Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rosnące rachunki za prąd Cię przerażają? Możesz je obniżyć, na przykład stosując w domu lub swojej firmie fotowoltaikę.

Jeśli mieszkasz lub prowadzisz firmę w Łodzi lub okolicach i chcesz płacić mniej za prąd, skorzystaj z naszej oferty profesjonalnego montażu paneli oraz całej instalacji fotowoltaicznej. Zajmiemy się wszystkim, począwszy od projektu, przez dostarczenie sprzętu, na montażu skończywszy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług - fotowoltaika w Polsce od Otovo.

Technologie przyszłości stają się coraz dostępniejsze. Doskonałym przykładem są wszelkie rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii. Na szczególną uwagę zasługują panele fotowoltaiczne. Baterie słoneczne mogą być Twoją przepustką do niezależności energetycznej i długofalowego wsparcia domowego budżetu. Poznaj kluczowe informacje w tej materii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Łodzi!


Fotowoltaika Łódź – cena

W celu sporządzenia kompleksowego kosztorysu należy uwzględnić moc instalacji, lokalizację, rodzaj połaci dachowej, a także szereg innych czynników. Można jednak posłużyć się średnimi stawkami, aby dostarczyć ogólny ogląd sytuacji. W Łodzi i okolicach standardy są następujące:

 • instalacja o mocy 4,6 kWp (12 paneli): 22 928 zł,
 • instalacja o mocy 6,5 kWp (16 paneli): 28 368 zł,
 • instalacja o mocy 6,8 kWp (17 paneli): 30 713 zł.

Fotowoltaika Łódź – dofinansowanie

Nie musisz finansować całej inwestycji z własnej kieszeni. Znacząca część kosztów modernizacji może zostać pokryta przy pomocy środków pozyskanych z dotacji. Poznaj 3 kluczowe inicjatywy, w ramach których jesteś w stanie uzyskać dofinansowanie.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd- Ten program został stworzony z myślą o osobach inwestujących w energooszczędną instalację. Część zgromadzonych środków zostaje przeznaczona na realizację projektów związanych z panelami fotowoltaicznymi. W tym zakresie możesz liczyć na kwoty sięgające 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna- Chęć skorzystania z tego świadczenia możesz wyrazić podczas wypełniania deklaracji PIT. W formularzu trzeba uwzględnić informacje dotyczące przeprowadzonych działań. Po uzyskaniu pomyślnej weryfikacji możesz spodziewać się zwrotu części środków. Maksymalna wartość przydzielanych środków wynosi 53 tysiące złotych.

Czyste powietrze

Czyste Powietrze- Projekt powstał w celu podniesienia ekologicznych standardów na terenie Polski. Dzięki temu możesz uzyskać dofinansowanie, gdy decydujesz się na zakup i montaż modułów solarnych. Inwestycje przybierające mniejszą skalę mogą ubiegać się o dotacje wynoszące maksymalnie 30 tysięcy złotych. Przy większych projektach istnieje możliwość uzyskania dofinansowania sięgającego nawet 79 tysięcy złotych.


Ile energii elektrycznej generują panele fotowoltaiczne? Łódź i okolice

Można przyjąć, że roczne napromieniowanie słoneczne w Łodzi i pobliskich miejscowościach wynosi 1 313,47 kWh/m². Wiele standardowych domów jednorodzinnych korzysta z instalacji fotowoltaicznej dysponującej mocą na poziomie 4,6 kWp. Wówczas można spodziewać się, że w ciągu roku uda się wygenerować średnio 4 523,08 kWh. Podział na poszczególne miesiące został przedstawiony na poniższym wykresie.

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Ceny kupna i sprzedaży energii elektrycznej w Łodzi

Nie należy zapominać, że stawki nie są ustalone na stałe. Koszty mogą ulegać zmianie wraz z upływem czasu. Bieżący status podejrzysz na stronie internetowej giełdy energii. Obecne ceny kształtują się następująco:

 • koszt sprzedaży energii: około 0,56 zł/ kWh,
 • koszt kupna energii: około 0,94-1,03 zł/ kWh.

Jaką orientację i kąt nachylenia powinny przyjąć instalacje fotowoltaiczne? Łódź

W sprzyjających warunkach panele zostają skierowane na południe. Jeżeli w danym miejscu nie ma takiej możliwości, fachowcy decydują się na alternatywę w postaci orientacji zachodniej i wschodniej. Optymalny kąt nachylenia baterii w Łodzi i okolicy wynosi 38 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Łodzi!


Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika? Łódzkie

Wymiar ekonomiczny stanowi jeden z kluczowych czynników przemawiających na korzyść odnawialnych źródeł energii. Jesteś w stanie samodzielnie zaspokoić dużą część domowego zapotrzebowania, a tym samym płacisz niższe rachunki za prąd. Do przedstawienia stopnia rentowności tej inwestycji niech posłuży poniższy przykład:

 • instalacja o mocy 4,6 kWp,
 • cena
 • 22 928 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię z pojemnością 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość energii wyprodukowanej przez tradycyjną instalację w ciągu roku: 5 500 kWh,
 • ilość energii wytworzonej przez fotowoltaikę w skali roku: 4 523 kWh,
 • autokonsumpcja
 • 25% z wyprodukowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia odsprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena kupna energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średni koszt sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Powyższe dane umożliwiają określenie czasu, który musi upłynąć, aby inwestycja w pełni się zwróciła. Zapoznaj się z wynikami:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji w Łodzi
 • bez baterii i z dotacją: 5,5 roku,
zwrot z inwestycji bez baterii i z dotacja w Łodzi
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji w Łodzi
 • z baterią i z dotacjami: 7,3 roku.
zwrot z fotowoltaiki z baterią i z dotacjami

Fotowoltaika w Łodzi – czy to się opłaca?

Wiele osób obawia się tego, że montaż dużo kosztuje. Jednak wydatek jest wart tego, by zostało później więcej w portfelu. Ponadto właściciele instalacji PV mogą także odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci publicznej lub też odbierać ją w innym terminie.

To daje energetyczną niezależność. Można też uzyskać dotacje na montaż fotowoltaiki.W Łodzi i całym województwie łódzkim dostępna jest dotacja EkoDom, ulga termomodernizacyjna oraz program Mój prąd 5.0. EkoDom to dotacja w wysokości 20% kosztów wykwalifikowanych.

Ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podatku kwoty pozostałej kosztów, czyli tej, która nie została pokryta przez dofinansowanie.Maksymalnie odliczyć można 53 000 złotych.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom posiadającym w domu jednorodzinnym własną mikroelektrownię i będącym podatnikami PIT, opłacającymi podatek według skali podatkowej 17% i 32%, stawki liniowej 19% lub ryczałtem.

Niebawem także ruszy czwarta odsłona rządowego programu Mój Prąd 5.0, która będzie wspierać rozwiązania z obszaru fotowoltaiki. Oczywiście starania się o dotacje wymagają spełnienia szeregu warunków, złożenia wniosków wraz z wieloma załącznikami. Pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty

Fotowoltaika Łódź – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na montaż instalacji fotowoltaicznej w Łodzi i okolicach zależy od pory roku. Przeciętnie oczekiwanie trwa od 2 do 4 tygodni.

Latem z powodu zwiększonego zapotrzebowania na komponenty, a także zwiększoną liczbę zakupionych instalacji, czas oczekiwania jest najdłuższy, czyli do 4 tygodni.Natomiast zimą jest to 2-3 tygodnie, w zależności od dostępności wszystkich komponentów na rynku.

Oczywiście po złożeniu przez Ciebie zamówienia pozostaniemy w stałym kontakcie i ustalimy termin montażu, który będzie Ci najlepiej odpowiadał.

Pamiętaj, że cały montaż instalacji i paneli trwa około 2-3 dni w przypadku domu jednorodzinnego i nawet około 1-2 tygodnie w przypadku firm. Wszystko zależy od rodzaju dachu, powierzchni i wielkości instalacji. Im większa instalacja, tym dłużej potrwa montaż.

Dlaczego Otovo?

Jesteśmy profesjonalną firmą międzynarodową zatrudniającą wykwalifikowanych pracowników. Nasi instalatorzy to doświadczeni specjaliści, od których wymagamy posiadania kompletu wymaganych certyfikatów oraz udzielania 5-letniej gwarancji na wykonywany przez siebie montaż.

Regularnie przeprowadzamy także audyty, podczas którego kontrolujemy prawidłowość przeprowadzanego przez naszych instalatorów montażu oraz zadowolenie klientów z wykonanej przez nich pracy i funkcjonowania instalacji.

Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu lub firmie, zapraszamy do kontaktu. Na podstawie przekazanych nam przez Ciebie dokumentów i informacji na temat specyfiki domu, dachu i jego otoczenia sporządzimy projekt instalacji, ustalimy termin i zamontujemy instalację.

Na tym nasza współpraca się nie kończy. Pozostaniesz pod naszą opieką. Możesz pytać o wszystko. Udzielimy Ci wszelkich porad i wyjaśnimy wszystko, czego nie będziesz rozumiał. Możesz także zawsze wezwać nas, jeśli Twoja instalacja ulegnie awarii. Sprawdzimy, co się stało i sprawnie naprawimy usterkę.

Oferta Otovo – systemy solarne Łódź

Komfort i bezpieczeństwo finansowe klientów stanowią dla nas niebagatelne kwestie. W związku z tym umożliwiamy sfinansowanie inwestycji na różne sposoby. W rezultacie możesz dobrać opcję, która jest najbliższa Twoim aktualnym możliwościom i potrzebom. Do dyspozycji masz następujące rozwiązania:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki przeznaczony dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.