Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Wciąż rosnące ceny prądu spędzają Ci sen z powiek? Ciężko poradzić sobie w nowej rzeczywistości, gdzie ceny żywności, przedmiotów i usług rosną w zastraszającym tempie, a do tego rachunki za podstawowe media przychodzą coraz wyższe.

Warto oszczędzać energię, wodę i gaz. Przykręcić nieco ogrzewanie zimą i nosić po domu nieco cieplejsze ubrania. To jednak nie sprawi znaczących zmian w kosztach eksploatacji domu.

Aby efekty były satysfakcjonujące i przyniosły oczekiwane skutki, czyli niższe comiesięczne koszty i podreperowanie rodzinnego budżetu, konieczne jest sięgnięcie po bardziej zdecydowane środki. Jednym z nich może być inwestycja w instalację fotowoltaiczną! Kup teraz - fotowoltaika w Polsce z Otovo!

Mieszkasz w sercu województwa małopolskiego i chcesz zmodernizować domową instalację  fotowoltaiczną ? Pozwól, że przedstawimy Ci konkretne informacje i korzyści wynikające z użytkowania paneli fotowoltaicznych. Odważ się na zmianę, zacznij oszczędzać i zyskaj niezależność.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Krakowie!


Fotowoltaika Kraków – ceny

Kosztorys każdej inwestycji jest sporządzany na podstawie mocy instalacji, lokalizacji, typu połaci dachowej i szeregu innych czynników. Bez zagłębiania się w detale można jednak przedstawić poglądowe stawki zaczerpnięte z projektów zrealizowanych w Krakowie. Rzuć okiem na poniższe dane:

 • instalacja o mocy 4,6 kWp (12 paneli): 23 921 zł,
 • instalacja o mocy 6,5 kWp (16 paneli): 29 875 zł,
 • instalacja o mocy 6,8 kWp (17 paneli): 32 391 zł.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - Kraków

Na pierwszy rzut oka wartość inwestycji może wydawać się zaporowa. Nie musisz jednak wszystkiego opłacać z własnej kieszeni. Sporą część kosztów pokryjesz przy pomocy środków pozyskanych z dotacji. Aktualnie możesz starać się o świadczenia z 3 źródeł.

Mój Prąd 5.0

Mój prąd 5.0- Program przeznaczony dla osób inwestujących w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, a także rozwiązania HEMS/EMS. Jeżeli w ramach modernizacji decydujesz się tylko na baterie słoneczne, możesz uzyskać do 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna- Możesz wyrazić chęć skorzystania z tej opcji podczas wypełniania deklaracji PIT. W wyznaczonym miejscu wystarczy określić zakres zmian wykonanych w budynku. Po pomyślnej weryfikacji otrzymasz zwrot części poniesionych kosztów. Górna granica środków przydzielanych jednej inwestycji wynosi 53 tysiące złotych.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- Ten projekt funkcjonuje w służbie wartości związanych z ochroną środowiska naturalnego. Celem jest ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych przez przestarzałe instalacje. Jeżeli przeprowadzasz modernizację na niewielką skalę, możesz uzyskać do 30 tysięcy złotych dofinansowania. Osoby stojące za projektami większego kalibru są w stanie wnioskować nawet o 79 tysięcy złotych.

Ile energii wytworzy fotowoltaika? Kraków

Pomiary wskazują, że w Krakowie i pobliskich miejscowościach roczne napromieniowanie słoneczne sięga 1 346,61 kWh/m². Jeżeli za przykład posłuży standardowy dom jednorodzinny korzystający z instalacji o mocy 4,6 kWp, to można oczekiwać rocznej produkcji na średnim poziomie 4 601,98 kWh. Rezultaty w poszczególnych miesiącach prezentują się następująco:

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Ceny kupna i sprzedaży energii – Kraków

Czerpanie i konsumowanie energii elektrycznej jest rozliczane w formule net-billing, która została wprowadzona w kwietniu 2022 roku. Stawki zmieniają się na bieżąco i można je podejrzeć na stronie internetowej giełdy energii. Obecny stan kształtuje się następująco:

 • koszt sprzedaży energii: około 0,56 zł/ kWh,
 • koszt zakupu energii: około 0,94- 1,03 zł/ kWh.

Rekomendowana orientacja paneli i kąt nachylenia – fotowoltaika Kraków

W sprzyjających warunkach należy skierować baterie solarne na południe. Jeżeli w danym miejscu jakieś czynniki uniemożliwiają takie rozwiązanie, zalecana jest orientacja wschodnia oraz zachodnia. W przypadku Krakowa i okolic optymalny kąt nachylenia modułów wynosi 40 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Krakowie!


Fotowoltaika Kraków – koszt i przykład zwrotu z inwestycji

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych stanowi długofalową inwestycję. Na początku trzeba przeznaczyć sporą kwotę, ale później pula Twoich oszczędności powiększa się wraz z każdym kolejnym dniem. W tym kontekście pozostaje fundamentalne pytanie. Po jakim czasie następuje pełny zwrot wydanych środków? Zapoznaj się z twardymi danymi zaczerpniętymi z ukończonej realizacji:

 • instalacja z mocą 4,6 kWp,
 • cena:
 • 22 928 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię z pojemnością 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • 5 500 kWh – średnia ilość energii wyprodukowanej przez starą instalację w ciągu roku,
 • 4 601,98 kWh – roczna produkcja po zamontowaniu modułów solarnych,
 • autokonsumpcja
 • 25% z wyprodukowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia sprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii elektrycznej: 0,77 zł/kWh.

Dzięki powyższym danym można w przybliżeniu określić, kiedy nastąpi zwrot z inwestycji. Zerknij na wyniki:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii bez ddotacji
 • bez baterii i z dotacją: 5,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii z dotacją
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 6,8 roku.
zwrot z fotowoltaiki z baterią i z dotacjami

Fotowoltaika w Krakowie – czy to się opłaca?

Nie wiesz, czy fotowoltaika jest rozwiązaniem dla Ciebie? Pozwól, że pokrótce przybliżymy Ci jej największe zalety. Przede wszystkim dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania prądu możesz zaoszczędzić na rachunkach.

Owszem, wymaga to podjęcia sporej inwestycji, jednak zwróci się ona o wiele szybciej, niż myślisz, w przeciągu tylko kilku lat. Aby obniżyć początkowe koszty, możesz skorzystać z dopłat, dotacji i dofinansowań. Wiele miast oferuje tego typu wsparcie. Istnieją też programy dedykowane właśnie fotowoltaice, typu EkoDom,

Mój prąd 5.0, z których pomocą możesz otrzymać całkiem spore ulgi finansowe lub niskoprocentowe pożyczki, które dążą do tego, aby coraz więcej osób dbało w ten sposób o środowisko naturalne i swój własny komfort.

Możesz także zamiast zakupu, zdecydować się na wzięcie fotowoltaiki w leasing. Taka opcja dedykowana jest w szczególności firmom, ale i nie tylko. Dzięki takiemu typowi pozyskiwania energii elektrycznej stajesz się bardziej niezależny i samowystarczalny oraz nie musisz bać się kolejnych podwyżek i niebotycznych rachunków.

Montaż paneli możesz także odliczyć od podatku, zyskując tym samym zwrot całkiem pokaźnej kwoty.


Sprawdź cenę instalacji PV w Krakowie!

Fotowoltaika Kraków – jak długo trzeba czekać?

Ile trzeba czekać na montaż fotowoltaiki? Wraz z nowym rokiem i podwyżkami prądu, zainteresowanie tym tematem znacząco wzrosło, zatem czas oczekiwania może się nieco wydłużyć.

Dlatego nie czekaj, ale skontaktuj się z nami już dziś. Pomożemy Ci obliczyć konkretne zapotrzebowanie, dobrać odpowiednią ilość i rodzaj paneli oraz zaplanować skrupulatnie cały montaż.

Objaśnimy wszelkie niejasności i doradzimy w razie wątpliwości.Pamiętaj, że fotowoltaika to nie tylko rozwiązanie dedykowane domom jednorodzinnym i budynkom mieszkalnym. Świetnie sprawdzi się także na gruncie, garażu, obiektach gospodarczych.

Oczywiście to także opłacalna inwestycja dla mniejszych i większych firm i przedsiębiorstw. Kolejną z ogromnych zalet fotowoltaiki, co może być szczególnie cenne właśnie dla pracodawców i pracowników, a także dla osób pracujących z domu, korzystających na przykład z komputera, jest fakt, że taki rodzaj pozyskiwania energii gwarantuje nam stały dostęp do prądu, niezależnie od panujących, nawet bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Dlaczego Otovo?

Jesteśmy firmą, przed którą instalacja fotowoltaiki nie ma już żadnych tajemnic. Cały ogrom inwestycji poczynionych na całym świecie zaowocował bogatym doświadczeniem, którym chętnie podzielimy się także z Tobą – naszym nowym klientem. Oferujemy profesjonalny montaż oraz najwyższą jakość elementów całej konstrukcji.

O nic nie musisz się martwić: zapewniamy 10-letnią gwarancję w przypadku standardowego zakupu oraz aż 20-letnią, jeśli zdecydujesz się na leasing. Pamiętaj, że nie musisz przepłacać za prąd – zasługujesz na korzystniejsze rozwiązanie.

Rozliczenie za montaż fotowoltaiki – Kraków

Gdy decydujesz się na nasze wsparcie przy założeniu instalacji fotowoltaicznej, do dyspozycji masz kilka form finansowania inwestycji. Możesz uregulować od razu cały rachunek gotówką. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby rozłożyć płatność na dłuższy okres. Aktualnie honorujemy kredyty oraz leasing konsumencki przeznaczony dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń instalację PV w Krakowie!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.