Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika ma wiele zalet i chyba nie trzeba nikomu przypominać. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się, jak ważne jest sięganie po odnawialne źródła energii i dbanie o środowisko naturalne.

Czerpanie energii wprost ze słońca to oczywiście także ogromne zyski finansowe i znaczna oszczędność w skali roku i każdego pojedynczego miesiąca.

Wielką popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne, czyli słoneczne, montowane już nie tylko na dachach domków jednorodzinnych i posesji prywatnych, ale także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, kościołów i parafii, bezpośrednio na gruntach, budynkach gospodarczych i oczywiście firmach oraz przedsiębiorstwach.

Dowiedz się dlaczego fotowoltaika dla firm jest tak opłacalna i z jakich ulg i dotacji możesz skorzystać.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Dlaczego fotowoltaika to opłacalne przedsięwzięcie dla biznesmenów?

Prowadzenie własnej działalności to nie lada wyzwanie, które wiąże się z wielką odpowiedzialnością i często całkiem sporym stresem oraz natłokiem obowiązków. Jedną z trudności może stanowić strona finansowa utrzymania danego budynku, regularnego opłacania rachunków i zaopatrywania lokalu w niezbędne media.

Szczególnie w przypadku dużych firm, czy korporacji, comiesięczne rachunki są gaz, prąd i wodę mogą być bardzo wysokie.

A przecież jako przedsiębiorca jesteśmy zobligowani zapewnić pracownikom jak najbardziej komfortowe warunki do pracy. W chłodnych miesiącach nie obejdzie się bez ogrzewania, a podczas letnich upałów bez klimatyzacji.

Zarówno oświetlenie, jak i zasilenie urządzeń i sprzętów biurowych wiąże się z ponoszeniem ogromnych kosztów za energię elektryczną. Jeśli zatem można je obniżyć, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Ceny prądu idą w górę

Nie sposób nie zauważyć, że ceny prądu z miesiąca na miesiąc stają się coraz wyższe. W przypadku firm i przedsiębiorstw szukanie oszczędności w tej kwestii staje się niejako koniecznością.

Na szczęście odpowiedzią i rozwiązaniem problemów finansowych związanych z coraz to wyższymi rachunkami może być nowoczesna fotowoltaika.

Dzięki panelom słonecznym firma stanie się niezależna i samowystarczalna, niezwiązana z zewnętrznym dostawcą prądu, zatem nienarażona na wahania cenowe i przerwy w jego dostawie.

A to również bardzo ważna sprawa! W końcu w przypadku wielu firm i przedsiębiorstw nawet kilkuminutowe awarie prądu mogą uniemożliwiać dalszą pracę, generować straty, a nawet nieść ze sobą o wiele bardziej opłakane skutki.

Posiadając fotowoltaikę, pozbywamy się takiego ryzyka, co również można uznać za ogromny plus i jeszcze jeden powód świadczący o tym, że jest to przyszłościowe i niezmiernie korzystne rozwiązanie, które może znacząco ułatwić życie i funkcjonowanie Twojej firmy.

Jakie jeszcze zalety niesie za sobą fotowoltaika dla firm?

Poza wspomnianymi już wcześniej oszczędnościami, związanymi ze znacznym obniżeniem rachunków za prąd, uniezależnieniem się od zewnętrznej sieci energetycznej i ewentualnych awarii prądu jest jeszcze kilka dodatkowych plusów fotowoltaiki w biznesie.

Przede wszystkim buduje to bardzo pozytywny, świadomy i odpowiedzialny wizerunek firmy. Sięganie po nowoczesne rozwiązania technologiczne z pewnością zostanie odebrane w pozytywny sposób przez współpracowników i klientów. Instalacja paneli słonecznych to także ogromny ukłon w stronę środowiska.

W ten sposób emitowanych jest do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji i dwutlenku węgla, które zanieczyszczają powietrze, szkodząc tym samym roślinom, zwierzętom, a nawet człowiekowi. Fotowoltaika jest także cicha i nie powoduje hałasu.

Korzystanie z bezemisyjnych źródeł energii przyczynia się do poprawy stanu całej naszej planety.

Fotowoltaika jest przy tym praktycznie bezobsługowa, nie wymaga specjalnej pielęgnacji, czy dodatkowych nakładów finansowych, z wyjątkiem przeglądów, które wykonuje się co kilka lat, celem sprawdzenia, czy wszystko działa, jak należy.

Nawet z czyszczeniem ewentualnych zabrudzeń na ogół świetnie radzi sobie padający deszcz, ewentualnie od czasu do czasu na przykład raz do roku można zrobić to ręcznie, na przykład korzystając ze strumienia wody pod dużym ciśnieniem.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby móc zamontować fotowoltaikę?

Przede wszystkim trzeba być prawnym właścicielem danego budynku będącego siedzibą firmy, a także uzyskać pozwolenie na budowę, jeżeli moc instalacji przekracza 50 kW.

O takie pozwolenie należy wnioskować jeszcze przed rozpoczęciem prac monterskich. Kolejna kwestia to oczywiście stan techniczny budynku. W szczególności sam dach powinien być w dobrej kondycji, tak aby cała konstrukcja, która jest dosyć ciężka, nie stanowiła żadnego zagrożenia. Fotowoltaika musi być w 100% bezpieczna dla osób przebywających w danym budynku, a także dla przechodniów.

Sam montaż paneli należy zlecić profesjonalnej firmie, której fachowcy posiadają niezbędne przeszkolenie, certyfikaty i uprawnienia oraz pomogą dobrać moc całej instalacji, oraz odpowiednią ilość paneli słonecznych tak, aby nie było ich ani za dużo, ani za mało, lecz by w zupełności pokrywały zapotrzebowanie danego przedsiębiorstwa na energię elektryczną.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm

Nie ma co ukrywać – fotowoltaika to spora inwestycja, której nieodłącznym elementem jest początkowo spory nakład finansowy.

Oczywiście już po kilku pierwszych latach przedsięwzięcie zwraca się i zaczyna przynosić zyski, jednak nie zmienia to faktu, że trzeba dysponować całkiem pokaźną sumą pieniędzy na starcie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby koszty te znacząco obniżyć.

Pierwszą opcją jest wzięcie udziału w regularnie organizowanych programach ogólnokrajowych, unijnych, wojewódzkich albo powiatowych. Choć nowy rok 2022 niedawno się rozpoczął, wiadomo już, że na potencjalnych nabywców fotowoltaiki jak każdego roku będzie czekało wiele atrakcyjnych form dotacji i dofinansowania. Dotacje dla firm na fotowoltaikę 2022 to przede wszystkim ogromny program i inicjatywa Energia Plus, dedykowana właśnie przedsiębiorcom.

Mowa tutaj o pożyczkach pokrywających nawet do 80% kosztów, od 0,5 mln do 300 mln złotych oraz o dotacjach zgodnych z zasadami pomocy publicznej do 50% kosztów dla inwestycji w technologii ORC.

Program ten obejmuje budowę, przebudowę oraz przyłączenie instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii, w tym właśnie fotowoltaiki. Termin składania wniosków nie został jeszcze ustalony, dlatego warto na bieżąco śledzić informacje branżowe w tej sprawie.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm – na co jeszcze zwracać uwagę?

Wiele programów ogólnopolskich typu Mój Prąd czy Agroenergia kierowanych jest do wąskiego grona odbiorców, jak przykładowo wyłącznie osoby fizyczne albo rolnicy. O wiele szersze spektrum miewają mniejsze programy regionalne, obejmujące konkretne województwa, powiaty albo gminy.

Dobrym przykładem tego typu działań i inicjatyw może być Program Priorytetowy OA Ochrona Atmosfery, obejmujący województwo świętokrzyskie, który kierowany jest także do przedsiębiorców i osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Istotne, że pożyczki na fotowoltaikę są w takich przypadkach najczęściej o wiele korzystniejsze niż tradycyjne kredyty, jeśli chodzi o warunki, prowizje, czy oprocentowanie. Zdarza się również, że istnieje możliwość umorzenia znacznej części powziętego zobowiązania.

Dotacje na fotowoltaikę dla firm to bardzo korzystne formy, z których zdecydowanie warto skorzystać, aby choć w pewnym stopniu zredukować początkowe koszty.

Gdzie szukać informacji o nowych projektach?

Istnieje kilka sprawdzonych źródeł, które mogą być pomocne w znalezieniu nowych, planowanych programów i projektów.

Są to między innymi Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska, Inicjatywa Doradztwa Energetycznego, Wyszukiwarka EkoDotacje. Także zaufane i solidne firmy zakładające panele słoneczne, z którymi dany przedsiębiorca nawiązuje współpracę, powinny poinformować go i doradzić w temacie, jakim jest dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm oraz dotacje do fotowoltaiki dla firm.

Często wykonawcy instalacji fotowoltaicznych biorą nawet na siebie wszelkie formalności, dzięki czemu cały proces nie jest tak bardzo czasochłonny i obciążający dla właściciela danej firmy.

Konkurencja firm oferujących fotowoltaikę jest obecnie naprawdę duża, zatem nie stanowi większego problemu znalezienia wykonawcy godnego zaufania.

Jak jeszcze można zaoszczędzić?

Warto wiedzieć, że w temacie fotowoltaika dofinansowanie dla firm to jeszcze nie wszystko.

Kolejna opcja to możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. W przypadku firm i przedsiębiorstw będzie to możliwość odliczenia VAT od podatku należnego.

Z reguły VAT na fotowoltaikę dla klientów biznesowych przyjmuje wartość 23%. Ciekawą opcją mogą być także inne formy finansowania niż tradycyjny zakup fotowoltaiki. Mowa tutaj w szczególności o leasingu tak chętnie wykorzystywanym przez firmy i przedsiębiorstwa w odniesieniu do samochodów, pojazdów, czy innych sprzętów. Również panele fotowoltaiczne można nabyć dzięki zawarciu umowy leasingowej i spłacaniu regularnych, comiesięcznych rat.

Ich wysokość łatwo dostosować do indywidualnych możliwości i wpasować w budżet oraz wydatki firmy, co często okazuje się dużo łatwiejsze, a nawet tylko i wyłącznie możliwe dla osób, które nie posiadają zgromadzonej sporej ilości gotówki na sam początek.

Cała procedura leasingowa jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Co ciekawe, dodatkową korzyść stanowi fakt, że w przypadku umów leasingowych możliwe jest odliczenie aż 100% wartości podatku VAT.

Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł przekonał Cię, że inwestycja w fotowoltaikę to krok w kierunku rozwoju Twojej firmy, budowania jej pozytywnego wizerunku i możliwości na pozytywne wyróżnienie się na tle konkurencji.

Należy stać po stronie ekologii, wspierać proekologiczne rozwiązania i dbać o środowisko, a jednocześnie obniżyć rachunki i zyskać znaczne oszczędności w szerszej perspektywie czasu.

Ewentualne nadwyżki energii można także sprzedawać, zyskując w ten sposób dodatkowy zastrzyk gotówki.  Warto sięgać po takie nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które usprawnią działanie firmy, a jednocześnie pomogą uzyskać jej pewien dodatkowy prestiż.

Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:

A jeżeli interesują Cię inne dotacje, które mogą ci przysługiwać, to sprawdź nasze materiały na temat:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.