Jak zacienienie wpływa na panele?

Fotowoltaika to nowoczesna instalacja słoneczna mająca na celu wytwarzanie energii dla domu, gospodarstwa lub firmy, dzięki określonej ilości nagromadzonej energii ze Słońca. Co więc może się stać, kiedy na jeden lub kilka modułów z instalacji rzucany jest cień? Jaki jest wpływ zacienienia na panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika a zacienienie

Żaden rodzaj zacienienia nie jest korzystny dla instalacji fotowoltaicznych, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ze względu na jego źródło, zacienienie może mieć diametralnie różne nasilenie, co z kolei analogicznie mniej lub bardziej może zaszkodzić pracy modułów.

Słabe zacienienie nie będzie mieć dużego wpływu na pracę instalacji. Lekkie i rozproszone może jedynie nieznacznie obniżyć poziom przepływającego przez nią prądu, z kolei mocne lub pełne jest sytuacją bardzo niekorzystną i w znaczny sposób wpłynie na pracę domowej fotowoltaiki. Zacienienie może być skutkiem zmiennych warunków atmosferycznych, a także sąsiadujących z budynkiem innych obiektów zacieniających, np. sąsiednie budynki, drzewa(roślinność), słupy lub zacienienia na samym dachu od anten, kominów, form dachu - lukarny. O ile pierwszego źródła nie da się wyeliminować, o tyle na to drugie warto wziąć poprawkę już na etapie instalacji paneli.

Wnikliwie analizując otoczenie domu oraz wszystkie możliwe niedogodności, można już w momencie montażu paneli zapobiec lub znacznie zmniejszyć wpływ zacienienia. Dzięki temu można zoptymalizować rozłożenie instalacji, czy też zaproponować optymalizatory mocy, które poprawia generalną efektywność instalacji, która może być narażona na okresowe zacienienie. Zawsze warto rozważyć umieszczenie paneli w takim miejscu, aby eliminować cień.

Fotowoltaika – zacienienie. Jak utrzymać wydajność instalacji?

Jeżeli źródła zacienienia nie da się wyeliminować lub jeśli pojawi się ono już po instalacji paneli, można podjąć inne skuteczne kroki, zapobiegające obniżaniu wydajności fotowoltaiki.

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem na zacienienie jest montaż optymalizatorów mocy pod zacienionymi panelami lub instalacja przy użyciu falownika SolarEdge i optymalizatory mocy pod każdym z paneli.

Co to jest optymalizator mocy? Jest to urządzenie elektroniczne montowane pod modułami fotowoltaicznymi. W momencie zacienienia jednego z modułów reszta paneli pracuje również ze słabszą mocą. Optymalizator sprawia, że tylko zacieniony panel ma gorszą wydajność, a reszta pracuje na 100% swoich możliwości. Szczególnie duże korzyści z zastosowania tego typu urządzeń pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego na modułach PV. Warto również pamiętać, że takie niedopasowanie pojawia się nie tylko w przypadku zacienienia ogniw, ale także z uwagi na:

  • Tolerancję parametrów prądowo- napięciowych stosowaną przez producentów,
  • nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV,
  • Punktowe zabrudzenia modułu PV,
  • Nierównomierne nagrzewanie się modułów i ogniw w module,
  • refleksy świetlne, załamanie promieni słonecznych na krawędzi chmury,
  • uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV

Jeśli tylko kilka paneli może być narażonych na cień, np. przez komin i nie da się tych paneli odsunąć od źródła zacienienia, to można zdecydować się na kilka optymalizatorów, tylko przy danych panelach. W ofercie mamy optymalizatory TIGO, które dobrze współgrają z falownikami takimi jak Fronius, SMA czy Growatt. Takie rozwiązanie będzie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Jeśli ryzyko zacienienia jest większe, np. drzewa mogą w różnym momencie dnia zakrywać inną część instalacji, wtedy warto rozważyć instalację z falownikiem SolarEdge plus optymalizatory mocy pod każdym panelem. Wtedy instalacja będzie mniej narażona na ryzyko dużego wpływu cienia na całą produkcję energii. SolarEdge oferuje 12 lat gwarancji na falownik oraz 25 lat gwarancji na optymalizatory mocy. Więcej o falownikach i o samym SolarEdge’u można przeczytać https://www.otovo.pl/blog/jaki-jest-najlepszy-inwerter-na-rynku-polskim/ .


Nie zwlekaj i wyceń swoją instalację: https://www.otovo.pl/