Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Z dotacją Mój Prąd 4.0 magazyn energii + fotowoltaika + inteligentny system zarządzania energią może kosztować Cię nawet o 15,5 tys. zł mniej, a sam akumulator fotowoltaiczny 7,5 tys. zł mniej. Jak otrzymać aktualne dofinansowanie do magazynów energii i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy podstawowe zasady.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę + magazyn energii.


Dofinansowanie do magazynów energii z Mój Prąd 4.0 - informacje wstępne

Dotacje na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd 4.0 to od lat fundament napędzający liczbę przyłączanych w Polsce instalacji. Program uruchamiany jest cyklicznie w kolejnych odsłonach. Aktualna, Mój Prąd 4.0, weszła w życie 15.04.2022 i wnioski o dofinansowanie do magazynów energii fotowoltaicznej w jego ramach składać można do 22.12.2022. Nabór wniosków prowadzi jak co roku NFOŚiGW i zastrzega, że środki mogą skończyć się przed grudniem - jak większość takich programów, tak i Mój Prąd 4.0 jest aktywny do wyczerpania przeznaczonej puli. Całościowy budżet opiewa na kwotę 350 mln zł.

W edycji 2022 o dofinansowanie do magazynów energii ubiegać się można wyłącznie drogą elektroniczną poprzez oficjalną stronę NFSOiGW .

Dofinansowanie do magazynów energii w 2022 to 7,5 tys. zł

Aktualne dofinansowanie do magazynów energii elektrycznej wynosi 7,5 tys. zł brutto i jest to dotacja, w którą wchodzi zarówno koszt samego zakupu baterii lub akumulatora, jak i montaż, transport oraz przyłączenie urządzenia.

Co istotne, jeżeli Twoja inwestycja to jednocześnie fotowoltaika + magazyn energii fotowoltaicznej to de facto zyskujesz dodatkowy 1 tys. zł, bo na samą tylko instalację fotowoltaiczną dostałbyś 4 tys. zł, ale gdy kupujesz ją razem z magazynem energii, dotacja na fotowoltaikę wzrasta do 5 tys. zł. Razem możesz więc zyskać 12,5 tys. zł brutto.

To bynajmniej nie koniec dobrych nowin z Mój Prąd 4.0. W tym roku możesz jeszcze otrzymać dofinansowanie do 3 tys. zł brutto na HEMS/EMS, czyli inteligentny system zarządzania energią (magazyn energii i fotowoltaika na tym zdecydowanie skorzystają - takie systemy pozwalają łatwo zoptymalizować uzyski).

Uwaga: dofinansowanie do magazynów energii i pozostałych komponentów pokrywa 50% kosztów kwalifikowanych, zatem warto zastanowić się nad wyborem naprawdę dobrej jakości paneli fotowoltaicznych, falownika czy akumulatora do fotowoltaiki. Więcej przy tym zyskasz.


Wyceń swoją instalację i skorzystaj z dotacji na magazyn energii.

Warunki, aby otrzymać dofinansowanie do magazynów energii 2022

Niestety nie każdy zainteresowany zakupem może otrzymać dofinansowanie do magazynów energii. Dotacje z programu Mój Prąd 4.0 obłożone są kilkoma warunkami, które trzeba jednocześnie spełnić.

W 2022 roku zasady ubiegania się o dofinansowanie do magazynów energii fotowoltaicznej z tego rządowego programu wyglądają następująco:

  1. Minimalna pojemność akumulatora musi wynosić min. 2 kWh.
  2. Magazyn energii do fotowoltaiki musi zostać zakupiony razem z całą instalacją fotowoltaiczną lub do budynku, w którym fotowoltaika już jest podłączona (tj. zakup akumulatora “na przyszłość”, bez możliwości rzeczywistego wykorzystania go w instalacji, nie jest objęty dotacją).
  3. Trzeba rozliczać się w systemie net-billing (dofinansowanie do magazynów energii adresowane jest do nowych prosumentów, którzy podłączyli system od 1.04.2022, ale uwaga, również i osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę w poprzednich latach, mogą otrzymać dotacje na magazyny energii, ale wiąże się to z oficjalnym przejściem na net-billing od 1.07.2022).
  4. Trzeba być prosumentem prywatnym (tj. w Mój Prąd 4.0 wchodzi tylko fotowoltaika dla domu, na potrzeby prywatnego zaopatrzenia w energię elektryczną).
  5. Trzeba podpisać (lub mieć) umowę zawartą z OSD, czyli zakładem energetycznym (co z resztą jest obowiązkowe dla każdego gospodarstwa z fotowoltaiką).

Magazyn energii fotowoltaika - czy to się opłaca?

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym popularnym temacie i dowiedzieć się więcej o przykładowych kalkulacjach i uzyskach, zajrzyj do naszych pozostałych eksperckich artykułów lub zapytaj nas na chacie live. Nasi eksperci z wielką chęcią doradzą ci jaki magazyn energii dobrać do Twojej instalacji fotowoltaicznej.


Wyceń swoją instalacj + magazyn energiię w 3 prostych krokach
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.