Bezzwrotne dotacje od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa na fotowoltaikę stanowiły w 2020 roku istotne wsparcie dla osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy chcieli inwestować w to źródło energii. Jak się okazuje, Dotacja Warszawska kontynuowana jest również w 2021 roku, jednak chcąc z niej skorzystać, należy złożyć wniosek do 31 marca.


Dotacja Warszawska (fotowoltaika 2021) – co warto o niej wiedzieć?


Z Dotacji Warszawskiej korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, spółdzielnie oraz sektor finansów publicznych. Maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać, to 15 tysięcy złotych – jej wysokość zależy przede wszystkim od mocy instalacji fotowoltaicznej (1,5 tysiąca złotych na każdy 1 kW mocy).
Co więcej, dotacja może być łączona z:
• ulgą termoizolacyjną – w przypadku części kosztów, które nie zostały pokryte z dofinansowania, można odliczyć je od podatku dochodowego;
• wymianą kotła centralnego ogrzewania – w takim wypadku łączna kwota dofinansowania może wynieść nawet 25 tysięcy złotych.

Termin składania wniosków i procedura


Chcąc skorzystać z Dotacji Warszawskiej na fotowoltaikę, należy złożyć wniosek do 31 marca 2021 roku. W przypadku planowanych inwestycji zostaną one rozpatrzone po tym terminie, chyba że dofinansowanie dotyczy instalacji fotowoltaicznej wraz z wymianą pieca – takie wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Cały proces składa się z sześciu etapów:
• etap I – zgromadzenie dokumentów;
• etap II – złożenie wniosku do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej;
• etap III – analiza wniosku i podpisanie umowy;
• etap IV – realizacja inwestycji;
• etap V – rozliczenie dotacji;
• etap VI – wypłata środków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat Dotacji Warszawskiej i zyskać dokładną wiedzę na temat każdego z etapów, odwiedź stronę internetową https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne. Warto dodać, że możesz również skorzystać ze specjalnego kalkulatora, za pomocą którego dowiesz się, ile wyniesie twoja dotacja.