Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są aktualnie u szczytu popularności. Istnieje też inne rozwiązanie, które także wykorzystuje energię słoneczną do użytkowania domowego. Czym są kolektory słoneczne i jaka jest różnica między nimi a panelami fotowoltaicznymi?

Panele fotowoltaiczne (PV)

Energię słoneczną można wykorzystywać w różny sposób. Panele fotowoltaiczne nazywane też panelami PV zamieniają ją w energię elektryczną. Padające promienie słoneczne powodują uruchomienie się systemów opartych na krzemie, które pobudzają ruch elektronów i tym samym wytwarzają energię elektryczną.

Ilość wytworzonej energii zależy od nasłonecznienia paneli PV. Wytwarzany prąd stały przetwarzany jest następnie przez falowniki na prąd przemienny, występujący w domowych instalacjach.


Wykonaj wycenę i ciesz się darmową wyceną na instalację fotowoltaiczną!


Kolektory słoneczne

Choć też wykorzystują energię słoneczną, kolektory słoneczne działają na zupełnie innej zasadzie. Składają się z wielu szklanych rur, w których znajduje się element absorbujący promienie słoneczne. Zastosowana konstrukcja zwiększa efektywność kolektorów, powodując ich nagrzewanie.

Ciepło przekazywane jest następnie, poprzez czynnik roboczy, do systemu ogrzewania domowego.

Istnieje również ogrzewanie płaszczyznowe, które należy do systemów niskotemperaturowych, przez co stanowi ekonomiczny sposób zapewnienia ciepła w budynku. W okresie zimowym można tak ogrzewać dom, jednak dużo częściej kolektory słoneczne wykorzystywane są do nagrzewania ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Jaki system wybrać?

Wiele osób staje przed ciężkim wyborem: kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne (PV). Wybór ten jednak jest z reguły pozorny, ponieważ oba systemy mają zupełnie inne zastosowanie.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza przede wszystkim prąd, który można wykorzystywać w różny sposób, w tym także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej  – choć ta funkcja stanowi zazwyczaj niewielką część wykorzystania energii. W przypadku kolektorów słonecznych możliwe jest tylko wykorzystywanie ciepła, zazwyczaj do ogrzewania wody, ewentualnie w ogrzewaniu domu.

W większości przypadków kolektory słoneczne nie sprostają oczekiwaniom osób szukających oszczędności. Będą często stanowić uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej niż jej zamiennik.


Sprawdź cenę instalacji PV!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.