Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Poznaj aktualne ceny 1 kWh energii elektrycznej oraz informacje o tym, jak w ciągu ostatnich lat zmieniał się jej koszt. Aby kompleksowo zgłębić temat cen prądu dla gospodarstw domowych, wyjaśniamy też taryfy oraz miesięczne opłaty stałe, które składają się na całościowy rachunek, jaki wystawiają dostawcy prądu. Wspominamy też o tym, dlaczego instalacja fotowoltaiczna pozwala uodpornić się na podwyżki rachunków za prąd.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Aktualne ceny prądu dla gospodarstw domowych

Średnia cena prądu w 2022 roku wynosi na obecny moment 0,66 zł za 1 kWh. Jest to stawka za energię elektryczną w taryfie G11 dla gospodarstw domowych stanowiąca sumę kosztów zużytej energii i wszystkich kosztów dystrybucyjnych dostawcy prądu. Warto jednak wiedzieć, że koszt 1 kWh różni się w zależności od operatora. W dalszej części artykułu sprawdzisz jakie ceny energii ma w tej chwili Enea, Energa, PGE oraz Tauron, czyli czwórka największych zakładów energetycznych w Polsce.


Ważne! Za prąd zapłacimy więcej już niebawem. Od listopada 2022 planowane są najbliższe podwyżki cen energii związane z przejściem na wyższy VAT i powrotem zamrożonej przez ostatnie miesiące akcyzy. Wiele mówi się też o niekorzystnych dla konsumentów zmianach cenników w 2023 roku.

Cena 1 kWh energii elektrycznej u różnych dostawców

To, ile kosztuje prąd, zależy w dużym stopniu od dostawcy prądu. Rynek energii w Polsce jest w głównej mierze podzielony między 4 największych graczy. Każdy z nich, poza indywidualną ceną za 1 kWh zużytej energii, dolicza sobie jeszcze opłatę dystrybucyjną, w którą wchodzi m.in. opłata handlowa dla klientów indywidualnych.

Stawki cen prądu w Polsce 2022* dla taryfy G11 (gospodarstwa domowe)
Dostawca prądu Cena 1 kWh energii PLN brutto Cena 1 kWh prądu PLN brutto Opłaty stałe na rachunku za prąd PLN brutto
Enea 0,4297 0,63 19,20
Energa 0,4285 0,70 19,11
PGE 0,4295 0,68 18,56
Tauron 0,51 0,66 19,08

*Podane ceny energii elektrycznej i prądu dotyczą okresu do 31 października 2022 roku, gdy obowiązuje niższa stawka podatku VAT za energię elektryczną (5%) oraz zwolnienie z akcyzy sprzedaży.

Wiadomo przy tym, że firmy energetyczne szykują nowe wzrosty cen prądu od 1 listopada 2022 roku, a kolejne nowe ceny prądu w 2023 roku. Od 1 listopada 2022, kiedy to przywrócona zostanie stawka VAT 23%, sama tylko cena 1 kWh energii elektrycznej podskoczy:

 • w Enea do kwoty 0,5095 zł brutto,
 • w Energa do 0,5020 zł brutto,
 • w PGE Polska Grupa Energetyczna do 0,5031 zł brutto.
  Tauron oferuje w różnych województwach różne stawki za cenę energii elektrycznej i nie podał jeszcze na moment pisania tego artykułu tabeli nowych opłat dla taryfy G11.

Niższe stawki podatku od energii elektrycznej w 2022

To, jak wysoka jest stawka kilowatogodziny, zależy też od podatku i akcyzy. Z uwagi na ogólne braki gazu i problemy z węglem, a także galopującą w 2022 roku inflacją, rynek energii został na chwilę wsparty z rządowych funduszy. Decyzję podjęto w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.

Celem było to, aby choć na kilka miesięcy 2022 roku zwolnić wzrost rachunków za prąd dla większości polskich rodzin.

Tym samym, do 31 października 2022 roku w Polsce obowiązywały:

 1. Obniżona stawka podatku VAT od dostarczania prądu - 5% zamiast standardowych 23%,
 2. Zwolnienie z akcyzy dotyczącej energii elektrycznej - 0 zamiast standardowej akcyzy 5 zł za 1 MWh (megawatogodzinę).

Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 3 krokach!

Zamrożenie cen prądu w 2023

Należy wspomnieć również o tym, że mniejsze zużycie prądu może sprawić, że wzrost cen energii elektrycznej nie dotknie Twojego gospodarstwa domowego w nowym roku. Wiąże się z tym specjalna ustawa, której projekt przyjęła Rada Ministrów, ale Sejm i Senat jeszcze jej nie uchwalił (na październik 2022).

Jeżeli tzw. Tarcza Solidarnościowa zostanie oficjalnie zatwierdzona, to wówczas możesz liczyć na zachowanie ceny za prąd z 2022 roku, o ile nie przekroczysz limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Jest to propozycja dla wszystkich gospodarstw domowych, nie tylko dla tych, które kwalifikują się w dodatek osłonowy.

Wyjątek będą stanowiły rodziny z osobami z niepełnosprawnościami (dla nich limit zużycia prądu to 2600 kWh) oraz rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny (limit 3000 kWh).

Czy warto świadomie zmniejszyć zużycie prądu? Z pewnością. Szczególnie z uwagi na fakt, że w 2023 roku Urząd Regulacji Energetyki może zatwierdzić wzrost cen energii elektrycznej nawet o 180%. Przestrzegał o tym Prezes URE już w lipcu 2022.

Ceny energii elektrycznej w ostatnich latach

Tegoroczną średnią cenę energii elektrycznej zdecydowanie warto porównać z cenami w minionych latach. Ile kosztowała energia w Polsce w 2021, 2020 i wcześniej powiedzą nam statystyki publikowane co roku na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.

Średnia cena, którą musiało zapłacić gospodarstwo domowe za 1 kWh energii wynosiła:

 • 0,5947 zł w 2021 roku
 • 0,5374 zł w 2020 roku
 • 0,4862 zł w 2019 roku
 • 0,5055 zł w 2018 roku
 • 0,5046 zł w 2017 roku
 • 0,4987 zł w 2016 roku.

Tegoroczna podwyżka cen prądu jest zatem najwyższą w przeciągu minionych sześciu lat.

Co istotne, wzrost rachunków za prąd związany jest między innymi z ogólnymi podwyżkami kosztów energii elektrycznej na tzw. rynku konkurencyjnym. 1 kWh energii kosztował w adekwatnych latach:

 • 0,32526 zł w 2021 roku
 • 0,25622 zł w 2020 roku
 • 0,24141 zł w 2019 roku
 • 0,2055 zł w 2018 roku
 • 0,16405 zł w 2017 roku
 • 0,16888 zł w 2016 roku.

Nie tylko od ceny energii elektrycznej zależą Twoje rachunki.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, skąd dokładnie bierze się energia elektryczna, która ostatecznie dociera do naszych domów i zasila urządzenia, z których korzystamy każdego dnia? Wiele osób się nad tym za bardzo nie zastanawia i po prostu biernie opłaca wszystkie rachunki, jakie listonosz wrzuca do skrzynki.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Warto jednak nieco dokładniej przyjrzeć się kwestii dotyczącej rynku energii elektrycznej. Można będzie dzięki temu wyciągnąć naprawdę wiele ciekawych wniosków. Dlatego w dalszej części artykułu przeczytasz o różnych taryfach, które stosują dostawcy prądu, a także poznasz opłatę handlową oraz szereg innych opłat, które zawarte są w cenach energii elektrycznej.

Ceny prądu a taryfa

Każdy, kto miał okazję opłacać faktury za prąd, zapewne spotkał się z terminem "taryfa". To właśnie od wybranej opcji taryfowej zależy przede wszystkim cena prądu, jaki dostarczany jest do naszych mieszkań. Obecnie wyróżnić można kilka takich opcji, które mogą być przypisane do odbiorców w Polsce. Enea operator i pozostali dostawcy usług stosują tę samą klasyfikację.

W zależności od wybranej opcji naliczanie opłat za prąd przebiega w nieco inny sposób. W związku z tym ceny za prąd są dość mocno zróżnicowane i ciężko o jasne zdefiniowanie cennika prądu w Polsce. Na ten moment wyróżnić można następujące rodzaje taryf:

 • A
 • B
 • C
 • G

Litery te nie są jednak pełnym oznaczeniem. Kompletny symbol taryfy tworzą też odpowiednie cyfry lub nawet dodatkowe litery.

W oznaczeniu taryfy, po symbolu literowym umieszcza się cyfrę 1 lub 2. Jeśli w naszym rachunku po literze znajduje się cyfra 1, to dostarczana nam moc umowna wynosić będzie nie więcej niż 40 kW. Z kolei symbol z dołożoną 2 będzie tyczył się mocy umownej przekraczającej 40 kW.

W symbolu dotyczącym taryfy ustalającej reguły obliczania ceny prądu znajduje się także kolejny istotny znak liczbowy z zakresu od 1 do 4. Numery te oznaczają liczbę stref czasowych, które są przypisane do odbiorcy. Wielokrotnie spotykać się można z korzystaniem z dwóch stref, które są określane jako taryfa nocna oraz dzienna.

 • To, jaką taryfę stosujemy w naszym domu, określa z kolei ostatni element budulcowy symbolu. Jeśli na końcu ciągu znajduje się litera "a" to korzystamy z rozliczania za strefę szczytową oraz pozaszczytową.
 • Natomiast litera "b" określa właśnie korzystanie z taryf nocnej oraz dziennej.
 • Znacznie rzadziej słyszy się o literze "w". Oznacza ona inne ceny za prąd w dzień, w nocy oraz w czasie weekendu.

Dla kogo są przeznaczone taryfy A, B oraz C?

Jeśli jesteś osobą fizyczną i jedyny rachunek za prąd, jaki zdarza nam się opłacać to rachunek dotyczący domu, to nie będą Cię dotyczyły taryfy A, B oraz C. Cena prądu określana tymi taryfami dotyczy bowiem przedsiębiorców.

Rynek energii i polscy dostawcy prądu przyjęli następującą nomenklaturę:

 • Z taryfy A korzystają głównie bardzo duże firmy wyróżniające się stosunkowo największym zapotrzebowaniem.
 • Taryfa B natomiast przeznaczona jest przede wszystkim dla średnich przedsiębiorstw.
 • Taryfa C dotyczy małych firm, które nie zużywają bardzo dużo energii, ale więcej niż gospodarstwo domowe.Taryfa G oznacza gospodarstwo domowe, czyli osoby fizyczne rozliczane według standardowej taryfy.

Co wchodzi w skład ceny prądu?

Zanim odpowiemy na postawione powyżej pytanie, warto wspomnieć o tym, czym dokładnie jest prąd. Otóż jest to ruch cząsteczek, który opisać można poprzez napięcie oraz natężenie.

Analizując ceny prądu 2022 można zauważyć, że nie płacimy jedynie za samo dostarczanie 1 kWh energii elektrycznej. Widniejąca na rachunkach za prąd suma opłaty składa się bowiem z następujących pozycji:

 • opłata dystrybucyjna stała (inaczej: opłata handlowa dostawcy prądu),
 • opłata dystrybucyjna zmienna,
 • opłata abonamentowa,
 • opłata przejściowa,
 • opłata jakościowa,
 • opłata OZE,
 • opłata kogeneracyjna,
 • opłata mocowa,
 • opłata za moc bierną.

To właśnie przez tak dużą ilość różnych opłat sumaryczny koszt 1 kWh jest tak wysoki.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Na wzrosty cen prądu wpływa też brak inwestycji w zieloną energię

Zapewne kojarzysz kampanię dezinformującą, jaką prowadzili najwięksi dostawcy prądu na początku 2022 roku. “Opłata klimatyczna UE to aż 60 proc. kosztów produkcji energii. Polityka Klimatyczna UE = Droga Energia i Wysokie Ceny” - głosiło jej hasło. Rynek energii w Polsce próbował w ten sposób zrzucić większość odpowiedzialności za zmiany w cenie prądu na koszt uprawnień do emisji CO2. Koszt emisji dwutlenku węgla wzrósł bowiem w minionym roku do 90 euro za tonę w całej Unii Europejskiej. Poprzednio, za szkodliwą dla środowiska naturalnego produkcję energii, obowiązywała stawka 30 euro.

Prawda jest jednak taka, że pieniądze te lądują nie w UE, a w budżecie polskiego państwa. W myśl europejskiej polityki ekologicznej powinny one zostać przeznaczone na konieczną dla zielonej energii modernizację i rządowe wsparcie.

Środki te mogłyby iść w dotacje na fotowoltaikę i inne OZE, budowę rządowych farm OZE oraz rozbudowę krajowej sieci energetycznej, która już w tej chwili bywa niewydolna i dlatego tak mało nowych farm wiatrowych i słonecznych powstaje w ostatnich latach. Jeśli Polska nie zacznie inwestować w odnawialne źródła energii, zamiast dofinansowywać węgiel, to nadal będziemy płacić wysokie rachunki za prąd.

W każdym kraju, który zdecydował się na inwestycje w OZE (fotowoltaikę, energię wiatrową bądź wodną), zaopatrzenie się w nowe moce wytwórcze powoduje mniejsze skoki w cenach energii na rynku hurtowym. Gdy nie zależy się w tak dużym stopniu od gazu czy węgla, a stawia na odnawialną, zieloną energię, nie potrzeba cenników promocyjnych na trudne czasy inflacji czy kryzysu gospodarczego.

Fotowoltaika sposobem na wzrost cen prądu

Sporo osób, które zaczęły analizować to, skąd pochodzi prąd oraz ile kosztują poszczególne jego składowe, zaczęło szukać alternatywnych źródeł energii. Jedną z nich jest właśnie fotowoltaika.

Fakty mówią same za siebie - nawet mała instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW potrafi sprawić, że roczny koszt faktur za energię elektryczną spada o 50-70%.

Dlaczego cena energii elektrycznej może w mniejszym stopniu nas dotyczyć, jeśli postanowimy zainwestować w fotowoltaikę? Zostaną z nami wprawdzie opłaty stałe, które musimy ponosić nawet przy korzystaniu z własnych generatorów energii. Jednak dzięki takim systemom nie będziemy już musieli się zastanawiać nad tym, ile kosztuje 1 kWh w Polsce.

Analizując koszty prądu dla klientów indywidualnych z taryfy G w 2021 i 2022 roku, płacimy w tej chwili o 37% wyższą cenę energii elektrycznej. Do tego weźmy pod uwagę nadchodzący wzrost cen w 2023 - prognozy mówią nawet o podwyżkach rzędu 180%. Dla wielu gospodarstw domowych będzie to kolejne kilkadziesiąt-kilkaset złotych więcej do każdego rachunku za prąd.

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, zapomnimy o stresie dotyczącym tego, że nadchodząca faktura mocno uderzy w nasz domowy budżet.

Prosument to nie tylko konsument, ale i sprzedawca prądu

Na samym początku może nam się wydawać, że koszty stworzenia instalacji fotowoltaicznej są bardzo wysokie. Jednak zwracając uwagę na to, jak wzrosła cena prądu 2022 roku, to warto spojrzeć przychylniej na fotowoltaikę.

Prognozy podwyżek cen energii elektrycznej na najbliższe lata w pełni uzasadniają konieczność inwestowania we własne źródło prądu. Takie właśnie stanowią panele fotowoltaiczne. To dzięki nim instalacja PV dostarcza prąd do wszystkich urządzeń w budynku.Prosument fotowoltaiki staje się jednocześnie i producentem i konsumentem energii elektrycznej.

Z jednej strony domowa instalacja słoneczna generuje prąd dla budynku, z drugiej, swoje nadwyżki prądu sprzedaje do krajowej sieci. Nawet mając magazyn energii fotowoltaicznej prawdopodobnie 30-40% Twojego prądu z paneli i tak będzie trafiało automatycznie do sprzedaży. Ten system rozliczeń, zwany profesjonalnie net-billingiem, wszedł w życie w połowie 2022 roku. Jako sprzedawcę prądu obowiązywać Cię będzie odgórnie narzucona stawka za 1 kWh energii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Aktualny koszt sprzedaży 1 kWh energii elektrycznej z fotowoltaiki

To, za ile sprzedaż energię z fotowoltaiki zależy, od tego, jak kształtują się na giełdzie średnie ceny za energię elektryczną z danego miesiąca. Im wyższe, tym korzystniej dla prosumentów. Publikuje je Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sprzedaż energii z fotowoltaiki w 2022 roku - cena 1 kWh:

 • 1,023 zł (wrzesień 2022)
 • 0,796 zł (sierpień 2022)
 • 0,648 zł (lipiec 2022).

Co to oznacza dla posiadaczy mikroinstalacji do 50 kW? Otóż to, że odbierają ok. 70-80% wyprodukowanej przez swoją fotowoltaikę energii całkowicie za darmo.

Jeśli cena energii się nie zmieni, mała instalacja PV o mocy ok. 5 kW (bez magazynu energii), zwrócić się może już w 6-7 lat od momentu zakupu.

Jaka taryfa prądu dla fotowoltaiki jest najbardziej opłacalna?

Poza godzinami dziennymi, gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd ze słońca, właściciel instalacji zmuszony jest kupować prąd od zakładu energetycznego. Koszt sprzedawanej i kupowanej energii balansuje się zazwyczaj na poziomie 70-80%. Za to pozostałe 30-20% prosument płaci jak przeciętne gospodarstwo domowe.

Fotowoltaika dla domu ma zatem do wyboru de facto dwie opcje opłat za prąd: taryfę G11 lub taryfę G12. Jakie są między nimi różnice i kiedy, która bardziej się opłaca?

 • Taryfa prądu G11 - to taryfa nazywana też często całodobową. To z niej korzysta najwięcej gospodarstw domowych w Polsce, a to z uwagi na jedną, stałą cenę 1 kWh energii elektrycznej. Nie ma w niej znaczenia, kiedy zużywasz prąd. Ogólnie przyjmuje się, że taryfa G11 jest dobra dla instalacji fotowoltaicznych, które mają bardzo wysoką moc, pokrywającą prawie w całości dobowe zużycie prądu rodziny.
 • Taryfa prądu G12 - oferuje inną cenę prądu w godzinach dziennych i inną w nocnych. W dzień, w godzinach między 6 - 13 oraz 15 - 22 energia elektryczna kosztuje więcej, a między 13 i 15 oraz od 22 do 6 rano znacznie mniej. Dla przykładu, w Energa cena prądu brutto w strefie dziennej kosztuje w G12 0,5002 zł za 1 kWh, a w nocnej tylko 0,3226 zł. Taryfa prądu G12 jest zatem zazwyczaj bardziej opłacalna dla instalacji fotowoltaicznych, bo w dzień prąd dostarcza fotowoltaika. Co więcej, ta taryfa przekłada się na niższe rachunki za prąd, gdy korzystasz z połączenia fotowoltaika+pompa ciepła. Pompa, szczególnie w zimie, pracuje bowiem w nocy.

Ważne: nie obawiaj się, że wybierzesz mniej korzystną taryfę. W każdej chwili możesz ją zmienić u dostawcy prądu, zgłaszając odpowiedni wniosek. Nie ma przy tym dużo formalności.

Ceny prądu dla firm w 2022 roku

Jeśli po zapoznaniu się z niniejszym artykułem uważasz, że cena prądu dla gospodarstw domowych jest wysoka, spójrz na ceny prądu dla firm. Sektor biznesu płaci dostawcom energii często nie kilkadziesiąt groszy za 1 kWh, a kilka złotych.

Za przykład może posłużyć cena prądu dla firm w Energa w taryfie C, przeznaczonej dla małych firm i biur. W 2022 roku ten dostawca prądu oferuje małym przedsiębiorcom następujące ceny za 1 kWh energii elektrycznej:

 • 2,2986 zł netto w taryfie C11,
 • 2,2986 zł netto w taryfie C21,
 • 2,8981 zł netto za 1 kWh w strefie dziennej i 2,0652 zł netto w strefie nocnej w taryfie C12a,
 • 2,6481 zł netto za 1 kWh w strefie dziennej i 1,8112 zł netto w strefie nocnej w taryfie C12b,
 • 2,9835 zł netto za 1 kWh w strefie dziennej i 1,8535 zł netto w strefie nocnej w taryfie C12w,
 • 3,0962 zł netto za 1 kWh w strefie dziennej i 1,9783 zł netto w strefie nocnej w taryfie C22a.

Sama firma energetyczna Energa nie podaje transparentnie kosztów prądu dla firm z taryfy A ani B. Transparentnych cenników energii dla przedsiębiorstw brakuje też pozostałym dostawcom - Enea, Tauron i PGE namawiają na bezpośredni kontakt z obsługą klienta. Ta praktyka indywidualnych wycen w zależności od lokalizacji firmy i wielkości zużycia prądu jest w Polsce kultywowana od lat.

Uzyskanie najlepszej oferty wiąże się niestety ze zgłoszeniem do każdego sprzedawcy prądu i porównaniem jego propozycji z konkurencją.

Temat cen prądu w Polsce - podsumowanie

Cena prądu w Polsce podrożała w 2022 roku najbardziej od lat. Na bieżący moment (jesień 2022) widoczny jest 37% wzrost cen za energię czynną i 8% wzrost kosztów dystrybucji. Koszt 1 kWh prądu to aktualnie aż 66 groszy, a od listopada 2022 stawki znów zdrożeją.

Poza tegorocznymi jesiennymi podwyżkami, które zostały już zapowiedziane, liczyć się trzeba z kolejnym skokiem cen w 2023. Energia elektryczna może kosztować w przyszłym roku niebosiężnie więcej - nawet o 180%.

Niższe rachunki za prąd gospodarstwa domowe mogą uzyskać, zmniejszając swoje zużycie prądu lub wybierając fotowoltaikę. Biorąc pod uwagę zwyżkujące w kolejnych latach ceny energii, działające 25 lat, a nawet 40 lat instalacje fotowoltaiczne wydają się rozsądnym rozwiązaniem.

Realne oszczędności na rachunkach bez ograniczania konsumpcji energii? Zielona energia jest energią przyszłości nie bez powodu.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 3 prostych krokach!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.