takie manipulowanie cos φ, aby nie przekroczył on wartości 1.


Skorzystaj z dotacji z mój prąd 4.0!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.