Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny wykonuje się po to, aby jak najlepiej dobrać instalację pod dany budynek. Tym niemniej, zdarza się również, że audyt instalacji fotowoltaicznej zostaje przeprowadzony po montażu- w ten sposób można sprawdzić, czy system działa prawidłowo i bezpiecznie generuje prąd elektryczny.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Audyt fotowoltaiczny, aby wycenić koszt instalacji vs. audyt instalacji fotowoltaicznej po montażu

Zacznijmy od wyjaśnienia, że aktualnie istnieją de facto dwa rodzaje audytów, które widnieją pod tą samą nazwą:

 1. Audyt fotowoltaiczny, który jest wyceną oraz ustaleniem warunków instalacji PV- przeprowadza się go przed montażem i zakupem w celu sprawdzenia, czy na naszym budynku można zainstalować fotowoltaikę, ile paneli PV byłoby potrzebnych, jaka moc energetyczna instalacji będzie najkorzystniejsza, jakiej ceny należy się spodziewać za inwestycję;
 2. Audyt instalacji fotowoltaicznej już po montażu fotowoltaiki- stanowi dodatkową usługę, jaką można zlecić dostawcy fotowoltaiki. Wykonuje się go, aby potwierdzić, czy fotowoltaika działa poprawnie- eksperci z odpowiednimi uprawnieniami uruchamiają falownik i resztę systemu, weryfikując zgodność poszczególnych parametrów. Taki audyt fotowoltaika może przejść też w kolejnych latach, jeżeli masz wątpliwości czy instalacja działa poprawnie.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny przed zakupem?

Dawniej każdy audyt fotowoltaiczny, również ten pierwszy, mający na celu ocenić warunki instalacji, wykonywany był na miejscu, w domu Klienta. Aktualnie, zdecydowanie bardziej popularny staje się audyt fotowoltaiczny online, który przybiera postać wywiadu. Często mówi się o nim, że jest to tzw. kalkulator fotowoltaiki.

Etapy audytu fotowoltaicznego

 1. Wywiad z Klientem, czyli pozyskanie niezbędnych informacji do obliczeń.
 2. Dobór systemu montażowego.
 3. Analiza zacienienia paneli (odbywa się ona na podstawie informacji podanych przez Klienta, przy czym wsparta być powinna analizą satelitarną dachu budynku).
 4. Obliczenie, ile dana instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje energii.
 5. Obliczenie kosztu instalacji.
 6. Analiza ekonomiczna (informacje o kosztach prądu, oszczędnościach, jakie zyskasz, a także informacja o tym, o jakie dotacje na OZE możesz się ubiegać).

Otrzymaj darmowy audyt fotowoltaiczny!

Audyt fotowoltaiczny-informacje o jakie zostaniesz zapytany

Jeżeli Twój dom jest już wybudowany, a dany dostawca fotowoltaiki korzysta z nowoczesnych technologii, to wystarczy, że podasz mu adres budynku i potwierdzisz, że dane zdjęcie satelitarne dachu dotyczy wskazanej przez Ciebie lokalizacji.

Taki audyt fotowoltaika przechodzi wówczas automatycznie, na podstawie informacji z satelity-zdjęcie w zupełności pozwala obliczyć ilość koniecznych paneli, a także pokazuje czy na dach pada cień sąsiadującego budynku lub drzewa.

Niekiedy instalator potrzebuje pogłębić te informacje i pyta o zapotrzebowanie energetyczne Twojego domostwa, rodzaj pokrycia dachowego czy kąt nachylenia.

Jeżeli audyt fotowoltaiczny chcesz przeprowadzić dla domu, który dopiero budujesz, wówczas konieczne jest przesłanie projektu architektonicznego budynku wraz z adresem, pod którym zostanie wybudowany.

Ocena możliwości montażowych pod fotowoltaikę a kąt nachylenia dachu

Gdy dostawca przeprowadza wywiad z inwestorem, pytania o zapotrzebowanie na energię elektryczną czy moc instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nie budzą wątpliwości. Analiza ekonomiczna inwestycji w fotowoltaikę nie mogłaby się obejść bez tych informacji.

W ramach audytu fotowoltaicznego dokonuje się również tzw. oceny możliwości montażowych dachu, a to pojęcie jest często mylone.

Co istotne, nie chodzi bynajmniej o to, czy w ogóle dany dach nadaje się pod instalację fotowoltaiczną - odpowiedź jest prosta: nadaje się prawie zawsze i od tej reguły jest bardzo mało wyjątkowych. Instalatorzy PV robią co w ich mocy, aby dopasować instalacje.

Panele fotowoltaiczne można bowiem instalować pod odpowiednim kątem, regulując tzw. punkty podparcia poszczególnych modułów. Sam kąt nachylenia dachu nie ma więc znaczenia - zarówno płaski, jak i skośny nadaje się pod fotowoltaikę. Znaczenie ma pokrycie dachu.

Ocena możliwości montażowych to inaczej ocena warunków dla montażu instalacji fotowoltaicznej rozumiana jako weryfikacja czy łatwo, czy trudno będzie montować panele PV. Najłatwiej jest je instalować na dachu płaskim, a najtrudniej na dachówce. Szczegółowo pisaliśmy o tym w oddzielnym artykule - montaż paneli fotowoltaicznych.


Ma to u niektórych firm fotowoltaicznych duże znaczenie przy rozmowach odnośnie wyceny usług. Gdy wywiad z inwestorem dotyczy omówienia zlecenia na budynki jeszcze nie wybudowane, przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego zawsze porusza tę kwestię.

Jak powinien wyglądać profesjonalny audyt fotowoltaiczny po montażu?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, audyt instalacji fotowoltaicznej po jej montażu i włączeniu jest dodatkowym, opcjonalnym etapem, potwierdzającym prawidłowość działania i bezpieczeństwo. Trwa on zazwyczaj od jednej godziny do trzech, a audytor koniecznie musi być certyfikowany pod kątem norm PN-EN 61557 i 62446 oraz PN-HD 60364.

Pomontażowy audyt fotowoltaiczny składa się z kilkunastu czynności, wśród których najważniejsze to:

 1. Kontrola skrzynek AC i DC (m.in. weryfikacja ciągłości pracy, prawidłowego ułożenia kabli, czy zastosowano rozwiązania odizolowujące).
 2. Weryfikacja poprawności montażu modułów PV oraz konstrukcji, na jakiej zostały wsparte (m.in. sprawdzenie ułożenia paneli, ich odchylenia oraz mocowania).
 3. Weryfikacja oznaczeń kabli, skrzynek i wyłączników.
 4. Kontrola zabezpieczeń przed spięciami i pożarem.
 5. Testowe pomiary poprawności działania instalacji fotowoltaicznej (m.in. test falownika i ciągłości uziemienia, a także pomiar prądu).

Audyt fotowoltaiczny - cena w Polsce

Cena audytu fotowoltaicznego, jaki wykonuje się, przed decyzją o zakupie wynosi zazwyczaj 0 zł. Wyjątek mogą stanowić audyty ze specjalistyczną dokumentacją, jakiej niekiedy wymaga się od wieżowców, biurowców czy zakładów-właściciele domów jednorodzinnych nie są zobligowani do przedstawienia takiej dokumentacji.

Ten audyt fotowoltaiki nie powinien zobowiązywać Cię do zakupu czy ponoszenia dodatkowych kosztów.

Z kolei po montażowy audyt instalacji fotowoltaicznej stanowi dodatkowo płatną usługę dla prosumenta instalacji fotowoltaicznej - jego cena waha się w zależności od wielkości instalacji. Najczęściej cena audytu zaczyna się od ok. 500 zł.


Darmowy audyt fotowoltaiczny!

Najczęstsze pytania o audyt fotowoltaiczny

Czy przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego jest konieczne, aby uruchomić instalację fotowoltaiczną?

Prawo energetyczne nie wymaga tego, aby domowa instalacja fotowoltaiczna przechodziła jakikolwiek audyt.

To z czego składa się system i sam montaż instalacji fotowoltaicznej muszą być jednak gruntownie udokumentowane - należy m.in. przedstawić schemat elektryczny oraz certyfikaty, jakie posiadają panele fotowoltaiczne i falownik. Zwyczajowo pomaga w tym firma fotowoltaiczna, którą zatrudniasz do zlecenia.

Czy audyt pozwala potwierdzić moc instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób uważa, że przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala upewnić w przekonaniu, że dobrze oszacowali potrzebną moc paneli PV i mają rację.


Jeśli z potrzeb Klienta wynika, że wystarczy inwestycja w instalację fotowoltaiczną ok. 4 kW, to dostawca pomoże określić dokładną moc (np. 3,6 czy 4,2) i ilość poszczególnych paneli PV.

Potwierdzi też czy dany dach nadaje się pod montaż takiej konstrukcji. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna musi bowiem uwzględniać również odstępy od krawędzi i pokrycie dachu. W niektórych przypadkach montaż paneli fotowoltaicznych wymaga naprawdę precyzyjnych obliczeń, aby pomieścić wszystkie moduły.

Jak oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym domu?

Żeby analiza ekonomiczna wykonywana w ramach audytu fotowoltaicznego przed montażem instalacji była rzeczywiście wiarygodna, obowiązkowym jest rzetelnie przemyśleć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jakie sprzęty elektryczne będą w naszym domu? Czy planujemy zakup energochłonnych urządzeń? Jak wyglądały dotychczasowe rachunki za prąd?

Warto spojrzeć ile kWh energii elektrycznej zużywa nasza rodzina i dodać do tego, choć mały zapas. Przyjmuje się, że cztery osoby zużywają średnio ok. 2500 kWh rocznie, ale na przykład posiadanie małych dzieci wiąże się zazwyczaj z wyższym poborem energii (więcej pierzemy, częściej gotujemy itp.).

Ile trwa przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego?

Audyt fotowoltaiczny, który jest przeprowadzany przed montażem instalacji (tj. w ramach oceny możliwości montażowych, zasugerowania, które panele PV nadadzą się najlepiej i ile wyniesie cała instalacja fotowoltaiczna) odbywa się w dzisiejszych czasach w sposób automatyczny - wystarczy kilka minut.

Jeśli jednak budynek dopiero jest w budowie, wówczas konieczny jest wywiad z inwestorem. Trzeba dopytać o pokrycie dachu, jego metraż, planowane okna, kominy, zakup energochłonnych urządzeń (bo dotychczasowe rachunki za prąd nie są dostępne) itp.

To wydłuża analizę i kalkulację paneli PV.
Z kolei, gdy ocenia się już istniejącą instalację fotowoltaiczną, wówczas analiza działania paneli PV i wszystkich komponentów trwa ok. 2-3 godziny.

Jak zamówić darmowy audyt fotowoltaiczny?

Istnieją de facto dwa sposoby na zlecenie audytu fotowoltaicznego całkowicie za darmo:

 1. Korzystasz z kalkulatora fotowoltaiki online, który dostępny jest m.in. na naszej stronie Otovo,
 2. Dzwonisz lub piszesz do wybranej firmy, mówiąc, że potrzebna Ci ocena warunków montażu i wycena zakupu paneli fotowoltaicznych.

Taki darmowy audyt pozwala rozeznać się w ofertach różnych firm i porównać je między sobą.

Kiedy warto zlecić audyt po montażu instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o poprawnie działającą instalację fotowoltaiczną dla domu, audyt nie jest konieczny. Jego wykonanie ma duże znaczenie raczej przy wielkich inwestycjach np. dla firm, gdzie czasem bezpiecznie jest udokumentować poprawność działania systemu przed inwestorami.

Warto wiedzieć, że każdą fotowoltaikę (tj. poprawność ułożenia paneli PV pod odpowiednim kątem, to czy dobrana instalacja jest zdolna produkować energię elektryczną w sposób bezpieczny i zgodny z założeniami) profesjonalna firma testuje w dniu montażu. Zlecanie wykonania audytu fotowoltaicznego jest więc dodatkowym wydatkiem, który nie koniecznie jest potrzebny.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.