Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Marzec jest dobrym miesiącem dla wszystkich osób zainteresowanych dofinansowaniem do fotowoltaiki na terenie miasta Warszawy: uruchomiony został dodatkowy nabór wniosków na tzw. dotację warszawską na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi na fotowoltaikę. Trzeba się jednak pospieszyć, bo termin składania wniosków jest krótki.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć, zarówno o programie, jak i o dodatkowym naborze wniosków.

Dotacja warszawska 2024 dodatkowy nabór: od kiedy i do kiedy można składać dokumenty?

Zgodnie z informacją podaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy dokumenty na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii składać można od 1 marca do 30 kwietnia 2024 roku.

Kto może skorzystać z dotacji?

Warszawskie dofinansowanie do fotowoltaiki jest skierowane do bardzo szerokiego grona beneficjentów. O wsparcie finansowe mogą się bowiem ubiegać osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, a także przedsiębiorcy. Tak wygląda dokładny spis grup objętych dofinansowaniem:

 • osoby fizyczne,
 • przedsiębiorcy,
 • gminne oraz powiatowe osoby prawne,
 • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
 • fundacje i stowarzyszenia.

Warto tutaj wspomnieć, że beneficjentami dotacji mogą być właściciele nieruchomości, w której przeprowadzana będzie inwestycja. W przypadku nieruchomości będących w posiadaniu kilku właścicieli, wymagana będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli budynku. Dotacją objęte są jedynie nieruchomości znajdujące się na terenie miasta stołecznego Warszawy.

Trzeba również mieć na uwadze, że istnieją pewne ograniczenia, a mianowicie budynek, w którym planowana jest instalacja z dotacją nie może być ogrzewany kotłami lub paleniskami zasilanymi olejem opałowym lub paliwem stałym.

Co obejmuje dotacja warszawska 2024 i ile wynosi?

Beneficjenci mogą starać się o dotację na realizację różnego rodzaju instalacji. Poniżej podajemy listę urządzeń objętych dofinansowaniem wraz z maksymalną kwotą dotacji: 

 • panele słoneczne (do 15 000 złotych),
 • pompy ciepła,
  • powietrzne (do 30 000 złotych),
  • gruntowe (do 40 000 złotych),
 • turbiny wiatrowe (do 15 000 złotych),
 • kolektory słoneczne (do 15 000 złotych).

Powyższe kwoty przeznaczone są dla beneficjentów spoza sektora finansów publicznych. W przypadku gminnych lub powiatowych osób prawnych dotacja obejmie do 80% kosztów inwestycji.

Jak wygląda proces składania wniosku?

Cały proces składa się z sześciu etapów:


• etap I – zgromadzenie dokumentów;
• etap II – złożenie wniosku do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej;
• etap III – analiza wniosku i podpisanie umowy;
• etap IV – realizacja inwestycji;
• etap V – rozliczenie dotacji;
• etap VI – wypłata środków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat dotacji warszawskiej i zyskać dokładną wiedzę na temat każdego z etapów, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Wpisz swój adres poniżej, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą:


Wpisz swój adres, otrzymaj darmową wycenę i skorzystaj z dotacji warszawskiej:


Dotacja warszawska 2024 a fotowoltaika - co warto wiedzieć

W ostatnich latach obserwujemy ogromny rozwój fotowoltaiki oraz zainteresowania tym systemem. Nic w tym dziwnego, szczególnie że Polska stara się pomóc w finansowaniu tego rodzaju przedsięwzięć. Wszak aż 50% badanych wskazało dotację jako główny powód inwestycji w panele słoneczne.

Dotacja warszawska jest w roku 2024 jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalnych ofert finansowania publicznego. Po pierwsze mogą z niej skorzystać nie tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale także prowadzące ją, przedsiębiorcy, jak i osoby prawne, czyli m.in. szkoły, związki wyznaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, fundacje czy też jednostki samorządu terytorialnego.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej dodatkowy nabór na dofinansowanie obejmuje również instalację fotowoltaiki, a maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 15 000 złotych, przy ograniczeniu, że nie może to być więcej niż 1 500 zł/kW. W praktyce oznacza to, że ostateczna wysokość dotacji będzie zależeć przede wszystkim od mocy instalacji fotowoltaicznej (1,5 tysiąca złotych na każdy 1 kW mocy).

Jest to doskonała informacja dla osób, które planują instalację fotowoltaiczną, w tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że nie warto czekać ze złożeniem wniosku.

Po pierwsze, dlatego, że termin na składanie wniosków w dodatkowym naborze jest krótki a o przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń. Po drugie, w przeciwieństwie do programu Mój Prąd 2024, w przypadku dofinansowania w ramach dotacji warszawskiej, realizacja instalacji nie może nastąpić wcześniej niż zawarcie umowy o udzielenie dofinansowania. 


Wpisz swój adres i skorzystaj z dotacji warszawskiej


Najczęściej zadawane pytania

Czym jest dotacja warszawska na fotowoltaikę?

Dotacja warszawska na fotowoltaikę jest programem wspierającym mieszkańców stolicy w zakupie oraz instalacji paneli fotowoltaicznych na swoich budynkach. Jest to forma dofinansowania, która ma na celu głównie popularyzację energii odnawialnej i redukcję emisji dwutlenku węgla. Dzięki niej warszawiacy mają możliwość zmniejszenia swoich rachunków za prąd oraz przyczynienia się do ochrony środowiska. Dotacja obejmuje pokrycie części kosztów inwestycji, co sprawia, że instalacja paneli fotowoltaicznych staje się bardziej dostępna finansowo.

Program jest skierowany zarówno do właścicieli domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także do przedsiębiorców, fundacji, związków wyznaniowych czy też samorządów terytorialnych. W ramach dotacji można otrzymać do 15.000 zł dofinansowania. Dotacja warszawska na fotowoltaikę jest inicjatywą, która zachęca mieszkańców do inwestowania w zielone technologie i przyczynia się do transformacji energetycznej miasta.

Czy będzie dofinansowanie do fotowoltaiki z dotacji warszawskiej w 2024?

Tak jak wspomnieliśmy już powyżej, również w 2024 roku możemy liczyć na wsparcie z dotacji warszawskiej na fotowoltaikę. Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać wynosi, tak jak w roku poprzednim 15.000 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki z dotacji warszawskiej?

Po środki z programu mogą zgłaszać się podmioty, które nie rozpoczęły jeszcze montażu instalacji PV przed dniem podpisania umowy o dotację. Z dofinansowania miasta stołecznego nie skorzystamy z kolei w sytuacji, gdy zamierzamy zwiększyć moc istniejącej instalacji. Dotacja warszawska przeznaczona jest bowiem wyłącznie dla osób bądź organów, które inwestują w nowy sprzęt. Co więcej, przygotowując wniosek o dotację, powinniśmy znać przyszłą moc instalacji fotowoltaicznej, ponieważ od tego będzie zależała wysokość wsparcia. Wnioski możemy składać przez internet, osobiście oraz wysyłając pocztą.

Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:


Wpisz swój adres i skorzystaj z dotacji warszawskiej


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.