Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Jakie typy pomp ciepła rozróżniamy i na jakiej zasadzie działają? Jakie są różnice między pompami gruntowymi, wodnymi a powietrznymi? Jakie korzyści przynosi korzystanie z tego typu urządzeń? Czy pompa ciepła może być korzystna dla środowiska i Twojego portfela?

Dowiedz się, jakie naturalne źródła energii wykorzystuje pompa ciepła i dlaczego jest to ekologiczne rozwiązanie. Poznaj charakterystykę każdego typu i dowiedz się, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Zastanów się nad oszczędnościami w eksploatacji, brakiem emisji spalin oraz długoterminowymi korzyściami. Dowiedz się, dlaczego inwestycja w pompę ciepła może przynieść korzyści nie tylko Tobie, ale także środowisku.


Podaj swój adres, by otrzymać spersonalizowaną wycenę instalacji fotowoltaicznej bez zobowiązań:


Główne typy pomp ciepła

Poniżej przedstawiamy główne rodzaje tych urządzeń:

Powietrzne

Powietrzna pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia atmosferycznego, a następnie tłoczenia powietrza o odpowiedniej temperaturze kanałami wentylacyjnymi w budynku, umożliwiając efektywne ogrzewanie wnętrza.  

Zalety:

 • Są stosunkowo proste w instalacji.
 • Kiedy są wyposażone w nowoczesne sprężarki działają wydajnie nawet w niskich temperaturach.

Wśród najczęściej spotykanych podtypów, wyróżniamy pompy typu powietrze-powietrze i powietrze-woda. Przyjrzyjmy się im dokładniej. 

Pompy ciepła typu powietrze powietrze

Powietrzna pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepła z zewnątrz, a następnie tłoczenia powietrza o odpowiedniej temperaturze poprzez kanały wentylacyjne w budynku, zapewniając tym samym ogrzanie wnętrza.

Z energetycznego punktu widzenia tego typu pompy są doskonałą opcją i mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Co więcej, integracja pomp ciepła z systemem fotowoltaicznym pozwala oszczędzić nawet do 80% na rachunkach za energię, jako że energia elektryczna potrzebna do pracy pompy jest dostarczana przez panele słoneczne.

Kolejną zaletą tych pomp ciepła jest to, że nie wykorzystują one paliw kopalnych, co czyni je opcją przyjazną dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła powietrze-powietrze musi być zasilana przez źródło energii elektrycznej, aby działać.

W końcu, jak już wspomnieliśmy, pompy typu powietrze-powietrze mogą spełniać podwójną rolę, jako że zimą dostarczają ciepłe, a latem chłodne powietrze do pomieszczenia. 

Infografika wyjaśniająca działania pompy ciepła typu powietrze powietrze
Gdzie się sprawdzą

Pompy powietrze-powietrze dobrze zdadzą egzamin w większości typu pomieszczeń, w których wymagane jest utrzymanie wysokiej temperatury nawet jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Zalety
 • Wygodna alternatywa dla przestarzałych systemów grzewczych.
 • Dobra wydajność energetyczna.
 • Opcja ogrzewania i klimatyzacji.

Pompy ciepła typu powietrze woda

Zasada działania pompy ciepła powietrze woda jest następująca: wbudowany wentylator aktywnie zasysa powietrze z otoczenia. Powietrze trafia do wymiennika ciepła (parownika), gdzie następuje przekazanie energii cieplnej do obiegu grzewczego w budynku. Pompy ciepła tego typu wykorzystują nawet 75% energii z powietrza. 

 Wydajność tego rodzaju pompy ciepła zależy od temperatury zewnętrznej i charakterystyki budynku, w którym jest używana. W przeciwieństwie do pomp ciepła powietrze powietrze, pompy ciepła powietrze woda działają najlepiej, gdy temperatura zewnętrzna jest umiarkowanie niska.

Infografika wyjaśniająca działania pompy ciepła typu powietrze woda
Gdzie się sprawdzą:

Idealnie nadają się do standardowych budynków mieszkalnych, a nawet działek. Są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla tego typu pomieszczeń. 

Zalety:
 • Instalacja wewnątrz lub na zewnątrz zależnie od wybranego typu.
 • Dobrze współpracują z ogrzewaniem powierzchniowym (na przykład podłogowym lub ściennym).
 • Niski poziom hałasu.
 • Niskie koszty instalacji.
 • Są bardzo trwałe: modele dobrej jakości funkcjonują przez długie lata.
 • Dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach.

Gruntowe

Pompy te wykorzystują energię geotermalną, czyli pochodzącą z ziemi. Jeśli chodzi o ilość ciepła, które można pozyskać będzie ona zależeć od tego, czy zastosowany będzie wymiennik ciepła pionowy czy poziomy.

Kolektor pionowy umieszczony na głębokości do 100 metrów pod ziemią zapewni pobór ciepła w stabilnej temperaturze. W przypadku tego rodzaju kolektora wymagane jest pozwolenie administracyjne.

Z kolei kolektor poziomy, który znajduje się na zdecydowanie płytszej głębokości (pomiędzy 1 a 1,5 metra) pozwala również na wykorzystanie energii, która pochodzi na przykład z wód opadowych. Jest to tańsza i łatwiejsza opcja, jeśli chodzi o montaż. 

Gdzie się sprawdzą 

Tego typu pompy ciepła dobrze sprawdzą się na przykład na dużych działkach. Warto tutaj jednak mieć świadomość, że w przypadku kolektora poziomego przestrzeń, nad która się znajduje się pompa nie powinna być w żaden sposób zagospodarowana. 

Zalety

 • Wysoka wydajność.
 • Możliwość dostarczenia ciepła zarówno zbiornika gorącej wody, jak i obiegu grzewczego.
 • W trakcie procesu ogrzewania nie wytwarzają się szkodliwe związki chemiczne. 

Wodne

Jak sama nazwa wskazuje, pompy te wykorzystują energię pochodzącą z wody, która może być pobierana na przykład ze studni głębinowych lub przydomowych zbiorników wodnych (jak na przykład rzeka, jezioro czy staw). W praktyce, urządzenie to pobiera energię cieplną z wody, spręża ją i wykorzystuje do ogrzewania wody w domowym obiegu grzewczym. 

Kiedy natomiast chcemy schłodzić pomieszczenie, pompa ciepła woda woda pobiera energię cieplną z wody w obiegu grzewczym i przekazuje ją do wody w obiegu chłodniczym.

W przypadku studni głębinowych warto wiedzieć, że potrzebne będą dwie studnie: jedna do pobierania ciepła, które następnie będzie przekazywane do systemu grzewczego i druga, do której powracać będzie woda zimna. Jeśli chodzi z kolei o wykorzystanie przydomowych zbiorników wodnych, trzeba będzie liczyć się z koniecznością filtrowania wody i okresowego sprawdzania instalacji.

Gdzie się sprawdzą

Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w gospodarstwach domowych, w których zapotrzebowanie na ciepło jest dosyć wysokie. Trzeba również mieć na uwadze, że pomimo opłacalności i skuteczności działania, koszty inwestycji w pompy wodne nadal są nieco wyższe niż w przypadku pozostałych rodzajów. 

Ten typ pompy ciepła jest często stosowany w budynkach gospodarczych. Jest to związane z tym, że pompy ciepła typu woda woda wymagają dostępu do wystarczająco dużego i wysokiej jakości źródła wody, jak na przykład rzeka lub jezioro. 

Zalety

 • Skuteczność działania.
 • Nie prowokuje zanieczyszczeń.
 • Trwałość produktu.
 • Brak konieczności doprowadzania gazu do budynku, by pompa mogła działać.

Wycena instalacji fotowoltaicznej w 3 minuty:


Gazowe

W przeciwieństwie do pozostałych typów, pompy te, zamiast energią elektryczną, napędzane są gazem. Główne komponenty tego typu pomp ciepła to parownik, skraplacz i zawór. Podczas gdy parownik pochłania ciepło z otoczenia, skraplacz umożliwia, by objętość i ciśnienie czynnika roboczego wzrosły. Zawór z kolei sprawia, że czynnik roboczy zmienia się z cieczy w parę wodną.   

Gdzie się sprawdzą

Przede wszystkim w pomieszczeniach przemysłowych lub komercyjnych, a także laboratoriach.

Zalety

 • Pomagają w produkcji wody grzewczej do 65 stopni Celsjusza. 
 • Stosunkowo niskie koszty eksploatacji. 
 • Wytwarza się mniejsza ilość substancji szkodliwych dla otoczenia. 

Rodzaje pomp ciepła ze względu na budowę

Pompy ciepła możemy również podzielić ze względu na to, jak są zbudowane:

Pompy ciepła typu Split

Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar i opcję chłodzenia, tego typu pompy są jednymi z najbardziej popularnych. Składają się one z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

W jednostce zewnętrznej (przeznaczonej do obsługi powietrza)  znajdziemy między innymi takie elementy jak:

 • Sprężarka
 • Wentylator
 • Parownik

W jednostce wewnętrznej (tak zwanej cichej)  z kolei umiejscowione są następujące komponenty:

 • Skraplacz
 • Pompa obiegowa
 • System sterowania

Dzięki temu natężenie hałasu wynikające z pracy pompy jest znacząco zredukowane. 

Gdzie się sprawdzą

Tego typu urządzenia sprawdzą się w większości budynków mieszkalnych.

Zalety

 • Zarówno jednostka zewnętrzna jak i wewnętrzna zajmują względnie mało miejsca, przez co nadają się do większości domów mieszkalnych.
 • Najgłośniej pracujące elementy znajdują się w jednostce zewnętrznej, co umożliwia redukcję hałasu.
 • Jednostka zewnętrzna jest bardzo odporna na niskie temperatury.
 • Jako rewersyjne pompy ciepła, pompy typu Split spełniają funkcję grzewczą przy niskich temperaturach i chłodzącą przy wysokich. 

Pompy ciepła typu Monoblok

To co wyróżnia pompy typu Monoblok to fakt, iż instalowane są w całości na zewnątrz budynku, a komponenty jak na przykład sprężarka, wymiennik ciepła czy wentylator zamknięte są w tej samej obudowie. Dzięki temu tego rodzaju pompy zasadniczo zajmują mniej miejsca niż pozostałe typy. Mogą być używane zarówno do cwu (podgrzewanie wody użytkowej), jak i c.o (centralnego ogrzewania).

Gdzie się sprawdzą

Z uwagi na ich kompaktowy układ dobrze sprawdzą się w budynkach z małymi kotłowniami. Jest to również przydatne rozwiązanie w domach, które dysponują niewielką ilością przestrzeni jeśli chodzi o możliwość zamontowania pompy ciepła.

Zalety

 • Szybki i stosunkowo prosty montaż.
 • Brak konieczności instalacji elementów wewnątrz budynku.
 • Dobra izolacja akustyczna.
 • Brak konieczności instalacji dodatkowego połączenia układu chłodniczego.

Pompy ciepła i fotowoltaika

Pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób dbających o środowisko i troszczących się o przyszłość naszej planety, ale również dla tych, którzy szukają sposobu na oszczędności i większą niezależność od rosnących cen prądu.

System fotowoltaiczny wytwarza energię słoneczną, która wykorzystywana jest w procesie, w którym pompa ciepła pobiera i przetwarza energię cieplną z otoczenia. Tego typu połączenie zapewnia większą niezależność energetyczną, redukcję kosztów nawet o 80%, zmniejszenie emisji CO2 i większą ogólną wydajność energetyczną budynku.

Podsumowując więc, o ile sama pompa ciepła już jest ciekawym rozwiązaniem,o tyle w połączeniu z fotowoltaiką przynosi zauważalne oszczędności dla domu. 


Podaj swój adres, aby otrzymać bezpłatną i spersonalizowaną wycenę instalacji fotowoltaicznej:


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.