Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Czy wiedziałeś, że fotowoltaika w Polsce działa sprawnie przez cały rok, a nie wyłącznie w letnie, bezchmurne, pełne słońca dni? Panele fotowoltaiczne czerpią energię nawet w pochmurne dni, przerabiając ją na prąd zasilający domy, miejsca pracy, czy inne budynki użyteczności publicznej.

Taka instalacja jest bezpieczna, nie wymaga dostarczania żadnego innego paliwa, a do tego jest bezobsługowa – jej użytkowanie nie nastręcza żadnych dodatkowych obowiązków poza sporadycznym usunięciem ciężkich zabrudzeń, z którymi nie poradził sobie padający deszcz.

Fotowoltaika jest eko, zwróci się w przeciągu pierwszych kilku lat użytkowania, a zostanie z nami na o wiele dłużej, przynosząc w następnym latach wyłącznie zysk i samowystarczalność.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Gdańsku!


Fotowoltaika Gdańsk (pomorskie) - Cena w 2022

Cena w mieście Gdańsk za instalacje fotowoltaiczne zależy od wielkości całego systemu:

 • fotowoltaika o mocy 4,6 kWp (12 paneli) kosztuje średnio 23 463 zł,
 • fotowoltaika o mocy 6,5 kWp (16 paneli) - 29 875 zł,
 • a fotowoltaika 6,8 kWp (17 paneli) - 31 761 zł.

Jeśli chodzi o same panele fotowoltaiczne Gdańsk ma bardzo podobne ceny jak reszta Polski. Koszt całej instalacji PV to jednak nie tylko system (tj. moduły fotowoltaiczne, falownik, okablowanie), ale i montaż wykonany przez profesjonalną firmę.

Dla przykładu, nasz lokalny oddział Otovo Fotowoltaika Gdańsk daje niezawyżone ceny, bo jako duża ogólnopolska firma fotowoltaiczna należąca do skandynawskiego brandu obecnego już w 11 krajach UE, mamy dobre ceny u producentów paneli, a jednocześnie kojarzymy każdego Klienta z najbliższym mu fachowcem od instalacji, który oferuje najlepszą cenę za montaż.

Fotowoltaika montaż Gdańsk to u nas rzeczywiście Gdańsk i okolice, a nie instalator z innego regionu. Dzięki dużemu zasięgowi, oferujemy też najdłuższą gwarancję serwisową w Polsce, aż 10 a w leasingu nawet 20 lat.

Fotowoltaika dofinansowanie Gdańsk

Podane w paragrafie powyżej ceny fotowoltaiki w Gdańsku mogą ulec obniżeniu nawet o połowę dzięki trzem rodzajom dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne:

Pierwszy z nich, czyli ulga termomodernizacyjna, może być łączona z dotacją z programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Uzyskać ją może każdy - wystarczy odpisać sobie od podatku część kosztów instalacji i montażu. W zależności od sposobu w jaki rozliczasz się z US, w ten sposób obniżysz wydatki na fotowoltaikę o 17, 19 lub 32%.

Warto też wiedzieć, że nowa fotowoltaika Gdańsk łapie się też w program Mój Prąd 5.0. Instalując tylko fotowoltaikę, otrzymasz 4 tys. zł, a jeśli fotowoltaikę i magazyn energii, to wówczas otrzymasz 5 tys. zł na fotowoltaikę i 7,5 tys. zł na magazyn. Więcej o tym przeczytasz w artykule Dofinansowanie do magazynów energii 2022.

Ostatnie dofinansowanie do fotowoltaiki, Czyste powietrze, pozwala zaoszczędzić 9 tys. lub 5 tys. zł, co uzależnione jest od dochodów beneficjentów programu.

Jak dużo energii mogą wyprodukować instalacje fotowoltaiczne w Gdańsku?

Miasto Gdańsk leży w takiej lokalizacji województwa pomorskiego, że roczne napromieniowanie słoneczne wynosi 1301, 51 kWh/ m2. Nie jest to mało.

Co za tym idzie, domowa instalacja fotowoltaiczna w Gdańsku o mocy 4,6 kWp założona na dachu standardowego domu jednorodzinnego może wyprodukować średnio 4.5125.7292 kWh rocznie. Wniosek? Fotowoltaika Gdańsk = naprawdę dobre warunki do produkcji energii elektrycznej.

Uzyski energii w poszczególnych miesiącach, jakie daje fotowoltaika Gdańsk:

roczne uzyski z fotowoltaiki w Gdańsku
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Kąt nachylenia, jaki powinny mieć panele fotowoltaiczne Gdańsk

Panele fotowoltaiczne praktycznie zawsze są nakierowane na południową stronę, jeżeli tylko jest taka możliwość. Jeżeli takiej możliwości nie ma (bo na przykład sąsiadujący budynek powoduje zacienienie połaci dachu) to specjalista firmy fotowoltaicznej od projektów dachowych planuje montaż paneli fotowoltaicznych w orientacji wschód-zachód.

Idealny kąt nachylenia paneli dla instalacji fotowoltaicznych w Gdańsku to 36 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Gdańsku!


Fotowoltaika w Gdańsku – czy to rozwiązanie dla mnie?

Założenie fotowoltaiki nie wymaga spełnienia bardzo restrykcyjnych norm i jest możliwe praktycznie na większości dachów. Oczywiście budynek musi być w dobrym stanie technicznym.

Należy także sprawdzić, czy dach jest na tyle solidny, aby wytrzymać dodatkowe obciążenia, gdyż waga paneli fotowoltaicznych to około 20 kg sztuka. Samo pokrycie dachu nie ma znaczenia – może być to zarówno blachodachówka, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, gont, jak i papa.

Chyba najwięcej wątpliwości podczas zastanawianiem się nad słusznością takiego rozwiązania może budzić fakt, że na wstępie trzeba zainwestować spore pieniądze, a instalacja zacznie przynosić zyski dopiero po kilku latach użytkowania. I owszem, jest to prawda, jednak poniesione koszty zwrócą się naprawdę szybko, w przeciągu kilku pierwszych lat, a każdy następny rok będzie już generował wyłącznie zyski.

To zatem inwestycja długoterminowa, inwestycja w przyszłość, gdyż z fotowoltaiki można sprawnie korzystać nawet przez 25 lat albo i dłużej. Aby obniżyć wstępne koszty, można zatem skorzystać ze specjalnych programów oferujących dofinansowanie bądź zamiast zakupu zdecydować się na leasing.

Fotowoltaika Gdańsk a cena za 1 kWh sprzedaży i kupna energii od zakładu energetycznego

Jeśli chodzi o miasto Gdańsk, fotowoltaika, którą podłączono na jego terenie, podlega podobnie jak wszystkie instalacje PV w Polsce pod szczególny system rozliczeń zwany net-billingiem.

Energia wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne, która jest użytkowana na bieżąco przez budynek, jest za darmo, ale już jej wyprodukowane nadwyżki zostają tj. “sprzedawane” do zakładu energetycznego po określonej wg stawek cenie. Wieczorem i nocą właściciel (tzw. prosument), musi z kolei kupować energię z zakładu.

To stąd, cena za 1 kWh sprzedaży i kupna jest tak istotna.Aktualnie, właściciele domowych fotowoltaik sprzedają energię w cenie 0.56 zł/ kWh, a kupują ją po stawkach między 0,94 a 1,03 zł w zależności od dystrybutora. Trzeba przy tym pamiętać, że ceny energii elektrycznej nie są stałe i zmieniają się z miesiąca na miesiąc (w net-billingu cena sprzedaży określana jest co miesiąc na podstawie średnich stawek z miesiąca poprzedniego). Bieżące ceny można monitorować m.in. na stronie TGE.


Wyceń swoją instalację w Gdańsku w 2 minuty

Fotowoltaika Gdańsk - jak długo będzie się zwracać? Liczymy ROI

Orientacyjnie można przyjąć, że fotowoltaika (Gdańsk) zwraca się zazwyczaj w następującym okresie czasowym:

 • ROI 5,5 lat - gdy korzystasz z dofinansowania i kupujesz instalację bez magazynu energii
zwrot z inwestycji bez baterii z dofinansowaniem
 • ROI 7,5 lat - gdy korzystasz z dofinansowania i jednocześnie kupujesz magazyn energii
Zwrot z inwesrtycji z magazynem energii i dofinansowaniem
 • ROI 6,7 lat - gdy nie korzystasz z dofinansowania ani nie nabywasz magazynu
zwrot z inwestycji bez baterii i bez dofinansowania
 • ROI 9 lat -gdy kupujesz fotowoltaikę z baterią bez dotacji.
zwrot z inwestycji z baterią ale bez dotacji

Jeżeli chcesz szybko policzyć opłacalność inwestycji, to możesz albo skorzystać z naszego kalkulatora fotowoltaiki albo skontaktować się przez chat online z naszym fachowcem Otovo Fotowoltaika Gdańsk. Jest to niezobowiązujące i bezpłatne.

Zwrot z inwestycji w instalacje fotowoltaiczne liczy się z wykorzystaniem następujących informacji (które podajemy tu jako przykład):

 • Moc instalacji: 4,6 kWp
 • Ceny fotowoltaiki w Gdańsku: 23 463 zł bez magazynu energii, a gdy bateria do fotowoltaiki wchodzi w instalację to dodać należy koszt  14.500 zł za 5 kWh
 • Cena za montaż instalacji fotowoltaicznych (Gdańsk): 5 300- 14 500 zł netto
 • Średnia produkcja energii elektrycznej przed montażem PV: 5.500kWh
 • Roczna produkcja prądu ze Słońca: 4.515 kWh.
 • % autokonsumpcji: zazwyczaj ok. 25% wyprodukowanej energii, a jeśli masz magazyn energii to 60%
 • Maksymalne obciążenie: 80%
 • Energia sprzedawana do sieci: 75% bez baterii i 40% z baterią
 • Średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/ kWhŚrednia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Jak można zakupić instalację fotowoltaiczną od Otovo Fotowoltaika Gdańsk?

W Otovo istnieje możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznej aż na trzy sposoby:

 1. za gotówkę
 2. na kredyt
 3. poprzez leasing konsumencki.

Żadne inne firmy fotowoltaiczne (pomorskie ani z innych regionów Polski) nie oferują leasingu dla konsumentów. Tylko Otovo Fotowoltaika Gdańsk. Miesięczny koszt w tej opcji może wynieść Cię jedynie 129 zł.

Dlaczego Otovo?

W Otovo otrzymasz gwarancję najniższej ceny za fotowoltaikę! Nasza platforma współpracuje z fachowcami i monterami oraz pomaga dobrać najwyższej jakości produkt w najkorzystniejszej cenie w Twojej okolicy.

Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora fotowoltaiki dostępnego na naszej stronie, dzięki któremu już w 3 minuty sprawdzisz wstępną kalkulację wybranej instalacji. U nas możesz zakupić fotowoltaikę, jak i zawiązać umowę leasingową, co może być niezwykle korzystne w przypadku, kiedy nie dysponujesz środkami na pokrycie kwoty całego przedsięwzięcia za jednym razem.

U nas liczy się bezpieczeństwo, profesjonalizm i dbałość o dobro klienta, dlatego możesz liczyć nawet na 20 lat gwarancji!

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w Gdańsku w 3 prostych krokach
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.