Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór systemu Twojej fotowoltaiki. Montaż i mocowanie paneli fotowoltaicznych to inwestycja na długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Dowiedz się, jakie masz możliwości.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Systemy fotowoltaiczne dla domu - czym są?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, że przez systemy fotowoltaiczne rozumie się powszechnie instalacje fotowoltaiczne do domów jednorodzinnych. Służą one do produkcji na własną rękę energii elektrycznej z dostępnej w niewyczerpalnych ilościach energii słonecznej.

Mówi się czasem o nich, że to odnawialne źródła energii, czyli OZE, choć samym źródłem jest energia promieni słonecznych. W Polsce po prostu lubimy skróty myślowe. Nie daj się zwieść! Instalacja fotowoltaiczna to po prostu technologicznie zaawansowany sprzęt wykorzystujący odnawialne źródło energii, którym jest Słońce.

Co się składa na systemy fotowoltaiczne?

W systemach fotowoltaicznych wyróżnia się następujące komponenty składowe:

 • Panele fotowoltaiczne (określane też często jako moduły fotowoltaiczne, choć warto wiedzieć, że jeden moduł de facto składa się z kilku paneli fotowoltaicznych połączonych razem);
 • Systemy mocowań paneli fotowoltaicznych (szyny, uchwyty, zatrzaski itp.);
 • Falownik fotowoltaiczny (inaczej inwerter do fotowoltaiki);
 • Kable i skrzynki AC/DC.

Czy pozyskiwanie energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych jest dla każdego?

Tak. Nie tylko słoneczna Hiszpania czy Indie są odpowiednie dla paneli fotowoltaicznych. Efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego jest możliwe na terenie całego kraju i jest dostępne dla każdego, kto posiada kawałek własnego gruntu lub dachu nad głową. Nie trzeba być przedsiębiorcą, żeby mieć w gniazdkach prąd zmienny za darmo.

Oczywiście w ostatnich latach prężnie rozwija się fotowoltaika dla rolników i fotowoltaika dla firm, ale to właśnie fotowoltaika dla domu stanowi ogrom z ponad miliona zainstalowanych już w Polsce małych systemów fotowoltaicznych.

Wystarczy, że zakupisz fotowoltaikę a instalator PV pomoże Ci w załatwieniu formalności. Często jest też w stanie zaproponować korzystniejsze ceny materiałów niż zwykła hurtownia i świadczy darmowe usługi dodatkowe, np. gwarancję serwisową na zainstalowane systemy fotowoltaiczne.

Rodzaje systemów fotowoltaicznych - czym się różnią on-grid i off-grid?

Systemy fotowoltaiczne można podzielić na dwa rodzaje:

 1. Instalacje fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną i jednocześnie są podpięte sieci elektrycznej lokalnego dystrybutora (aby odprowadzać do niego nadwyżki energii);
 2. Instalacje fotowoltaiczne, które nie są spięte z siecią elektroenergetyczną i energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne nie przesyłają nigdzie dalej (tj. cała energia elektryczna zostaje w budynkach mieszkalnych czy gospodarstwach rolnych; ewentualnie można ją magazynować dla siebie na później przez magazyn energii do fotowoltaiki).

O takich systemach fotowoltaicznych mówi się profesjonalnie on-grid i off-grid.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


1. System fotowoltaiczny on-grid

Najpopularniejsze rozwiązanie dla domowych instalacji fotowoltaicznych.

Tego typu instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej, czyli sieci publicznej. Wyprodukowana w panelach energia wysyłana jest do falownika, gdzie następuje konwersja prądu stałego na prąd zmienny. Innymi słowy, instalacja fotowoltaiczna on-grid operuje samodzielnie, jednak jest podłączona do energetycznej sieci publicznej. Wynika to z resztą z regulacji w Ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Fotowoltaika, zalety systemu on-grid:

 • Optymalniejsze koszty instalacji fotowoltaicznej - taniej niż w przypadku systemu wyspowego, a co za tym idzie szybszy okres zwrotu z odnawialnych źródeł energii,
 • Łatwość podłączenia do energetycznej sieci publicznej,
 • Energia elektryczna się nie marnuje, gdy panele fotowoltaiczne wyprodukowały jej więcej. niż w danym momencie potrzebują domownicy (ekologiczna zielona energia trafia do sieci publicznej i inne gospodarstwa domowe mogą z niej skorzystać, choć same nie są wyposażone w instalację fotowoltaiczną),
 • za energię, którą przekażesz do sieci, rozliczasz się z zakładem energetycznym (masz płacone).

Co mierzy energię elektryczną z systemów fotowoltaicznych on-grid?

Tutaj należy rozróżnić aż dwa urządzenia, które mierzą energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej:

 1. Do mierzenia produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne i sprawdzania, czy instalacja fotowoltaiczna działa sprawnie i zgodnie z założeniami służy falownik.
 2. Zliczanie energii elektrycznej to jednak również zadanie licznika założonego przez zakład elektryczny.

Wiedz, że: Każda instalacja fotowoltaiczna w Polsce ma zakładany tzw. licznik dwukierunkowy.

Zaprogramowany jest on na działanie dwustronne, czyli mierzenie zarówno energii pobranej z sieci (tradycyjne zużycie energii elektrycznej), jak i tej do niej oddanej z systemów fotowoltaicznych. Dzięki informacjom z pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu, w tym z wykresów zużycia energii elektrycznej, można policzyć, jak duże oszczędności na rachunkach za prąd uzyskuje się z paneli fotowoltaicznych.

2. System fotowoltaiczny off-grid/ wyspowy

System off-grid działa autonomicznie od publicznej sieci energetycznej, a nadwyżki przechowywane są w prywatnych akumulatorach. Energia z paneli fotowoltaicznych również jest konwertowana na prąd zmienny za pomocą falownika.

Ze względu na niezależność od sieci dystrybucyjnej, instalacja fotowoltaiczna off-grid to popularny wybór w miejscach znajdujących się w oddaleniu od skupisk ludzkich. Z tego powodu to rozwiązanie często wykorzystywane bywa w domkach letniskowych albo schroniskach górskich.

Zalety systemu off-grid:

 • Kompletna niezależność od energetycznej sieci publicznej (instalacja fotowoltaiczna stanowi wyłączne źródło prądu, nie działa licznik dwukierunkowy),
 • Jedyne rozwiązanie, jeśli marzy Ci się tzw. dom autonomiczny,
 • Rosnące ceny prądu w Polsce nie wpływają na Twoje rachunki.

Wyceń swoją instalację 2 prostych krokach

Co wziąć pod uwagę przy zakupie systemu fotowoltaicznego?

Przy wyborze systemu instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na:

 • Odległość od sieci publicznej dystrybutora energii i koszty do jej podłączenia (systemy fotowoltaiczne mogą mieć różne ceny w różnych miastach Polski),
 • Budżet – system on-grid jest najtańszym rozwiązaniem, podczas gdy do systemu off-grid, jak i wyspowego należy doliczyć koszty akumulatorów (potrafią kosztować tyle samo co panele fotowoltaiczne),
 • Zapotrzebowanie na energię – inny system sprawdzi się w przypadku stałego wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a inny, gdy na przykład wynajmujesz pokoje w lecie, ale przez pozostałe miesiące dom ma niskie zapotrzebowanie na energię. W systemach fotowoltaicznych to ma znaczenie.
 • Napięcie w sieci elektrycznej - zanim wybierzez instalację fotowoltaiczną, sprawdź każdą fazę miernikiem lub zatrudnij do tego zadania specjalistę. Żadna z faz nie powinna przekraczać 253W.

W razie dalszych wątpliwości skonsultuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Systemy fotowoltaiczne a różne typy dachów

Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest podstawą, na której bazuje pozyskiwanie energii elektrycznej w dużych ilościach. Ogniwa fotowoltaiczne muszą przechwycić odpowiednią ilość promieni słonecznych, żeby wyprodukować prąd stały dla wszystkich Twoich urządzeń.

Jaki rodzaj dachu sprawdza się najlepiej pod instalacje fotowoltaiczne?

 • Dachy płaskie, dachy jednospadowe i dachy dwuspadowe świetnie nadają się pod montaż paneli fotowoltaicznych i inne odnawialne źródła energii. Nie są zbyt wymagające dla instalatorów;
 • Dachy kopertowe i dachy wielospadowe są trudne, jednak nie niemożliwe. Panele fotowoltaiczne czasem muszą być na nich wspierane dodatkowymi konstrukcjami.

Wiedz, że dach gospodarstwa domowego nie jest najważniejszy. Znacznie istotniejsza jest orientacja samego domu w ten sposób, aby na systemy fotowoltaiczne padało promieniowanie słoneczne od strony południowo-wschodniej.

Pozyskiwanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne - proces

W celu udzielenia odpowiedzi, w jaki sposób panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną dla domu, najczytelniej będzie opisać poszczególne etapy tego procesu:

 • Na moduły fotowoltaiczne padają strumienie promieniowania słonecznego;
 • W tym momencie zaczynają działać ogniwa fotowoltaiczne. Gdy promienie oddziałują na krzem, z których są zbudowane, elektrony krzemu zostają tj. “wybite” przez energię słoneczną, która ma postać fotonów;
 • To wybicie, ten ruch, to właśnie już wytworzenie energii elektrycznej; jest to jednak dopiero prąd stały;
 • Tu z pomocą przychodzi inwerter, który tj. zbiera prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne i konwertuje go na prąd przemienny;
 • Następnie rozprowadza prąd, który wytworzyła cała instalacja fotowoltaiczna po sieci.

Systemy fotowoltaiczne zapewniają darmową energię elektryczną

O odnawialnych źródłach energii elektrycznej nie było co marzyć, dopóki nauka nie odkryła zjawiska fotowoltaicznego, a wielkie koncerny nie opracowały odpowiednich technologii produkcji systemów fotowoltaicznych. Dziś monokrystaliczne i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są dostępne dla każdego. Wytworzony przez nie darmowy prąd może służyć do uruchomienia kotła elektrycznego ciepłej wody użytkowej, ogrzewania podłogowego, pompy ciepła czy zwykłego piekarnika.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Warto pamiętać, że na każdą instalację wpływają inne czynniki, dlatego systemy fotowoltaiczne, które sprawdziły się w przypadku Twojego kuzyna, czy sąsiada, niekoniecznie muszą być najkorzystniejszą opcją dla Ciebie. Tobie mogą być potrzebne inne zabezpieczenia nadprądowe czy całkowicie inne moduły fotowoltaiczne.

O szczegółową ofertę na instalacje fotowoltaiczne Otovo pytaj śmiało przez czat lub w formularzu kontaktowym zostaw swoje dane. Każdego klienta indywidualnego obsługujemy maksymalnie do 48 godzin od momentu pozostawienia zgłoszenia.

Systemy fotowoltaiczne - FAQ

Czy pozyskiwanie energii elektrycznej przez systemy fotowoltaiczne wpisuje się ustawę o odnawialnych źródłach energii?

Tak. Ustawa o odnawialnych źródłach energii wymienia m.in. systemy fotowoltaiczne. Uznawane są one za w pełni ekologiczne rozwiązanie.

Czy panele słoneczne, tak jak panele fotowoltaiczne, służą do produkcji prądu?

Nie. Panele słoneczne to tylko kolektory solarne - zbierają energię słoneczną do ogrzania wody. Ogniwa fotowoltaiczne nie są ich częścią. Nie ma w nich krzemu, który mógłby wytwarzać energię elektryczną. Na powierzchni innego materiału nie da się wytworzyć elektrycznej energii słonecznej, tylko cieplną.

Ile kosztują systemy fotowoltaiczne dla domów?

Rynek fotowoltaiczny jest dość zróżnicowany. Dobrej klasy panele fotowoltaiczne i pozostałe komponenty instalacji fotowoltaicznej kosztują zazwyczaj ok. 15-30 tys. zł. Moc instalacji PV i jej wielkość czynią różnicę.

Czy na systemy fotowoltaiczne na budynkach mieszkalnych są jakieś dotacje?

Tak. Na systemy fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych jest sporo dotacji. Wymienić można choćby program Mój Prąd, Czyste Powietrze czy ulgę termomodernizacyjną. W ten sposób instalacja fotowoltaiczna może kosztować nawet o połowę mniej.

Czy w gospodarstwach rolnych też można zastosować systemy fotowoltaiczne?

Jak najbardziej. Panele fotowoltaiczne świetnie nadają się też dla rolników. Mogą np. generować prąd do maszyn czy oświetlenia budynków hodowlanych. Należy tylko upewnić się, że funkcjonalność sieci elektrycznej terenu pozwala, jest w stanie przyjąć to, co wygenerują instalacje fotowoltaiczne.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.