Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w Polsce to wspaniały pomysł na oszczędność energii i zmniejszenie rachunków za prąd. Jeśli jesteś mieszkańcem Poznania lub okolic albo prowadzisz tam firmę i przerażają Cię rosnące ceny prądu, możesz skorzystać z naszej oferty profesjonalnego montażu instalacji oraz paneli fotowoltaicznych.

Zaprojektujemy dla Ciebie całą instalację, dostarczymy wszystkie elementy i zamontujemy. Zapraszamy do kontaktu i zamawiania usług.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Poznaniu


Wykorzystanie odnawialnych źródeł korzyści zapewnia wymierne korzyści. Na podstawie rachunków jesteś w stanie ocenić, ile oszczędzasz w każdym miesiącu. Poza tym stajesz się niezależny energetycznie i nie musisz przejmować się wahaniami na rynku paliw kopalnych.

Mało tego, panele fotowoltaiczne są zeroemisyjne, a więc dokładasz cegiełkę do ochrony środowiska. Potrzebujesz więcej argumentów? Zapoznaj się z twardymi danymi zawartymi w dalszej części niniejszego artykułu.

Fotowoltaika Wielkopolska – ceny

Przy wycenie instalacji fotowoltaicznej trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Niebagatelną rolę odgrywa łączną moc paneli, lokalizacja czy też typ pokryć dachowych. Można jednak przedstawić poglądowe ceny oparte na innych realizacjach przeprowadzonych w tej samej okolicy. Zapoznaj się ze stawkami:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 23 292 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 28 895 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 31 291 zł.

Dotacje – fotowoltaika Poznań

Przy przeprowadzaniu modernizacji nie jesteś skazany wyłącznie na własny kapitał. Do Twojej dyspozycji są 3 inicjatywy, w ramach których możesz otrzymać wsparcie finansowe.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0- Program stanowi ukłon w stronę osób decydujących się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, magazynu energii oraz HEMS/EMS. Na każdy wniosek powiązany z modułami solarnymi przeznaczone są środki sięgające 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna- W tym przypadku wystarczy wspomnieć o przeprowadzonych działaniach podczas wypełniania deklaracji PIT. Po zatwierdzeniu Twojego zeznania możesz liczyć na zwrot kosztów w wysokości dostosowanej do skali podjętej inwestycji. Górna granica wynosi 53 tysiące złotych.

Czyste powietrze

Czyste Powietrze- Jesteś uprawniony do złożenia wniosku o dotację, gdy inwestujesz w baterie słoneczne bądź inne rozwiązania służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Osoby przeprowadzające modernizację na mniejszą skalę mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące maksymalnie 30 tysięcy złotych. Większe inwestycje otrzymują świadczenia sięgające nawet do 79 tysięcy złotych.

Ile energii wyprodukują panele fotowoltaiczne? Poznań i okolice

W Poznaniu i pobliskich miejscowościach poziom rocznego napromieniowania słonecznego sięga 1 324 kWh/m². Jeżeli za przykład przyjmiesz standardowy dom rodzinny wyposażony w instalację o mocy 4,6 kWp, to produkcja energii w skali roku będzie oscylować wokół wartości 4 545 kWh. Na poniższym wykresie możesz podejrzeć, jak prezentują się wyniki w różnych miesiącach:

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Ceny zakupu i sprzedaży energii a instalacje fotowoltaiczne - Poznań

Stając się prosumentem, czyli inaczej mówiąc kimś, kto posiada instalację fotowoltaiczną, będziesz miał płacone za nadwyżki energii z Twojego systemu PV. To, czego nie wykorzystasz dla siebie, automatycznie zostanie przesłane do sieci energetycznej, a cena za sprzedaż 1 kWh energii z fotowoltaiki w tej chwili to 0,56 zł. Ustalana jest ona ze średniej cen z TGE z ostatniego miesiąca, nie jest więc czymś stałym. Zważywszy na fakt, że aktualna cena prądu (tj. jej kupna) to 0,94-1,03 zł, odzyskasz ok. 80% nadwyżek energii bez żadnych dopłat.

Płyty fotowoltaiczne – jaka powinna być orientacja i kąt nachylenia?

W przypadku ustawienia modułów solarnych optymalną orientację stanowi kierunek południowy. Taka konfiguracja nie zawsze jest jednak możliwa ze względu na rozmaite czynniki występujące w danym miejscu. Alternatywą pozostaje skierowanie paneli na zachód oraz wschód. Z kolei idealny kąt nachylenia w Poznaniu i pobliskich miejscowościach wynosi 38 stopni.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty

Oferta fotowoltaika – ile trzeba czekać na pełny zwrot z inwestycji?

Użytkowanie paneli solarnych umożliwi Ci obniżenie wydatków za energię elektryczną. Pula oszczędności będzie się stopniowo powiększać. W końcu będziesz mógł przyznać, że cała inwestycja zwróciła się z nawiązką. Kiedy ten moment nastąpi? Rzuć okiem na dane:

 • inwestycja o mocy 4,6 kWp,
 • cena
 • 23 292 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość energii produkowanej przed montażem PV: 5 500 kWh,
 • poziom produkcji energii po zainstalowaniu fotowoltaiki: 4 545 kWh,
 • autokonsumpcja
 • 25% z wygenerowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia odsprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Posiłkując się powyższymi danymi, można określić, ile trzeba czekać na pełny zwrot z inwestycji. Sprawdź wyniki:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
zwrot z instalacji bez baterii i bez dotacji
 • bez baterii i z dotacją: 5 lat,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii z dotacją zwrot z fotowoltaiki bez baterii z dotacją
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 7 lat.
zwrot z fotowoltaiki z baterią i z dotacjami

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Poznaniu


Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Poznaniu?

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego leżąca nad Wartą i Cybiną. Jest to jedno z najstarszych i największych miast w Polsce. W obrębie miasta znajduje się duży węzeł drogowy oraz międzynarodowy port lotniczy Ławica.

Średnia roczna temperatura w Poznaniu to 9,6 stopni Celsjusza, nasłonecznienie wynosi 1079,4 kWh/m2. Średnia wysokość terenu to 64 m n.p.m. Optymalny kąt nachylenia modułów PV to 37/180 stopni.

Panują tu więc całkiem dobre warunki dla instalacji fotowoltaicznej. To nie tylko oszczędność energii i niższe rachunki za prąd. Średnie roczne uzyski z instalacji PV są najwyższe od maja do lipca, a więc wtedy, gdy jest najcieplej i najwięcej słońca. Jednak zimą mimo braku słońca także fotowoltaika przynosi korzyści.

Fotowoltaika w Poznaniu – czy to się opłaca?

Wiele osób obawia się dużych kosztów montażu. Inwestycja jednak z czasem się zwraca dzięki niższym rachunkom. Ponadto właściciele instalacji PV mogą także odsprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci publicznej lub też odbierać ją w innym terminie. To daje energetyczną niezależność.

W Poznaniu można uzyskać także dotacje dla instalacji fotowoltaicznych. Najpopularniejsze to ulga termomodernizacyjna. Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć od podatku pozostałą kwotę kosztów, czyli tę, która nie została pokryta przez dofinansowanie. Jest jednak limit odliczenia. Maksymalnie odliczyć można kwotę do 53 000 złotych.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom posiadającym w domu jednorodzinnym własną mikroelektrownię i będącym podatnikami PIT opłacającymi podatek według skali podatkowej 17% i 32%, stawki liniowej 19% lub ryczałtem.

Oczywiście starając się o dotacje, trzeba spełnić szereg warunków oraz złożyć wnioski i wszystkie niezbędne dokumenty. Pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Poznaniu


Fotowoltaika Poznań – jak długo trzeba czekać?

W Poznaniu i okolicach czas oczekiwania na montaż instalacji fotowoltaicznej jest zależny od pory roku. Przeciętnie trzeba czekać od 2 do 4 tygodni. Najdłużej trzeba czekać latem z powodu zwiększonego zapotrzebowania na komponenty, a także zwiększoną liczbę zakupionych instalacji.

Natomiast zimą oczekiwanie jest nieco krótsze, 2-3 tygodnie, w zależności od dostępności wszystkich komponentów na rynku. Oczywiście, kiedy złożysz zamówienie, będziemy z Tobą w stałym kontakcie i ustalimy jak najdogodniejszy dla Ciebie termin montażu.

Pamiętać musisz tylko o tym, że cały montaż instalacji i paneli potrwa 2-3 dni, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, ale może potrwać nawet około 1-2 tygodnie w przypadku firmy. Czas trwania montażu zależy od rodzaju dachu, powierzchni i wielkości instalacji. Im większa instalacja, tym dłużej potrwa montaż.

Dlaczego Otovo?

Jesteśmy profesjonalną firmą międzynarodową zatrudniającą wykwalifikowanych pracowników. Nasi instalatorzy to doświadczeni specjaliści, którzy posiadają komplet wymaganych przez nas certyfikatów oraz udzielają 5-letniej gwarancji na wykonywany przez siebie montaż.

Dbamy o jakość naszych usług poprzez regularne audyty, podczas których sprawdzamy, czy nasi instalatorzy prawidłowo zamontowali instalację i działa ona jak należy oraz, czy klienci są z niej zadowoleni.

Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu lub firmie, zapraszamy do kontaktu. Na początek poprosimy Cię o przesłanie niezbędnych dokumentów i informacji na temat specyfiki domu, dachu i jego otoczenia.

To wszystko jest potrzebne, byśmy mogli sporządzić projekt instalacji. Następnie ustalimy termin i zamontujemy instalację. Na tym jednak nasza współpraca się nie kończy. Cały czas będziesz pod naszą opieką.

Możesz pytać nas o wszelkie porady, a my wyjaśnimy Ci wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli zaś pojawią się problemy z instalacją, będziesz mógł nam to zgłosić. Sprawdzimy wtedy, co się dzieje i naprawimy usterkę jak najszybciej.

Firma fotowoltaiczna Otovo – model rozliczenia

Nasza firma jest w gronie europejskich liderów rynku odnawialnych źródeł energii. Profesjonalizm utożsamiamy nie tylko ze skutecznością i najwyższą jakością usług, ale również nienaganną obsługą klienta. Właśnie dlatego oferujemy różne formy finansowania inwestycji, aby każdy mógł dobrać dogodny wariant dla siebie. Do Twojej dyspozycji są następujące możliwości:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki przeznaczony dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty w Poznaniu!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.