Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Branża fotowoltaiczna przeżywa teraz prawdziwy rozkwit. Widać to wyraźnie niemal na każdym kroku – powstaje coraz więcej instalacji i kolejnych farm fotowoltaicznych zasilających całe gospodarstwa.

Fotowoltaika to aktualnie najbardziej popularny sposób na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. I podczas gdy kolejne osoby decydują się na własną mikroelektrownię, zdarza się, że wciąż powtarzane są szkodliwe opinie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Czas rozprawić się z nimi raz na zawsze! Dziś obalamy 10 mitów na temat fotowoltaiki.


MIT 1: W Polsce nasłonecznienie jest zbyt niskie, by instalacja mogła działać

Polska cechuje się nasłonecznieniem wynoszącym powyżej 1000 kWh/m2, oznacza to, że instalacja jest w stanie funkcjonować bez zarzutu! Podobny poziom nasłonecznienia występuje w innych krajach naszej szerokości geograficznej, np. w Niemczech, gdzie branża fotowoltaiczna rozwija się nieustannie od lat i wciąż zyskuje na popularności.

MIT 2: Panele są drogie i nieopłacalne, bo inwestycja nigdy się nie zwróci

Fakt, koszt instalacji PV może wydawać się na początku wysoki, jednak jest to inwestycja długoterminowa, która zwraca się nawet już po 5-7 latach!

Dodatkowo istnieje wiele opcji finansowania instalacji: od kredytów konsumenckich na preferencyjnych warunkach, po wsparcie regionalne i programy rządowe, takie jak „MÓJ PRĄD” – trzecia edycja rządowego programu rusza już w lipcu 2021 roku.

Jeżeli chcesz sprawdzić szybko wstępną wycenę, skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki.

MIT 3: Zimą i w pochmurne dni panele nie produkują prądu

Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, bez względu na porę roku. Najwyższych uzysków spodziewać możemy się w sezonie letnim (maj – sierpień), jednak do działania instalacji wystarczy rozproszone światło, dlatego podczas zimy kiedy jest mniejsze nasłonecznienie, instalacja PV produkuje mniejsze pokłady energii. Prawidłowo zaprojektowana instalacja jest dostosowana tak, by zawsze produkować optymalną ilość prądu potrzebnego do pokrycia zapotrzebowania energetycznego budynku.

MIT 4: Montaż instalacji wymaga wielu pozwoleń

Według najnowszej nowelizacji Prawa Budowlanego, na montaż instalacji o mocy do 50 kW nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Pozwolenie wymagane jest tylko w przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kW lub w przypadku, gdy montaż paneli słonecznych wymaga modernizacji budynku, np. zmiany konstrukcji dachu czy przeniesienia lub usunięcia okien połaciowych.


Zakup instalację fotowoltaiczną i już teraz ciesz sie darmowym prądem!

MIT 5: Instalacja fotowoltaiczna wymaga ciągłej obsługi, konserwacji i drogiego serwisu

Największą zaletą instalacji jest to, że jest ona praktycznie bezobsługowa i przy poprawnym montażu działa bez konieczności prac konserwacyjnych. Nasze instalacje objęte są 10-letnią gwarancją serwisową Otovo, a w przypadku leasingu gwarancja to 20 lat.

MIT 6: Instalacja wymaga zmian w konstrukcji dachu

Aktualnie dachy budowane są tak, by unieść obciążenie o wiele większe niż waga paneli fotowoltaicznych, dlatego nie są wymagane żadne prace wzmacniające dach. Jedynym warunkiem do montażu instalacji jest to, by niezacieniona powierzchnia dachu była wystarczająca, aby pomieścić liczbę planowanych modułów. Jeśli jednak dach okaże się być zbyt mały – panele zamontować można również na gruncie.

MIT 7: Energia produkowana przez panele nie jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na prąd

Każda instalacja fotowoltaiczna projektowana jest tak, żeby prąd produkowany z promieni słonecznych był w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną dla gospodarstwa. Prądem z paneli fotowoltaicznych można zasilać więc wszystkie urządzenia RTV i AGD oraz oświetlać budynek.

MIT 8: Nadwyżki prądu, które wytwarza instalacja, przepadają

Każdy właściciel instalacji „on-grid” (podłączonej do zewnętrznej sieci energetycznej) może zostać prosumentem. Oznacza to, że ma możliwość korzystania z opustów, które pozwalają na magazynowanie w sieci energetycznej nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną.

Następnie przekazaną do sieci energię może odebrać w systemie 1:0,8 – czyli w dni, kiedy instalacja nie produkuje wystarczająco dużo prądu, prosument pobiera z sieci 80% przesłanej energii na pokrycie własnego zapotrzebowania. W przypadku instalacji 10kW mamy zabierane przez ZE 20%. Natomiast w instalacjach powyżej 10 kw jest to już 30%.

MIT 9: Instalacja jest niebezpieczna dla zdrowia i środowiska

Instalacja może stwarzać realne zagrożenie tylko wtedy, kiedy została nieprawidłowo zamontowana – istnieje bowiem ryzyko pożaru. Mimo tego na miejscu powinien być elektryk, aby uniknąć tego typu działań. W każdym innym przypadku jest ona zupełnie nieszkodliwa, zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska.

Panele nie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń, nie emitują też hałasu szkodliwego dla zwierząt, a podczas eksploatacji nie są produkowane żadne odpady wymagające utylizacji.

MIT 10: Wszystkie panele są tak samo wydajne

To jakie panele wybierzesz dla swojej instalacji, wpływa na jej jakość i wydajność. Wybór paneli dostępnych na rynku jest naprawdę szeroki, jednak nie wszystkie są tak samo opłacalne. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata, warto więc wybrać moduły, które będą działały bez zarzutu.

Należy jednak pamiętać, że w całej instalacji najważniejszy jest inwerter. Z tego powodu najlepiej zwrócić się do specjalisty, który pomoże Ci dobrać panele dopasowane do Twoich potrzeb. Wejdź na kalkulator fotowoltaiki!


Wyceń swoją instalację w 3 minuty!Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.