Instalacja fotowoltaiczna to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również sposób na zyskanie niezależności energetycznej, w dobie nieustających podwyżek cen prądu. Decydując się na fotowoltaikę, chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję – w końcu to inwestycja na lata. Jednak dostępność paneli fotowoltaicznych na rynku jest tak szeroka, że wybór wydaje się niemożliwy. Czym różnią się od siebie panele? Na co zwracać uwagę? I jakie panele fotowoltaiczne wybrać w 2021 roku?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Branża OZE nieustannie się rozwija, a wraz z nią powstają kolejne technologie, również dla fotowoltaiki. Na rynku instalacji fotowoltaicznych można wyróżnić panele I, II oraz III generacji. W Polsce natomiast najczęściej używane są panele I generacji, które zbudowane z krzemu posiadają wysoką sprawność. Można wyróżnić dwa rodzaje, w zależności od formowania i wykorzystania głównego pierwiastka. Można je podzielić na ogniwa monokrystaliczne oraz ogniwa polikrystaliczne.  Czym się od siebie różnią?

Panele polikrystaliczne

Przez swoją niebieską barwę, często bywają mylone z kolektorami słonecznymi, jednak to zupełnie inna technologia. Do niedawna były najpopularniejszymi panelami dostępnymi na rynku. Wytwarzane są z krzemu i osiągają sprawność ok. 14-16%. Panele polikrystaliczne to rozwiązanie przystępne cenowo, ich produkcja oraz montaż są zdecydowanie tańsze niż w przypadku paneli monokrystalicznych, jednak są one jednocześnie mniej wydajne. Z tego powodu, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz jego mieszkańców, instalacja musi składać się z większej liczby modułów, niż byłoby to w przypadku droższych paneli monokrystalicznych.

Panele monokrystaliczne

To najbardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie panele dostępne na rynku. Wykonane z pojedynczej struktury krystalicznej, osiągają sprawność na poziomie 15-20%. Ich czarny kolor sprawia, że instalacja wygląda wyjątkowo estetycznie, jednocześnie to najlepsze rozwiązanie dla małych powierzchni – są najbardziej efektywne i wydajne, więc potrzeba ich mniej, niż w przypadku innych dostępnych paneli. Jednak na ten moment już się ich prawie nie stosuje.

Moc paneli fotowoltaicznych

Jak wybrać moc paneli fotowoltaicznych? To decyzja, z którą powinien pomóc Ci projektant Twojej instalacji, moc paneli musi być bowiem dostosowana do indywidualnych potrzeb budynku. Oblicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu, które widoczne jest na rachunkach za energię elektryczną. Bazując na tym wyniku, łatwo wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne, które będzie musiała pokryć Twoja mikroelektrownia. Przyjmuje się, że w Polsce, przy prawidłowo przeprowadzonej instalacji, każdy 1 kWp powinien produkować ok. 1000 kWh rocznie. Warto jednak pamiętać, że nominalna moc paneli fotowoltaicznych (wyrażana w watopikach [Wp]), określa ich wydajność w warunkach STC, jednak na rzeczywiste uzyski ma wpływ wiele innych czynników zewnętrznych, takich jak:

  • Szerokość geograficzna
  • Kąt nachylenia dachu
  • Orientacja paneli względem południa
  • Temperatura
  • Poziom zacienienia

Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa, która, może się zwrócić już po 5-7 latach, ma posłużyć Ci zdecydowanie dłużej. Dlatego decydując jakie panele fotowoltaiczne wybrać, musisz zwrócić uwagę na coś więcej niż ich rodzaj i moc szczytowa. Szukając paneli najbardziej odpowiadających Twoim potrzebom, musisz wziąć pod uwagę również:

  • Cenę paneli – nie warto inwestować w najtańsze panele kiepskiej jakości, jednak nie możesz też, znacznie przekraczać swojego budżetu stawiając na najdroższe rozwiązanie, szczególnie że nie zawsze jest ono najlepsze.
  • Odpowiedni montaż – aby instalacja działała sprawnie i generowała wysokie uzyski, musi zostać poprawnie zamontowana. Wybierz zaufanego, sprawdzonego instalatora, który przeprowadzi profesjonalny montaż Twojej instalacji, uwzględniając aspekty takie jak poziom zacienienia, konstrukcja dachu oraz Twoje możliwości finansowe.
  • Gwarancję – nasza firma udziela gwarancji 10 lub 20-letniej. Panele są produkowane w Chinach, warto sprawdzić, czy gwarancja działa na terenie naszego kraju. To znacznie zmniejsza ryzyko inwestycji i zapobiega ponoszeniu dodatkowych kosztów w razie awarii.
  • Renomę producenta – okres gwarancji na panele fotowoltaiczne wynosi od 10 do 15 lat, zaś na liniowy spadek mocy aż 25 lat. Dlatego chcesz mieć pewność, że producent jest na tyle doświadczony i stabilny finansowo, aby pokryć ewentualne zobowiązania nawet po kilku lub kilkunastu latach.

Panele fotowoltaiczne TIER 1

TIER 1 to lista producentów na rynku energii PV kwartalnego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Firmy znajdujące się w rankingu nie borykają się z trudnościami finansowymi, prowadzą własne fabryki oraz tworzą własne produkty. Wybór producenta z rankingu TIER 1 to pewność, że stawiasz na firmę o stabilnej pozycji i wybierasz produkt wysokiej jakości oraz poczucie bezpieczeństwa – masz gwarancję, że Twoja inwestycja jest w dobrych rękach, bo w razie awarii, czy usterki możesz dochodzić swoich praw. Zanim producent znajdzie się w rankingu TIER 1, jego wypłacalność finansową musi potwierdzić aż 6 różnych banków! Otovo wybiera panele tylko z tej listy.


Nie zwlekaj i wyceń swoją instalację: https://www.otovo.pl/