Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Z dotacją Mój Prąd 5.0 magazyn energii + fotowoltaika + inteligentny system zarządzania energią może kosztować Cię nawet o 26 tys. zł mniej, a sam akumulator fotowoltaiczny 16 tys. zł mniej. Jak otrzymać aktualne dofinansowanie do magazynów energii i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy podstawowe zasady.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę + magazyn energii.


Dofinansowanie do magazynów energii z Mój Prąd 5.0 - informacje wstępne

Dotacje na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd 5.0 to od lat fundament napędzający liczbę przyłączanych w Polsce instalacji. Program uruchamiany jest cyklicznie w kolejnych odsłonach. Aktualna, Mój Prąd 5.0, weszła w życie 22.04.2023 i wnioski o dofinansowanie do magazynów energii fotowoltaicznej w jego ramach składać można do 22.12.2023. Nabór wniosków prowadzi jak co roku NFOŚiGW i zastrzega, że środki mogą skończyć się przed grudniem - jak większość takich programów, tak i Mój Prąd 5.0 jest aktywny do wyczerpania przeznaczonej puli.

W edycji 2022 o dofinansowanie do magazynów energii ubiegać się można wyłącznie drogą elektroniczną poprzez oficjalną stronę NFSOiGW .

Dofinansowanie do magazynów energii w 2023 16 tys. zł

Aktualne dofinansowanie do magazynów energii elektrycznej wynosi do 16 tys. zł brutto i jest to dotacja, w którą wchodzi zarówno koszt samego zakupu baterii lub akumulatora, jak i montaż, transport oraz przyłączenie urządzenia.

To bynajmniej nie koniec dobrych nowin z Mój Prąd 5.0. W tym roku możesz jeszcze otrzymać dofinansowanie do 3 tys. zł brutto na system HEMS/EMS, czyli inteligentny system zarządzania energią (magazyn energii i fotowoltaika na tym zdecydowanie skorzystają - takie systemy pozwalają łatwo zoptymalizować uzyski).

Uwaga: dofinansowanie do magazynów energii i pozostałych komponentów pokrywa 50% kosztów kwalifikowanych, zatem warto zastanowić się nad wyborem naprawdę dobrej jakości magazynu energii, paneli fotowoltaicznych czy falownika. Więcej przy tym zyskasz.


Wyceń swoją instalację i skorzystaj z dotacji na magazyn energii.

Magazyn Energii – dofinansowanie na jakie przedsięwzięcia?

Dotacje na magazyny energii w ramach piątej edycji programu Mój Prąd, dostępne w 2023 roku, obejmują określone rodzaje przedsięwzięć z pewnymi ograniczeniami. Dotacje na magazyny energii w 2023 roku mogą być bowiem przyznane na:

 • Zakup i instalację magazynów ciepła, które zwiększają wykorzystanie energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach. Do magazynów ciepła należą zasobniki ciepłej wody użytkowej zasilane pompą ciepła lub kotle elektrycznym, zasobniki z grzałką elektryczną oraz bufory ciepła. Ważne jest, aby minimalna pojemność magazynu ciepła wynosiła 20 litrów.
 • Zakup i instalację magazynów energii elektrycznej o minimalnej pojemności 2 kWh, przy czym cena za 1 kWh nie może przekroczyć 6 tysięcy złotych.
 • Zakup i instalację systemów zarządzania energią EMS lub HEMS, pod warunkiem jednoczesnej inwestycji w magazyn energii elektrycznej lub magazyn ciepła. Te systemy kwalifikują się do otrzymania dotacji, jeśli stanowią część ogólnego systemu zarządzania energią w nieruchomości.

Dofinansowanie Mój Prąd 5.0 ma na celu wspieranie rozwoju i wykorzystania magazynów energii, co przyczynia się do efektywnego zarządzania energią oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim sektorze energetycznym.

Magazyn energii i fotowoltaika to szansa na zieloną energię w gospodarstwie rolnym

31 stycznia 2023 roku został uruchomiony nowy program dofinansowań o nazwie "Zielona energia w gospodarstwie rolnym". Oferuje on duże wsparcie finansowe dla rolników. Oprócz dotacji na instalacje fotowoltaiczne, beneficjenci będą mieli możliwość ubiegania się o dofinansowanie wprowadzenia efektywnych systemów zarządzania wytworzoną energią, w tym również magazynów energii. Jednym z warunków jest minimalna pojemność akumulatora, która musi wynosić nie mniej niż iloczyn mocy instalacji fotowoltaicznej i przelicznika 0,5. Kto może zatem składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Zielona energia w gospodarstwie rolnym"? Osoby, które spełniają poniższe wymagania:

 • Posiadają samodzielne lub zależne gospodarstwo rolnicze o wartości od 10 000 zł do 200 000 zł i o powierzchni od 1 ha do 300 ha.
 • Prowadzą działalność rolniczą w celach zarobkowych przez co najmniej 12 miesięcy i uzyskują dochód minimalny w wysokości 5 000 zł (udokumentowany).
 • Posiadają numer identyfikacyjny.
 • Są pełnoletnimi osobami fizycznymi, mają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej i zarządzają gospodarstwem rolnym.

Wysokość dofinansowania w ramach programu "Zielona energia w gospodarstwie rolnym" może wynosić od 30% do 60% kosztów kwalifikowanych dla młodych rolników (do 40 lat z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi) oraz od 30% do 50% kosztów kwalifikowanych w pozostałych przypadkach. Jednakże warto pamiętać, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 150 000 zł na jedno gospodarstwo rolne.


Wyceń swoją instalację i skorzystaj z dotacji na magazyn energii.

Warunki, aby otrzymać dofinansowanie do magazynów energii 2023

Niestety nie każdy zainteresowany zakupem może otrzymać dofinansowanie do magazynów energii. Dotacje z programu Mój Prąd 5.0 obłożone są kilkoma warunkami, które trzeba jednocześnie spełnić.

W 2023 roku zasady ubiegania się o dofinansowanie do magazynów energii fotowoltaicznej z tego rządowego programu wyglądają następująco:

 • Minimalna pojemność akumulatora musi wynosić min. 2 kWh.
 • Magazyn energii do fotowoltaiki musi zostać zakupiony razem z całą instalacją fotowoltaiczną lub do budynku, w którym fotowoltaika już jest podłączona (tj. zakup akumulatora “na przyszłość”, bez możliwości rzeczywistego wykorzystania go w instalacji, nie jest objęty dotacją).
 • Trzeba rozliczać się w systemie net-billing (dofinansowanie do magazynów energii adresowane jest do nowych prosumentów, którzy podłączyli system od 1.04.2022, ale uwaga, również i osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę w poprzednich latach, mogą otrzymać dotacje na magazyny energii, ale wiąże się to z oficjalnym przejściem na net-billing od 1.07.2022).
 • Trzeba być prosumentem prywatnym (tj. w Mój Prąd 5.0 wchodzi tylko fotowoltaika dla domu, na potrzeby prywatnego zaopatrzenia w energię elektryczną).
 • Trzeba podpisać (lub mieć) umowę zawartą z OSD, czyli zakładem energetycznym (co z resztą jest obowiązkowe dla każdego gospodarstwa z fotowoltaiką).

Magazyn energii fotowoltaika - czy to się opłaca?

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym popularnym temacie i dowiedzieć się więcej o przykładowych kalkulacjach i uzyskach, zajrzyj do naszych pozostałych eksperckich artykułów lub zapytaj nas na chacie live. Nasi eksperci z wielką chęcią doradzą ci jaki magazyn energii oraz fotowoltaikę dobrać do Twojej instalacji fotowoltaicznej.


Wyceń swoją instalacj + magazyn energiię w 3 prostych krokach
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.