Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Budowa nowego domu to spełnienie marzeń, ale również wiele obowiązków. Należy zadbać nie tylko o wykończenie wnętrz i zakup mebli czy sprzętów, ale również zamontować instalację fotowoltaiczną, która będzie funkcjonalna i spełni oczekiwania użytkowników.

W tym względzie absolutnie fundamentalne jest określanie tego, czy to ma być instalacja jednofazowa, czy też instalacja trójfazowa. Czym różnią się oba rozwiązania i jakie są ich koszty?


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Instalacja jednofazowa i trójfazowa - co warto o nich wiedzieć?

Podstawową różnicą między instalacją jednofazową a instalacją trójfazową jest napięcie - w pierwszej wynosi ono 230 V, zaś w drugiej 230/400 V. To jednak nie wszystko.

Instalacja jednofazowa składa się z dwóch przewodów - jednego fazowego i jednego neutralnego. Dedykowana jest przede wszystkim właścicielom tych mieszkań i domów, w których zużywa się energię elektryczną w sposób standardowy, np. do oświetlenia pomieszczeń, a także zasilenia pralki, lodówki, telewizora czy innych urządzeń.

Idealnie sprawdzi się tam, gdzie ogrzewanie nie jest elektryczne, ale np. na węgiel czy drewno. Umożliwia ona przesył mocy do 6 kWp spełniając oczekiwania średniej wielkości rodziny.

Instalacja trójfazowa natomiast to przede wszystkim rozwiązanie dla nowo wybudowanych budynków - składa się z aż trzech obwodów fazowych i umożliwia przesył mocy powyżej 6 kWp, a co za tym idzie - równocześnie zasilenie prądem większej liczby urządzeń.

Spełni ona wymagania tych rodzin, które wykorzystują z wielu energochłonnych sprzętów jednocześnie (np. elektrycznych płyt kuchennych) i dostarczają do domu ciepło za pomocą ogrzewania elektrycznego. Poradzi sobie więc z większymi wyzwaniami niż instalacja jednofazowa, zapewniając im odpowiednio dużą moc.

Zmiana na instalację trójfazową - czy jest możliwa?

Choć instalacja trójfazowa jest najczęściej zakładana w nowo powstających obiektach, możliwe jest jej zamontowanie również w istniejących już budynkach. Jest to wręcz niezbędne, jeżeli w domu wybija korki albo gdy instalujesz klimatyzację czy ogrzewanie elektryczne.

Dzięki temu unikniesz przeciążenia instalacji i będziesz mógł korzystać z niej bezproblemowo na przestrzeni lat.

Zamianą układu na trójfazowy zajmują się specjaliści i wiąże się to z kosztem, którego musisz mieć świadomość.

Oczywiście ceny różnią się w zależności od kosztorysu konkretnej firmy i obejmują wymianę i montaż przewodów, instalację gniazdek, wyłączników, rozdzielników itd. Podobnie sytuacja wygląda z czasem wymiany instalacji - średnio trwać będzie od 4 do 7 dni.

A co z kosztami energii po wymianie instalacji na trójfazową? Podstawowa różnica tkwi w nieco wyższej stałej opłacie za przesył - zwykle jest to jednak zaledwie kilka złotych.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej a falownik

A co z użytkownikami paneli fotowoltaicznych ? W ich przypadku najistotniejszą rolę odgrywać będzie falownik dopasowany do rodzaju instalacji. Do wyboru mamy falowniki jednofazowe i trójfazowe.

W przypadku mocy instalacji do 3 kWp wystarczy falownik jednofazowy, który pozwoli na zasilenie energią przetwarzaną z promieniowania słonecznego wszystkich niezbędnych nam na co dzień urządzeń.

Z kolei w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 3,68 kWp konieczny okaże się falownik trójfazowy. Energia zasili w ten sposób w sposób symetryczny wszystkie trzy fazy domowej instalacji elektrycznej.

Warto dodać, że ewentualna nadwyżka energii będzie mogła zostać oddana w depozyt operatorowi sieci, zaś jej niedobór można będzie uzupełniać z gniazdka.

Najważniejszą informacją dla przyszłych właścicieli fotowoltaiki jest świadomość, że w przypadku instalacji jednofazowej nie można zamontować większej instalacji PV niż 3,68 kWp.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.