Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Systemy magazynowania energii, czyli po prostu magazyny energii powoli stają się nieodzownym elementem instalacji fotowoltaicznej. Z roku na rok zainteresowanie nimi wzrasta – i to nie bez powodu. Magazyny energii stały się bowiem kluczowym elementem w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pozwalają nam one na gromadzenie, a następnie magazynowanie energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. W praktyce przyczynia się to do zwiększenia niezależności energetycznej i redukcji kosztów związanych z zakupem energii z sieci, która z kolei z roku na rok rośnie. Co za tym idzie, w ostatnich latach coraz więcej firm oferuje magazyny energii.

Na czele tej stawki jest chiński gigant z tego segmentu, czyli Sofar Solar, który oferuje zaawansowane systemy magazynowania energii elektrycznej, pozwalające na gromadzenie i wykorzystywanie prądu elektrycznego w sposób efektywny oraz w pełni ekologiczny. Magazyny energii Sofar Solar są dostępne w wielu konfiguracjach, dzięki czemu możemy je dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę:


Czym są magazyny energii? 

W dużym skrócie, magazyny energii są urządzeniami, które służą do pobierania i magazynowania energii elektrycznej produkowanej przez moduły fotowoltaiczne. Jest to zatem bardzo pożyteczne urządzenie z punktu widzenia odnawialnych źródeł energii, a także dla konsumenta, która w każdej chwili może bezpłatnie wykorzystać wcześniej skumulowaną energię. Warto dodać, że magazyny energii mogą być wielokrotnie użytkowane, a ich sprawność jest na doskonałym poziomie nawet przez kilkanaście lat.

W praktyce oznacza to, że możemy je wielokrotnie ładować i rozładowywać. Należy przy tym też pamiętać, że jak każde urządzenie, tak i magazyn energii ma swój próg maksymalnej żywotności. Jest to zależny w dużej mierze od jakości użytych komponentów, budowy elektrod, sposobu użytkowania czy też składu elektrolitu służącego do przechowywania energii elektrycznej.

Polacy coraz częściej stawiają zarówno na instalacje fotowoltaiczne, jak i na magazyny energii.

Co zatem sprawia, że tak chętnie stawiamy na OZE? Czynników jest wiele, ale do głównych z nich możemy bez dwóch zdań zaliczyć uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci, zapewnienie sobie ciągłości zasilania nawet w przypadku awarii infrastruktury krajowej oraz oczywiście aspekty ekologiczne i ekonomiczne – wytwarzana energia z fotowoltaiki jest darmowa, z kolei baterie energii, zamontowane w domu mogą ją dodatkowo magazynować, dzięki czemu nie musimy w razie potrzeby dokupować prądu z sieci, którego ceny z roku na rok niestety rosną.

Jak działają magazyny energii?

Energię elektryczną możemy magazynować na wiele sposobów, chociażby za sprawą akumulatorów, net-meteringu czy superkondensatorów. Na potrzeby „domowe” w połączeniu z fotowoltaiką stworzono jednak systemy, które doskonale sprawdzają się do przechowywania energii i dostarczania jej w każdym możliwym momencie. Warto również dodać, że nie są to technologie bardzo nowe – jest wręcz przeciwnie. Niektóre z nich mają ponad sto lat, ale nadal świetnie sprawdzają się w tego rodzaju sprzętach. 

Magazyny energii to nic innego jak akumulator składający się z ogniw wtórnych, będących ogniwem galwanicznym. To dzięki czemu możemy korzystać z akumulatorów wielokrotnie poprzez rozładowywanie i ładowanie. Tego typu akumulatory gromadzą i uwalniają energię za sprawą odwracalnej reakcji chemicznej, która zachodzi w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Warto w tym miejscu dodać, że przed wyborem magazynu energii do naszego domu należy skontaktować się ze specjalistą, która dopasuje akumulator do konkretnej sieci, wielkości instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania energetycznego budynku.

Niestety, jak w każdym innym urządzeniu, tak i w magazynach energii zachodzą reakcje, powodujące, że z czasem spada wydajność magazynu, stąd też musimy go wymienić po kilkunastu latach użytkowania. Najczęściej wyróżniamy akumulatory litowo-jonowe, LiFePO4, kwasowo-ołowiowe, niklowo-kadmowe oraz litowo-polimerowe. Choć aktualnie największym powodzeniem cieszą się te litowo-jonowe oraz LiFePO4, to nadal stosowane są magazyny kwasowo-ołowiowe, które zostały wymyślone już ponad sto lat temu przez niemieckiego fizyka – Wilhelma Josefa Sinstedena. 

Sofar – wydajne magazyny energii 

Sofar Solar to jak już wspomnieliśmy na samym początku, chińska marka, która rozpoczęła swoją działalność w 2013 roku i przez ostatnie 10 lat zrobiła ogromny postęp, wdrapując się zarówno na rynki azjatyckie, jak i europejskie, a nawet rynek australijski. Aktualnie firma posiada również filię w naszym kraju, dzięki czemu zakup i ewentualna obsługa magazynu energii jest znacznie ułatwiona.

Sofar Solar znajduje się ponadto w pierwszej piątce chińskich producentów, zajmujących się rozwiązań technologicznych dla branży OZE. Mówimy tu w głównej mierze o falownikach do instalacji fotowoltaicznych, jak i oczywiście o magazynach energii, które są przedmiotem naszego dzisiejszego tekstu. Ponadto ten azjatycki gigant oferuje wiele rozwiązań wspierających pozyskiwanie zielonej energii, takich jak chociażby systemy ładowania EV dla aut elektrycznych. 

Obecnie w Sofar Solar pracuje ponad 800 doświadczonych pracowników z branży PV. Przekłada się to na wiele możliwości rozwoju firmy, a także sprzedaży. Producent w tej chwili sprzedaje bowiem swoje urządzenia w ponad 80 krajach na całym świecie, w tym w Australii, Niemczech, Włoszech, Indiach czy też Polsce.

Z roku na rok zwiększa się również zaufanie Klientów do tej firmy. Duży wpływ ma z pewnością na to nie tylko solidność, ale też rozpoznawalność marki oraz wiele otrzymanych nagród za autorskie projekty urządzeń z branży odnawialnych źródeł energii.

Co jednak możemy powiedzieć o magazynach energii od Sofar Solar? Zacznijmy od opinii Klientów, które są bardzo pozytywne. Użytkownicy chwalą sobie przede wszystkim niezawodność urządzeń, wydajność i solidność wykonania. Instalacja oraz użytkowanie magazynów także jest bardzo proste, a wspomaga nas w tym, chociażby dedykowana aplikacja producenta. Najczęściej z magazynów energii Sofar Solar korzystają właściciele domów i firm, gdzie zaawansowane technologie i inteligentne systemy Sofar Energy Storage zapewniają świetną wydajność i bezpieczną pracę.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 3 minuty

Jakie magazyny energii Sofar Solar wyróżniamy?

Na rynku mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o magazyny energii marki Sofar Solar. Przez ponad dekadę, ta chiński firma stałą się bowiem jednym z liderów, oferując aktualnie magazyny energii zarówno dla domów, jak i dużych firm. Co istotne, pojemność magazynów energii od Sofar Solar wynosi 90%, czyli bez obaw możemy je rozładować do nawet 10% pojemności energii elektrycznej. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane modele magazynów energii tejże firmy, choć musimy pamiętać, że jest ich więcej, jednakże pozostałe, to chociażby ogromne kontenerowe magazyny energii, które nie są stosowane przez indywidualnych konsumentów.

Pojemności do 5 kWh:

 • Sofar GTX5000-PRO – 4,6 kWh,
 • Sofar BTS E5-DS5 – 4,75 kWh.

Pojemność do 10 kWh:

 • Sofar GTX3000-H4 – 9 kWh,
 • Sofar GTX5000-PRO x2 -9,2 kWh,
 • Sofar BTS E10-DS5 – 9,5 kWh.

Większe magazyny energii:

 • Sofar GTX3000-H5 – 11,25 kWh,
 • Sofar GTX3000-H6 – 13,5 kWh,
 • Sofar GTX5000-PRO x3 – 13,8 kWh,
 • Sofar BTS E15-DS5 – 14,25 kWh,
 • Sofar GTX3000-H7 – 15,75 kWh,
 • Sofar GTX3000-H8 – 18 kWh,
 • Sofar GTX5000-PRO x4 – 18,4 kWh.

Do najważniejszych cech magazynów Sofar Solar możemy z kolei zaliczyć:

 • Technologię litowo-żelazowo-fosforanową czyli LiFePO4,
 • Dobrą kompatybilność BMS we współpracy z falownikiem,
 • Żywotność do 6000 cykli ładowania,
 • Wielopoziomowe zarządzanie energią, które jest w stanie wydłużyć żywotność magazynu,
 • Modułową konstrukcję akumulatora,
 • Posiadanie certyfikatów CE/IEC62619/RCM/SSA.

Dla kogo magazyny energii Sofar? 

Wiele głosów specjalistów z branży bezpośrednio mówi, że nie ma mowy o dużym rozwoju odnawialnych źródeł energii bez odpowiedniej technologii ich magazynowania. Dlatego też magazynowania potrzebują nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, ale także gospodarstwa domowe czy rolne. 

Dlatego też, mimo że zrobiono już wiele dla ochrony środowiska i przeprowadzono w tym obszarze sporo zmian zarówno wśród podmiotów przemysłowych, jak i wśród odbiorców prywatnych, to takiego samego działania potrzebujemy w branży magazynowania energii, która obecnie jest podstawą do dalszego, racjonalnego wykorzystywania energii pozyskiwanej z OZE.

Dużą w tym rolę odgrywa m.in. Sofar Solar, który oferuje bardzo dobrej jakości magazyny energii w atrakcyjnych cenach. Ich głównymi cechami jest niezawodność, skrócenie czasu zwrotu z inwestycji oraz bezpieczeństwo użytkowania. Firma Sofar Solar zdając sobie sprawę z aktualnych potrzeb konsumentów, proponuje doskonałe rozwiązania zarówno dla gospodarstw domowych, jak i właścicieli małych oraz dużych firm. 

Dla tych pierwszych chińska firma dedykuje magazyny energii o optymalnej pojemności, dobrych standardach zabezpieczeń, wydajności, łatwości instalacji oraz zarządzania sprzętem, jak i urządzenia estetycznie wykonane. Dzięki dedykowanej aplikacji możemy także sterować i monitorować pracę akumulatora z każdego miejsca na ziemi!

Firmy decydujące się na rozwiązania oparte o systemy Sofar Solar mogą z kolei liczyć na znaczne obniżenie kosztów. Po odpowiednim dostosowaniu magazynu do potrzeb przedsiębiorstwa oszczędności wzrosną od pierwszego miesiąca, a firma będzie dodatkowo zabezpieczona na wypadek awarii sieci zasilania!

Instalacja magazynów energii Sofar 

Instalacja magazynów energii od Sofar Solar może się oczywiście różnić w zależności od konkretnego modelu, zastosowania czy rodzaju instalacji fotowoltaicznej (off-grid lub on-grid). Niemniej jednak każdy z użytkowników z powodzeniem wybierze model spełniający jego oczekiwania. 

Instalacja obejmuje przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na energię, określenie pojemności akumulatora, jak i zapewnienie kompatybilności z istniejącą już instalacją PV. Warto jednak w tym celu skontaktować się ze specjalistami z Otovo, którzy udzielą pomocy nie tylko w zakresie wyboru sprzętu, ale także okablowania czy integracji z systemem fotowoltaicznym. 

Co prawda magazyny energii od Sofar Solar są zaprojektowane w taki sposób, by z łatwością można je było integrować z fotowoltaiką i by możliwe było ich maksymalne wykorzystanie, ale profesjonalne działanie w tym zakresie pozwoli nam mieć 100 procent gwarancji, że cały system działa bez zarzutu. Tylko najwyższa jakość usług pozwoli nam bowiem na pełne cieszenie się z wielu funkcji zarządzania energią i oszczędności, jakie zostaną dla nas wygenerowane.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Magazyny Sofar – gwarancja i cena

Kluczowym aspektem w rozwijającej się dziedzinie magazynowania energii jest powolny, ale jednak sukcesywny spadek kosztów inwestycji w tego rodzaju urządzenia. Ma to na celu w dużej mierze zachęcenie konsumentów produkujących i zużywających energię elektryczną do inwestowania w magazyny energii. Ponadto możemy obecnie skorzystać z dofinansowania z programu Mój Prąd oraz z ulgi termomodernizacyjnej, co jeszcze bardziej zredukuje koszty.

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że ceny magazynów Sofar Solar są bardzo konkurencyjne. Oczywiście, wiele zależy od wybranego modelu, pojemności i innych cech urządzenia – wszak ta chińska firma, chcąc zaspokoić potrzeby praktycznie każdego konsumenta posiada szeroki wachlarz magazynów energii. Niemniej jednak ceny za najniższe modele zaczynają się już od około 4,5 tysiąca złotych. Za lepsze moduły baterii będziemy musieli z kolei zapłacić 10-12 tysięcy. Oczywiście możemy znaleźć jeszcze droższe rozwiązania, ale będą one już dedykowane głównie dla firm.

Doskonale wiemy, że w przypadku tak dużej inwestycji bardzo ważna jest również gwarancja. W przypadku magazynów energii od Sofar Solar możemy liczyć na standardową gwarancję na okres 10 lat (120 miesięcy). Warto w tym miejscu pamiętać, że maksymalna roczna ilość cykli wynosi w tym przypadku poniżej 700. Z dobrych informacji – nie jest wymagana rejestracja urządzenia oraz stałe łącze w celu aktualizowania systemu.

Gwarancja akumulatorów Sofar Solar obejmuje przede wszystkim naprawy lub wymianę wadliwego urządzenia z winy producenta. By móc się cieszyć pełną gwarancją, musimy jednak zakupić magazyn energii wyłącznie w autoryzowanym przez Sofar Solar sklepie lub u dystrybutora marki. Gwarancja nie obejmuje z kolei wad spowodowanych przez użytkownika, wad spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi (dlatego też warto umieścić baterię wewnątrz budynku) oraz awarii w przypadku, gdy liczba cykli w ciągu roku przekroczyła 700.

Najczęściej zadawane pytania:

Ile lat wytrzymuje magazyn energii?

Nie ma wątpliwości, że magazyny energii są opłacalną inwestycją. Jak jednak już wielokrotnie podkreślaliśmy, jak każdy inny sprzęt mają swoje ograniczenia, również co do żywotności oraz sprawności. Dlatego też gwarancja, mimo że jest aż na 10 lat, to stawia nam pewne ograniczenia w ilości cykli w ciągu roku.

Co do sprawności – w przypadku magazynów energii Sofar Solar jest ona na poziomie 90%. Oznacza to, że „wkładając” do akumulatora 1 kWh, otrzymujemy 0,9 kWh energii, którą możemy wykorzystać za darmo w razie potrzeby. Jeśli z kolei chodzi o żywotność, to średnio w przypadku magazynów energii wynosi ona 15 lat lub mniej więcej 6000 pełnych cykli. Duży wpływ na efekt końcowy ma chociażby sposób użytkowania baterii, jakość komponentów oraz warunki, w jakich się ona znajduje.

Jak długo ładuje się magazyn energii 10 kWh?

Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od wielu czynników. Zacznijmy od jakości samego magazynu energii, co ma duży wpływ na zbieranie prądu. Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest źródło energii – my głównie mówimy o fotowoltaice, która jest bardzo dobrym źródłem, zapewniającym nam zapełnienie magazynu energii o pojemności 10 kWh nawet w godzinę.

W tym miejscu mamy jednak do czynienia z jeszcze inną kwestią, a mianowicie z warunkami pogodowymi, od których bardzo dużo zależy. Przyjęta chwilę wcześniej godzina odnosi się do warunków idealnych, kiedy mamy odpowiedni kąt nachylenia paneli słonecznych oraz bezchmurne niebo. Taki zbieg okoliczności nie trafia nam się jednak zbyt często, ponadto panele muszą też dostarczać energię do bieżącego użytkowania sprzętów. Dlatego też należy przyjąć, że przeciętnie efektywne naładowanie magazynu energii potrwa kilka godzin.

Po jakim czasie zwraca się magazyn energii?

Zwrot z inwestycji w magazyn energii, niezależnie tak naprawdę od tego, jakiej jest on wielkości, w głównej mierze zależy od wielkości autokonsumpcji, czyli od ilości wykorzystanej energii własnej produkcji w systemie fotowoltaicznym. Bateria pozwala nam wykorzystywać na potrzeby własne pojawiające się nadwyżki energii wieczorem, których nie udało się wykorzystać w ciągu dnia, dzięki czemu mamy szanse na korzystanie z darmowego prądu praktycznie przez całą dobę.

Mimo to okres zwrotu z inwestycji wynosi aktualnie około 6-7 lat, więc opłacalność ekonomiczna jest na coraz wyższym poziomie poziomie. Co więcej, jeśli dodamy do tego wartości ekologiczne oraz niespotykaną do tej pory wygodę i niezależność od dostawcy prądu, to takie rozwiązanie staje się bardzo opłacalne. Ponadto amortyzację kosztów związanych z wybudowaniem takiej instalacji hybrydowej może nam zapewnić również ulga termomodernizacyjna i dofinansowanie z programu „Mój Prąd”, dzięki czemu jesteśmy w stanie znacznie szybciej otrzymać zwrot kosztów, szczególnie że od 2024 roku nadwyżki sprzedawane obecnie przez użytkowników będą rozliczane po cenie godzinowej, co stanie się jeszcze mniej opłacalne. 

Magazyny energii DC i AC – czym się różnią?

Zacznijmy od tego, jaki magazyn energii, w danej sytuacji lepiej wybrać. W tym przypadku często to nie my wybieramy, a wybór jest już podjęty w zależności od wcześniejszych naszych decyzji. Jeśli bowiem nie mamy instalacji fotowoltaicznej, to lepszym wyborem będzie magazyn DC, ponieważ jest tańszy, jeśli nie mamy instalacji PV, ale również nie zamierzamy jej nigdy mieć, to musimy zdecydować się na baterię AC. To samo tyczy się sytuacji, gdy posiadamy już panele słoneczne – wówczas nie mamy zazwyczaj wyjścia i musimy wybrać magazyn AC.

Czym jednak różnią się te dwa rodzaje baterii od siebie? Przede wszystkim właśnie baterią. Do magazynów DC używana jest bateria wysokonapięciowa, z kolei dla magazynów AC używa się baterii niskonapięciowej. Inne aspekty różniące te dwa rodzaje magazynów, to głównie ilość sprzętu, a w konsekwencji cena.

Magazyn energii DC jest tańszy, ponieważ korzysta z tego samego inwertera co instalacja fotowoltaiczna, podczas gdy magazyn AC wymaga dwóch osobnych inwerterów - jednego do fotowoltaiki i drugiego do akumulatora.

Warto jednak zaznaczyć, że inwerter do magazynu AC musi być inwerterem hybrydowym. Dlatego montaż magazynu AC musi być dokładnie zaplanowany i zintegrowany z instalacją fotowoltaiczną.

System z magazynem DC jest zatem prostszy, gdyż prąd jest przekształcany z stałego na zmienny tylko raz, podczas gdy w systemie AC dzieje się to dwukrotnie. Magazyn AC jest z kolei bardziej niezależny i łatwiej można go podłączyć do istniejącej instalacji, co jest wygodne dla tych, którzy już mają panele słoneczne.

Na koniec musimy jeszcze wyjaśnić, dlatego magazyny DC są wyposażone w baterie o wysokim napięciu. Otóż takie magazyny są ładowane bezpośrednio przez energię wyprodukowaną przez fotowoltaikę, która generuje prąd stały o wysokim napięciu. Z kolei magazyn energii AC ładuje baterie o niższym napięciu za pomocą prądu z gniazdka, dzięki czemu można w nim zastosować baterię niskonapięciową.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 3 minuty

 

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.