Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to świetny sposób na ograniczenie ogromnych wydatków, jakie niesie za sobą ogrzewanie, oświetlenie i zasilanie w energię elektryczną najróżniejszych urządzeń i sprzętów. Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie, dlatego coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób mogą uniezależnić się od sieci energetycznej i zyskać większą samowystarczalność.

Montaż paneli fotowoltaicznych odpowiada na to zapotrzebowanie w 100%, przynosząc nie tylko ogromną oszczędność, ale także autonomię i wiele korzyści zarówno dla samego użytkownika, czyli posiadacza fotowoltaiki, jak i dla środowiska.

Po to rozwiązanie sięgają coraz częściej i chętniej nie tylko posiadacze domów jednorodzinnych, ale także właściciele firm i przedsiębiorstw, mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, rolnicy i posiadacze pól i gruntów oraz… parafie!

Poznaj zalety i możliwość dofinansowania do fotowoltaiki dla parafii!


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Jak zredukować koszty utrzymania parafii?

Kościół abstrahując od sfery duchowej, jest także budynkiem, który wymaga ogrzania i oświetlenia i którego utrzymanie może być niełatwe oraz bardzo kosztowne. Kościoły to przecież często bardzo duże, potężne metrażowo i wysokie budynki, posiadające ogromne przestrzenie, boczne nawy, chór, dodatkowe pomieszczenia.

Do tego dochodzi także plebania, kancelaria parafialna i inne przynależne parcele. Miesięczne rachunki mogą być zatem zwłaszcza zimą horrendalnie wysokie, dlatego tym bardziej warto szukać alternatywnych rozwiązań i sposobów, aby choć trochę je obniżyć i zredukować. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przecież spożytkować w inny, lepszy sposób – na cele charytatywne, na renowację kościoła, czy wsparcie parafian i życia całej społeczności.

Kościół jest miejscem, w którym przebywające osoby powinny czuć się komfortowo, aby móc skupić się na doświadczeniach i przeżyciach duchowych, nie da się zatem drastycznie obniżyć poziomu ogrzewania, czy też nie zapalać większości świateł, w ten sposób szukając oszczędności i cięcia kosztów. O wiele lepszym pomysłem będzie postawienie na nowoczesną i funkcjonalną fotowoltaikę.

Fotowoltaika w kościele i parafii

Według przepisów prawnych kościoły oraz inne budynki sakralne i wyznaniowe mogą być traktowane jako prosument, czyli podmiot, który dla własnych potrzeb wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, czyli w przypadku fotowoltaiki wprost ze słońca.

Ewentualne nadwyżki uzyskane w miesiącach cechujących się szczególnie dużym nasłonecznieniem, czyli wiosną i latem mogą zostać przekazane do sieci energetycznej lub do własnego magazynu energii i wykorzystane w miesiącach, które wyróżniają się nieco gorszymi warunkami atmosferycznymi dla fotowoltaiki.

Założenie fotowoltaiki na dachu kościoła bądź przynależnych budynkach albo gruncie to bardzo dobra i odpowiedzialna decyzja, niosąca ze sobą cały ogrom korzyści. Ciężko nawet byłoby wymienić wady takiego przedsięwzięcia. Poza koniecznością poczynienia inwestycji i zgromadzenia niezbędnych środków, nie ma negatywnych stron takiego rozwiązania.

Jakie profity może zyskać parafia dzięki założeniu fotowoltaiki?

Poza oczywistymi zaletami, czyli znacznym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, zainstalowanie fotowoltaiki przyczynia się także do polepszenia wizerunku danej parafii, dzięki przyczynianiu się do ochrony środowiska.

Prąd pozyskiwany w taki sposób nie powoduje bowiem tak dużej emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń, które uwalniane są do atmosfery, wpływając na czystość i jakość powietrza. Dbanie o dobro zwierząt oraz roślin stoi zaś w parze z wartościami wyznawanymi przez Kościół.

To także pójście z duchem czasu, stawianie na nowoczesne technologie i ciekawe rozwiązania technologiczne i przyszłościowe, co świadczy o rozwoju i otwarciu na nowości i może być zachęcające szczególnie dla młodych ludzi. Inwestycja w naturalne, odnawialne źródła energii to działanie dla dobra państwa, a w szerszej perspektywie i dla całego świata.

Warto stanąć po stronie ekologii, walczyć wszelkimi możliwymi sposobami z ociepleniem klimatu i niepotrzebnym zanieczyszczaniem naszej planety.

Jak dobrać odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej do potrzeb parafii?

Aby fotowoltaika pokrywała zapotrzebowanie parafii na energię elektryczną, ilość paneli słonecznych nie może być zbyt mała (w takim przypadku nie wyprodukują wystarczającej ilości energii pokrywającej pełne zapotrzebowanie kościoła) ani zbyt duża (nie ma sensu także montować za dużo paneli słonecznych – pociągnie to za sobą niepotrzebne koszty, a wytwarzanie zbyt dużych nadwyżek prądu także nie jest tak do końca opłacalne) oraz ich moc musi być odpowiednio dopasowana i obliczona.

Najlepiej sprawdzić szacunkową ilość prądu, która dotychczas była zużywana w przeciągu całego roku kalendarzowego. Nie jest trudno znaleźć taką informację i dokonać stosownych wyliczeń – wystarczy sięgnąć po poprzednie rachunki lub zwrócić się z tym zapytaniem bezpośrednio do dotychczasowego dostawcy energii energetycznej, z którym była zawarta umowa.

Ciekawą opcją może być także zmiana innych źródeł energii, wykorzystywanych w budynku na energię elektryczną.

Przykładowo, jeśli dotychczas ogrzewanie ciepłej wody odbywało się za pomocą pieca gazowego, warto w momencie rozważania zainstalowania fotowoltaiki, zainwestować także w kocioł elektryczny. W końcu chodzi o to, aby fotowoltaika przynosiła jak największe korzyści.

Ciekawą opcją może być także zastosowanie pompy ciepła, czy też elektrycznego ogrzewania podłogowego. Fotowoltaika może zatem pociągać za sobą także dodatkowe zmiany i inwestycje.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Kościół, czy inny budynek sakralny bądź parafialny musi spełniać dokładnie takie same warunki, jak każda inna parcela. Przede wszystkim powinien być w dobrym stanie technicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję i kondycję dachu – w końcu musi on utrzymać spory ciężar paneli fotowoltaicznych, zachowując przy tym 100% bezpieczeństwa dla osób przebywających w budynku.

Dlatego montaż fotowoltaiki koniecznie powinno się zlecić wykwalifikowanej firmie i fachowcom, będącym specjalistami w tej branży, a nie próbować zajmować się tym „na własną rękę”. Warto już dziś poszukać zaufanej firm i umówić najbliższy możliwy termin, zwłaszcza że fotowoltaika na tak dużych gabarytowo obszarach potrafi przynieść naprawdę duże korzyści i bardzo się opłaca.

Najlepiej kłaść panele słoneczne od strony południowej, gdzie występuje największe, najmocniejsze nasłonecznienie oraz w obszarze, gdzie nie znajdują się wysokie drzewa, które zacieniają okolicę, utrudniając tym samym bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Warto wziąć pod uwagę także kąt nachylenia dachu.

Czy o fotowoltaikę trzeba specjalnie dbać?

Bez obaw! Fotowoltaika zamontowana na dachu kościoła, budynku parafialnego bądź na gruncie jest praktycznie w 100% bezobsługowa! Nie wymaga podejmowania żadnych specjalnych prac, gdyż nawet czyszczenie odbywa się w dużej mierze samoistnie, bowiem z większością ewentualnych zabrudzeń świetnie poradzi sobie sama natura, czyli deszcz.

Ewentualne trudniejsze zanieczyszczenia i zabrudzenia można usunąć ręcznie lub na przykład z pomocą węża ogrodowego, czy też myjki działającej pod ciśnieniem, lecz na ogół nie ma takiej konieczności zbyt często, ewentualnie raz, czy też dwa razy do roku.

Raz na pięć lat poleca się wykonać profesjonalny przegląd instalacji fotowoltaicznej, aby sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Zasadniczo fotowoltaika jest bezawaryjna i nie wymaga napraw ani renowacji.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne to na ogół aż 25 lat, a będą one sprawnie działać nawet i o wiele dłużej, przynosząc niepodważalne zyski i satysfakcję z korzystania z proekologicznych metod pozyskiwania energii, które nie przyczyniają się do degradacji środowiska.

Jak zaoszczędzić - fotowoltaika dofinansowanie do parafii

Oczywiście montaż fotowoltaiki wiąże się ze sporym przedsięwzięciem i zainwestowaniem sporej kwoty na samym początku. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja ta zwraca się w przeciągu kilku pierwszych lat, aby w kolejnych generować już wyłącznie zyski.

Istnieje także całkiem sporo możliwości, które pozwalają nieco obniżyć koszty, bądź wybrać alternatywne formy finansowania. Pora przyjrzeć się im nieco bliżej.

Warto postawić na projekty rządowe i unijne wspierające tego typu proekologiczne przedsięwzięcia (na przykład Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), W ten sposób można uzyskać naprawdę spore ulgi, dotacje i dofinansowania. Istnieje także możliwość zaciągnięcia pożyczek i kredytów na bardzo korzystnych warunkach, niskim oprocentowaniu, a nawet umorzenia części takiego zobowiązania.

Polecamy także śledzić aktualne informacje w odniesieniu do danego województwa, powiatu czy gminy. Często bowiem organizowane są ciekawe konkursy i przedsięwzięcia wspierające fotowoltaikę jak na przykład "Parki Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej”. Ciekawą opcją może być także leasing, czyli „wypożyczenie” instalacji fotowoltaicznej i regularne opłacanie abonamentu, czyli tzw. rat leasingowych.

Czy fotowoltaika w parafiach zyskuje na popularności?

Z roku na rok coraz więcej parafii, kościołów i budynków sakralnych zostaje wyposażonych w fotowoltaikę. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie miało miejsce już w 2011 roku, a pionierem był kościół w Jaworznie. Wtedy tego typu inwestycje dopiero wchodziły do Polski, zatem załatwienie wszystkich niezbędnych formalności było czasochłonne.

Dziś na szczęście jest o wiele łatwiej. Nie ma się co dziwić, że coraz więcej parafii otwiera się na tego typu możliwości. W końcu utrzymanie kościoła i parafii nie jest tanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Warto szukać oszczędności i ciekawych sposobów na redukcję comiesięcznych kosztów, a fotowoltaika bezsprzeczne do nich należy, przy okazji przyczyniając się także do działania na rzecz środowiska.

Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:

A jeżeli interesują Cię inne dotacje, które mogą ci przysługiwać, to sprawdź nasze materiały na temat:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.