Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Na ile wystarcza magazyn energii 10 kWh? Ile się ładuje? Jakie są potencjalne oszczędności? Te i wiele innych pytań zadaje sobie wiele osób zainteresowanych inwestycją w magazyn energii 10 kWh oraz jak najlepszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się z bliska tym kwestiom, a także przybliżymy inne niezbędne informacje dotyczące tego typu urządzenia.

Czym jest magazyn energii i jaka jest jego funkcja?

Magazyn energii (zwany również przydomowym magazynem energii) to nic innego jak akumulator, w którym gromadzić można nadwyżki prądu pochodzące z instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki temu, nadwyżka energii wygenerowanej przez fotowoltaikę, która nie została zużyta na potrzeby energetyczne domu, zamiast trafiać do sieci, zostaje zmagazynowana, aby można było z niej korzystać z przyszłości. Funkcja ta przydaje się szczególnie w pochmurne dni, aby zrekompensować mniejszą ilość energii generowanej przez panele fotowoltaiczne. 


Wycena fotowoltaiki + magazynu energii

10 kWh: co oznacza w kontekście magazynów energii?

Aby zrozumieć do czego odnosi się powyższy termin, warto przypomnieć rozróżnienie pomiędzy kilowatem (kW) a kilowatogodziną (kWh). 

 • Termin kilowat odnosi się do mocy, a innymi słowy, szybkości z jaką produkowana jest energia. 
 • Kilowatogodzina z kolei to jednostka miary, która odnosi się do energii zużytej w przeciągu godziny. 

W praktyce oznacza to, że jeśli mamy magazyn energii 10 kWh, będzie on w stanie przez godzinę zasilać energią elektryczną dowolne urządzenie o mocy 10 kW.

Jaka jest różnica między pojemnością użyteczną i całkowitą?

Pojemność całkowita magazynu energii (inaczej zwana również pojemnością brutto) to pojemność, która uwzględnia również zapas energii, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. 

Pojemność użytkowa (inaczej zwana również pojemnością netto) odnosi się do ilości energii, z której może korzystać użytkownik baterii. 

Różnica pomiędzy pojemnością całkowitą a użytkową z reguły wynosi pomiędzy 5 a 10%. Zdecydowanie warto znać różnicę między tymi dwiema wartościami i w specyfikacjach zwracać uwagę zarówno na pojemność magazynu energii całkowitą, jak i użytkową.

Na ile wystarczy magazyn energii 10 kWh?

Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie, między innymi, od ilości mieszkańców czy urządzeń elektrycznych w danym gospodarstwie domowym, co przekłada się automatycznie na ilość zużywanej energii elektrycznej.

Ogólny sposób, na oszacowanie tego, na jak długo wystarczy magazyn energii 10 kWh jest następujący: jeśli urządzenia, z których korzystamy zużywają około 1 kW na godzinę, magazyn energii powinien dostarczać energię przez około 10 godzin.

Spójrzmy jednak na to, na ile szacunkowo wystarczy magazyn energii 10 kWh  zależnie od dziennego zużycia prądu: 


Przykładowe dzienne zużycie prądu Na ile starczy mniej więcej magazyn energii 10 kWh?
4.2 kWh Nieco więcej niż 2 dni
7 kWh Nieco więcej niż 1 dzień
9.7 kWh Mniej więcej 1 dzień

W oparciu o dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, to 2500 kWh rocznie, co daje 6,84 kWh dziennie.

Trzeba jednak pamiętać, że im większe zużycie prądu, tym krócej będzie można korzystać ze zgromadzonej w magazynie energii. Dlatego też, szybkość rozładowania zależeć będzie również od typu urządzeń i klasy energetycznej urządzeń używanych w każdym gospodarstwie domowym. Standardowe rozwiązania mają maksymalną moc rozładowywania na poziomie 5 kW w przypadku baterii 10 kWh, oraz 2.5 kW dla 5 kWh. 

Dla przykładu, płyta indukcyjna (średnie dzienne zużycie 2,05 kWh), piekarnik elektryczny (średnie dzienne zużycie 1,36 kWh), lodówka (średnie dzienne zużycie 0,74 kWh) czy czajnik elektryczny (średnie dzienne zużycie 0,66 kWh) to urządzenia gospodarstwa domowego, które najwięcej prąd zużywają. Z tego też powodu, szacując, na jak długo wystarczy magazyn energii, trzeba mieć na uwadze typ urządzeń elektrycznych, jakie posiadamy w domu, a także częstotliwość ich użytkowania.

Aby odpowiedzieć, więc na pytanie gdzie sprawdzi się magazyn energii 10 kWh , możemy więc powiedzieć, że będzie on szczególnie dobrą opcją w domach jednorodzinnych, w których dzienne zużycie energii nie przekracza 9.7 kWh. 


Wyceń koszt fotowoltaiki w 3 minuty

Magazyn energii 10 kWh: ile można potencjalnie zaoszczędzić?

Aby oszacować potencjalne oszczędności posłużmy się następującym przykładem, jeżeli:

 • Cena światła przy zakupie z sieci we Wrocławiu to 90 groszy za 1 kWh przy utrzymaniu się w limicie zużycia prądu (stan na maj 2024 roku, czyli jeszcze w trakcie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej).
 • Masz możliwość codziennego naładowania i zużycia energii zgromadzonej w magazynie.
 • Dziennie pobierasz 10 kWh z magazynu zamiast kupować energię od firmy energetycznej.

To dzięki magazynowi energii 10 kWh:

 • Dziennie oszczędzisz około 9 złotych.
 • Rocznie oszczędzisz około 3285  złotych.

Oczywiście na potrzeby wyliczenia, zakładamy tutaj, że zarówno zużycie, jak i ceny prądu są stałe, co nie jest regułą. Niemniej jednak przy wysokich wahaniach cen prądu oraz podwyżkach związanych z końcem tarczy antyinflacyjnej, potencjalne oszczędności mogą być jeszcze wyższe.

Jak długo ładuje się magazyn energii 10 kWh?

Dokładny czas ładowania zależeć będzie od parametrów danego akumulatora oraz formy ładowania. Orientacyjnie jednak, jeśli przyjmiemy, że magazyn energii 10 kWh ładuje się maksymalnie z mocą 5kW, w trakcie słonecznego i bezchmurnego dnia, może być naładowany w około 2 godziny. 

Jaki magazyn energii wybrać dla instalacji fotowoltaicznej 10 kW?

Teoretycznie magazyny energii od 10 do 20 kWh są wystarczające dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW. Trzeba jednak podkreślić, że decydując się na tego typu urządzenie ważna jest nie tylko moc instalacji fotowoltaicznej, ale również inne czynniki, jak na przykład:

 • średnie zużycie energii elektrycznej w domu w ciągu dnia i w nocy
 • koszt energii elektrycznej pobieranej z sieci

Jest to bardzo ważne, dlatego, że źle dobrany magazyn energii nie tylko straci na wydajności, ale i może wpłynąć na gorsze działanie całej instalacji fotowoltaicznej lub wysokość rachunku za prąd. Dla przykładu, jeśli magazyn będzie zbyt mały, koniecznie będzie pobranie większej ilości prądu z sieci. Z tego też powodu tak istotny jest kontakt z doświadczonym doradcą, który weźmie pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki.


Jeśli zależy Ci na spersonalizowanej wycenie instalacji wraz z magazynem energii, sprawdź naszą ofertę:


Magazyn energii 10 kWh: podsumowanie i najważniejsze fakty

A oto, co warto wiedzieć w pigułce:

 • Magazyn energii to urządzenie, które służy gromadzenia nadwyżek prądu z fotowoltaiki.
 • W zależności od dziennego zużycia prądu, może wystarczyć nawet na nieco więcej niż 2 dni.
 • W słoneczne dni i w połączeniu z fotowoltaiką o mocy 10 kw, może naładować się w około 2 godziny.

Ponadto, mówi się również o tym, że magazyny energii będą istotną częścią programu dofinansowań do fotowoltaiki Mój Prąd 6.0.


Wyceń koszt fotowoltaiki w 3 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.