Słoneczna energia!

Opłacalność instalacji paneli słonecznych jest jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej domów przechodzi na własną produkcję energii. W tym poście opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o oszczędnościach, jakie przyniesie instalacja fotowoltaiczna.

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na przejście na własną energię słoneczną. Warto zadać sobie więc pytanie: czy panele słoneczne na dachu (lub gruncie) są opłacalne? W większości przypadków odpowiedź brzmi: tak!

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się poniższe czynniki:

 • cena paneli;
 • cena i jakość falownika;
 • cena konstrukcji użytej do instalacji w zależności od poszycia dachowego, wszelkie zabezpieczenia po stronie AC oraz DC;
 • jakość montażu;
 • gwarancja na wszystkie komponenty oraz montaż instalacji;
 • wysokość rachunków za energię elektryczną;
 • ulga termomodernizacyjna;
 • otrzymane dotacje;

Poniżej  szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego przejście na energię słoneczną przyniesie korzyści finansowe oraz ile naprawdę kosztuje instalacja fotowoltaiczna.

Określ koszt instalacji słonecznej dla Twojego dachu

Kiedy mówimy o tym, czy opłaca się montować instalację fotowoltaiczną, należy przyjrzeć się jednemu z kluczowych elementów czyli cenie całej instalacji fotowoltaicznej

Cena samych paneli stabilnie obniża się na przestrzeni ostatnich lat, ale musimy wziąć pod uwagę lata oszczędności, które stracimy zwlekając z montażem fotowoltaiki. Innymi słowy, chociaż cena instalacji będzie niższa za rok, oszczędności, które tracimy w ciągu 12 miesięcy zwłoki, będzie przewyższać zysk.

Na przykład, średni koszt samych paneli słonecznych może spaść od 5% do 10% rocznie, jednak w całej inwestycji (obejmującej montaż) ta oszczędność wyniesie tylko 3% - 6%. Jeśli będziemy czekać na spadek cen, stracimy cały rok produkcji energii słonecznej, ponosząc cały czas koszty tradycyjnego rozliczenia z zakładem energetycznym.
Pandemia Covid-19 wpłynęła znacząco na ceny komponentów instalacji fotowoltaicznych, na ich dostępność, a także na koszty transportu.
Nie opłaca się czekać, trzeba inwestować w instalację. Inwestycja zaczyna się zwracać od pierwszej chwili, gdy zacznie produkować prąd ze słońca!

Podwyżki cen prądu w Polsce

Ceny prądu w 2021 będą rosły dynamicznie. Jadwiga Emilewicz, pytana o wzrost cen prądu w 2021 roku, powiedziała, że ceny wzrosną o 5% - 10%. Szefowa Forum Energii prognozuje, że dla gospodarstwa domowego podwyżka może wynieść nawet 20%!
W 2021 roku na fakturach za prąd pojawi się również kolejna opłata tzw. opłata mocowa.

Źródło: Optimal Energy

Według badań polska rodzina zużywa średnio około 3 000 - 5 500 kWh. Jeśli pomnożymy kwotę, jaką płacimy za każdą kWh, przez nasze roczne zużycie, całkowity koszt energii okaże się sporą częścią naszego budżetu domowego; 2 275 zł rocznie w przypadku zużycia 3500 kWh (3500 kWh * 0.65 zł za 1 kWh).

Instalacja fotowoltaiczna zapewni nam zmniejszenie rachunków za prąd o około 95%, zostaną nam tylko opłaty stałe. W ciągu 25 do 30 lat życia paneli słonecznych zaoszczędzimy prawie 4 razy więcej, niż koszt początkowy całej instalacji fotowoltaicznej.

Zobaczmy jak oszczędności będą wyglądać na przykładzie Państwa Nowaków:

Ich roczne zużycie energii to 4 800 kWh. Co miesiąc płacą około 260 zł rachunku za prąd. Potrzebują więc instalacji o mocy ok. 6 kWp, żeby całkowicie pokryć swoje roczne zużycie energii.

W Otovo dobraliśmy dla ich instalacji poniższe komponenty;

 • 16 x paneli LONGi 370W (panele z listy Tier 1 Bloomberg, z gwarancją 15-letnią na sam produkt i 25-letnią na ich wydajność na poziomie 80%);
 • 1 x falownik Fronius Symo 6.0 (austriacki falownik, serce instalacji. Gwarancja ma możliwość przedłużenia do 20 lat, wyjściowo 7 lat);

Koszt takiej instalacji wyniósł 22 564 zł, a sam montaż zajął lekko ponad 1 dzień. Otovo zajęło się złożeniem wniosku do zakładu energetycznego, więc w ciągu 30 dni od montażu (jest to maksymalny termin jaki zakład energetyczny ma na wymianę licznika), instalacja została uruchomiona i zaczęła produkować ich własny prąd ze słońca.A teraz zobaczmy na ich oszczędności:

 • ulga termomodernizacyjna (17%) pozwoli odzyskać 3 836 zł po złożeniu rozliczenia podatkowego za rok, w którym wykonali instalację fotowoltaiczną; czyli faktyczny koszt założenia instalacji słonecznej wyniesie 18 732 zł;
 • oszczędności na rachunkach za prąd rocznie - 2 940 zł, przez 25 lat 73 500 zł;
 • roczny rachunek za prąd po założeniu fotowoltaiki i nie zwiększeniu rocznego zużycia energii - ok. 180 zł;
 • instalacja Państwa Nowaków zwróci się w ciągu nieco ponad 6 lat (koszt instalacji - ulga termomodernizacyjna 17% podzielone przez roczne oszczędności), a to wszystko nie biorąc pod uwagę wzrostu cen energii; po tym czasie Państwo Nowakowie mają bezpłatną energię;

Nie zwlekaj i wyceń swoją instalację: https://www.otovo.pl/

Pomyślnie zasubskrybowałeś Otovo Blog
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.