Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są niezbędnymi elementami każdej instalacji, która przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

Rosnąca popularność tych rozwiązań sprawia, że za jakiś czas wzrośnie liczba osób, która chciałaby się ich pozbyć ze względu na ich zużycie. W jaki sposób można to zrobić i ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Sprawdźmy!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Utylizacja paneli fotowoltaicznych w pigułce


Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli żywotności paneli. Producenci paneli fotowoltaicznych udzielają 25-letniej gwarancji na uzysk paneli i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z ich działaniem dokonują stosownej naprawy lub wymiany.

Co to oznacza dla użytkownika w kontekście utylizacji paneli fotowoltaicznych? To, że będzie ona konieczna najwcześniej po tym czasie. A biorąc pod uwagę fakt, że wysokiej jakości panele są niezawodne o wiele dłużej, kwestią utylizacji być może przejmować się będą dopiero Twoi potomkowie.

Trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne to produkt z datą przydatności. Nie jest ona napisana co do dnia i godziny, ale szacuje się, że coraz nowsze panele słoneczne mogą starczyć na 25-30 lat.

Nie oznacza to jednak, że już dzisiaj nie warto budować świadomości użytkowników instalacji fotowoltaicznych – są one ekologiczne i postępowanie z ich poszczególnymi elementami po zużyciu również powinno takie być.

Nie ma więc mowy o tym, aby wyrzucić je do ogólnodostępnych pojemników na odpady. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale również niepotrzebne. Z czego to wynika?

Jak wygląda proces utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Jak się okazuje, panele fotowoltaiczne mogą być niezwykle wartościowe dla wielu firm, ponieważ odzyskiwane z nich komponenty są dość drogie oraz wykorzystywane do dalszego przetworzenia.

Składają się bowiem z krzemu, srebra, szkła, plastiku, aluminium oraz miedzi, dlatego mogą posłużyć do stworzenia nowych modułów albo zupełnie innych, równie wartościowych rozwiązań.

Z tego też względu firmy, które zajmują się utylizacją paneli fotowoltaicznych, świadczą usługi ich wywożenia i recyklingu w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak przebiega sam proces przetwarzania? W bardzo prosty sposób – podczas
utylizacji paneli fotowoltaicznych dochodzi najpierw do usunięcia wszelkich zbędnych elementów, takich jak ramy czy przewody, a następnie oddzielenia
poszczególnych elementów, które w późniejszym etapie poddane zostaną
recyklingowi, ich pocięcia i zgniecenia.

Cały proces utylizacji paneli fotowoltaicznych jest bardzo bezpieczny i nie zagraża środowisku. Cały proces, który pozwala na wyodrębnienie ponad 90% pierwotnych materiałów, z których zostały wytworzone panele fotowoltaiczne.

Na ostatnim etapie kierowane są do przedsiębiorstw, zajmujących się przetwarzaniem materiałów.

Skorzystanie z usług specjalistów w zakresie utylizacji paneli fotowoltaicznych jest więc obustronnie korzystne – zarówno dla dotychczasowych użytkowników, jak i odbierających moduły firm.

Kto odpowiada za utylizacje paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na swój skład i charakter panele fotowoltaiczne nie mogą być po prostu „wyrzucone do śmieci".

Panele muszą zostać przekazane do odpowiedniego miejsca, gdzie specjaliści zajmą się rozbiórką na części pierwsze.

Najważniejsze pytanie jednak brzmi, kto odpowiada za utylizację paneli fotowoltaicznych- firma czy właściciel?

Nie istnieją, żadne regulacje prawne, które mówią, że utylizacja paneli fotowoltaicznych powinna być po stronie producenta czy użytkownika paneli.

Co prawda, istnieje rekomendacja od UE, która sugeruje, że utylizacja powinna być jednak po stronie producenta.

Wszystko jednak zależy od firmy, z którą podpiszesz umowę na instalację fotowoltaiczną. Umowa może zawierać punkt o kompleksowej utylizacji przez firmę fotowoltaiczną.

Z reguły jednak jest to po stornie użytkownika. Na szczęście ta cena jest relatywnie niska.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Czy w Polsce utylizuje się panele fotowoltaiczne?

Aktualnie w Polsce istnieje już parę firm, które zajmują się utylizacją paneli fotowoltaicznych. Najbardziej popularne można wyróżnić Rova, które również zajmuje się optymalizacją i zapewnieniem niezawodności Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Wszystko zależy od firmy, z którą zechcesz rozpocząć współpracę. Obecnie na naszym rynku funkcjonują zarówno przedsiębiorstwa, które bezkosztowo zajmują się utylizacją paneli fotowoltaicznych, jak i takie, które wymagają zapłaty za usługę.

Nie musisz jednak obawiać się dużych kosztów – w większości przypadków nie są one wysokie i oscylują w granicach 1-1,50 zł netto za 1 kilogram zużytych paneli. Nietrudno więc policzyć, że całkowity koszt utylizacji przeciętnie
wykorzystywanych w gospodarstwach domowych paneli o mocy 5 kWp wyniesie
około 300-400 zł.

Warto więc wybrać odpowiednią firmę, która świadczy kompleksowe usługi – nie
tylko utylizacji paneli fotowoltaicznych, ale również ich demontażu i transportu. Z czasem, wraz z jeszcze większym wzrostem popularności fotowoltaiki, tego rodzaju przedsiębiorstw będzie z pewnością więcej niż obecnie i będą one oferowały jeszcze bardziej konkurencyjne ceny. Ale tą kwestią będziesz się martwić zapewne dopiero za kilkadziesiąt lat.

Jakie dokumenty są potrzebne do utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Trzeba wiedzieć, że firma zajmująca się utylizacją paneli fotowoltaicznych ma obowiązek wydać stosowny dokument, potwierdzający realizację takiej usługi. Jest to powiązane bezpośrednio z ustawą z dnia 14 Grudnia 2012r. o odpadach

W przydpadku gdy panele do utylizacji oddaje firma, to musi wysłać stosowy wpis do BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach i gospodarce odpadami, natomiast jeżeli panele fotowoltaiczne są oddawane przez osobę fizyczną, to takiego dokumentu nie potrzeba.


Wyceń swoją instalacje w 2 prostych krokach
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.