Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Pompy ciepła są coraz bardziej popularną alternatywą nie tylko, by ogrzać dom, ale i dostarczyć sobie ciepłą wodę użytkową. Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto zainstalować pompę ciepła, jakie są zalety i koszty tego typu rozwiązania. W ramach dzisiejszego artykułu rozwiewamy te i wiele innych wątpliwości. A oto skrót poruszanych przez nas kwestii:

 • Pompa ciepła: dla kogo będzie opłacalna.
 • Najważniejsze korzyści.
 • Ile kosztuje pompa ciepła.
 • Co może wpłynąć na opłacalność inwestycji.
 • Czy opłaca się instalować pompę ciepła bez fotowoltaiki?

Dla kogo będzie opłacalna pompa ciepła?

Pompy ciepła sprawdzą się przede wszystkim w następujących przypadkach:

 • W domach jednorodzinnych ze sporym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zarówno do ogrzewania jak i ciepłej wody użytkowej (c.w.u). 
 • Dla osób, które szukają ekologicznych rozwiązań, które nie emitują szkodliwych substancji i mogą działać w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.
 • Dla tych, którzy są zainteresowani rozwiązaniem, które można połączyć z już istniejącym ogrzewaniem, jak na przykład ogrzewanie podłogowe, a nawet klasyczne grzejniki.
 • W przypadku gdy z powodu skomplikowanej instalacji, nie ma możliwości korzystania z innego źródła ciepła. Montaż pompy ciepła jest stosunkowo mało skomplikowany w porównaniu z innymi systemami.
 • W domach, w których potrzebne jest rozwiązanie zajmujące stosunkowo niewiele miejsca, bez potrzeby budowania specjalnego pomieszczenia, jak na przykład kotłownia.
 • Dla osób, które szukają rozwiązań na lata: dobrej jakości modele mogą działać praktycznie bezawaryjnie przez 20 czy nawet 30 lat.

Interesuje mnie pompa ciepła

Korzyści z używania pomp ciepła:

Warto wiedzieć, że pompy mają szereg zalet zarówno z finansowego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

Dla środowiska

Pompy ciepła to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, jako że ich działanie nie wiąże się z wytwarzaniem spalin lub innych szkodliwych substancji. Co więcej, w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii (jak na przykład, instalacja fotowoltaiczna) jest to 100% zielona alternatywa, zwłaszcza dla domów jednorodzinnych.

Dla użytkownika

Instalacja pompy ciepła to również wygoda dla użytkowników, ponieważ, działa w sposób praktycznie bezobsługowy. A takie czynności jak dostosowanie temperatury, często można wykonać za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji.

Co więcej, jako że wiele powietrznych pomp ciepła to tak zwane pompy rewersyjne, mogą spełniać funkcję ogrzewania zimą i chłodzenia latem.

Dla portfela

Pompy ciepła charakteryzują się niższym poborem energii elektrycznej, przez co szacuje się, że w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi, są w stanie obniżyć koszty o około 60-70% w skali roku. A jeśli inwestycję w pompę ciepła połączymy z inwestycją w panele słoneczne, korzyści finansowe będą jeszcze bardziej odczuwalne.

Nie ma również konieczności zakupu dodatkowego opału, jak na przykład w przypadku ogrzewania na węgiel, pellet czy ekogroszek. 

Warto również pamiętać, że zarówno pompy ciepła typu powietrze jak i gruntowe cechują się niską awaryjnością, co przy modelach dobrej jakości eliminuje prawdopodobieństwo dodatkowych kosztów związanych z naprawą.

Dla domu

Jeśli chodzi o doraźne korzyści, inwestując w wydajne źródło ciepła, poprawia się komfort mieszkania w danym budynku. Co więcej jednak, w dłuższej perspektywie im lepsza wydajność energetyczna domu, tym wyższa jego wartość w przypadku ewentualnej sprzedaży

Po drugie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pompa ciepła nie wiąże się z koniecznością zakupu opału, jak również może być zainstalowana na zewnątrz budynku. Oznacza to, że nie trzeba się więc martwić  szukaniem dodatkowego miejsca na składowanie opału, a miejsce, które wewnątrz domu, które musielibyśmy przeznaczyć na przykład na piec opałowy, możemy wykorzystać do innych celów

Ponadto, jako że przy pompach nie ma ryzyka wybuchu czy pożaru, jest to również bezpieczna opcja zarówno dla budynku, jak i jego mieszkańców.

Jeśli interesuje Cię ten temat, polecamy również nasz artykuł Pompa ciepła: za i przeciw, w którym szczegółowo omawiamy zarówno wady, jak i zalety tego typu rozwiązania.

Koszt pompy ciepła

Jeśli weźmiemy za przykład pompę typu powietrze woda dobrej jakości i o mocy 10kW będzie trzeba liczyć się z wydatkiem około 40 tysięcy złotych.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że pompy ciepła objęte są dofinansowaniem (na przykład w ramach programu Czyste Powietrze, a być może również i Mój Prąd 6.0) oraz, że istnieje możliwość odliczenia kosztu pompy od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej , warto wiedzieć, że w najbardziej pozytywnym scenariuszu, koszt ten może zostać zredukowany nawet do 15 tysięcy złotych. Nie mówiąc o korzyściach płynących z niższych rachunków za prąd

Oczywiście, ostateczny koszt pompy ciepła uzależniony będzie od marki, typu (pompy powietrzne mogą być nieco tańsze niż gruntowe pompy ciepła) mocy oraz innych parametrów, jak na przykład w przypadku połączenia pompy z instalacją fotowoltaiczną. Nie ulega jednak wątpliwości, że korzyści (długo i krótkoterminowe) płynące z tego rozwiązania są nie do przecenienia. 


Interesuje mnie pompa ciepła

Co może wpłynąć na opłacalność inwestycji w pompę ciepła?

Nawet jeśli szacuje się, że inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się w około 5-7 lat , warto wiedzieć, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na czas zwrotu kosztów:

Bardzo źle izolowane budynki: aby zmaksymalizować korzyści płynące z pompy, warto zainwestować również w odpowiednią izolację, dzięki czemu generowane ciepło nie będzie uciekać na przykład przez nieszczelne okna.

Ekstremalnie niskie temperatury: w skrajnie niskich temperaturach (jak na przykład 20 stopni poniżej zera), szczególnie powietrzne pompy ciepła będą potrzebować więcej energii, by zapewnić optymalne działanie. Jeśli więc region, w którym mieszkamy cechuje się skrajnie niskimi temperaturami, by zapewnić większą opłacalność, lepiej zainwestować w gruntowe pompy ciepła. W pozostałych przypadkach, pompy powietrzne z reguły są wystarczające.

Czy pompa ciepła opłaca się bez fotowoltaiki?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w pompę ciepła bez inwestycji w fotowoltaikę jest możliwe. Z technicznego punktu widzenia takie rozwiązanie jest możliwe, jednak mniej opłacalne.

I to z kilku ważnych powodów. Wybierając połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką:

 • zapewniamy sobie większą niezależność energetyczną;
 • podwyżki cen prądu mają mniejszy wpływ na nasze rachunki, bo część naszego zapotrzebowania na prąd pokrywana jest z energii pochodzącej ze Słońca;
 • zyskujemy możliwość korzystania ze zgromadzonych nadwyżek energii;
 • chronimy planetę wykorzystując odnawialne źródła energii jako źródło ciepła.

Mając na uwadze powyższe argumenty, jeszcze raz podkreślamy, że z punktu widzenia opłacalności połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to najlepsze rozwiązanie zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę. Niezwykle ważne jest jednak, by odpowiednio dobrać parametry całej instalacji mając na uwadze ogólną charakterystykę budynku oraz aktualne zużycie prądu.


Jeśli interesuje Cię fachowa i bezpłatna wycena instalacji fotowoltaicznej, podaj swój adres poniżej:


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.