Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większą popularnością jako alternatywa dla tradycyjnych systemów i urządzeń grzewczych do pomieszczeń lub ciepłej wody użytkowej. Pompy są nie tylko ekologicznym czy wygodnym, ale i finansowo opłacalnym rozwiązaniem, co jest szczególnie ważne przy rosnących cenach prądu.

Jak każde urządzenie, mają one jednak swoje wady i zalety, które omówimy w dzisiejszym artykule.


Pompa ciepła z Otovo

Czym jest i jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła jest systemem grzewczym, który przemieszcza energię cieplną z chłodniejszego do cieplejszego otoczenia. W większości przypadków używana jest w okresie zimowym do ogrzewania budynków, chociaż istnieją również pompy rewersyjne, które mają również funkcję chłodzenia

Standardowo, w pompie ciepła znajdują się 3 główne elementy:

  • Dolne źródło ciepła.
  • Sama pompa.
  • Górne źródło ciepła.

Oraz elementy takie jak parownik, sprężarka, skraplacz czy rozprężacz, które są niezbędne w procesie pobierania ciepła z wody, powietrza lub gruntu, przekazania go do pomieszczenia, które ma być ogrzane i w końcu do rozprowadzania go za pomocą instalacji grzewczej.

Poza tym warto wiedzieć, że istnieją różne typy pomp ciepła. Wśród najbardziej popularnych znajdują się gruntowe, wodne i powietrzne pompy ciepła. Wśród tych drugich, wyróżnić możemy dwa główne rodzaje, które cieszą się popularnością w polskich gospodarstwach domowych: pompy ciepła typu powietrze powietrze oraz typu powietrze woda. 

Zalety pomp ciepła

Poniżej przedstawiamy główne argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem: 

Bezpieczeństwo

Pompy są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem dla domu: ryzyko wybuchu czy pożaru jest praktycznie zerowe, w związku z czym jest to świetna opcja dla osób, które szukają wydajnego sposobu ogrzewania jednocześnie chcąc spać spokojnie.

Co więcej, nie ma potrzeby korzystania ze zbiorników na paliwo, co oprócz względów bezpieczeństwa, obniża również całkowity koszt inwestycji. 

Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Jako że pompa ciepła nie wytwarza szkodliwych substancji, jak na przykład spalin,  w procesie działania, jest ona świetnym rozwiązaniem dla osób, które poprzez swoje wybory chcą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego oraz dbać o czyste powietrze .

Ponadto, w połączeniu z energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii pompa ciepła jest w stu procentach ekologicznym rozwiązaniem.

System bezobsługowy przez co bardzo wygodny

Pompy są ciekawym rozwiązaniem również z punktu widzenia wygody. Jako że system sam w sobie jest praktycznie bezobsługowy, nie trzeba martwić się takimi kwestiami jak ładowanie opału czy rozpalanie, jak na przykład w przypadku pieców na węgiel czy pellet.

Niski pobór energii elektrycznej 

Oczywiście, ostateczne zużycie energii zależeć będzie od wielkości pomieszczenia i innych parametrów, jednak ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z pozostałymi systemami ogrzewania, pompy wypadają bardzo dobrze jeśli chodzi o ilość zużywanej energii. Pozwalają bowiem na obniżenie kosztów ogrzewania do około 60-70% w skali roku. Co więcej, w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają na znaczne obniżenie rachunków z prąd.

Nie wymaga dużej ilości przestrzeni ani budowy specjalnych pomieszczeń

Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary jak na tego typu instalacje, pompa ciepła może zostać zamontowana w większości typowych pomieszczeń gospodarczych. Nie trzeba więc dysponować żadnym pomieszczeniem specjalnego przeznaczenia typu kotłownia.

Długa żywotność

Dobrej jakości i odpowiednio dobrana pompa ciepła może działać około 30 lat. Bez wątpienia jest to więc opłacalna inwestycja na lata.

Wielofunkcyjność 

Rewersyjne pompy ciepła (na przykład typu Split) spełniają podwójną funkcję: zimą i przy niskich temperaturach mogą służyć do ogrzewania pomieszczenia; za to latem sprawdzą się jako klimatyzacja do obniżenia temperatury w budynku. 

Wady pomp ciepła

A oto, jakie są możliwe argumenty przeciw: 

Poziom hałasu, choć nie przesadny, może być uciążliwy dla niektórych osób

W przypadku pomp ciepła posiadających jednostkę zewnętrzną, zależnie od typu i marki, trzeba liczyć się z hałasem o natężeniu około 50-60 dB. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia hałas o natężeniu 55 dB może być uciążliwy dla wrażliwszych na dźwięki osób, ale jeszcze nie jest szkodliwy. 

Rada Otovo: nawet jeśli generowane przez pompę ciepła dźwięki nie są szkodliwe, na wszelki wypadek zalecamy zainstalować ją w odpowiedniej odległości od takich pomieszczeń, jak na przykład sypialnia.

Zależność od energii elektrycznej

Jako że pompy działają w oparciu o energię elektryczną, w przypadku przerw w dostawie prądu korzystanie z generowanego przez nie ciepła nie będzie możliwe.

Rada Otovo: pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką oraz magazynem energii, pozwala uniezależnić się w dużym stopniu od wyżej wymienionych problemów.


Wybieram pompę ciepła z Otovo

Wysoki koszt początkowy

Początkowy koszt może wahać się od 45 do 75 tysięcy złotych, zależnie między innymi od wybranego typu, marki, powierzchni do ogrzania, instalatora czy sposobu montażu pompy ciepła.

Rada Otovo: koszt ten można zmniejszyć dzięki dostępnym dofinansowaniom jak na przykład program Moje Ciepło, który potrwa do 31 grudnia 2026 roku.

 Ryzyko awarii w modelach niższej klasy

Przede wszystkim w przypadku pomp ciepła z niższej półki i zależnie od tego, czy zostały prawidłowo dobrane parametry i jak został przeprowadzony montaż instalacji, trzeba liczyć się z możliwością awarii. Jednym z elementów pompy ciepła, który jest szczególnie narażony na uszkodzenia czy wadliwe działanie, jest sprężarka

Rada Otovo: aby uniknąć tego typu problemów, ważne jest, dobranie odpowiedniego rodzaju pompy do potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Nieoceniona będzie tutaj pomoc fachowców.

Niższa sprawność przy skrajnie niskich temperaturach

W przypadku niektórych (szczególnie tych najtańszych) pomp, przy skrajnie niskich temperaturach, trzeba będzie liczyć się z większym zużyciem prądu, by zapewnić optymalne działanie.

Rada Otovo: warto mieć na uwadze, że większość producentów pomp powietrznych pracuje na ulepszeniem modeli, tak aby były one coraz bardziej wydajne również w niższych temperaturach.

Pompy ciepła: porównanie za i przeciw

Zalety Wady
Brak ryzyka wybuchu czy pożaru Poziom hałasu, który może być uciążliwy dla niektórych osób
Wygodna obsługa Zależność od energii elektrycznej
Ekologiczne rozwiązanie Niższa sprawność przy skrajnie niskich temperaturach
Niski pobór energii elektrycznej - niższe rachunki za prąd Wysoki koszt początkowy (może się znacznie zmniejszyć dzięki dotacjom)
Długi okres użytkowania i funkcja ogrzewania zimą i chłodzenia latem Ryzyko awarii w modelach niższej klasy
Stosunkowo niewielki rozmiar - może funkcjonować w większości już istniejących pomieszczeń gospodarczych -

Teraz, kiedy znasz już zarówno zalety, jak i wady pomp ciepła, masz już niezbędne informacje do tego, by ocenić, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli z kolei jesteś zainteresowany lub zainteresowana kupnem pompy ciepła typu powietrze - woda świetnej jakości, wypełnij poniższy formularz bez zobowiązań, a nasi eksperci skontaktują się Tobą w ciągu 24 godzin:


Interesuje mnie pompa ciepła
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.