Nowoczesność, ekooszczędnosć-inwestycja w Fotowoltaikę

solar panels on roof

Fotowoltaika dla każdego!

Wciąż wahasz się i zastanawiasz, czy instalacje fotowoltaiczne są właśnie dla Ciebie? Odpowiedź jest prosta: TAK! Koniec z wysokimi rachunkami za prąd. Nie ma sensu przepłacać, skoro można czerpać i generować energię zupełnie za darmo – ze słońca, a przy tym dodatkowo być bardziej eko i przyczyniać się do ochrony przyrody.

Jak działa fotowoltaika – czy to rozwiązanie dla mnie?

Fotowoltaika to nazwa powstała z połączenia słów „phos”-światło oraz „volt”-napięcie. Działanie fotowoltaiki jest proste i skuteczne, opiera się na zamianie w specjalnych ogniwach fotowoltaicznych promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to proces w 100% darmowy i bezpieczny.

Oczywiście wiąże się z poczynieniem pewnych inwestycji, jednak koszty te zwrócą się w przeciągu kilku najbliższych lat. Jeśli ciekawi Cię, po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna, najlepiej skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego.

To pozwala samodzielnie oszacować koszt inwestycji. Najlepiej jednak o obliczenie zapytać specjalistów, którzy uwzględnią szereg uwarunkowań, jak: poziom nasłonecznienia czy źródła zacienienia.

Istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na opłacalność fotowoltaiki. Po określonym czasie fotowoltaika pozwala jednak na oszczędność każdego roku sporych i znaczących sum pieniędzy.

Czy wiedziałeś, że słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło odnawialnej energii na świecie? To pewne i niewyczerpalne źródło, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej. Pewnie nawet już korzystałeś z niej w jakimś zakresie – być może masz w swoim ogrodzie lampy solarne?

A już na pewno na Twoim biurku leży kalkulator, który działa właśnie dzięki energii słonecznej i wcale nie potrzebuje baterii. Czas jednak postawić na bardziej przełomowe rozwiązania, przestać przejmować się rosnącymi w zastraszającym tempie cenami prądu i po prostu produkować go samemu dla siebie: postawić na nowoczesne i wydajne panele fotowoltaiczne.

Jak energia słoneczna przekształca się w domowy prąd?

Energia emitowana przez słońce pobierana jest przez specjalne ogniwa fotowoltaiczne, pełniące funkcję półprzewodników, które łączą się w większe, zaawansowane moduły, a następnie przekształcana jest na prąd stały.

W kolejnym kroku trafia on do falownika, gdzie zostaje przekształcony na prąd zmienny – taki, z jakiego korzystamy na co dzień w naszych domach. Energia uzyskana dzięki zastosowaniu fotowoltaiki ma same zalety:

- łatwość magazynowania

- przesyłania nawet na duże odległości

- uniwersalność

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie samoobsługowa – nie wymaga przeglądów technicznych, serwisowania, jeśli zaś chodzi o utrzymywanie w czystości, to większość zabrudzeń usuwana jest przez padający deszcz. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić i ewentualnie doczyścić powierzchnię paneli z trudniej zmywalnych plam.

Elementy konstrukcji fotowoltaicznej

Co tak naprawdę wchodzi w skład kompletnej instalacji fotowoltaicznej?

- moduły fotowoltaiczne, czyli inaczej mówiąc panele fotowoltaiczne (zbudowane z ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z krzemu)

- falownik (inaczej zwany inwerterem)

- system montażowy

- okablowanie i zabezpieczenia

Jak dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki, tak, aby pokryła moje indywidualne zapotrzebowanie?

Bez obaw, wystarczy zaufać fachowcom, którzy pomogą obliczyć roczne zapotrzebowanie mieszkańców danego domu na energię elektryczną tak, aby instalacja fotowoltaiczna generowała optymalną ilość prądu rocznie – ani zbyt dużo, ani za mało.

Wynik powinien przekładać się na wielkość całej instalacji i ilość zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Zasadniczo im większa powierzchnia, tym szybciej cała inwestycja nam się zwróci.

W obliczeniach pomocne mogą okazać się rachunki za prąd oraz ewentualne plany na przyszłość odnośnie zakupu nowych sprzętów zasilanych energią elektryczną bądź planowanymi zmianami w sposobie ogrzewania.

Nie bez znaczenia ma również sama lokalizacja domu, jego położenie, nasłonecznienie oraz wielkość i kąt nachylenia dachu (najlepszy kąt to ok. 35-45 stopni). Są to dodatkowe warunki, które znacząco wpływają na dobór odpowiedniej wielkości oraz mocy całej instalacji.

Najlepsze efekty uzyskamy, umieszczając panele od strony południowej. Jeśli chodzi o materiał dachu, to nie ma on większego znaczenia – fotowoltaika z powodzeniem może być kładziona na blachodachówce, blasze trapezowej, dachówce ceramicznej, goncie czy papie.

Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna nie musi znajdować się tylko i wyłącznie na dachu. Równie dobrym pomysłem jest umiejscowienie jej bezpośrednio na gruncie, zwłaszcza w przypadku gospodarowania sporej wielkości terenem.

Taka instalacja fotowoltaiczna jest równie wydajna, zwłaszcza że umożliwia ustawienie paneli pod najkorzystniejszym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca. Możemy w tym celu wykorzystać także budynki gospodarcze albo garaż.

A jeśli wyprodukuję za dużo?

W takim przypadku nadwyżka prądu, który nie zostaje wykorzystany, trafia do sieci elektroenergetycznej, do której jesteś podłączony, może jednak zostać zwrócona (na poziomie 70%-80%) w momencie, gdy znów pojawi się zapotrzebowanie.

Często wygląda to tak, że w miesiącach letnich, przy sporym nasłonecznieniu produkuje się więcej prądu niż to konieczne i można później spożytkować go jesienią i zimą. Jedynie pozostałe 20% zostaje u dostawcy energii.

Jak zredukować koszty?

Instalacja fotowoltaiki wiąże się z pewnym nakładem finansowym (dobrej jakości instalacja to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy 1 kWp). Jeśli jednak nie jesteś w stanie w danej chwili pozwolić sobie na taki wydatek.

Istnieje możliwość skorzystania z innych ciekawych opcji, jakie obecnie sprawnie funkcjonują: dofinansowania, dotacje i specjalne programy rządowe oraz unijne, ulgi podatkowe, kredyty, leasing bądź wzięcia udziału w konkursie. Co ciekawe, instalację fotowoltaiczną można łączyć także z innymi instalacjami np. pompą ciepła, aby uzyskać jeszcze większe korzyści i oszczędności. Warto podkreślić, że raz założona instalacja fotowoltaiczna posłuży nam przez dobre 25-30 lat!

Postaw na fotowoltaikę w swoim domu

Fotowoltaika to świetna opcja, jeśli pragniesz uniezależnić się od dostaw i wciąż wahających się cen prądu, stać się samowystarczalnym, dbającym o ekologię, idącym z duchem czasu i stawiającym na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania.

Blog Otovo - fotowoltaika

Źródło wiedzy o fotowoltaice i instalacjach fotowoltaicznych

Moja strona
Blog Otovo
Polityka prywatnościWarunki współpracy

© Otovo Sp. z o.o. 2022