Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rynek konsumpcji własnej rośnie i każdego dnia coraz więcej firm zaczyna produkować panele fotowoltaiczne dla Twojego domu. Odnawialne źródła energii, jaką jest między innymi fotowoltaika, szczyci się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. W tym artykule powiemy ci, którzy są największymi producentami i na których stawiamy w Otovo. Z tego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć przed zakupem odpowiednich paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu.


Wpisz swój adres, otrzymaj darmową wycenę i wybierz swojego producenta paneli PV!


Wiele osób zastanawia się jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Dlatego z roku na rok na światło dzienne wychodzą rankingi największych producentów paneli fotowoltaicznych, oparte nie tylko na jakości produktów, ale również na gwarancji urządzeń, lub historii danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu dobór paneli pod montaż twojej instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze prostszy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze dla Twojego dachu, aby instalacja mogła ci służyć na wiele lat.

Wielu przyszłych prosumentów się oburza, że zwrot z instalacji po nowych regulacjach znacząco się wydłuży. Nic bardziej mylnego. Dzięki licznym dotacją i przy aktualnych cenach energii, które cały czas rosną, zwrot z inwestycji wynosi około 8-9 lat. Jest to tyle samo co przed zmianą regulacji. Dlatego jeżeli nadal zastanawiasz się nad zakupem paneli fotowoltaicznych, to jest to idealny czas na inwestycję.

Producent paneli słonecznych- na kogo postawić?

W Otovo koncentrujemy się na oferowaniu naszym klientom najwyższej jakości i najwyższej sprawności. Dlatego decydując się na współpracę z producentami paneli fotowoltaicznych, sugerujemy się poszczególnymi kryteriami. Warto przeczytać artykuł i dowiedzieć się co może ci zaproponować sprzedawca instalacji fotowoltaicznej.

 • Stawiamy na firmy z długą historią i doświadczeniem, które mogą pokryć oferowane przez nie rozszerzone gwarancje
 • Dbamy o to, aby używane przez nich materiały były najwyższej jakości
 • Stawiamy na zrównoważony rozwój: w Otovo współpracujemy tylko z producentami, którzy minimalizują wpływ swojej działalności na środowisko
 • Dążymy do innowacji: producent, który nie wprowadza ciągłych innowacji, nie może współpracować z Otovo.

Nasz zespół ekspertów pod kierownictwem dr. Andreasa Benzena, doktora technologii słonecznej od 2006 roku, dba o to, aby te kryteria były zawsze zachowane. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom sprzęt najlepszej jakości.

Najlepsze panele fotowoltaiczne. Które panele fotowoltaiczne wybrać?

Odpowiedź jest skomplikowana i zależy od wielu czynników. Między innymi, jakie masz poszycie dachowe, czy instalacja fotowoltaiczna ma być na dachu, czy na gruncie, istnieje również możliwość, że dach, na którym ma się znaleźć instalacja, może być zacieniony, co lekko może utrudnić wykonanie instalacji na dachu. Możliwe wtedy będzie skorzystanie z optymalizatorów fotowoltaicznych.

Ile miejsca znajduje się na wybranej połaci dachowej. Warto pamiętać, że wymiary paneli fotowoltaicznych są różne i na dachu może zmieścić się więcej paneli fotowoltaicznych o mniejszym rozmiarze.

W firmie Otovo wierzymy, że firmy produkujące moduły fotowoltaiczne z długą historią są najlepsze.  Dlatego właśnie stawiamy na produkty takich firm jak:

Producent paneli fotowoltaicznych Ja Solar

JA Solar to firma pochodzenia chińskiego założona w 2005 roku. Posiada 11 centrów produkcyjnych i 27 filii na całym świecie, oferując swoje produkty 33 000 klientów na całym świecie.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty i wybierz swoje panele PV!

Pracujemy z modułami tego producenta ze względu na doskonałą technologię PERC, która jest marką, która opatentowała tę technologię. Oferują również 12-letnią gwarancję na produkt, kiedy standardem na rynku jest 10 lat.

Zastosowane moduły fotowoltaiczne to monokrystaliczne z 60 ogniwami fotowoltaicznymi, wskazane do zastosowań mieszkaniowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o JA Solar, zapoznaj się z naszym artykułem.

Producent paneli fotowoltaicznych Trina Solar

Trina Solar to również firma pochodzenia Chińskiego.

Jest jednym z największych producentów paneli słonecznych na świecie, sądząc po liczbie sprzedanych modułów.

Zdecydowaliśmy się na współpracę z tą marką dzięki dużej mocy i jakości jej modułów.

W swojej ofercie posiadają również panele fotowoltaiczne full black, dzięki swojej czarnej ramce wokół panelu sprawia, że twoja instalacja fotowoltaiczna na dachu prezentuje się jeszcze lepiej.

Gwarancja, jaką Trina oferuje na swoje moduły, to 25 lat w produkcji i 10 lat w produkcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Trina Solar, zapoznaj się z naszym artykułem.

Producent paneli fotowoltaicznych Longi Solar

Longi Solar to jeden z największych światowych producentów. Firma chińskiego pochodzenia oferuje wysokiej jakości moduły, korzystając z najnowocześniejszych technologii, stawiając na płytki monokrystaliczne oraz technologię PERC.

Gwarancje, że ten producent paneli słonecznych ma 25 lat w produkcji i 10 lat w produkcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Longi Solar, zapoznaj się z naszym artykułem.

Dlaczego Otovo nie współpracuje z większą liczbą producentów?

Proste: dogłębna weryfikacja, którą wykonujemy dla naszych dostawców, jest niemożliwa do przeprowadzenia w przypadku dużej liczby firm. Ponadto każdy producent paneli fotowoltaicznych ma swoją specyfikę.

Aby zaoferować najwyższą jakość systemów autokonsumpcji, niezbędna jest znajomość wszystkich szczegółów każdego z nich.

Dodatkowo, ponieważ oferujemy na nasze instalacje fotowoltaiczne 20-letni leasing konsumencki dla osób prywatnych, musimy zadbać o współpracę z markami, które dają nam gwarancję działania i jakości na ten czas i nie tylko.

Ranking producentów paneli fotowoltaicznych na świecie

Na rynku fotowoltaiki istnieje wiele firm produkujących ogniwa fotowoltaiczne Kiedy mówimy o rankingu producentów paneli fotowoltaicznych, ich uszeregowanie nie jest łatwym zadaniem, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka elementów: niezawodność i skuteczność produktów, oferowane gwarancje, zasięg, jaki oferują i ścieżka producentów. Istnieją jednak rankingi, które są niezawodne i potrafią zweryfikować jakość paneli fotowoltaicznych.

Na podstawie liczby modułów dostarczonych w ciągu roku 2020, dziś najwięksi producenci paneli słonecznych na świecie to:

 • Sun Jinko
 • LONGi Solar
 • JA Solar
 • Canadian Solar
 • Chint (astronergia)
 • suntech

Jednak nie zawsze ilość jest gwarancją jakości . Dlatego w Otovo przed rozpoczęciem współpracy dokładnie analizujemy każdego producenta.


Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że najwięcej paneli fotowoltaicznych jest wykorzystywanych w zastosowaniach przemysłowych czy w farmach fotowoltaicznych, więc jeśli mówimy tylko o użytkowaniu mieszkaniowym, to możliwe, że ranking się zmieni.

Wynika to z faktu, że moduły stosowane w sadach czy w przemyśle są gorszej jakości niż te stosowane w krajowej konsumpcji własnej.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele fotowoltaiczne!


Producenci paneli fotowoltaicznych w Polsce

Polska to kraj o imponującym potencjale produkcji fotowoltaicznej, dzięki wszystkim godzinom słońca, jakie otrzymujemy. Jednak penetracja tego źródła energii jest znacznie mniejsza niż krajów takich jak Niemcy czy Holandia, gdzie moce produkcyjne są mniejsze.

Jedną z pozytywnych wiadomości jest to, że w Polsce mamy już coraz większą liczbę producentów paneli fotowoltaicznych. I choć nie docierają do międzynarodowych szczytów, to jest to wielki krok w rozwoju tej branży na poziomie krajowym.

W Polsce możemy wyróżnić kilku producentów, oto najlepsze polskie panele fotowoltaiczne:

 • Solar Bruk- Bet
 • Selfa photovoltaic
 • JBGPV

Jak powstają fotowoltaiczne panele fotowoltaiczne?

Części panelu fotowoltaicznego

Na koniec warto wiedzieć, na czym dokładnie polega produkcja paneli fotowoltaicznych, aby zrozumieć podstawową część działalności tych firm.

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych rozpoczyna się od wydobycia i przetworzenia krzemu. Krzem jest głównym materiałem wszystkich tych, które składają się na moduł. Pierwszym krokiem jest stopienie krzemu, a następnie jego rafinacja. Dzięki procesom wytapiania i rafinacji osiąga czystość bliską 100%.

Gdy krzem jest jeszcze w stanie ciekłym, umieszcza się go między 2 warstwami: jedną z boru, a drugą z fosforu. Umożliwia to krążenie elektrod. W tej ostatniej warstwie umieszczone są również elementy przewodzące, które są następnie łączone z warstwą boru. To połączenie jest tym, co ostatecznie wytwarza energię.

Po połączeniu 3 warstw ogniwo fotowoltaiczne jest gotowe. Kolejnym krokiem jest umieszczenie obok siebie odpowiedniej liczby ogniw, w oparciu o pożądaną moc. Na przykład w przypadku modułów fotowoltaicznych do użytku domowego, zawierają one 60 ogniw ułożonych w 10 rzędach po 6.

Ogniwa są umieszczane na powierzchni aluminiowej i mocowane lutami. Na koniec nakładana jest warstwa żywicy syntetycznej i są zamykane w plastikowej lub aluminiowej ramie. Aby zapewnić prawidłowe działanie, całe powietrze jest usuwane.

W trakcie całego procesu produkcyjnego przeprowadzane są testy mające na celu określenie poprawności działania każdego elementu, przed dotarciem do końcowego montażu.

Podsumowując, świat producentów paneli fotowoltaicznych jest duży, opcje są bardzo różnorodne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznacza jakość panelu słonecznego i które firmy mogą zagwarantować pomoc przez cały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego.

Ponadto nie możemy zapominać o odpowiedzialności społecznej i zarządzaniu środowiskiem. Firmy zajmujące się energią słoneczną mają główną misję: zmniejszać emisję dwutlenku węgla z panelu po panelu, od jego produkcji do utylizacji paneli fotowoltaicznych.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal interesuje cię zakup instalacji fotowoltaicznej, to sprawdź szybki kalkulator online i wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 3 prostych krokach.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.