Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Falownik to serce całej instalacji fotowoltaicznej,  dlatego każdy kto chcę posiadać ją na dachu powinien zainwestować właśnie w inwerter. Dzięki niemu będziesz mógł podłaczyć instalację do sieci energetycznej oraz korzystać z fotowoltaiki w 100%.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat falowników przeczytaj co warto wiedziec przed zakupeminwertera do swojej instalacji fotowoltaicznej.

Dowiedz się, jakie rodzaje falowników fotowoltaicznych można spotkać aktualnie na rynku, czym się różni falownik 3 fazowy od jednofazowego i dlaczego falownik hybrydowy to dobre wyjście, gdy chcesz zostawić sobie otwartą furtkę na przyłączenie w przyszłości magazynu energii. Podpowiadamy też, jakie modele uważamy za najlepsze.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na falownik + panele PV


Rodzaje falowników fotowoltaicznych - wytłumaczenie klasyfikacji

Każdy falownik do fotowoltaiki może być rozpatrywany pod różnymi kątami, m.in. budowy, przeznaczenia i specyfiki działania. Stąd wyróżnia się de facto cztery cechy z uwagi na które pojawiają się różne rodzaje falowników fotowoltaicznych, a podział wynika z:

  1. Ilości faz, jaką obsługuje falownik do fotowoltaiki - wyróżnia się tu falownik jednofazowy i falownik 3 fazowy;
  2. Mocy i wielkości instalacji - na rynku znajdziesz zarówno tzw. mikroinwerter fotowoltaiczny, jak i klasycznej wielkości falownik, przy czym ten mniejszy w praktyce stosuje się raczej przy małej fotowoltaice, na którą składają się jedynie 1-4 moduły PV;
  3. Specyfiki pracy - wyróżnia się on-grid, off-grid i falownik hybrydowy, który może pracować zarówno on, jak i off-grid. Domowa fotowoltaika w Polsce zazwyczaj korzysta z tego pierwszego lub trzeciego, bo prawo w naszym kraju nakazuje podłączenia instalacji do zakładu energetycznego;
  4. Izolację DC od AC - wyróżnia się falowniki beztransformatorowe oraz transformatorowe. Te drugie rodzaje falowników separują DC od AC, jednak aktualnie się od nich odchodzi, bo nowoczesne wersje beztransformatorowe są równie bezpieczne, a cechuje je mniejsza waga.

Falownik jednofazowy - inwerter do fotowoltaiki maks. 3 kW

Jednofazowy falownik do fotowoltaiki bierze się pod uwagę tylko, gdy Twoja domowa instalacja fotowoltaiczna ma stosunkowo małą moc, czyli maks. 3-3,68 kW. Napięcie w takiej instalacji wynosi 300-350 V, stąd obsługiwanie jednej fazy w zupełności wystarcza.

Falownik 3 fazowy - inwerter do fotowoltaiki powyżej 3 kW

W przypadku gdy Twoja planowana fotowoltaika ma mieć moc 4, 5, 6 czy więcej kW, to jedyne rodzaje falowników fotowoltaicznych dopuszczalnych przez polskie prawo to inwertery trójfazowe. Jak sama nazwa wskazuje, falownik 3 fazowy rozkłada pozyskaną z paneli PV energię elektryczną na trzy fazy, w każdej po równo.


Wyceń swoją instalację i dobierz falownik do Swoich potrzeb.

Inwertery hybrydowe - jedyne rodzaje falowników, które współpracują z magazynami energii

Z uwagi na fakt, że w magazyny energii fotowoltaika coraz częściej jest doposażana, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, które rodzaje falowników fotowoltaicznych pozwalają na takie podłączenie. Warto wiedzieć, że jedynie falownik hybrydowy stanowi urządzenie, które obsłuży baterię lub akumulator fotowoltaiczny. Zwykły on-gridowy falownik 3 fazowy czy jednofazowy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo cała instalacja będzie musiała być bardzo kosztownie zmodyfikowana. Zwyczajnie się to nie opłaca.

Co istotne, inwertery hybrydowe to takie rodzaje falowników, które pozwolą dołączyć magazyn energii elektrycznej również w późniejszym czasie - nie trzeba kupować baterii od razu, można to zrobić za kilka lat. Takie urządzenie daje więc większą swobodę działania i nie ogranicza planów na przyszłość.

Warto również wspomnieć o mikroinwerterach, których zadaniem jest zamianna prądu stałego w prąd zmienny. Dzięki takiemu urządzeniu jakim jest mikroinwerter Jesteś w stanie zoptymalizować pracę każdego z modułów na Twoim dachu czy na gruncie.

Rodzaje falowników fotowoltaicznych polecane przez markę Otovo

Kilkudziesięciu producentów oferuje w tej chwili rozmaite rodzaje falowników fotowoltaicznych, a ich porównywanie wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale i czasu. Stąd w Otovo zrobiliśmy to za Ciebie wraz z setkami instalatorów, z którymi współpracujemy w różnych krajach Europy.

Naszym zdaniem ranking falowników 2022, gdzie pod uwagę braliśmy ich bezawaryjność, doskonałą wydajność (min. 98%), potwierdzoną testami świetną jakość i do tego rozsądną cenę, na którą stać przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego, wygrywa czterech producentów:

Jeżeli jeszcze nie nie wybrałeś falownika i masz jakieś dodatkowe pytania, to zobacz nasz artykuł. Odpowiadamy w nim na najczęstsze pytania zadawane na temat falowników.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.