Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych
kalkulator fotowoltaiki

O zaletach instalacji fotowoltaicznej słyszy się wiele – są ekologicznym źródłem energii i pozwalają znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Pojawia się jednak pytanie: ile kosztuje ich instalacja? Odpowiedź nie zawsze jest prosta, bo cena zależy od indywidualnych czynników lokalizacji i planowanej skali instalacji.

Dlatego właśnie powstał kalkulator fotowoltaiki online, który na podstawie wprowadzonych danych szybko obliczy, z jaką początkową inwestycją wiąże się fotowoltaika dla Twojego domu. Przekonaj się, jak to działa.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!

Czym jest fotowoltaika i dlaczego się nam opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są do jednych z najpopularniejszych, a także najbezpieczniejszych, najefektywniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów produkowania energii elektrycznej.

Z pewnością przemawia za nią fakt, że generowana moc jest bezpośrednio z natury oraz, że jest w pełni odnawialna. Widzimy więc, że w całym procesie jej wytwarzania nie mamy do czynienia ze spalaniem paliw kopalnych. To z kolei sprawia, że wyprodukowany prąd jest „czysty” i nie emituje szkodliwych substancji.

Fotowoltaika dla domu zbudowana jest oczywiście z paneli fotowoltaicznych, falownika oraz okablowania. Podstawowym elementem są ogniwa fotowoltaiczne zbudowane zazwyczaj z krzemu, germanu czy też selenu.

Najczęściej jedną płytkę tworzą dwie warstwy półprzewodnika, a po obu ich stronach, jak i między nimi umieszczone są specjalne elektrody, które wykorzystują efekt fotoelektryczny na drodze do wytwarzania prądu. Na rynku dostępne mamy starsze paneli polikrystaliczne, które poznamy bo granatowej barwie, a także czarne panele monokrystaliczne, które są tworzone z monokryształu krzemu.

Dlaczego posiadanie instalacji fotowoltaicznej tak nam się opłaca? Przede wszystkim dlatego, że jest ona w pełni ekologiczne, bezpieczna i ekonomiczna. Co więcej, mimo jednostkowego, dość dużego wydatku, następnie możemy się cieszyć pełną niezależnością energetyczną od zewnętrznych dostawców prądu.

To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem co prawda koszt zwrotu z całej inwestycji wynosi około 4-7 lat, ale jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania, chociażby z programu Mój Prąd, a także odliczenia podatku za sprawą ulgi termomodernizacyjnej, to możemy wytwarzać własny prąd dla gospodarstwa domowego i zarabiać na tym już po okresie około 5 lat!

Kalkulator fotowoltaiki – korzyści

Co zyskujesz na skorzystaniu z kalkulatora fotowoltaiki online?

 • Przede wszystkim czas. W 2 minuty poznasz koszty instalacji fotowoltaicznej dla Twojego adresu.
 • Oszczędność – kalkulator fotowoltaiki podpowiada Ci, jakie opcje finansowania mogą być dostępne dla Twojego projektu.
 • Nie musisz być specjalistą – kalkulator w przystępny sposób opisuje niezbędne parametry. Nawet początkujący z łatwością znajdą najlepszą opcję dla siebie.
 • Szybkie porównanie cen i warunków u różnych firm.
 • Pewność, że instalator nie zaskoczy Cię ukrytymi kosztami.
 • Tylko niezbędne dane – nie wymagamy wypełniania skomplikowanych formularzy z dużą ilością danych osobowych. Podaj tylko swoje imię, nazwisko i adres mailowy.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę?

Zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne najczęściej określa się na okres około 8 lat bez uwzględniania dofinansowań czy też ulg. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i do każdego powinniśmy podejść w sposób indywidualny. Poniżej prezentujemy pięć aspektów, na które warto zwrócić uwagę zanim przystąpimy do finalnych wyliczeń.

Pamiętajmy bowiem, że czas zwrotu inwestycji może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, zapotrzebowanie energetyczne budynku czy warunki klimatyczne. Dlatego warto przeprowadzić dokładne obliczenia i skonsultować się z profesjonalistami Otovo, aby dokładnie określić opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla swojej konkretnej sytuacji.

 • Koszty inwestycji: Pierwszym krokiem jest określenie kosztów zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych.  Ten punkt obejmuje koszt zakupu paneli, inwertera, montażu oraz ewentualnych prac związanych z przyłączeniem instalacji do sieci elektrycznej.
 • Energia wytworzona przez panele: Następnie należy oszacować, ile energii elektrycznej wytworzą panele fotowoltaiczne w ciągu roku. To zależy z kolei od lokalizacji, nachylenia dachu, ekspozycji na słońce czy wydajności samych paneli słonecznych.
 • Oszczędności na rachunkach za prąd: Przy uwzględnieniu wytworzonej energii elektrycznej można obliczyć, ile zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Paneli fotowoltaiczne można używać w końcu do produkcji własnej energii, co pozwala zmniejszyć koszty zakupu prądu od dostawcy.
 • Prąd nadwyżkowy i jego sprzedaż: Jeśli wygenerujesz więcej energii niż zużywasz, nadmiar może zostać dostarczony do sieci elektrycznej, co z kolei zagwarantuje dodatkowe dochody z tzw. "zielonych certyfikatów" lub zwrotu pieniędzy za nadmiar energii. Możemy też pokusić się o zakup przydomowego magazynu energii, dzięki czemu będziemy bardziej niezależni od sieci zewnętrznej.
 • Zwrot z inwestycji: Czas zwrotu inwestycji jest obliczany jako stosunek kosztów inwestycji do oszczędności na rachunkach za prąd i ewentualnych przychodów z nadwyżki energii. Im krótszy czas zwrotu, tym oczywiście bardziej opłaca się sama inwestycja.
 • Dofinansowania i ulgi: Jak już wspominaliśmy wcześniej, warto upewnić się, czy nie przysługują nam unijne, krajowe czy też lokalne dofinansowania, takie jak np. Mój Prąd 5.0. Często możemy również skorzystać z ulg podatkowych dla instalacji fotowoltaicznych, takich jak chociażby ulga termomodernizacyjna. Takie wsparcie bez dwóch zdań znacząco skróci czas zwrotu inwestycji.
 • Długoterminowe korzyści: Poza czasem zwrotu, rozważmy też długoterminowe korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej, takie jak ochrona przed wzrostem cen energii, zwiększenie wartości nieruchomości oraz pozytywny wpływ na środowisko.

Jak działa kalkulator fotowoltaiki online?

Wycena online pozwala na natychmiastowe poznanie kosztorysu przygotowanego specjalnie dla Twojego dachu lub instalacji na gruncie

Po wpisaniu adresu wybierz swój dach, klikając lewy przycisk myszy.
Po wpisaniu adresu wybierz swój dach, klikając lewy przycisk myszy.

Wycena fotowoltaiki online w 5 krokach:

1. Podaj swój adres.

Nie musisz umawiać się na spotkanie, bo instalator obejrzy Twój dach na zdjęciu satelitarnym. Wystarczy, że wpiszesz swój adres, miejscowość lub kod pocztowy. Tylko przy wpisaniu dokładnego adresu, następnym krokiem będzie wskazanie na mapie satelitarnej swojego dachu.

2. Zdecyduj, jak chcesz sfinansować zakup fotowoltaiki.

Na tym etapie kalkulator fotowoltaiki poprosi Cię o wybranie opcji zakupu – leasing, system ratalny czy płatność w całości za pomocą środków własnych albo kredytu?


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


3. Wybierz typ interesujących Cię paneli słonecznych.

Do wyboru masz trzy rodzaje paneli PV:

Wszystkie oferowane przez Otovo panele pochodzą od najbardziej uznanych producentów na międzynarodowym rynku paneli PV - JA solar, LONGi i Trina Solar. Różnią się jednak mocą.

 • Standard - 340 watów na panel

Panele wysokiej jakości w ekonomicznej cenie.

 • Performance max - 455 watów na panel

Panele monokrystaliczne to jedne z najbardziej wydajnych paneli dostępnych obecnie na rynku.

4. Określ wymagany rozmiar instalacji fotowoltaicznej.

Następnie wystarczy, że wybierzesz rozmiar instalacji fotowoltaicznej– małą, średnią lub dużą, aby poznać gotową wycenę. Jeśli różnica między kWp a kWh przyprawia Cię o ból głowy, nie martw się – nasz kalkulator fotowoltaiki opisuje, co może zasilić każdy typ instalacji, więc z łatwością znajdziesz taką, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na instalację składającą się z od 12 do 26 paneli.

5. Wpisz swój adres mailowy.

Abyśmy mogli wysłać Ci spersonalizowaną ofertę, podaj swój adres mailowy i gotowe!

Pamiętaj, że kalkulator fotowoltaiki online nie oznacza, że musisz polegać na bezosobowym internetowym narzędziu. Nasi doradcy z chęcią rozwieją Twoje wątpliwości i pomogą wybrać najlepszą opcję dla Ciebie.

Wiemy, jak frustrujące jest utknięcie w pętli formularzy online, dlatego w razie jakichkolwiek pytań możesz skorzystać z naszego chat’a na stronie głównej lub zadzwonić czy napisać maila.

jak działa kalkulator fotowoltaiki?


Skorzystaj z naszego kalkulatora!

Kalkulator fotowoltaiki a moc instalacji

Abyśmy mogli dokładnie obliczyć koszt całej instalacji, niezbędna jest wiedza na temat mocy samej fotowoltaiki. Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest oparty z kolei głównie na rocznym zużyciu energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. Aby określić odpowiednią moc, możemy również użyć kalkulatora, wprowadzając informacje dotyczące swojego rocznego rachunku za prąd. To pomoże nam ustalić, ile mocy potrzebujemy, aby uzyskać niezależność energetyczną.


Jednak należy pamiętać, że sugerowana moc jest tylko przybliżeniem. Rzeczywista moc zależy od kilku czynników, takich jak orientacja dachu w stosunku do stron świata oraz nachylenie połaci. Jeśli chcemy więc dokładnie określić odpowiednią moc instalacji, najlepiej umówić się na rozmowę telefoniczną z doradcą, który po analizie dosłanych danych dobierze optymalną moc instalacji fotowoltaicznej.

Ceny prądu w Polsce rosną z roku na rok!

Jak wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej z czerwca 2019, najszybszy wzrost kosztów energii elektrycznej będzie nas czekał w latach 2020-2025. Ma on wzrosnąć z 284 do aż 418 zł za MWh. Jak już widzimy na przestrzeni ostatnich trzech lat, podane prognozy nie sprawdzają się, ale nie w taki sposób jaki byśmy sobie życzyli. 

Nie sprawdzają się one, ponieważ mimo szacowanych wzrostów cen, były one zbyt optymistyczne! Jak wynika bowiem z danych Towarowej Giełdy Energii już latem 2022 roku średnie ceny sprzedaży energii przekraczały 1000 zł za MWh i wcale nie oznacza to, że trend będzie się zmieniał!

Z drugiej jednak strony, im prąd droższy, tym fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Tyczy się to zarówno gospodarstw domowych, jak i dużych firm, które płacą nie tylko wyższe rachunki za prąd, ale też ponoszą koszty opłaty mocowej, za energię zużywaną w dzień. 

Dlaczego zatem ceny energii w Polsce w ostatnich latach tak poszybowały w górę? Wpływ ma na to wiele aspektów. Możemy do nich zaliczyć m.in. konieczność inwestowania w nowe elektrownie i przebudowę starych, zobowiązania wobec Unii Europejskiej, wojnę na Ukrainie czy nawet pokłosie zmian spowodowanych przez pandemię COVID. 


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Najczęściej zadawane pytania:

Jaka jest cena za 1 kW fotowoltaiki?

Cena za 1 kW instalacji fotowoltaicznej może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiar instalacji fotowoltaicznej (najczęściej im większa, tym koszt za 1 kW mniejszy), rodzaj paneli fotowoltaicznych, inwertera, montażu i innych akcesoriów wpływających na efekt finalny.

Jeszcze innym czynnikiem wpływającym na cenę jest obecność dostępnych ulg i programów wsparcia finansowego. W Polsce możemy liczyć na program Mój Prąd w wersji 5.0 dla instalacji fotowoltaicznych, liczne programy lokalne oraz ulgę termomodernizacyjną.

Jeśli chcemy operować na dokładniejszych liczbach, to za przykład możemy wziąć przeciętną instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW. Będzie nas ona kosztowała około 30 tysięcy złotych, co oznacza, że cena za 1 kW fotowoltaiki wyniesie nas 6 tysięcy.  

Ile kosztuje instalacja fotwoltaiczna 10 kW w 2023 roku?

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW w 2023 roku może być zróżnicowana i zależna od wielu czynników. Niemniej jednak, koszty takiej instalacji wahają się w granicach od około 35 000 do 55 000 złotych, w zależności, chociażby od rodzaju ogniw, inwertera czy sposoby montażu (na dachu lub gruncie). 

Jak już wspomnieliśmy, cena fotowoltaiki w głównej mierze zależy od rodzaju używanych paneli fotowoltaicznych. Panele o różnych parametrach, takich jak wydajność i trwałość, mogą znacznie różnić się ceną. Ostateczny wybór może więc wpłynąć na finalny koszt przedsięwzięcia.

Kolejnym czynnikiem jest rodzaj inwertera i akcesoriów używanych w instalacji. Inwerter jest w końcu kluczowym elementem systemu fotowoltaicznego, który zmienia prąd stały na prąd zmienny, dostosowany do użytku domowego. Koszty inwertera również mogą się różnić w zależności od modelu i jego pojemności.

Na koniec po raz kolejny musimy też wspomnieć o dofinansowaniach i ulgach, które są w stanie obniżyć koszt naszej instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Ile kWh otrzymamy z 1KW fotowoltaiki?

Średnio z 1kW fotowoltaiki w polskich warunkach możemy uzyskać  w ciągu roku do 1000 kWh energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię tylko w ciągu dnia. Ma też co prawda niski prób startowy – potrafi produkować energię już od świtu, ale potrzebuje do tego światła dziennego. Co więcej, ogromny wpływ ma m.in. nachylenie kąta do płaszczyzny poziomej, czystość ogniw a nawet siła wiatru. Dlatego też w praktyce nie tak łatwo jest obliczyć ilość pozyskanego prądu z dokładnością bliską 100%. Producent zazwyczaj tworzy obliczenia przy tzw. warunkach testowych, które wynoszą nasłonecznienie paneli na poziomie 1000 W/m2, 25 stopni Celsjusza, nachylenie na poziomie 30-40 stopni oraz 1 m/s wiatru. 

Niemniej jednak podane przez nas wartości możemy przełożyć też na liczbę potrzebnych nam paneli fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy wyprodukować 1 kW energii elektrycznej, to musimy posiadać 2 panele fotowoltaicznej, a powierzchnia dachu musi wynosić około 4,5 metra kwadratowego. 

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?

Kiedy decydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych, istnieje wiele czynników wpływających na ich wydajność, oczywiście oprócz samej mocy paneli. Wydajność zależy bowiem m.in. od:

 • lokalizacji naszej nieruchomości, 
 • kąta nachylenia dachu, 
 • orientacji paneli względem stron świata, 
 • warunków atmosferycznych takich jak temperatura i siła wiatru,
 • stopnia zabrudzenia paneli, 
 • czasu eksploatacji paneli, 
 • tolerancji mocy paneli.

Warto również zaznaczyć, że każdy z tych czynników ma wpływ na wydajność, ale nie wszystkie są równie istotne. Najlepsze wyniki pod względem wydajności uzyskujemy, gdy korzystamy z nowych paneli fotowoltaicznych, które po około 10 latach użytkowania nadal zachowują 80-90% swojej pierwotnej mocy.

Ważne jest również, aby panele były odpowiednio usytuowane, najlepiej zwrócone w stronę południową, regularnie czyszczone i posiadały czarną powłokę monokrystaliczną, która może nieznacznie, ale jednak poprawić ich wydajność w porównaniu do paneli o powłoce polikrystalicznej.


Skorzystaj z naszego kalkulatora!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.