Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Magazyn energii fotowoltaicznej marki BYD to często zwycięzca wszystkich rankingów - cechuje się wysoką sprawnością i doskonałą szybkością ładowania. Czy jednak za ten domowy magazyn energii cena jest opłacalna w porównaniu z innymi akumulatorami? I jak wypada magazyn energii BYD w porównaniu z nr 2 rankingów?


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę + magazyn energii.


Topowy akumulator fotowoltaiczny, czyli domowy magazyn energii BYD

Od wielu lat fotowoltaika w Polsce i na świecie szanuje chińską markę BYD. W większości niezależnych rankingów to właśnie magazyn energii BYD, HVM oraz HVS plasują się na pierwszych miejscach.

Podczas gdy inni renomowani producenci akumulatorów fotowoltaicznych typu Huawei, LG czy Tesla produkują również panele PV i takie komponenty jak inwertery, BYD postanowiło oferować tylko i wyłącznie magazyny energii. Z uwagi na tę specjalizację, cały nakład ich badawczo-rozwojowych prac skupia się na byciu nr 1 w tej kategorii i jak do tej pory udaje się to firmie z sukcesem. BYD to marka bardzo wiarygodna, która jest też wysoce bezpiecznym wyborem, gdy mowa o gwarancji.

Najważniejsze cechy, jakie ma magazyn energii do fotowoltaiki BYD HVM i HVS

Zastanawiając się nad tym, czy domowy magazyn energii BYD to akumulator fotowoltaiczny właśnie dla Ciebie, warto rozpatrzyć przede wszystkim takie parametry, jak m.in.gwarancja, sprawność czy szybkość ładowania.

Magazyn energii fotowoltaicznej BYD HVM i HVS - najważniejsze cechy:

  • Technologia: litowo-żelazowo-fosforanowa;
  • Pojemność: opcja rozbudowy o kolejne moduły;
  • Gwarancja od producenta: ok. 3800 cykli, czyli 10 lat przy założeniu jednego ładowania i rozładowania dziennie. Szacuje się, że przez ten czas sprawność nie spadnie. Jeśli będzie inaczej, dostaniesz albo nowy domowy magazyn energii BYD, albo zwrot części pieniędzy za zakup (równomierną do zużycia baterii);
  • Sprawność magazynu energii BYD: min. 96%. Utrata jedynie 4% energii to naprawdę doskonały wynik;
  • Tempo ładowania i rozładowania (tzw. C-rate): magazyn energii BYD HVS - 1 godzina, BYD HVM - brak danych od producenta;
  • Stopień ochrony: IP55 uznawany za wysoce bezpieczny.
  • Inne cechy: magazyn energii fotowoltaicznej od BYD należy umieścić w budynku (nie może stać na zewnątrz z uwagi na ryzyko wilgotności). Najlepiej pracuje w temperaturze 10-30°C, ale utrzymuje sprawność nawet przy -10 oraz 50°C.

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na magazyn energii + fotowoltaikę.


BYD domowy magazyn energii cena (na II kw. 2022)

Na koniec II kwartału 2022, cena za magazyn energii 10 kWh od BYD to wydatek ok. 29 tys. zł. Składają się na niego:

  • 2800-3100 zł za jednostkę kontrolną razem z podstawą, do której dokłada się kolejne akumulatory;
  • 6500-7100 zł za pojedynczy moduł akumulatorowy BYD HVM B-BOX Premium 2,76 kWh
  • 6300-6800 zł za pojedynczy moduł akumulatorowy BYD HVS B-BOX Premium 2,76 kWh.

Za ten magazyn energii cena będzie zatem dość wysoka w porównaniu z innymi akumulatorami do fotowoltaiki. Warto dodać, że każdy dobrej jakości magazyn energii fotowoltaicznej to niemały wydatek i akumulator BYD nie jest tu wyjątkiem. Jego koszt (podobnie zresztą, jak i innych magazynów energii) możesz jednak obniżyć dzięki dofinansowaniu z szóstej edycji programu Mój Prąd.

Co ważne i o czym łatwo zapomnieć, aby fotowoltaika i magazyn energii BYD ze sobą współpracowały, należy posiadać inwerter fotowoltaiczny do instalacji PV (potrzebny zatem jest 1 falownik, a jego koszt to zazwyczaj ok. 4000-7000 zł).

Magazyn energii BYD vs. Huawei Luna

Jak już wspomnieliśmy cena za domowy magazyn energii BYD nie należy do niskich.

Bardziej opłacalną, a nadal świetną alternatywą jest magazyn energii Huawei Luna, który w różnorakich rankingach plasuje się tuż za BYD.

Jaka to różnica w kosztach? Bateria fotowoltaiczna Huawei Luna 2000 5 kWh wraz z jednostką kontrolną to koszt oscylujący wokół 12 tys. zł. Z kolei za magazyn energii fotowoltaicznej BYD tej samej wielkości 5 kWh z jednostką kontrolną zapłacisz min. 17 tys. zł. Magazynowanie energii z wykorzystaniem urządzenia marki BYD jest zatem o 5 tys. zł droższe niż z marką Huawei - zważywszy na to, że gwarancja na magazyny energii to 10 lat, warto dobrze pomyśleć, czy to dodatkowe 5 tysięcy złotych zdąży się zwrócić.

Z tego też powodu nasza firma fotowoltaiczna Otovo oferuje magazyny energii Huawei, tak aby inwestycja szybciej się zwróciła a osiągi, gwarancja i niezawodność nadal były z najwyższej półki.


Wyceń swoją instalację + magazyn energii w 3 prostych krokach!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.