Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również sposób na zyskanie niezależności energetycznej w dobie nieustających podwyżek cen prądu.


Wpisz swój adres, wybierz panele oraz  inwerter i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV.


Decydując się na fotowoltaikę chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję – w końcu to inwestycja na lata. Jednak dostępność paneli fotowoltaicznych na rynku jest tak szeroka, że wybór wydaje się niemożliwy. Czym różnią się od siebie panele? Na co zwracać uwagę? I jakie panele fotowoltaiczne wybrać w 2022 roku?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Branża OZE nieustannie się rozwija, a wraz z nią powstają kolejne technologie, również dla fotowoltaiki. Na rynku instalacji fotowoltaicznych można wyróżnić panele I, II oraz III generacji.

W Polsce najczęściej używane są panele I generacji, które zbudowane z krzemu posiadają wysoką sprawność. W zależności od formowania i wykorzystania głównego pierwiastka można wyróżnić dwa rodzaje: ogniwa monokrystaliczne oraz ogniwa polikrystaliczne. Czym się od siebie różnią?

Panele polikrystaliczne

Przez swoją niebieską barwę często bywają mylone z kolektorami słonecznymi, jednak to zupełnie inna technologia. Do niedawna były najpopularniejszymi panelami dostępnymi na rynku. Wytwarzane są z krzemu i osiągają sprawność ok. 14-16%.

Panele polikrystaliczne to rozwiązanie przystępne cenowo, ich produkcja oraz montaż są zdecydowanie tańsze niż w przypadku paneli monokrystalicznych, jednak są one jednocześnie mniej wydajne. Z tego powodu, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz jego mieszkańców, instalacja musi składać się z większej liczby modułów, niż byłoby to w przypadku droższych paneli monokrystalicznych.

Panele monokrystaliczne

To najbardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie panele dostępne na rynku. Wykonane z pojedynczej struktury krystalicznej, osiągają sprawność na poziomie 15-20%.

Ich czarny kolor sprawia, że instalacja wygląda wyjątkowo estetycznie, jednocześnie to najlepsze rozwiązanie dla małych powierzchni – są najbardziej efektywne i wydajne, więc potrzeba ich mniej, niż w przypadku innych dostępnych paneli. Jednak na ten moment prawie się ich nie stosuje.

Moc paneli fotowoltaicznych

Jak wybrać moc paneli fotowoltaicznych? To decyzja, z którą powinien pomóc Ci projektant Twojej instalacji, moc paneli musi być bowiem dostosowana do indywidualnych potrzeb budynku.

Oblicza się ją na podstawie rocznego zużycia prądu, które widoczne jest na rachunkach za energię elektryczną.


Sprawdź wycene i wybierz najlepsze panele dla siebie!

Bazując na tym wyniku, łatwo wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne, które będzie musiała pokryć Twoja mikroelektrownia.

Przyjmuje się, że w Polsce, przy prawidłowo przeprowadzonej instalacji, każdy 1 kWp powinien produkować ok. 1000 kWh rocznie. Warto jednak pamiętać, że nominalna moc paneli fotowoltaicznych (wyrażana w watopikach [Wp]), określa ich wydajność w warunkach STC.

Czynniki zewnętrzene wpływające na uzyski:

 • szerokość geograficzna;
 • kąt nachylenia dachu;
 • orientacja paneli względem południa;
 • temperatura;
 • poziom zacienienia;

Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa, która może się zwrócić już po 5-7 latach, jednak ma posłużyć Ci zdecydowanie dłużej. Dlatego decydując o tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, musisz zwrócić uwagę na coś więcej niż ich rodzaj i moc szczytową.

Szukając paneli fotowoltaicznych, zwróć uwagę na:

 • cenę paneli – nie warto inwestować w najtańsze panele kiepskiej jakości, jednak nie możesz też znacznie przekraczać swojego budżetu stawiając na najdroższe rozwiązanie. Szczególnie że nie zawsze jest ono najlepsze.
 • odpowiedni montaż – aby instalacja działała sprawnie i generowała wysokie uzyski, musi zostać poprawnie zamontowana. Wybierz zaufanego, sprawdzonego instalatora, który przeprowadzi profesjonalny montaż Twojej instalacji, uwzględniając aspekty takie jak poziom zacienienia, konstrukcja dachu oraz Twoje możliwości finansowe.
 • gwarancja – nasza firma udziela gwarancji 10- lub 20-letniej. Panele są produkowane w Chinach, warto sprawdzić czy gwarancja działa na terenie naszego kraju. To znacznie zmniejsza ryzyko inwestycji i zapobiega ponoszeniu dodatkowych kosztów w razie awarii.
 • renomę producenta – okres gwarancji na panele fotowoltaiczne wynosi od 10 do 15 lat, zaś na liniowy spadek mocy - aż 25 lat. Dlatego chcesz mieć pewność, że producent jest na tyle doświadczony i stabilny finansowo, aby pokryć ewentualne zobowiązania nawet po kilku lub kilkunastu latach.

Panele fotowoltaiczne TIER 1

TIER 1 to lista producentów paneli fotowoltaicznych na rynku energii PV kwartalnego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Firmy znajdujące się w rankingu nie borykają się z trudnościami finansowymi, prowadzą własne fabryki oraz tworzą własne produkty. Wybór producenta z rankingu TIER 1 to pewność, że stawiasz na firmę o stabilnej pozycji i wybierasz produkt wysokiej jakości oraz poczucie bezpieczeństwa – masz gwarancję, że Twoja inwestycja jest w dobrych rękach, bo w razie awarii czy usterki, możesz dochodzić swoich praw. Zanim producent znajdzie się w rankingu TIER 1 jego wypłacalność finansową musi potwierdzić aż 6 różnych banków! Otovo wybiera panele tylko z tej listy.

Najlepsze panele fotowoltaiczne 2022

Na rynku instalacji fotowoltaicznych istnieje wiele marek, które sprzedają panele fotowoltaiczne. Solidność paneli wyznacza się na podstawie ich ceny, jakości wykonania, długosci gwarancji i wiele innych czynników. My w Otovo dobieramy najlepszej jakości panele fotowoltaiczne, pod potrzeby klientów. Do najlepszych paneli fotowoltaicznych należą:


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele fotowoltaiczne i inwerter.


Panele fotowoltaiczne Ja Solar

Chiński producent paneli Ja Solar posiada 10% udziałów na rynku światowym, co czyni je jednym z najbardziej rozpoznawalnych modułów fotowoltaicznych na świecie. Dzięki swojej szerokiej ofercie podbijają rynek instalacji fotowoltaicznej w zastraszająco szybkim tempie.

 • cena
 • szeroka oferta
 • pełne 12 lat gwarancji na uzysk instalacji fotowoltaicznej.

Niezawodność modułów fotowoltaicznych Ja Solar jest na najwyższym poziomie. W porównaniu do gwarancji standardu w branży, który wynosi 10 lat. Ja Solar daje pełne 12 lat gwarancji. Co sprawia, że w tej kwestii są o krok dalej od konkurencji.

Podsumowując, panele fotowoltaiczne Ja Solar są bardzo dobrymi panelami w bardzo dobrej cenie z dodatkiem 12 letniej gwarancji. Dzięki dużej skali firmy, jest ona prawdopodobnie wywiązać sie ze zobowiązań jak i z próźb swoich klientów.

Panele fotowoltaiczne Trina Solar

Trina Solar sięga historią już do 1997 roku. Co czyni ich firmą z bogata historią. Aktualnie zajmują 7 miesjce na liście Tier 1. Co wyróżnia moduły fotowoltaiczne Trina Solar?

 • szeroki wybór modeli paneli fotowoltaicznych
 • Atrakyjna cena

Klienci, którzy korzystają z zakupu paneli fotowoltaicznych firmy Trina Solar posiadają 10- letnią gwarancję na brak usterek i wad pordukcyjnych co jest zuepełnym standardem w branży.

Dodatkowo moduly fotowoltaiczne są odporne na mocny opór śniegu roaz wiatru. Dodatkowo zostało została potwierdzona odporność na grad o średnicy 35 mm i prędkosci 97 km/h.

Podsumowując panele fotowoltaiczne Trina Solar jest sprzętem z bogatą historią oraz szerokim zasobem modeli paneli fotowoltaicznych w świetnej cenie oraz standardową gwarancją na rynku.

Inwerter - czyli co?

Zacznijmy od usystematyzowania nazewnictwa i wyjaśnienia zasady działania tego urządzenia.

Inwerter to serce instalacji, główny, najważniejszy i najdroższy jej element. Potencjalnie również najbardziej narażony na awarię, ale spokojnie - dobra jakość, renomowany producent i odpowiedni dobór sprzętu minimalizuje ryzyko problemów.

Najprościej rzecz ujmując, jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC) produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC), który występuje w naszych gniazdkach. Stąd też poprawna jest równoważna nazwa, często zamiennie używana w branży - falownik.  

Konwersja, o której mowa odbywa się z niezwykle wysoką sprawnością rzędu 97% i pozwala na integrację instalacji fotowoltaicznej z instalacją wewnętrzną naszego obiektu. Inwertery służą również do monitorowania pracy instalacji oraz posiadają pewien stopień zabezpieczeń dla całego systemu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele fotowoltaiczne i inwerter.


Wyróżniamy dwa rodzaje falowników spotykanych w domowych mikroinstalacjach PV:

 • falowniki 1-fazowe: stosowane do instalacji o mocy nieprzekraczającej 3.68 kWp (kWp - jednostka mocy szczytowej instalacji PV określonej w danych warunkach nasłonecznienia. Np. 10 modułów o mocy 340 W daje 3.40 kWp). Ten rodzaj falowników można stosować zarówno do 1-fazowych instalacji elektrycznych jak i 3-fazowych instalacji elektrycznych obiektu. Współpraca inwertera 1-fazowego z instalacją 3-fazową budzi pewne kontrowersje, jednak dla bardzo niskich mocy instalacji rozwiązanie to ma swoje zalety (niższe napięcie startu, możliwość obłożenia dwóch połaci) i w niektórych przypadkach jest wręcz jedynym poprawnym rozwiązaniem.
 • falowniki 3-fazowe: możliwość zastosowania do każdej mocy instalacji, obowiązek zastosowania w instalacjach przekraczających 3.68 kWp. W tym przypadku instalacja elektryczna obiektu musi być 3-fazowa. Ze względu na wyższe napięcie startu rzadko spotyka się 3-fazowe falowniki w instalacjach poniżej 3.0 kW.

Jaki inwerter wybrać w 2022 roku?

Można jeszcze rozróżniać rozwiązania względem inwerterów transformatorowych i beztransformatorowych, centralnych i szeregowych, mikroinwerterów czy inwerterów opartych o współpracę z optymalizatorami.

Do rozważań instalacji na domu jednorodzinnym o mocy 2-10 kWp spokojnie wystarczy nam rozróżnienie ze względu na fazy i świadomość rozwiązań z optymalizatorami lub mikroinwerterami.

Co świadczy o dobrym inwerterze?

Jak w przypadku każdego wyboru sprzętu, tak i tutaj pojęcie “dobry” jest pojęciem umownym, subiektywnym, niesprecyzowanym.

Doskonale wiemy, że drogi nie zawsze oznacza dobry, renomowany nie zawsze oznacza niezawodny, tani nie zawsze oznacza słaby. Niezmiernie trudno jest rozstrzygnąć kwestię jakości danego sprzętu. Najbardziej miarodajnym wydaje się niezależny, rzetelny ranking sprzętu instytutu PVEL, który porównuje inwertery względem ich parametrów pracy.

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze inwertera należy wsłuchać się w opinię osób montujących go na co dzień, które przechodziły przez sprawy serwisowe i konfiguracje.

Warto zwrócić uwagę na konkretne serie produktów, porównać oferowane gwarancje, a w końcu przyjrzeć się cenie i dostępności produktu.

Dla przeciętnego konsumenta zainteresowanego instalacją fotowoltaiczną, przebrnięcie przez rankingi, karty katalogowe, fora instalatorów czy oferty cenowe dystrybutorów jest bardzo utrudnione.

Pokaźna liczba (około 20) oferowanych producentów na polskim rynku nie ułatwia tego zadania.  Po kilku artykułach i przeciwstawnych rekomendacjach łatwo o ból głowy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów przeszliśmy przez wszystkie możliwe kryteria, oceny.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną i inwerter


Wybraliśmy dla Was najlepsze dostępne inwertery, na których chcemy opierać naszą ofertę.

Wybór nie był łatwy, znalezienie wszystkich informacji i zweryfikowanie ich również nie należało do najprostszych zadań. Nie opieraliśmy się bowiem tylko i wyłącznie na głosach polskiego rynku.

Przewaga Otovo polega na dostępie i współpracy inżynierów z Norwegii, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Włoch.

Tak, 6 głównych rynków, na których jesteśmy obecni, wykonało swoją pracę i dostarczyło potrzebnych danych.

Doszliśmy również do porozumienia - na wszystkich w/w rynkach używamy tych samych inwerterów, to lista top of the top, której jesteśmy pewni w każdych warunkach pracy, od słonecznej Hiszpanii po krótkie mroźne dni w Norwegii.

Jesteś ciekawy, kogo wybraliśmy? Jeszcze chwila, pozwól, że przedstawię najpierw nasze kryteria, które zespół inżynierów z bogatym bagażem doświadczeń uznał za najistotniejsze przy ostatecznym werdykcie.


Nasze kryteria - inwerter:

 • wyniki i wnioski rankingu DNV GL Top Performer;
 • wyniki i wnioski rankingu PVEL;
 • awaryjność wg. danych przedstawionych przez producenta;
 • awaryjność wg. wewnętrznych danych Otovo;
 • ankiety przeprowadzone wśród ponad 300 instalatorów na 6 europejskich rynkach;
 • wizytacje zakładów produkcyjnych;
 • porównanie parametrów kart katalogowych;
 • porównanie rzeczywistych wartości z systemów monitoringu;
 • zakres zapewnianej gwarancji, możliwość rozszerzenia i skuteczność w jej egzekwowaniu;
 • wiarygodność producentów, stabilność finansowa, moce przerobowe, doświadczenie;
 • historyczne problemy, wadliwe serie produktów;
 • subiektywne oceny naszych pracowników serwisowych i audytorów;

Część z w/w kryteriów da się łatwo sklasyfikować w postaci konkretnych wskaźników, część z nich to opinie, odczucia i doświadczenia.

Nasz wybór to miks i kompromis pomiędzy suchymi liczbami, a informacją zwrotną osób mających ten sprzęt każdego dnia w swoich rękach.

Jak inwerter jest najlepszy na rynku w 2022 roku?

 • SolarEdge Technologies
 • Fronius International
 • Growatt
 • Huawei Solar
 • Solis PV

Kolejność jest dowolna i zależy od konkretnej mocy instalacji, konfiguracji stringów, poziomu skomplikowania dachu, potencjalnych przeszkód i oczekiwań Klienta względem ceny. Pod w/w producentami możemy podpisać się obiema rękami.

Lubisz ryzyko? My też nie. Chcemy, żeby oferowany przez nas sprzęt sprawował się wzorowo, bez większych przygód. Wybrane inwertery gwarantują jakość, niską awaryjność i odpowiednie zaplecze serwisowe.

W ramach współpracy z Otovo, otrzymasz ofertę na jednym z trzech w/w producentów, nic poza nimi.

Czy całkowicie skreślamy innych producentów? Zdecydowanie nie, istnieje wiele ciekawych propozycji na rynku godnych rozważenia.

Z różnych przyczyn nie zdecydowaliśmy się ich umieścić na naszej liście, czasami to kwestia zbyt krótkiej historii i niemożności oceny w dłuższym terminie, czasami to kwestia wątpliwych zapisów gwarancji, czasami brak dostępności w europejskiej dystrybucji, a czasami po prostu nie były wystarczająco dobre, aby strącić z podium “Wielką Trójkę”.

Pojęcie Premium nie ma jasnej definicji, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ogólnie przyjęte postrzeganie znaczenia tego słowa, SolarEdge, Fronius oraz SMA zdecydowanie zasługują na to miano. Kupno jednego z tych falowników nigdy nie będzie złym wyborem. Sprawdź koszty i skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki. Link na dole


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.