OTOVO Fotowoltaika - ekooszczędność, jakość
Wpisz swój adres nieruchomości do wyszukiwarki i otrzymaj w 1 minutę wstępną wycenę na fotowoltaikę. Kalkulator fotowoltaiki!🌞

Fotowoltaika dla każdego!
Wciąż wahasz się i zastanawiasz, czy instalacje fotowoltaiczne są właśnie dla Ciebie? Odpowiedź jest prosta: TAK! Koniec z wysokimi rachunkami za prąd. Nie ma sensu przepłacać, skoro można czerpać i generować energię zupełnie za darmo – ze słońca, a przy tym dodatkowo być bardziej eko i przyczyniać się do ochrony przyrody.

Jak działa fotowoltaika – czy to rozwiązanie dla mnie?
Fotowoltaika to nazwa powstała z połączenia słów „phos”-światło oraz „volt”-napięcie. Działanie fotowoltaiki jest proste i skuteczne, opiera się na zamianie w specjalnych ogniwach fotowoltaicznych promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to proces w 100% darmowy i bezpieczny.
Oczywiście wiąże się z poczynieniem pewnych inwestycji, jednak koszty te zwrócą się w przeciągu kilku najbliższych lat. Jeśli ciekawi Cię, po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna, najlepiej skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?- Kamil Jeznach
To pozwala samodzielnie oszacować koszt inwestycji. Najlepiej jednak o obliczenie zapytać specjalistów, którzy uwzględnią szereg uwarunkowań, jak: poziom nasłonecznienia czy źródła zacienienia.
Istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na opłacalność fotowoltaiki. Po określonym czasie fotowoltaika pozwala jednak na oszczędność każdego roku sporych i znaczących sum pieniędzy.
Czy wiedziałeś, że słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło odnawialnej energii na świecie? To pewne i niewyczerpalne źródło, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej. Pewnie nawet już korzystałeś z niej w jakimś zakresie – być może masz w swoim ogrodzie lampy solarne?
A już na pewno na Twoim biurku leży kalkulator, który działa właśnie dzięki energii słonecznej i wcale nie potrzebuje baterii. Czas jednak postawić na bardziej przełomowe rozwiązania, przestać przejmować się rosnącymi w zastraszającym tempie cenami prądu i po prostu produkować go samemu dla siebie: postawić na nowoczesne i wydajne panele fotowoltaiczne.
Jak energia słoneczna przekształca się w domowy prąd?
Energia emitowana przez słońce pobierana jest przez specjalne ogniwa fotowoltaiczne, pełniące funkcję półprzewodników, które łączą się w większe, zaawansowane moduły, a następnie przekształcana jest na prąd stały.
W kolejnym kroku trafia on do falownika, gdzie zostaje przekształcony na prąd zmienny – taki, z jakiego korzystamy na co dzień w naszych domach. Energia uzyskana dzięki zastosowaniu fotowoltaiki ma same zalety:
- łatwość magazynowania
- przesyłania nawet na duże odległości
- uniwersalność
Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie samoobsługowa – nie wymaga przeglądów technicznych, serwisowania, jeśli zaś chodzi o utrzymywanie w czystości, to większość zabrudzeń usuwana jest przez padający deszcz. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić i ewentualnie doczyścić powierzchnię paneli z trudniej zmywalnych plam.

Elementy konstrukcji fotowoltaicznej
Co tak naprawdę wchodzi w skład kompletnej instalacji fotowoltaicznej?
moduły fotowoltaiczne, czyli inaczej mówiąc panele fotowoltaiczne (zbudowane z ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z krzemu)
falownik (inaczej zwany inwerterem)
system montażowy
okablowanie i zabezpieczenia

Panele fotowoltaiczne- Jak działa?Ile kosztuje?
Panele fotowoltaiczne to urządzenia złożone z ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Najprościej mówiąc, to właśnie panele fotowoltaiczne dostarczają energię do twojego domu.
Działanie paneli fotowoltaicznych wygląda następująco: ogniwa fotowoltaiczne wychwytują fotony ze słońca. Następnie panele fotowoltaiczne dzięki krzemowemu materiałowi, z którego są wykonane przekształcają fotony w elektrony. Warto również pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna zmienia prąd stały na zmienny. Jest to konieczny warunek, aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać.
Ufając nam, możesz być pewny, że korzystamy z niezawodnych i sprawdzonych komponentów:
- Ja Solar
- Trina Solar
Postawiliśmy na nie ze względu na bogatą historię tych marek oraz bardzo dobrą jakość w doskonałej cenie, przystępnej dla każdego przyszłego użytkownika instalacji fotowoltaicznej.
Rozmawiając o cenach, ciężko podać konkretną cenę za panel. Kupując instalację u nas w Otovo liczymy koszt instalacji wraz z montażem. Warto również pamiętać, że cena zależy również od miejscowości, w której ma się ona znajdować.

Falownik fotowoltaiczny- Jak działa? Ile kosztuje?
Falownik to inaczej serce instalacji fotowoltaicznej. To on sprawia, że do Twojego domu dostarczana jest energia, która zasila Twój telewizor czy lodówkę.
Inwerter ma za zadanie synchronizować instalację fotowoltaiczną z siecią elektromagnetyczna
Ceny wahają się w zależności od modelu inwertera oraz jego mocy, jednak śmiało można przyjąć, że jest to 20% ceny całej instalacji fotowoltaicznej.

Nasze instalacje - OTOVO
Fotowoltaika na przykładowych realizacjach naszych Klientów.
4,56 kWp, 12 x JA Solar 380Wp
Łomianki, Mazowsze
6,57 kWp, 18 x JA Solar 365Wp
Chwaszczyno, Pomorze
9,88 kWp, 26 x JA Solar 380Wp
Zawady, Mazowsze
4,56 kWp, 12 x JA Solar 380Wp
Łomianki, Mazowsze
6,46 kWp, 17 x JA Solar 380Wp
Miłoszowice, Świętokrzyskie
7,4 kWp, 20 x LONGiSolar 370Wp
Henin, Lubelskie
9,99 kWp, 27 x LONGiSolar 370 Wp
Płock, Mazowsze
4,56 kWp, 12 x JA Solar 380Wp
Leszno, Wielkopolska
5,7 kWp, 15 x LONGiSolar 380Wp
Ostróda, Warmińsko- Mazurskie
8,51 kWp, 23 x JA Solar 380Wp
Binczarowa, Małopolska
9,75 kWp, 26 x Trina TSM-375Wp
Wołomin, Mazowsze
7,125 kWp, 19 x LONGiSolar 375Wp
Szymanów, Dolnośląskie
6.12 kWp, 18 x JA Solar 340Wp
Mucharz, Małopolskie
7,125 kWp, 19 x LONGiSolar 375Wp
Szymanów, Dolnośląskie
5,625 kWp, 15 x LONGiSolar 375Wp
Sadowie, Małopolska
6,12 kWp, 18 x JA Solar 340Wp
Motarzyn, Zachodniopomorskie
4,44 kWp, 12 x LONGiSolar 370Wp
Parchów, Dolnośląskie
6,46 kWp, 17 x JA Solar 380Wp
Kolonia Miłoszowice, Świętokrzyskie
6,12 kWp, 18 x JA Solar 340Wp
Czeladź, Śląskie
4.875 kWp, 13 x JA Solar 375Wp
Kiełpino, Pomorskie
5,44 kWp, 16 x JA Solar 340Wp
Warszawa, Mazowsze
9,62 kWp, 20 x LONGiSolar 370Wp
Wrocław, Dolnośląskie
2,96 kWp, 8 x LONGiSolar 370Wp
Kórnik, Wielkopolskie
4,44 kWp, 6 x LONGiSolar 370Wp
Skomlin, Łódzkie
8,88 kWp, 24 x LONGiSolar 370Wp
Sierpc, Mazowsze
5,94 kWp, 18 x LONGiSolar 330Wp
Dziećmorowice, Dolnośląskie
3,8 kWp, 10 x JA Solar 380Wp
Modrzyca, Lubuskie
5,32 kWp, 7 x JA Solar 380Wp
Kuczyna, Wielkopolska
4,94 kWp, 13 x LONGiSolar 380Wp
Czołowo, Wielkopolskie
7,2 kWp, 20 x LONGiSolar 360Wp
Nowe Chechło, Śląskie
5,625 kWp, 15 x Trina 365Wp
Bydgoszcz, Kujawsko Pomorskie
6,57 kWp, 18 x LONGiSolar 365Wp
Szczepanów, Dolnośląskie
7,92 kWp, 22 x LONGiSolar 360Wp
Nowe Chechło, Śląskie
5,32 kWp, 14 x JA Solar 380Wp
Luboszyce, Opolskie
9,75 kWp, 26 x Trina 375Wp
Świdnin, Zachodniopomorskie
5,53 kWp, 12 x Longi 450Wp
Kochowo, Wielkopolskie
Magazyn energii- Fotowoltaika
Magazyn energii coraz częściej pojawia się w wyszukiwaniach potencjalnych użytkowników fotowoltaiki. W związku z nowymi regulacjami coraz bardziej opłaca się zainwestować w magazyn energii do twojej instalacji fotowoltaicznej.
Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii dla twojej instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla Firm
Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jak zainwestować swoje pieniądze? Nic prostszego. Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną i obniż swoje rachunki za prąd faktycznie do zera. Dodatkowo skorzystaj z licznych dotacji dla firm, które przysługują dla twojego przedsiębiorstwa i obniż koszt swojej inwestycji. Niesie to za sobą wiele korzyści:
oszczędność
przewaga rynku
lepsza kontrola wydatków
lepsza budowa wizerunku
obniżone rachunki za prąd
Fotowoltaika dla rolnika
Posiadasz gospodarstwo rolne i zastanawiasz się jak zmniejszyć swoje wydatki za energię elektryczną? Jest to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu zmniejszysz swoje opłaty za energię elektryczną, które zużywa Twoje gospodarstwo rolne. Warto pamiętać, że istnieje również szereg dotacji dla rolnika, które stanowczo obniżą koszt twojej inwestycji.
Fotowoltaika dla parafii
Status prosumenta może uzyskać każdy budynek. Nawet parafie! Warto pamiętać, że parafie również pobierają prąd, a instalacja fotowoltaiczna pozwoliłaby na drastyczne obniżenie rachunku.
Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych
Instalacja fotowoltaiczna ma swoje zastosowania na każdym budynku. Od domu jednorodzinnego po galerie czy właśnie spółdzielnię mieszkaniową. Jeżeli mieszkasz w takim segmencie i myślisz z sąsiadami jak zaoszczędzić i obniżyć rachunki za prąd to mamy ofertę specjalnie dla Ciebie.
Dotacje na fotowoltaikę
W Polsce istnieje wiele rabatów na fotowoltaikę, które drastycznie potrafią zmniejszyć finalną cenę za Twoją instalację fotowoltaiczną. Dotacje można podzielić na ogólnopolskie, wojewódzkie czy nawet lokalne. Dlatego warto sprawdzić, na jaką dotację możesz liczyć. Informacja czy dotacja Tobie przysługuje, zależy między innymi w zależności od miejscowości, w której znajduje się twoja instalacja, oraz jaka jest jej wielkość. Jeżeli jakaś dotacja pojawi się w Twoim zasięgu, nasz specjalista na pewno Cię o tym poinformuje. Jednymi z najbardziej znanych dotacji można wyróżnić:

Jak dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki, tak, aby pokryła moje indywidualne zapotrzebowanie?
Bez obaw, wystarczy zaufać fachowcom, którzy pomogą obliczyć roczne zapotrzebowanie mieszkańców danego domu na energię elektryczną tak, aby instalacja fotowoltaiczna generowała optymalną ilość prądu rocznie – ani zbyt dużo, ani za mało.
Wynik powinien przekładać się na wielkość całej instalacji i ilość zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Zasadniczo im większa powierzchnia, tym szybciej cała inwestycja nam się zwróci.
W obliczeniach pomocne mogą okazać się rachunki za prąd oraz ewentualne plany na przyszłość odnośnie zakupu nowych sprzętów zasilanych energią elektryczną bądź planowanymi zmianami w sposobie ogrzewania.
Nie bez znaczenia ma również sama lokalizacja domu, jego położenie, nasłonecznienie oraz wielkość i kąt nachylenia dachu (najlepszy kąt to ok. 35-45 stopni). Są to dodatkowe warunki, które znacząco wpływają na dobór odpowiedniej wielkości oraz mocy całej instalacji.
Najlepsze efekty uzyskamy, umieszczając panele od strony południowej. Jeśli chodzi o materiał dachu, to nie ma on większego znaczenia – fotowoltaika z powodzeniem może być kładziona na blachodachówce, blasze trapezowej, dachówce ceramicznej, goncie czy papie.
Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna nie musi znajdować się tylko i wyłącznie na dachu. Równie dobrym pomysłem jest umiejscowienie jej bezpośrednio na gruncie, zwłaszcza w przypadku gospodarowania sporej wielkości terenem.
Taka instalacja fotowoltaiczna jest równie wydajna, zwłaszcza że umożliwia ustawienie paneli pod najkorzystniejszym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca. Możemy w tym celu wykorzystać także budynki gospodarcze albo garaż.
Warto również skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki, dzięki niemu z łatwością obliczysz, w ile czasu zwróci się twoja inwestycja oraz jaka może być potencjalna cena twojej instalacji fotowoltaicznej, w zależności od sposobu finansowania.

A jeśli wyprodukuję za dużo?
W takim przypadku nadwyżkę energetyczną, którą wyprodukowała twoja instalacja fotowoltaiczna, jest sprzedawana do zakładu energetycznego po cenie hurtowej.
W momencie słabszego nasłonecznienia (na przykład zimą) istnieje możliwość odkupienia energii od zakładu energetycznego po cenie detalicznej. Aktualnie ceny za energię elektryczną ciągle idą w górę, dlatego nie warto martwić się aktualnymi cenami energetycznymi, ponieważ zwrot z fotowoltaiki jest równie szybki co na starych zasadach.
Jeżeli jednak nie chcesz oddawać nadwyżki energetycznej do zakładu energetycznego, to warto zastanowić się nad inwestycją w magazyn energii, który pozwoli ci przechować energię.

Jak zredukować koszty? Dotacje na fotowoltaikę
Instalacja fotowoltaiki wiąże się z pewnym nakładem finansowym (dobrej jakości instalacja to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy 1 kWp). Jeśli jednak nie jesteś w stanie w danej chwili pozwolić sobie na taki wydatek.
Istnieje możliwość skorzystania z innych ciekawych opcji, jakie obecnie sprawnie funkcjonują: dofinansowania, dotacje i specjalne programy rządowe oraz unijne, ulgi podatkowe, kredyty, leasing bądź wzięcia udziału w konkursie. Co ciekawe, instalację fotowoltaiczną można łączyć także z innymi instalacjami np. pompą ciepła, aby uzyskać jeszcze większe korzyści i oszczędności. Warto podkreślić, że raz założona instalacja fotowoltaiczna posłuży nam przez dobre 25-30 lat!

Postaw na fotowoltaikę w swoim domu!
Fotowoltaika to świetna opcja, jeśli pragniesz uniezależnić się od dostaw i wciąż wahających się cen prądu, stać się samowystarczalnym, dbającym o ekologię, idącym z duchem czasu i stawiającym na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania.

Fotowoltaika w Polsce
Dzięki naszemu niecodziennemu podejściu do fotowoltaiki jesteśmy w stanie zamontować instalację fotowoltaiczną na terenie całej Polski.
Sprawdź ofertę na fotowoltaikę w swoim mieście:
Fotowoltaika Katowice
Fotowoltaika Opole

Blog Otovo - fotowoltaika
Źródło wiedzy o fotowoltaice i instalacjach fotowoltaicznych
Ogrzewanie podłogowe a fotowoltaika - zalety, uzyski i sensowność inwestycji
Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego może z powodzeniem zostać wykorzystana do obniżenia całościowych rachunków za prąd.
Akumulator fotowoltaiczny - co to, rodzaje i sensowność zakupu
Czym jest magazyn energii aka akumulator fotowoltaiczny i do czego służy?
Energia bierna a fotowoltaika
Energia bierna przy fotowoltaice jest zjawiskiem normalnym i powszechnym. Ta pozycja na rachunkach za prąd nie powinna dziwić.
Fotowoltaika i pompa ciepła - czy to idealne połączenie?
Z tego artykułu dowiesz się, jak współpracują pompy ciepła i fotowoltaika oraz tego, po ilu latach zwróci się zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne.