Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Współczesna fotowoltaika to nie tylko panele montowane na dachach domów jednorodzinnych i budynkach firmowych.

To także świetna i bardzo opłacalna inwestycja dla rolników - właścicieli mniejszych i większych gospodarstw rolnych, zwłaszcza, że fotowoltaikę można instalować bezpośrednio na gruncie, na nieużytkach, polach i pastwiskach oraz na różnego rodzaju budynkach gospodarczych. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce i czy w ogóle warto skorzystać z takiego rozwiązania?


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Nowoczesne technologie dla rolnictwa

Dawno minęły czasy, kiedy praca rolników opierała się jedynie na sile ludzkich rąk. W dzisiejszych czasach nowoczesne rolnictwo niewiele ma już wspólnego z tym pamiętanym przez pokolenia naszych dziadków, czy nawet rodziców. Nowoczesne maszyny, innowacyjne sposoby uprawy zbóż, warzyw, prekursorskie metody stosowane w sadownictwie, czy w hodowli zwierząt znacznie usprawniają i przyspieszają najróżniejsze prace, dając o wiele lepsze efekty, owoce i plony, a tym samych również i korzyści finansowe. Jednym z kolejnych, ciekawych sposobów na rozwój gospodarstwa, zdecydowanie wartym rozważenia, może być założenie fotowoltaiki!

Fotowoltaika dla rolnika

Stosowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń elektrycznych w sektorze rolnictwa znacznie usprawnia pracę, jednak równocześnie niesie ze sobą dodatkowe nakłady finansowe, które trzeba poczynić na obsługę i zasilanie sprzętów.

A jak wiadomo ceny prądu w zastraszającym tempie windują ku górze. Tym bardziej warto szukać rozwiązań, dzięki którym koszty energii elektrycznej mogą zostać odczuwalnie i znacząco obniżone. Z pomocą przychodzi właśnie fotowoltaika.

Zgromadzona energia czerpana wprost ze słońca może zostać wykorzystana do uprawy roślin i hodowli zwierząt. Ta nowoczesna metoda pozwala na ekologiczne pobieranie i przetwarzanie energii przez 25 lat albo i dłużej! Poniesiony koszt początkowy w ciągu pierwszych kilku lat się zwróci, by w kolejnych latach generować tylko i wyłącznie oszczędności i zyski.

To bardzo ważne i kluczowe, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki – przeciętnie wydatki na prąd w gospodarstwach rolnych to od 20 do aż 40% całych kosztów utrzymania.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę dla swojego gospodarstwa?

W modzie jest wszystko, co naturalne i ekologiczne – jajka od szczęśliwych kur, mięso od kurczaków wolnych od antybiotyków i środków przyspieszających wzrost. To bardzo dobrze, że chcemy zwracać większą uwagę na to, co jemy, a także na sposób, w jaki traktowane są zwierzęta i uprawiane rośliny – bez środków chemicznych i pestycydów.

Gospodarstwa ekologiczne cieszą się obecnie największym powodzeniem.

Zainstalowanie fotowoltaiki wzmocni wizerunek nowoczesnego, idącego z duchem czasu, a zarazem dbającego o środowisko miejsca.

W końcu dzięki stosowaniu fotowoltaiki znacznie ogranicza się emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, zanieczyszczeń oraz pyłów do atmosfery. Fotowoltaika jest cicha i nie powoduje hałasu, zatem nie ma obaw, że może być na przykład uciążliwa dla zwierząt przebywających w gospodarstwie.

Same panele można recyklingować, odzyskując w ten sposób aż 90% szkła i aluminium.

Kolejny plus to większa samowystarczalność i niezależność – od rosnących cen prądu, od ewentualnych awarii i przerw w jego dostawie na przykład na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych.

To bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że pewne pomieszczenia i czynności wykonywane w rolnictwie i w hodowli wymagają stałego chłodzenia, ogrzewania albo wentylacji. Nawet kilkuminutowe przerwy w zapewnieniu optymalnych warunków mogłyby mieć zatem opłakane skutki.

Warto wiedzieć, że jeśli wyprodukuje się za dużo prądu, na przykład w miesiącach wiosenno-letnich, gdy nasłonecznienie jest szczególnie duże i korzystne, nadwyżka nie przepadnie, ale może zostać zgromadzona w specjalnych magazynach energii lub oddana do sieci energetycznej, a następnie pobrana w miarę zapotrzebowania, czyli na przykład w chłodnych i mniej słonecznych miesiącach jesienno-zimowych lub nocą.

Dofinansowania, programy i ulgi - dotacje na fotowoltaikę dla rolników

Choć inwestycja w fotowoltaikę to niemały koszt początkowy, można nakład ten znacząco obniżyć, biorąc udział w krajowych, społecznych i wojewódzkich programach, umożliwiających skorzystanie z ulg i dofinansowań na ten właśnie cel.

Jednym z nich jest program Agroenergia, działający od października 2021 aż do dziś. Jego celem jest wsparcie rolników w zakresie takich inwestycji jak właśnie panele fotowoltaiczne oraz całe instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii,  mikroinstalacje wiatrowe, pompy ciepła. Czy każdy może skorzystać z takiego dofinansowania?

Dotacje do fotowoltaiki dla rolników nie są skomplikowane. Warunkiem jest oczywiście złożenie wniosku oraz spełnienie kilku podstawowych kryteriów: bycie osobą fizyczną, właścicielem albo dzierżawcą nieruchomości rolnej, a także osobą prawną, których łączna powierzchnia posiadanych użytków rolnych mieści się w obszarze od 1 ha do maksymalnie 300 ha.

Co można zyskać?

Aż 20% pokrycia kosztów instalacji fotowoltaicznej, której moc mieści się w zakresie od 10 kW do 30 kW (przy tym wartość dotacji nie będzie wyższa niż 15 tys. złotych) lub 13% pokrycia kosztów paneli fotowoltaicznych, których moc maksymalna to nie więcej niż 50 kW (tutaj wartość dofinansowania nie może przekroczyć 25 tysięcy złotych).


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


W jaki sposób jeszcze można zaoszczędzić?

Warto na bieżąco śledzić informacje branżowe w swojej miejscowości, ponieważ często organizowane są regionalne programy wsparcia oraz ulgi inwestycyjne, różnego rodzaju dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników, działające na terenie danego miasta, wsi, powiatu, gminy czy województwa (należy wspomnieć tutaj o programie EKO KLIMAT, funkcjonującym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, czy też Programie Priorytetowym OA – Ochrona Atmosfery, który jest dedykowany rolnikom w województwie świętokrzyskim).

Podejmowane są także inicjatywy unijne – fotowoltaika dotacje unijne dla rolników to temat, który warto śledzić na bieżąco, aby nie przegapić nowych możliwości i środków, które jako rolnik możemy otrzymać, jeśli zdecydujemy się na własną fotowoltaikę.

Ciekawą opcją może być także leasing jako alternatywa dla jednorazowego pokrycia środków za zakup fotowoltaiki.

To świetnie rozwiązanie dla rolników, którzy nie dysponują jednorazowo wystarczającą sumą pieniędzy na realizację tak dużego przedsięwzięcia, jednak ich comiesięczne dochody pozwolą im na bezproblemowe i regularne spłacanie comiesięcznych rat leasingowych.

Można porównać to do leasingowania, czyli niejako wypożyczania samochodu, korzystania z niego w zamian za systematyczne raty. Wraz ze spłaceniem ostatniej raty dana osoba staje się pełnoprawnym właścicielem całej instalacji. Co ciekawe i bardzo opłacalne, takie wydatki można wpisać w koszty uzyskania przychodów z rolniczej działalności.

Umowy leasingowe, czy kredytowe (bo taka opcja również jest możliwa) mają często dla rolników właśnie bardzo korzystne i promocyjne oferty i oprocentowanie.

Czym jest ulga inwestycyjna od podatku rolnego?

Nie sposób nie wspomnieć także o uldze inwestycyjnej od podatku rolnego, czyli możliwości odliczenia aż do 25% poniesionych kosztów instalacji fotowoltaicznej! W jaki sposób można starać się o takie dofinansowanie?

Wystarczy złożyć wniosek do urzędu swojego miasto bądź gminy w terminie do 15 lat od montażu fotowoltaiki w swoim gospodarstwie.

Dzięki takiej możliwości poniesiony koszt całej inwestycji w sporej części się zwraca, czyniąc tym samym cały projekt jeszcze bardziej opłacalny i łatwiejszy do zrealizowania. Od instalacji fotowoltaicznej można ponadto w przypadku rolników odliczyć wartość podatku VAT.

Dlaczego to takie ważne, żeby rolnictwo stało się bardziej eko?

Nie da się tworzyć świadomego i odpowiedzialnego rolnictwa bez zwracania uwagi na kwestię dbania o przyrodę. W końcu skuteczne rolnictwo przynoszące zyski i owoce plony w dużej mierze łączy się ze stanem i kondycją środowiska naturalnego.

A niestety same rolnictwo emituje całkiem sporo zanieczyszczeń, w tym około 10% gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej. Tym bardziej warto sięgnąć po dopłaty do fotowoltaiki dla rolników, nie zwlekać już dłużej i jak najszybciej zdecydować się na montaż fotowoltaiki właśnie w swoim własnym gospodarstwie.

Czy pojawią się nowe, kolejne dofinansowania?

Rok 2022 i kolejne lata przyniosą ze sobą także całkiem nowe, korzystne możliwości w kwestii dofinansowania do fotowoltaiki w szczególności dla rolników.

Mowa tutaj o takich programach jak unijna Polityka Spójności, Krajowy Plan Odbudowy, Fundusz Transformacji Energetyki, przyszłościowym programie wspierającym korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym właśnie z energii pochodzącej bezpośrednio ze słońca.

Warto na bieżąco śledzić nowinki w temacie fotowoltaika dotacje dla rolników 2022, aby móc w pełni wykorzystać pojawiające się nowe możliwości na otrzymanie najkorzystniejszej i przystępnej formy dofinansowania.

Czy każdy rolnik może założyć w swoim gospodarstwie fotowoltaikę?

Tak! Może założyć panele fotowoltaiczne zarówno na dachach budynków w obrębie gospodarstwa, jak i bezpośrednio na gruncie.

Dobrym pomysłem może być także wykorzystanie w ten sposób nieużytków, które dzięki temu mogą pełnić ważną funkcję i generować zyski. Jeśli panele fotowoltaiczne montowane są na dachu, ważne, aby stan techniczny danego budynku był zadowalający, gdyż cała konstrukcja waży swoje, a taka inwestycja musi być w pełni bezpieczna.

Profesjonalna firma monterska sprawdzi niezbędne kwestie także w tym zakresie. Warto iść z duchem czasu, stawiać na nowoczesne, a zarazem ekologiczne i oszczędne rozwiązania, które niosą dużo dobrego zarówno dla konkretnego gospodarstwa rolnego, jak i dla całego środowiska, które nas otacza.

Fotowoltaika to ukłon w stronę odnawialnych źródeł energii. Taka domowa „fabryka” prądu to świetna inwestycja, która bardzo szybko się zwraca i która niesie ze sobą ogromną ilość zalet i profitów.

Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:

A jeżeli interesują Cię inne dotacje, które mogą ci przysługiwać, to sprawdź nasze materiały na temat:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.