Budowa nowego domu to spełnienie marzeń, ale również wiele obowiązków. Jak się okazuje. musisz zadbać nie tylko o wykończenie wnętrz i zakup mebli czy sprzętów, ale również zamontować instalację elektryczną, która będzie funkcjonalna i spełni oczekiwania użytkowników. W tym względzie absolutnie fundamentalne jest określanie tego, czy to ma być instalacja jednofazowa, czy też trójfazowa. Czym różnią się oba rozwiązania i jakie są ich koszty.

Instalacja jednofazowa i trójfazowa- co warto o nich wiedzieć ?

Podstawową różnicą między instalacją jednofazową a trójfazową jest napięcie- w tje pierwszej wynosi ono 230 V, zaś w drugiej 230/400 V. To jednak nie wszystko.

Instalacja jednofazowa składa się z dwóch przewodów- jednego fazowego i jednego neutralnego. Dedykowana jest przede wszystkim właścicielom tych mieszkań i domów, w których zużywa się energię elektryczną w sposób standardowy, np. do oświetlenia pomieszczeń, a także zasilenia pralki. lodówki, telewizora czy innych urządzeń. Idealnie sprawdzi się tam, gdzie ogrzewanie nie jest elektryczne, ale np. na węgiel czy drewno. Umożliwia ona przesył mocy do 6 kW spełniając oczekiwania średniej wielkości rodzin.

Instalacja trójfazowa natomiast to przede wszystkim rozwiązanie dla nowo wybudowanych budynków- składa się z aż trzech obwodów fazowych i umożliwia przesył mocy powyżej 6 kW, a co za tym idzie- równocześnie zasilenie prądem większej liczby urządzeń. Spełni ona wymagania tych rodzin, które wykorzystują z wielu energochłonnych sprzętów jednocześnie. (np. elektrycznych płyt kuchennych) i dostarczają do domu ciepło za pomocą ogrzewania elektrycznego. Poradzi sobie więc z większymi wyzwaniami niż instalacja jednofazowa, zapewniając im odpowiednio dużą moc i bezproblemowe.

Zmiana na instalację trójfazową- czy jest możliwa?

Choć instalacja trójfazowa jest najcześciej zakładana w nowo powstających obiektach, możliwe jest jej zamontowanie również w istniejących już budynkach. Jest to wręcz niezbędne, jeżeli w domu wybija korki albo gdy instalujesz klimatyzację czy ogrzewanie elektryczne. Dzięki temu unikniesz przeciążenia instalacji i będziesz mógł korzystać z niej bezproblemowo na przestrzeni lat.

Zamianą układu na trójfazowy zajmują się specjaliści i wiąże się to z kosztem, którego musisz mieć świadomość. Oczywiście ceny różnią się w zależności od kosztorysu konkretnej firmy i obejmują wymianę i montaż przewodów, instalację gniazdek, wyłączników, rozdzielników itd. Podobnie sytuacja wygląda z czasem wymiany instalacji- średnio trwać będzie od 4 do 7 dni. A co z kosztami energii po wymianie instalacji na trójfazową? Podstawowa różnica tkwi w nieco wyższej stałej opłacie za przesył- zwykle jest to jednak zaledwie kilka złotych.

Rodzaj instalacji a falownik

A co z użytkownikami paneli fotowoltaicznych ? W ich przypadku najistotniejszą role odgrywać będzie falownik, dopasowany do rodzaju instalacji. Do wyboru mamy falowniki jednofazowe i trójfazowe. W przypadku mocy instalacji do 3 kW wystarczy falownik jednofazowy, który pozwoli na zasilenie energią przetwarzaną z promieniowania słonecznego wszystkich niezbędnych nam na co dzień urządzeń.

Z koleji w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 3,68 kW konieczny okaże się falownik trójfazowy. Energia zasili w ten sposób w sposób symetryczny wszystkie trzy fazy domowej instalacji elektrycznej. Warto dodać, że ewentualna nadwyżka energii będzie mogła zostać oddana w depozyt operatorowi sieci, zaś jej niedobór można będzie uzupełniać z gniazdka.

Najważniejszą informacją dla przyszłych właścicieli fotowoltaiki jest świadomość, że w przypadku instalacji jednofazowej nie można zamontować większej instalacji PV niż 3,68 kWp.