Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są niezbędnymi elementami każdej instalacji, która przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Rosnąca popularność tych rozwiązań sprawia, że za jakiś czas wzrośnie liczba osób, która chciałaby się ich pozbyć. W jaki sposób można to zrobić i ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Sprawdźmy!


Wyceń swoją instalacje w 2 prostych krokach

Utylizacja paneli fotowoltaicznych w pigułce


Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli żywotności paneli. Producenci udzielają 25-letniej gwarancji na uzysk paneli i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z ich działaniem dokonują stosownej naprawy lub wymiany. Co to oznacza dla użytkownika w kontekście utylizacji paneli fotowoltaicznych? To, że będzie ona konieczna najwcześniej po tym czasie. A biorąc pod uwagę fakt, że wysokiej jakości panele są niezawodne o wiele dłużej, kwestią utylizacji być może przejmować się będą dopiero Twoi potomkowie.

Nie oznacza to jednak, że już dzisiaj nie warto budować świadomości użytkowników instalacji fotowoltaicznych – są one ekologiczne i postępowanie z ich poszczególnymi elementami po zużyciu również powinno takie być. Nie ma więc mowy o tym, aby wyrzucić je do ogólnodostępnych pojemników na odpady. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale również niepotrzebne. Z czego to wynika?

Panele fotowoltaiczne poddaje się recyklingowi

Jak się okazuje, panele fotowoltaiczne mogą być niezwykle wartościowe dla wielu firm, ponieważ odzyskiwane z nich komponenty są wykorzystywane do dalszego przetworzenia. Składają się bowiem z krzemu, srebra, szkła, plastiku, aluminium oraz miedzi, dlatego mogą posłużyć do stworzenia nowych modułów albo zupełnie innych, równie wartościowych rozwiązań. Z tego też względu firmy, które zajmują się utylizacją paneli fotowoltaicznych, świadczą usługi ich wywożenia i recyklingu w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak przebiega sam proces przetwarzania? W bardzo prosty sposób – podczas
utylizacji paneli fotowoltaicznych dochodzi najpierw do usunięcia wszelkich zbędnych elementów, takich jak ramy czy przewody, a następnie oddzielenia
poszczególnych elementów, które w późniejszym etapie poddane zostaną
recyklingowi, ich pocięcia i zgniecenia.

Na ostatnim etapie kierowane są do przedsiębiorstw, zajmujących się przetwarzaniem materiałów. Skorzystanie z usług specjalistów w zakresie utylizacji paneli fotowoltaicznych jest więc obustronnie korzystne – zarówno dla dotychczasowych użytkowników, jak i odbierających moduły firm.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Wszystko zależy od firmy, z którą zechcesz rozpocząć współpracę. Obecnie na naszym rynku funkcjonują zarówno przedsiębiorstwa, które bezkosztowo zajmują się utylizacją paneli fotowoltaicznych, jak i takie, które wymagają zapłaty za usługę.

Nie musisz jednak obawiać się dużych kosztów – w większości przypadków nie są one wysokie i oscylują w granicach 1-1,50 zł netto za 1 kilogram zużytych paneli. Nietrudno więc policzyć, że całkowity koszt utylizacji przeciętnie
wykorzystywanych w gospodarstwach domowych paneli o mocy 5 kWp wyniesie
około 300-400 zł.

Warto więc wybrać odpowiednią firmę, która świadczy kompleksowe usługi – nie
tylko utylizacji paneli fotowoltaicznych, ale również ich demontażu i transportu. Z czasem, wraz z jeszcze większym wzrostem popularności fotowoltaiki, tego rodzaju przedsiębiorstw będzie z pewnością więcej niż obecnie i będą one oferowały jeszcze bardziej konkurencyjne ceny. Ale tą kwestią będziesz się martwić zapewne dopiero za kilkadziesiąt lat.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.