Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Fotowoltaika dla każdego! Wykorzystaj energię promieniowania słonecznego, aby mieć niższe rachunki za prąd

Wciąż wahasz się i zastanawiasz, czy instalacje fotowoltaiczne są właśnie dla Ciebie? Odpowiedź jest prosta: TAK! Koniec z wysokimi rachunkami za prąd, nawet jeśli Twoje roczne zużycie energii elektrycznej nie jest małe.

Nie ma sensu przepłacać, skoro można czerpać i generować energię zupełnie za darmo – ze słońca. Jest to niewyczerpalne źródło energii, które dodatkowo pozwala być bardziej eko i przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.

Z produkcji energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne korzysta już ponad milion Polaków

Odnawialne źródła energii i moduły fotowoltaiczne dla domów to przyszłość. Własną instalację PV przyłączyło do sieci elektroenergetycznej już ponad milion Polaków.

Na bieżący moment opłacalność fotowoltaiki to ROI na poziomie nawet 6-7 lat, o ile skorzystasz z dofinansowań, np. z programu Mój Prąd. Po tym okresie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej całkowicie się zwracają. Raz zakupiona fotowoltaika działa z kolei kilkadziesiąt lat, uniezależniając od rosnących cen prądu!

Jak działa fotowoltaika – czy to rozwiązanie dla mnie?

Fotowoltaika to nazwa powstała z połączenia słów „phos”-światło oraz „volt”-napięcie. Działanie fotowoltaiki jest proste i skuteczne, opiera się na zamianie w specjalnych ogniwach fotowoltaicznych promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to proces w 100% darmowy i bezpieczny.

Oczywiście wiąże się z poczynieniem pewnych inwestycji, jednak koszty te zwrócą się w przeciągu kilku najbliższych lat. Jeśli ciekawi Cię, po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna, najlepiej skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego.

Mała czy duża fotowoltaika? Roczna produkcja energii elektrycznej a moc instalacji fotowoltaicznej

Spokojnie, nie musisz sam tego liczyć - podaj nam swoje roczne zużycie energii elektrycznej przez kalkulator fotowoltaiki, a pomożemy dobrać moc instalacji fotowoltaicznej tak, żeby całość, jak najbardziej się opłaciła. Rozmiar instalacji PV i ilość modułów fotowoltaicznych to kwestia odpowiedniego projektu. Otovo zajmuje się nimi już w 13 krajach Europy.


Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?- Kamil Jeznach

To video pozwala samodzielnie oszacować koszt inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Najlepiej jednak o obliczenie paneli fotowoltaicznych zapytać specjalistów, którzy uwzględnią szereg uwarunkowań, jak: poziom nasłonecznienia czy źródła zacienienia.

Istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na opłacalność fotowoltaiki Po określonym czasie fotowoltaika pozwala jednak na oszczędność każdego roku sporych i znaczących sum pieniędzy.Roczna produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej może pokryć nawet 90% Twojego zapotrzebowania.

Inwestycja w energię słoneczną to fotowoltaika i wiele urządzeń, które już znasz

Czy wiedziałeś, że słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło odnawialnej energii na świecie? To pewne i niewyczerpalne źródło energii elektrycznej, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej.

Pewnie nawet już korzystałeś z niej w jakimś zakresieWszak nawet popularne lampy solarne w Twoim ogrodzie działają dzięki darmowej energii słonecznej.A już na pewno na Twoim biurku leży kalkulator, który działa właśnie dzięki energii słonecznej i wcale nie potrzebuje baterii. Czas jednak postawić na bardziej przełomowe rozwiązania, przestać przejmować się rosnącymi w zastraszającym tempie cenami prądu i po prostu produkować go samemu dla siebie: postawić na nowoczesne i wydajne panele fotowoltaiczne.


Fotowoltaika jednofazowa czy trójfazowa?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jednofazowej

Wiesz, że Instalacja jednofazowa składa się z dwóch przewodów - jednego fazowego i jednego neutralnego. Przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej opartej na jednej fazie należy wiedzieć, że dedykowana jest przede wszystkim właścicielom tych mieszkań i domów, w których zużywa się energię elektryczną w sposób standardowy, np. do oświetlenia pomieszczeń, a także zasilenia pralki, lodówki, telewizora czy innych urządzeń.

Idealnie sprawdzi się tam, gdzie ogrzewanie nie jest elektryczne, nie na pompę ciepła, ale np. na węgiel czy drewno. Fotowoltaika jednofazowa umożliwia przesył mocy do 3,68 kWp spełniając oczekiwania średniej wielkości rodziny.

Montaż instalacji fotowoltaicznej trójfazowej

Instalacja trójfazowa natomiast to przede wszystkim rozwiązanie dla nowo wybudowanych budynków - składa się z trzech obwodów fazowych i umożliwia przesył mocy powyżej 3,68 kWp, a co za tym idzie - równocześnie zasilenie prądem większej liczby urządzeń. Taka moc instalacji fotowoltaicznej spełni wymagania tych rodzin, które korzystają z wielu energochłonnych sprzętów jednocześnie (np. elektrycznych płyt kuchennych) i dostarczają do domu ciepło za pomocą ogrzewania elektrycznego, np. pompy ciepła.

Poradzi sobie z większymi wyzwaniami niż instalacja jednofazowa, zapewniając im odpowiednio dużą moc.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Jak energia słoneczna przekształca się w domowy prąd? Działanie fotowoltaiki

Wszystko zaczyna się, gdy energię promieniowania słonecznego wychwytuje pojedynczy panel fotowoltaiczny. Energia emitowana przez słońce pobierana jest przez specjalne ogniwa fotowoltaiczne, pełniące funkcję półprzewodników. Ogniwa łączą się w większe, zaawansowane moduły fotowoltaiczne, a te w panele. Produkowana przez nie energia elektryczna to prąd stały.

W kolejnym kroku energia elektryczna trafia on do falownika, gdzie zostaje przekształcona na prąd zmienny (znany też jako prąd przemienny). Prąd przemienny to taki, z jakiego korzystamy na co dzień w naszych domach. Energia uzyskana dzięki zastosowaniu fotowoltaiki ma same zalety:

 • łatwość magazynowania (służą temu magazyny energii fotowoltaicznej)
 • przesyłania nawet na duże odległości (gdy nadwyżki energii trafiają do sieci publicznej, rozdysponowywane są tam, gdzie akurat jest potrzeba)
 • uniwersalność (to dlatego farmy fotowoltaiczne są tak popularne, jak wiatrowe)

Zaleta? Fotowoltaika nawet na dachach płaskich nie wymaga od Ciebie dodatkowej pracy

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie samoobsługowa – nie wymaga przeglądów technicznych, serwisowania, jeśli zaś chodzi o utrzymywanie w czystości, to większość zabrudzeń usuwana jest przez padający deszcz. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić i ewentualnie doczyścić powierzchnię paneli fotowoltaicznych z trudniej zmywalnych plam.

Elementy konstrukcji fotowoltaicznej

Co tak naprawdę wchodzi w skład kompletnej instalacji fotowoltaicznej?

Żeby zebrać energię promieniowania słonecznego i wygenerować z niej prąd elektryczny,fotowoltaika potrzebuje kilku urządzeń:

 • moduły fotowoltaiczne, czyli inaczej mówiąc panele fotowoltaiczne (zbudowane z ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z krzemu)
 • falownik (inaczej zwany inwerterem)
 • system montażowy
 • okablowanie i zabezpieczenia

Przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej zostaw Otovo

Projekt instalacji fotowoltaicznej, montaż paneli i przygotowanie dokumentacji dla zakładu energetycznego zostaw Otovo. Jedyna formalność, która leży w Twoich obowiązkach to zgłosić własną instalację fotowoltaiczną do lokalnego dystrybutora. Podpowiemy Ci, jaki wniosek złożyć i kiedy. Samo przyłączenie instalacji i licznik dwukierunkowy nic nie kosztują, a net-billing łatwo zrozumieć.

Posiadamy niezbędne uprawnienia i więcej doświadczenia niż małe firmy fotowoltaiczne - działamy na skalę całej Polski. Kupując u nas, nie musisz martwić się o wydajność instalacji fotowoltaicznej - dajemy 10 lat gwarancji na serwis.

Panele fotowoltaiczne- Jak działają?Ile kosztują?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia złożone z ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Najprościej mówiąc, to właśnie panele fotowoltaiczne dostarczają energię do twojego domu.

Działanie paneli fotowoltaicznych wygląda następująco: ogniwa fotowoltaiczne wychwytują fotony ze słońca. Następnie panele fotowoltaiczne dzięki krzemowemu materiałowi, z którego są wykonane przekształcają fotony w elektrony. Warto również pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna zmienia prąd stały na zmienny. Jest to konieczny warunek, aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać.

Ufając nam, możesz być pewny, że korzystamy z niezawodnych i sprawdzonych komponentów: W naszej ofercie są moduły fotowoltaiczne TOP producentów:

 • Ja Solar
 • Trina Solar

Postawiliśmy na tych producentów paneli fotowoltaicznych ze względu na bogatą historię tych marek oraz bardzo dobrą jakość żywotność i niskoawaryjność. W ten sposób cena instalacji fotowoltaicznej w Otovo jest przystępna i warta każdej wydanej złotówki.

Rozmawiając o cenach, ciężko podać konkretną cenę za panel PV. Kupując instalację u nas w Otovo liczymy koszt instalacji wraz z montażem. Warto również pamiętać, że cena zależy również od miejscowości, w której ma się ona znajdować.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Falownik fotowoltaiczny- Jak działa? Ile kosztuje? Jak podnosi koszt fotowoltaiki?

Falownik to inaczej serce instalacji fotowoltaicznej. To on sprawia, że do Twojego domu dostarczana jest energia, która zasila Twój telewizor czy lodówkę. W Otovo oferujemy inwertery do fotowoltaiki najlepszych marek:

 • Solis
 • Growatt
 • Huawei
 • SolarEdge
 • Fronius

Inwerter ma za zadanie synchronizować instalację fotowoltaiczną z siecią elektromagnetyczna. Energię słoneczną konwertuje na prąd przemienny, który potrzebuje Twoje gospodarstwo domowe i dla zwykłych urządzeń elektrycznych, i dla pompy ciepła.

Ceny wahają się w zależności od modelu inwertera oraz jego mocy, jednak śmiało można przyjąć, że jest to 20% ceny całej instalacji fotowoltaicznej.

Kalkulator fotowoltaiki Otovo, czyli cena instalacji fotowoltaicznej w minutę

Ceny instalacji fotowoltaicznych mają się różnie nie tylko z uwagi sam sprzęt. Firmy fotowoltaiczne liczą sobie różnie za koszty montażu paneli. Zestaw fotowoltaiczny i usługę montażu Otovo możesz jednak mieć wycenioną już w minutę, korzystając z kalkulatora fotowoltaiki na naszej stronie internetowej. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Wyjaśnimy czynniki wpływające na koszt fotowoltaiki i chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania, które panele fotowoltaiczne i inwerter wybrać.

Kim jest prosument i jak nim zostać?

Definicje prosumenta można wytłumaczyć w prosty sposób i podzielić to słowo na dwa człony. -Pro i - Sument.

Oznacza to, że jest to osoba, która jednocześnie produkuje, a następnie konsumuje. Przekładając to na język fotowoltaiki- Prosumentem jest osoba, która produkuje energię elektryczną z fotowoltaiki, a następnie ją zużywa do potrzeb własnych.


Zobacz przykładowe instalacje fotowoltaiczne od Otovo

Sprawdź nasze przykładowe instalacje fotowoltaiczne

Magazyn energii- Fotowoltaika

Magazyn energii coraz częściej pojawia się w wyszukiwaniach potencjalnych użytkowników fotowoltaiki. W związku z nowymi regulacjami coraz bardziej opłaca się zainwestować w magazyn energii do twojej instalacji fotowoltaicznej.

W Otovo oferujemy magazyny energii Huawei, które są kompatybilne z inwerterami z naszej oferty. Proponujemy też falowniki Solaris, które współpracują z magazynami Pylontech. Możesz więc nam zlecić nie tylko dobór i montaż paneli fotowoltaicznych, ale projekt instalacji z baterią na własny użytek.

Fotowoltaika i pompa ciepła

Teraz do każdej instalacji fotowoltaicznej możesz dobrać pompę ciepła. Jest to idealne rozwiązanie jeżeli marzy ci się w pełni energooszczędny dom, oraz jeszcze większe obniżki za energię elektryczną. W swojej ofercie posiadamy:

Współpraca pompy ciepła i fotowoltaiki jest polecana z uwagi na ogromną ilość prądu, którą potrzebuje to pierwsze urządzenie do swojej pracy. Średnio jest to to ok. 2500 kWh energii w skali roku na każde 100 m2. Nawet mała instalacja PV o mocy 5 kWp potrafi wyprodukować 5000 kWh prądu - starczy więc i na pompę, i na domowe urządzenia elektryczne.


Przeczytaj o połączeniu, jakim jest fotowoltaika i pompa ciepła i kup instalację od Otovo!


Kocioł energetyczny do fotowoltaiki. Czy to dobra inwestycja?

Taki duet jest jak najbardziej, dobrym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Kocioł elektryczny, podobnie jak pompa ciepła zużywa bardzo dużo prądu, a fotowoltaika produkuje ten prąd z promieni słonecznych całkowicie za darmo. Wnioski w ten sposób nasuwają się same. Fotowoltaika + kocioł elektryczny się opłaca!"

Ile kosztuje 1 kwh energii?

Cena za 1 kwh energii z fotowoltaiki bywa różna i zmienia się w każdym miesiącu. Po zmianie zasad 1 kwietnia 2022, kiedy zrezygnowano z systemu opustów dla nowych prosumentów nabrała ona jeszcze większego znaczenia.

Aktualne ceny za energię elektryczną w systemie net-billingu kształtują się następująco:

 • Sprzedaż energii z fotowoltaiki do sieci: średnio 0,74 zł/ kWh ( w każdym miesiącu podawana jest nowa cena w zależności od stawek na Towarowej Giełdzie Energii)
 • Kupno energii od sieci wynosi średnio ok. 1 zł/ kWh (dokładna stawka zależy od operatora oraz taryfy)

Warto pamiętać, że ceny prądu zależą od średniej arytmetycznej z poprzedniego miesiąca. Nie sposób więc przewidzieć dokładnej ceny - podwyżki cen energii sprawiają jednak, że fotowoltaika jeszcze bardziej się opłaca.

Np. w sierpniu 2022 za 1 kWh z fotowoltaiki dystrybutorzy płacili prosumentom ponad 1 zł.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Fotowoltaika dla Firm

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jak zainwestować swoje pieniądze? Nic prostszego. Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną i obniż swoje rachunki za prąd faktycznie do zera. Dodatkowo skorzystaj z licznych dotacji dla firm, które przysługują dla twojego przedsiębiorstwa i obniż koszt swojej inwestycji. Niesie to za sobą wiele korzyści:oszczędność

 • przewaga rynku
 • lepsza kontrola wydatków
 • lepsza budowa wizerunku
 • obniżone rachunki za prąd

Fotowoltaika dla rolnika

Posiadasz gospodarstwo rolne i zastanawiasz się jak zmniejszyć swoje wydatki za energię elektryczną? Jest to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu zmniejszysz swoje opłaty za energię elektryczną, które zużywa Twoje gospodarstwo rolne. Warto pamiętać, że istnieje również szereg dotacji dla rolnika, które stanowczo obniżą koszt twojej inwestycji w fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla parafii

Status prosumenta może uzyskać każdy budynek. Nawet parafie! Warto pamiętać, że parafie również pobierają prąd, a instalacja fotowoltaiczna pozwoliłaby na drastyczne obniżenie rachunku. Dodatkowo mogę one skorzystać z różnych dofinansowań dla parfii.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych ma swoje zastosowania na każdym budynku. Od domu jednorodzinnego po galerie czy właśnie spółdzielnię mieszkaniową. Jeżeli mieszkasz w takim segmencie i myślisz z sąsiadami jak zaoszczędzić i obniżyć rachunki za prąd to mamy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Dotacje na fotowoltaikę- aktualne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej

W Polsce istnieje wiele rabatów na fotowoltaikę, które drastycznie potrafią zmniejszyć finalną cenę za Twoją instalację fotowoltaiczną. Przykładem jest ogólnodostępna ulga termomodernizacyjna. Pozostałe dotacje można podzielić na ogólnopolskie, wojewódzkie czy nawet lokalne. Dlatego warto sprawdzić, na jaką dotację możesz liczyć. Informacja czy dotacja na fotowoltaikę Tobie przysługuje, zależy między innymi od miejscowości, w której znajduje się Twoja instalacja, oraz jaka jest jej wielkość. Jeżeli jakaś dotacja pojawi się w Twoim zasięgu, nasz specjalista na pewno Cię o tym poinformuje. Jednymi z najbardziej znanych dotacji na instalacje fotowoltaiczne są:

 • Mój Prąd
 • Ulga Termomodernizacyjna
 • Czyste powietrze
 • Dotacja Warszawska

Jak dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki, tak, aby pokryła moje indywidualne zapotrzebowanie?

Bez obaw, wystarczy zaufać fachowcom od instalacji fotowoltaicznych, którzy pomogą obliczyć roczne zapotrzebowanie mieszkańców danego domu na energię elektryczną tak, aby instalacja fotowoltaiczna generowała optymalną ilość prądu rocznie – ani zbyt dużo produkcji energii, ani za mało.

Wynik powinien przekładać się na wielkość całej instalacji i ilość zamontowanych paneli fotowoltaicznych. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, zasadniczo im większa powierzchnia, tym szybciej cała inwestycja nam się zwróci. Za wyprodukowane nadwyżki czystej energii zakład energetyczny będzie Ci przelewał środki na portfel rozliczeniowy.

W obliczeniach pomocne mogą okazać się rachunki za prąd oraz ewentualne plany na przyszłość odnośnie zakupu nowych sprzętów zasilanych energią elektryczną bądź inne informacje z planowanymi zmianami w sposobie ogrzewania.

Nie bez znaczenia ma również sama lokalizacja domu, jego położenie, nasłonecznienie oraz wielkość i kąt nachylenia dachu (najlepszy kąt to ok. 35-45 stopni, podobnie jak rzecz ma się z Panelami solarnymi). Są to dodatkowe warunki, które znacząco wpływają na dobór odpowiedniej wielkości oraz mocy całej instalacji.

Najlepsze efekty uzyskamy, umieszczając panele od strony południowej, jednak dach skierowany w inną stronę to nie przeszkoda. Jeśli chodzi o materiał dachu, to rodzaj pokrycia nie ma większego znaczenia – fotowoltaika z powodzeniem może być kładziona na blachodachówce, blasze trapezowej, dachówce ceramicznej, goncie czy papie.

Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna nie musi znajdować się tylko i wyłącznie na dachu. Równie dobrym pomysłem jest umiejscowienie jej bezpośrednio na gruncie, zwłaszcza w przypadku gospodarowania sporej wielkości terenem.

Taka instalacja fotowoltaiczna jest równie wydajna, zwłaszcza że umożliwia ustawienie paneli pod najkorzystniejszym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca. Możemy w tym celu wykorzystać także budynki gospodarcze albo garaż.

Warto również skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki. W dużej mierze z łatwością obliczysz, w ile czasu zwróci się Twoja inwestycja oraz jaka może być potencjalna cena Twojej instalacji fotowoltaicznej, w zależności od sposobu finansowania.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

A jeśli wyprodukuję za dużo? Nadwyżka energii z fotowoltaiki i net-billing

W takim przypadku nadwyżkę energetyczną, którą wyprodukowała Twoja instalacja fotowoltaiczna, sprzedaż do zakładu energetycznego po cenie hurtowej.

W momencie słabszego nasłonecznienia (na przykład zimą) istnieje możliwość odkupienia energii od zakładu energetycznego po cenie detalicznej. Aktualnie ceny za energię elektryczną ciągle idą w górę, dlatego nie warto martwić się aktualnymi cenami energetycznymi, ponieważ zwrot z fotowoltaiki jest równie szybki co na starych zasadach.

Jeżeli jednak nie chcesz oddawać nadwyżki energetycznej do zakładu energetycznego, to warto zastanowić się nad inwestycją w magazyn energii, który pozwoli ci przechować energię.

Panele słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Wiele osób myśli, że panele słoneczne (panele solarne) są tym samym co panele fotowoltaiczne. Otóż nie! Wyglądem mogą być podobne, jednak po bliższej obserwacji widać zauważalną różnicę.

Głównym czynnikiem, który odróżnia panele słoneczne od paneli fotowoltaicznych, jest ich działanie. Panele słoneczne przetwarzają promienie słoneczne na ciepło, które nie musi być magazynowane, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną, która potem jest magazynowana. Tylko fotowoltaika służy produkcji energii, którą znasz jako prąd.

Prawo energetyczne. Jak wygląda i jakich dokumentów potrzebujesz?

Prawo energetyczne posiada w sobie wiele zapisów. Dla osób interesujących się fotowoltaiką najważniejsze są te dwie ustawy:

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii to główny dokument regulujący kwestie związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej m.in. za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Weszła w życie 1 lipca 2016 roku i doczekała się nowelizacji 25 czerwca 2019 roku.

Ustawa o energetyce odnawialnej wprowadziła definicję prosumenta, czyli osoby wytwarzającej energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne i oddającej jej nadwyżkę do sieci elektrycznej. Reguluje też system opustów rozwiązujący kwestię rozliczania się prosumenta z zakładem energetycznym.

Pamiętaj o odpowiednich dokumentach, które pozwolą ci w pełni cieszyć się Twoją instalacją fotowoltaiczną:

 • zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej,
 • schemat instalacji w razie nadwyżek wyprodukowanej energii,
 • schemat elektrycznej instalacji fotowoltaicznej,
 • parametry techniczne zastosowanych komponentów,
 • certyfikat sprzętu - do tej pory był wymagany certyfikat zgodności, natomiast z dniem 1 maja 2022 wymagany będzie certyfikat NC RfG więcej informacji na stronie.
 • Po wypełnieniu i złożeniu potrzebnych dokumentów operator podłączy Twoją instalację, która pozwoli Ci zaoszczędzić na energii. Warto pamiętać, że OSD (operator systemu dystrybucyjnego) ma 30 dni na wymianę licznika na dwukierunkowy i uruchomienie instalacji PV.

Nie musisz się tym martwić w Otovo, zrobimy wszystko za Ciebie i przeprowadzimy cię krok po kroku przez całą instalację


Jak zredukować koszty? Dotacje na fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiki wiąże się z pewnym nakładem finansowym (dobrej jakości instalacja to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy 1 kWp). Jeśli jednak nie jesteś w stanie w danej chwili pozwolić sobie na taki wydatek, to jeszcze nie skreślaj domowej instalacji fotowoltaicznej.

Istnieje możliwość skorzystania z innych ciekawych opcji, jakie obecnie sprawnie funkcjonują: dofinansowania, dotacje i specjalne programy rządowe oraz unijne, ulgi podatkowe, kredyty, leasing bądź wzięcie udziału w konkursie.

Co ciekawe, instalację fotowoltaiczną można łączyć także z innymi instalacjami np. pompą ciepła, aby uzyskać jeszcze większe korzyści i oszczędności. Warto podkreślić, że raz założona instalacja fotowoltaiczna posłuży nam przez dobre 25-30 lat!

Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?

"Zielona energia" coraz częściej występuje w naszym otoczeniu. Nic dziwnego, energia wytwarzana z odnawialnych źródeł ma wiele zalet:

 • Odnawialne źródła energii mają niewyczerpane zasoby
 • Jest to realna korzyść dla środowiska i gospodarki
 • W przypadku fotowoltaiki obniża rachunki za prąd nawet o 95% (opłaty stałe)


Moc przyłączeniowa i umowna. Czym się różni

Moc przyłączeniowa uzależniona jest od liczby zainstalowanych urządzeń elektrycznych, jak również ich mocy. Dlatego też, aby określić wartość mocy przyłączeniowej, niezbędne jest dokładne sprawdzenie liczby i rodzaju odbiorników elektrycznych, mieszczących się w danym budynku.

Warto także pamiętać o ewentualnych przyszłych instalacjach i urządzeniach, które mogą zostać zamontowane – dla bezpieczeństwa należy uwzględnić w swoich obliczeniach pewien zapas.

Moc umowna określana jest w umowie o świadczenie usług przesyłowych bądź umowie sprzedaży energii elektrycznej. Wartość ta mówi nam, jaką ilość energii pobieramy w konkretnym momencie. Obliczenie wartości zadeklarowanej mocy umownej jest równie istotne co ustalenie mocy przyłączeniowej. Jeśli określimy ją zbyt wysoko, poskutkuje to koniecznością uiszczania opłat za prąd, którego nie zużywamy.

Postaw na fotowoltaikę w swoim domu!

Fotowoltaika to świetna opcja, jeśli pragniesz uniezależnić się od dostaw i wciąż wahających się cen prądu, stać się samowystarczalnym, dbającym o ekologię, idącym z duchem czasu i stawiającym na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania.

Fotowoltaika w Polsce

Dzięki naszemu niecodziennemu podejściu do fotowoltaiki jesteśmy w stanie zamontować instalację fotowoltaiczną na terenie całej Polski.

Jeżeli jesteś ciekawy jaka aktualnie jest cena fotowoltaiki w Twoim mieście, oraz jakie dotację Tobie przysługują. Przeczytaj artykuł o fotowoltaice w Polsce.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.