Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli ich wydajność, jest lepsza, gdy temperatura powietrza jest stosunkowo niska i nie przekracza 25°C. Jak sprawdzić sprawność paneli fotowoltaicznych w różnych temperaturach? Pomogą w tym wskaźniki NOCT, STC oraz Pmax.


Wyceń instalację w 2 minuty!

Co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych?

Sprawność paneli fotowoltaicznych to najprościej mówiąc ich wydajność, czyli wskaźnik przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Nie jest to równoznaczne z ich mocą. Zdarza się, że sprawności paneli fotowoltaicznych o mocy 550 Wp bywa mniejsza niż paneli o mocy 350 Wp - moc zależy bowiem tylko i wyłącznie od wielkości panelu.

Warto nadmienić, że na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływ ma wiele czynników - zarówno czynniki wewnętrzne (technologia, w jakiej zostały wykonane i solidność producenta), jak i zewnętrzne (warunki pogodowe, w tym również temperatura), a także sposób, w jaki zostały zainstalowane.

Wpływ temperatury na sprawność paneli fotowoltaicznych

Wbrew pozorom, wysoka temperatura powietrza nie sprzyja wydajności pracy paneli PV. Na dworze może być np. 25°C, ale na dachu w słoneczny dzień jest to nawet 50°C. Uważa się, że średnio każdy stopień Celsjusza w upalny dzień obniża sprawność paneli fotowoltaicznych o 0,45%. Im zatem niższa temperatura na zewnątrz, tym lepiej dla wydajności produkcji energii.

Podstawowym wskaźnikiem, który może pomóc ocenić panele fotowoltaiczne pod tym kątem jest współczynnik strat temperaturowych Pmax. Pmax wskazuje, o ile spadnie sprawność paneli fotowoltaicznych powyżej temperatury 25°C wraz ze wzrostem temperatury o 1°C. Uważa się, że dobre panele fotowoltaiczne charakteryzuje wskaźnik Pmax < 0.42 %/°C.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Temperatura paneli fotowoltaicznych NOCT oraz STC

Sprawność paneli fotowoltaicznych w rzeczywistej temperaturze w przeciętny, słoneczny dzień można obliczyć ze stosunku dwóch parametrów, które powinny znajdować się na ulotce od producenta. Są to:

  • NOCT - nominalna temperatura pracy ogniwa (bardziej rzeczywista, bo mierzona przy 45°C)
  • STC - testowa temperatura pracy ogniwa (mniej rzeczywista, bo mierzona przy 25°C).

Jak sprawdzić sprawność paneli fotowoltaicznych w ten sposób? Wystarczy podzielić NOCT przez STC. Dobre panele fotowoltaiczne mają wynik NOCT/STC w okolicach 75%, najlepsze w okolicach 80%.

Przykład:

Panele fotowoltaiczne LONGi LR4-72HPH-425M mają wskaźnik NOCT 317,4 Wp oraz STC 425 Wp. (317,4 : 425)= 74,68%.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Choć mogłoby się wydawać, że sprawność paneli fotowoltaicznych w upalne dni będzie wyższa niż w zimie, nie jest to prawda. Niskie temperatury, nawet do -40°C, nie wywołują niekorzystnych efektów.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie ulega zmniejszeniu z dwóch innych powodów niż temperatura - jest to śnieg, który przykrywa panele PV oraz fakt, iż dni są krótsze i często (szczególnie w styczniu i w lutym) zdecydowanie mniej promieniowania słonecznego dociera do Ziemi.

Prawidłowa temperatura paneli fotowoltaicznych w praktyce

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja fotowoltaika jest w pełni sprawna, to warto, na bieżąco monitorować, czy stała temperatura paneli fotowoltaicznych jest prawidłowa. Jeżeli nie jest, należy złożyć reklamację gwarancyjną.

Do takich codziennych pomiarów służą mierniki temperatury (najczęściej termopary), które mocuje się z tyłu paneli PV. W uśrednieniu przyjmuje się, że stała temperatura paneli fotowoltaicznych nie powinna przekraczać 85°C.

Co więcej, niekiedy instalacje fotowoltaiczne bada się również innymi urządzeniami, np. dronami, po to, aby wykryć tzw. hot-spoty, czyli miejsca, w których panele fotowoltaiczne się przegrzały lub przepaliły. Potrzebę takiego badania można zgłosić firmie fotowoltaicznej w ramach gwarancji serwisowej, gdy widzisz po wynikach, że sprawność paneli fotowoltaicznych szwankuje.


Wyceń instalacje w 3 prostych krokach!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.